Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Tayyip Erdoğan’ın kitleleri hizaya getirme planı: Kürtler, Hizmet Hareketi, öğrenciler…

Türkiye’de son iki günde öğrenciler, Hizmet Hareketi gönüllüleri ve Kürtlerden oluşan 500’den fazla muhalif AKP polisi tarafından gözaltına alındı. Ülkede erken seçim tartışmaları sürerken Erdoğan’ın muhalifleri üzerindeki baskısı, polis operasyonlarıyla kendisini gösteriyor.

BOLD – Ülkedeki toplu gözaltılardan son 5 yıldır olduğu gibi en yüksek payı Hizmet Hareketi gönüllüleri aldı. turkishminute.com‘un haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Hizmet Hareketi ile irtibatlı olduğu iddia edilen 292’si ihraç veya görevde bulunan asker olmak üzere toplamda 294 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Savcılığın gözaltına alınmasını istediği kişiler arasında albay, binbaşı gibi rütbelerde bulunan üst düzey askerler de var ancak 294 kişilik listedekilerden 211’i 2016 yılında kapatılan askeri okul öğrencilerinden oluşuyor. Eski askeri öğrencilerin çoğu şu an başka üniversitelerde eğitimini sürdürüyor.

KAYYUM REKTÖRE TEPKİ

Polisin Hizmet Hareketi dışındaki ikinci büyük hedefi ise Boğaziçi Üniversiteli öğrenciler. İstanbul’da 159 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi dün gözaltına alındı. Boğaziçili öğrencilere İzmir’den de destek geldi. İzmir Üniversitesi Dayanışma Grubu öğrencilerinin, destek için yaptıkları eyleme yapılan polis müdahalesinde ise 27 öğrenci gözaltına alındı. Gözatına alınan öğrenciler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üniversitedeki seçim süreçlerini bypass ederek, Türkiye’nin en seçkin üniversitesi olarak bilinen Boğaziçi Üniversitesi’ne partili bir ismi rektör olarak atamasını protesto ediyorlardı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin avukatı Levent Pişkin, Emniyet’teki sorgularında neden eylemlere katıldıkları sorulan öğrencilerin işkence ve kötü muamele ile tehdit edildikleri bilgisini verdi.

Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalarda gözaltına alınanlara işkence ise normalleşmiş durumda. Ankara Barosu, halen Ankara Emniyeti’nde gözaltında tutulan askerlere işkence yapıldığını raporlaştırdı. Emniyet ise iddialar karşısında suskunluğunu koruyor.

ÜLKEDE GERİLİM YÜKSELİYOR

Kitlesel gözaltıların hedefi olan başka bir grup ise Kürtler. Batman’da Halkların Demokratik Partisinin (HDP) 29 Ocak’ta düzenlediği ‘Ulusal Birlik Yürüyüşü’nde 6’sı çocuk 23 kişi gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde mesajlar verirken, diğer yandan ülkedeki baskı ortamı yükseliyor. Demokratikleşme ve hukuk reformu yapacaklarını açıklayan Erdoğan, dün de yeni bir anayasa yapmak istediklerini söyledi.

Muhalefete göre ise Erdoğan hızla bir seçime hazırlanıyor. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e göre Erdoğan’ın tüm hamleleri Haziran ayında bir erken seçimin habercisi.

Erdoğan’ın demokratikleşme ve yeni anayasa söylemlerinin gölgesinde tansiyonu yükselttiği polis gücünün başında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bulunuyor.

Hükümet içindeki en güçlü bakanlardan olan Süleyman Soylu, Boğaziçili öğrencilere yönelik en sert söylemleri kullanan isim. Öğrenciler içerisindeki LGBT grubunu hedef alan Soylu, “sapkın” nitelemesinde bulundu.

TÜRKİYE İÇİN BU BİR İLK

Twitter, Soylu’nun bu tweetini Fransa’da “Bu tweet, yerel yasalar uyarınca Fransa’da saklandı” notu düşerek gösterilmesini engelledi. Aynı mesaja Türkiye’den ulaşmak isteyenler de tweetin başında şu uyarıyı görüyor: “Bu Tweet, nefret davranışı hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal etti. Ancak Twitter, tweetin erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi.”

Twitter’ın Türk hükumetinden bir bakana kısıtlama getirmesi ilk kez yaşandı.

Tayyip Erdoğan’ın iktidar ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Boğaziçili öğrencileri hedef alan sert açıklamalarıyla polisin uygulamalarına destek verdi.

