Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Böyle bir ‘tünel’ dünyada yok!

Hükumet, 25 milyon araç geçişi garantisi verilen Avrasya Tüneli geçiş ücretine yüzde 26 zam yaptı. Halkın cebeni tünel açan iktidar, krizdeki ekonomiyi düzeltmek için çareyi vergileri artırmakta buldu. AKP’nin Avrasya Tüneli, dünyanın en pahalısı ve rakibi yok…

BOLD – Yeni yılla birlikte artan zam furyası devam ediyor. Bugün itibariyle yap-işlet devret modeli ile yapılan geçiş garantili Avrasya Tüneli’nin geçiş ücretine yüzde 26 zam yapıldı. Yıllık 25 milyon araç geçiş garantisi bulunan Avrasya Tüneli’nin Hazine’ye yükü her geçen gün artıyor. Hazine, Avrasya Tüneli için bu yıl yarım milyar liradan fazla garanti ödemesi yapacak.

OTOMOBİLLER 46, MİNİBÜSLER 69 TL ÖDEYECEK

Her yıl iki kez hesaplanan Avrasya Tüneli geçiş ücretine, araç başı 4 dolar araç geçiş ücretinin yanı sıra, ABD enflasyon artışı ve yüzde 8 KDV ilave ediliyor. Yapılan hesaplama ile Avrasya Tüneli geçiş ücreti yüzde 26 zamlanarak 46 liraya yükseldi. Minibüsler ise 69 TL ödeyecek. İşletmeci ATAŞ AŞ’ye her yıl binde 5 artırmak kaydı ile başlangıç yılı olarak yıllık 25 milyon 125 bin adet araç geçiş garantisi verildi. Geçmeyen araçların parasını ise halk ödüyor.

GARANTİYE HİÇ BİR ZAMAN ULAŞILAMAYACAK

Toplam 1.2 milyar dolara mal olan Avrasya Tüneli, 20 yıl süreyle daha Türk-Güney Kore ortaklı ATAŞ şirketince işletilecek. Avrasya Tüneli’nde 2018 yılında geçiş yapan araç sayısı 17 milyon 556 iken, 2019 yılında 17 milyon 271 bin araç geçişi sağlandı. 2020 yılında pandemi sebebi ile bu sayı araç geçiş garantisinin yaklaşık yarısına denk gelen 12.8 milyon araç sayısına indi. Uzmanlar ise sözleşme sonuna kadar araç geçiş sayısının verilen garantiye ulaşamayacağına dikkat çekiyor.

ÖDEMELER HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Avrasya Tüneli için 3 yılda Hazine’den şirkete 2017, 2018 ve 2019 yılları için 479 milyon TL araç geçiş garantisi karşılığı ödeme yapıldı. Geçen yıl ödenen para ise 472 milyon lira oldu. Avrasya Tüneli için ödenecek para bu yıl için 540 milyon lira olması bekleniyor.

ARAÇ SAHİPLERİ BİR AYDA ASGARİ ÜCRET ÖDEYECEK

Avrasya Tüneli’nde otomobiller için geçiş ücreti 46 liraya yükseldi. Her gün tüneli kullanan bir araç sahibi gidiş – dönüş için ayda bir asgari ücretten daha fazla ödeme yapacak. Bir asgari ücretin 2 bin 825 lira olduğu Türkiye’de tüneli her gün kullanan bir sürücü 2 bin 852 lira ödeyecek.

DÜNYANIN EN PAHALI SU ALTI TÜNELİ

Avrasya Tüneli, su altı yol tünellerinde uygulanan otomobil geçiş ücreti bakımından benzerleri arasında dünyanın en pahalı tüneli.  Amerika Seattle Tüneli’nde yoğun trafik saatlerinde araç geçiş ücreti olarak 1,25 dolar iken, İngiltere Liverpool’daki 2.4 km uzunluğundaki The Kingsway Tunnel’de araç geçiş ücreti 1.80 dolar olarak uygulanıyor. Avusturalya Sydney Harbour Tunnel’de araç geçişleri için 3 dolar, Japonya Tokyo-bay Aqua Line Tüneli’nde 2.95 dolar, Hongkong Eastern Harbour Crossing Tüneli‘nde 3.25 dolar geçiş ücreti uygulanıyor.