Polisin üniversitenin kapılarını kelepçeleyerek öğrencilere kapatmasına destek veren Bahçeli, amacın teröristleri uzaklaştırmak olduğunu savundu:

“Bu üniversitenin kapısına öğrencinden başka her türlü haşarat ve anarşist gruplar sırayla yuvalanmıştır. Nitekim her şey ortadadır. Boğaziçi Üniversitesi’nin giriş kapısı kilitlenmişse, bunun nedeni terör örgütlerinin eylem ve manevra alanını daraltmak içindir.”

BOLD ÖZEL

Bir aylık hamile akademisyen Emel Top Bayraktar tutuklandı

Hamile bir kadın daha tutuklandı. Bingöl Üniversitesinde çalışan ve hamile olduğunu yeni öğrenen Emel Top Bayraktar tutuklanıp cezaevine gönderildi.

BOLD ÖZEL – Üç yıldır Bingöl Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan Emel Top Bayraktar (29) 8 Nisan’da tutuklanıp Bingöl M Tipi Cezaevine gönderildi. 7 Nisan’da gözaltına alınan Bayraktar bir gece nezarethanede kaldıktan sonra ertesi gün tutuklandığı öğrenildi.

HAMİLE OLDUĞUNU YENİ ÖĞRENDİ

Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Emel Top Bayraktar’ın, kendileriyle ilgilendiğini söyleyen üniversite öğrencilerinin ifadeleri ve Bylock kullandığı iddiasıyla tutuklandığı belirtildi. Hamile olduğunu kendisi de yeni öğrenen Bayraktar’ın, elinde resmi bir rapor olmadığı için SEGBİS ile bağlandığı Manisa 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde hamileliğini söylemedi.

İfadesinde, üniversiteyi çok zorluklarla okuduğunu vurgulayan Bayraktar, “Bu suçlamalar beni ziyadesiyle üzmektedir. Vatanımı, milletimi çok seviyorum. İhanet etmeyi kendime ve kimseye yakıştıramıyorum.” dedi.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AKP’nin aldığı devlet yardımı çok ödediği vergi az 

Anayasa Mahkemesi, partilerin 2017 yılı kesin hesap defterlerini inceledi. İnceleme sonucunda ilginç detaylar ortaya çıktı. Vatandaşın vergilerinden en çok Hazine yardımı alan AKP’nin, MHP’den az vergi ödediği ortaya çıktı.

BOLD ÖZEL – Vatandaşın ve şirketlerin ödediği vergilere sürekli zam yapan AKP Hükumeti’nin ödediği vergi ‘devede kulak kaldı.’ Resmi Gazetede yayımlanan Siyasi Parti Mali Denetim Kararları AKP’nin gelir gider rakamlarını ortaya koydu.

Anayasa Mahkemesinin incelediği AKP’nin 2017 yılı kesin hesap çizelgesine göre iktidar partisine 119 milyon 170 bin 658 lira devlet yardımı yapıldı. Bunun karşılığında AKP, devlete ödenen kesin vergi rakamı açıklanmadı. Vergi, sigorta, noter ve mahkeme gideri kalemlerinin toplamında 256 bin 409 lira gider yazıldı.

HAZİNE’DEN ALIP AKP’LİLERE AKTARIYOR

186 milyon 338 bin 126 liraya ulaşan AKP gelirlerinin 119 milyon 170 bin 658 lirası halkın vergilerinden aktarılan Hazine yardımından oluştu. Başka bir deyişle AKP gelirlerinin yüzde 64’ü devlet yardımlarından sağlandı. Partinin 196 milyon 459 bin 669 lira giderlerinin 256 bin 409 lirası vergi, sigorta, noter ve mahkeme giderlerinden oluştu. Bu giderlerin sadece 0,1’inin vergiye gittiğini gösterdi. Aslan payı ise lüks arabada kokain çekerken görüntülenen Kürşat Ayvatoğlu gibi büro elamanlarına gitti. AKP personele 22 milyon 861 bin 206 lira ödedi.

HAZİNE YARDIMI ALMAYAN DEMOKRAT PARTİ

Yine 2017 yılında MHP ise 28 milyon 653 bin 663 lira Hazine yardımı aldı. Bunun karşılığında 442 bin 229 lira vergi, sigorta, noter ve mahkeme gideri ödedi. Baraj altında kaldığı için Hazine yardımı alamayan Demokrat Parti ise 2017 yılında 13 bin 269 lira vergi ödedi. 25 Ekim 2017 tarihinde kurulan İyi Parti ise 59 lira vergi ödedi.

İRFAN FİDAN İMZASI DA VAR

AKP’nin 2017 gelir giderlerinin denk olduğu kararına varan Anayasa Mahkemesi kararında Başkan Zühtü Arslan ve üyelerin imzası yer aldı. Kararda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önce Yargıtay’a ardından AYM’ye atadığı İrfan Fidan’ın da imzası bulunuyor. CHP ve HDP’nin incelemeleri tamamlanmadığı için Resmi Gazetede yayımlandı.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AİHM’den AKP Hükumeti’ne kalabalık cezaevi sorgusu: 7 ay tuvalet önünde tutuklu yattı mı?

AİHM, Türkiye’de aşırı kalabalık ve kötü şartlardaki cezaevlerinde hak ihlaline yol açıldığı gerekçesiyle açılan 87 davada AKP hükumetinden savunma istedi. Hükumetin, tutukluların yerde yatırılması, hijyen sorunu, havalandırma eksikliği, sınırlı sıcak su ve aileden uzak cezaevlerine nakil gibi soruları cevaplamasını istedi.

BOLD ÖZEL – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’deki cezaevlerinde kötü şartlar nedeniyle insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye maruz kalan 87 tutuklu ve hükümlünün açtığı davada AKP hükumetinden savunma istedi.

Osman Kacır ve diğer 56 kişinin hak ihlali iddiasıyla açtığı davaları 16 Mart 2021’de AKP hükumetine tebliğ eden AİHM, cezaevlerinin durumuyla ilgili soruların yanıtlanmasını istedi. AİHM’in araştırdığı konuların başında, aşırı kalabalık cezaevleri geliyor. Hükumetin savunmasının ardından başvurular Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 3. maddesinde yer alan işkence ve insanlık dışı muamele ile özel hayat ve aile hayatına saygı maddelerinin ihlali kapsamında yargılama konusu edilecek.

TUVALET ÖNÜNDE YERDE YATAK

AİHM, 15 Temmuz’un ardından tutuklanan ve İzmir Menemen Cezaevinde yedi ay boyunca dönüşümlü olarak yerde şilte üzerinde yattığını beyan eden bir başvurucunun yaşadıklarını hükumete sordu. Ayrıca Kocaeli T Tipi Cezaevinde kalan bir başvurucunun ise tuvaletlerin önünde dönüşümlü şekilde yerde şilte üzerinde yattıkları, tuvaletler için 45 dakika kuyrukta kaldıkları iddialarını hükumetin cevaplamasını istedi.

SINIRLI SICAK SU

AİHM bu kapsamda çok kişilik koğuşlara yerleştirilen mahpusların sayısını, hijyen ve havalandırma eksikliği iddiasını, yerde yatak, başvuranların tutukluluk koşullarının, özellikle kişisel alanlarının olup olmadığı, sıcak su, sınırlı sayıda tuvalet, haftada üç defaya mahsus sınırlı çöp toplama gibi iddiaları hükumetin yanıtlamasını istedi.

CEZAEVLERİNİN KAPASİTESİ VE TUTUKLU SAYILARI

AİHM’nin cezaevlerinin durumuyla ilgili hükumete sorduğu sorulardan bazıları şöyle:

  • Başvuranların tutulduğu cezaevlerinin süresi, yüzeyi ve kapasitesi ve buralardaki tutukluların sayısı
  • Koğuşlardaki pencerelerin tanımı, boyutları ve sayısı ve tutukluların bunları açma imkanı
  • Erişime izin verilen açık alan yüzeyi ve günlük zaman çerçevesi
  • Birimlerdeki tuvalet ve duş sayısı
  • Tuvalet ve duşlara erişim ve sıcak su mevcudiyeti ile ilgili sınırlamalar
  • Tesislerin temizliği, çöplerin haftalık toplama sıklığı ve temizlik malzemelerinin / ürünlerinin tutukluların kullanımına sunulmasına ilişkin yönetmelik;
  • Başvuranların gözaltına alınması sırasında izin verilen sosyal / kültürel / sportif faaliyetlerin kategorisi ve sayısı.
AİLEDEN UZAK CEZAEVİNE NAKİL

Türkiye’de aileleri ya da ikametlerinden çok uzak cezaevlerine gönderilen tutuklu ve hükümlülerin açtığı 30 davada da AİHM Türk hükumetinden savunma istedi. Mehmet Subaşı ve 30 tutuklu-hükümlünün açtığı davada Türk hükumetinden savunma isteyen AİHM, cezaevi yönetiminin kararları ile okula giden çocuklarıyla ziyaret gününde ya da telefonla görüşememeleriyle ilgili başvuruları özel hayat ve aile hayatına saygı haklarının ihlali kapsamında değerlendiriyor.

AİHM bu başvurularda da AKP hükumetine şu soruları yöneltti:

  • Başvuranların aile hayatına saygı hakkına bir müdahale oldu mu?
  • Ailelerinin ikamet yerlerinden uzaktaki cezaevlerinde tutuldular mı?

Af Örgütü’ne göre Türkiye’de en acil ihtiyaç yargı bağımsızlığı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0