VERGİ ARTIŞLARI SAĞANAK GİBİ

Garantili projelere para bulamayan hükumet ise çareyi vergi artışlarında buluyor. Geçen yıl binlerce ithal ürüne yüzde 50’yi bulan ek vergi koyan hükumet, bunun yanı sıra otomobil satışlarında uygulanan ÖTV oranlarında ve matrahında değişikliğe gitti. 1600 CC motor hacminin altındaki otomobillerde vergi matrahında alt sınır 70 bin liradan 85 bin liraya yükseltildi. Kaçak alkolden ölenlerin rekor seviyeye çıkmasına karşın sigara ve alkole zammı rutine bağlayan hükumet, son olarak da Özel İletişim Vergisi’ni yüzde 33 artırdı. Sadece Özel İletişim Vergisi’nin yüzde 7.5’ten yüzde 10’a çıkarılmasından 1,5 milyar ek kaynak elde edilecek.

CİMER başvuruları 6 milyona dayandı vatandaş Japonlardan yardım istiyor

Ekonomi

Dolar kuru haftayı rekor kırıp kapattı

Haftaya düşüşle başlayıp 8.93 TL bandında işlem gören dolar kuru haftayı rekor kırarak kapattı. 9,2741 ile rekor tazeleyen dolar kuru kapanışta 9.2650 liradan işlem gördü.

BOLD – Dolar kuru bir rekor daha kırdı. Yukarı yönlü hareketine devam eden dolar kuru, gece kapanış öncesinde 9,27’nin üzerine çıktı.

FAİZ İNDİRİMİ İHTİMALİNİN ARTMASI DOLAR FIRLATTI

Merkez Bankası’nın üç yöneticisinin görevden alınmasının ardından yükselişini hızlandıran dolar, gece saatlerinde 9,2741’i gördü. Bu artışta gelecek hafta gerçekleşecek Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz indirimlere karşı çıkan üyelerin gönderilmesi sonrası faiz indirimlerinin devam edeceği ihtimalinin artması etkili oldu.

HAFTAYI 9.2650 İLE KAPATTI

Dolar/TL Resmi Gazete’de yer alan üç üyenin görevden alınması ardından dün 9.19’a kadar yükseldikten sonra bu sabah 9.22’ye tırmandı. Gece kapanma saatleri öncesinde 9.2741’i gördü. Dolar kuru haftayı 9.2650 ile kapattı.

 

İtalya İnsan Hakları Federasyonu’nun Bylock raporu AİHM’e sunuldu

Okumaya devam et

Ekonomi

Halk, akaryakıt zammı öncesi damacanaları fulledi!

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorine 41, benzine ise 14 kuruş zam geldi. Zammın fiyatlara yansımasından önce akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu. Halk araçlarının depolarını fullerken, İstanbul’da bir kişinin akaryakıt istasyonuna getirdiği damacanalara yakıt doldurması dikkat çekti.

BOLD –AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın uzun akaryakıt kuyruklarından dolayı İngiltere’yi  eleştirmesinin üzerinden bir hafta geçmeden benzer manzara Türkiye’de yaşandı. Akaryakıta gelen zamların fiyatlara yansımasından önce akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Akaryakıta bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere gelen zamlar sonrası motorin ücretleri 41 kuruş, benzin ücretleri ise 14 kuruş artacak. İstanbul’da benzinin litresi 7,76’dan 7,90 liraya, motorinin litresi de 7,53 liradan 7,94 liraya yükselecek. Akaryakıta bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere çifte zam gelmesinin ardından araç sahipleri, petrol istasyonlarına akın etti. İstasyonların önünde uzun kuyruklar oluşurken, vatandaşlar bu görüntüleri sosyal medyada paylaştı.

DAMACANALARA AKARYAKIT DEPOLANIYOR

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, gelen zamlar öncesi vatandaşın akaryakıt almak için uzun kuyruklar oluşturmasına tepki göstererek, “Vatandaş benzin – motorin kuyruğunda… Damacanalara depoluyorlar! Vatandaşı bu duruma düşüren AKP utansın” dedi.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN BENZER GÖRÜNTÜLER GELİYOR

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bir benzin istasyonundaki görüntüler için ”AKP demek zam demek. Uzun mazot kuyrukları demek. Türkiye’nin her yerinden benzer görüntüler geliyor. AKP’nin ülkeyi getirdiği nokta bu” ifadelerini kullandı.

İtalya İnsan Hakları Federasyonu’nun Bylock raporu AİHM’e sunuldu

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Varlık Fonu’ndaki KİT’lerin kasası boşaldı: TCDD 19.7 milyar, Çaykur 919 milyon lira borç alacak

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) 2022 yılı mali hedefleri Resmi Gazetede yayımlandı. 22 kuruluşun 18’inin borç batağında olduğu, kasalarının boşaldığı tablolara yansıdı. Gelecek yıl TCDD’ye 19.7 milyar lira, BOTAŞ’a 16 milyar, Türkiye Petrolleri’ne 11 milyar lira para bulunması gerekiyor.

BOLD ÖZEL – Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarının 2022 yılına ait genel yatırım ve finansman programının tespit edilmesi hakkında Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazetede yayımlandı.

VARLIK FONU’NDAKİ TÜRKİYE PETROLLERİ DE BATIK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Varlık Fonu’na devredilen BOTAŞ ve Türkiye Petrolleri’nin de 2022 mali tabloları batığı ortaya koydu. Karadeniz’de doğalgaz müjdesiyle gündeme gelen Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yeni yılda 22,1 milyar lira yatırım hedefledi. Ancak bu yatırımın 11,3 milyar lirası için borç para bulmak zorunda olduğu Cumhurbaşkanı kararına yazıldı.

BOTAŞ’A 16,3 MİLYAR LİRA PARA LAZIM

Vatandaşın kullandığı doğalgazı ithal eden BOTAŞ ise 8.5 milyar lira yatırım yapmayı planlıyor. Varlık Fonu’ndaki BOTAŞ’ın gelecek yıl bulmak zorunda olduğu finansman miktarı ise 16,3 milyar lira olacak.

VATANDAŞA ÇAY FIRLATMAK İÇİN 919 MİLYON LİRA GEREKECEK

Erdoğan’ın mitinglerde ve açılış programlarında vatandaşa çay fırlatabilmesi için de ÇAYKUR’a para gerekiyor. Varlık Fonu bünyesindeki Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, 9 milyon 500 bin liralık yatırım planlıyor. Ancak ÇAYKUR’un 919 milyon 511 bin lira borç para bulması gerektiği Resmi Gazeteye not edildi.

SATILMASI PLANLANAN TCDD’YE 19,7 MİLYAR GEREKİYOR

AKP tarafından özelleştirilmesi planlanan TCDD ise 14,6 milyar lira yatırım hedefliyor. Yıllardır zarar eden TCDD’nin 2022 yılında bulması gereken borç miktarı ise 19,7 milyar lira olarak belirlendi.

BORÇ ARAMAYACAK 4 KURUM

Yatırım yapmasına rağmen borç aramayacak KİT sayısı ise 4’te kaldı. Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Elektrik İletim A.Ş para aramayacak.

–– Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2022 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programının Tespit Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4620)

Türkiye adalet ve hukukta dip yaptı: Mali ve Sudan’ın da gerisine düştü

Okumaya devam et

Popular

Shares