Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Aylar sonra Çin’e giren DSÖ heyeti koronanın kaynağını bulamadı

Kovid-19’un kaynağını tespit etmek için salgının çıkış noktası olarak bilinen Çin’in Wuhan şehrine giden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzman heyeti incelemelerini tamamladı. Heyet, virüsün kaynağının hangi hayvan olduğunun tespit edilemediğini duyurdu.

BOLD – Dünyayı pençesine alan ve bugüne kadar 2 milyon 300 binden fazla kişinin canına mal olan koronavirüs pandemisinin kaynağını bulmak üzere yürütülen çalışmalar sonuç vermedi.

Aylar süren diplomatik mücadelelerden sonra koronavirüsün kaynağını araştırmak için salgının başladığı Çin’in Wuhan kentine gidebilen Dünya Sağlık Örgütü ekibi, bulgularını araştırmaya katılan Çinli araştırmacılarla birlikte basın toplantısı ile açıkladı.

DSÖ heyeti, virüsün kaynağının hangi hayvan olduğu ve hayvanlardan insanlara nasıl geçtiği sorularının yanıtsız kaldığını söyledi.

VİRÜSÜN ÇİN’E BAŞKA ÜLKELERDE GELME İHTİMALİ

Çinli araştırma ekibinin başkanı Lian Wannian, virüsün muhtemelen hayvanlardan insanlara geçtiğini ancak “patojen kaynağın tanımlanamadığını” söyledi. Wannian, araştırmaların virüsün “soğuk zincir ürünlerinde uzun mesafelerde taşınabileceğini” gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Çin’de devlet medyasında birkaç aydır virüsün Çin’den değil başka ülkelerden kaynaklanmış olabileceğine dair spekülasyonlara yer veriliyordu. Enfeksiyonların daha öncesinde başka ülkelerde de görülmüş olabileceğine ya da dondurulmuş gıdalar yoluyla ülke dışından Çin’e taşınmış olabileceğine dair Çin makamlarına dayandırılan haberler çıkıyordu.

“LABORATUVAR ÜRETİMİ TEZİ SON DERECE OLASILIK DIŞI”

DSÖ ekibinin başkanı Ben Embarek, ABD Eski Başkanı Donald Trump’ın da dile getirdiği koronavirüsün “laboratuvar üretimi” olduğu tezinin ise “son derece olasılık dışı” olduğunu belirtti. Embarek, bu tezin kendisi ve ekip arkadaşları tarafından araştırılmayacağını ifade etti.

2019 ARALIK’TAN ÖNCE VAKAYA RASTLANMADI

Araştırmacılar, salgının başladığı 2019 Aralık ayından önce de yeni tip koronavirüsün (Sars-CoV-2) insanlara bulaştığı yönünde bir bulguya da rastlanmadığını açıkladı.

DSÖ HEYETİ AYLAR SONRA ÇİN’E GİREBİLDİ

Çin, daha önce ABD yönetiminin virüsün kökenine ilişkin soruşturma başlatılmasına dair talebini reddetmiş, Avustralya hükümetinin Nisan 2020’de DSÖ’ye uluslararası soruşturma çağrısı yapması üzerine bu ülkeye de ihracat kısıtlamaları getirmişti.

Daha sonra uluslararası baskıların artmasının ardından ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam’dan uzman ve araştırmacılardan oluşturulan heyet, ilk olarak ocak başında Çin’e gitmiş ancak Pekin yönetiminin geçerli vizelerin alınmadığı uyarısını yapmasının ardından geri dönmek zorunda kalmıştı.

İzinlerin alınmasının ardından 14 Ocak’ta özel uçakla kente gelen heyet 14 gün karantinada tutulmuş, bu sürede Çinli yetkililerle çevrim içi toplantılarla bilgi alışverişinde bulunmuştu.

Heyet, 29 Ocak’ta başladığı saha çalışmalarında, ilk vakaların görüldüğü Wuhan’daki deniz ürünleri gıda pazarının yanı sıra Hubei eyaleti Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesi, Wuhan Jinyintan Hastanesi, Wuhan Viroloji Enstitüsü, Hubei Eyaleti Hastalık Kontrol Merkezi ve Hayvan Hastalıkları Merkezinde incelemeler yapmıştı.

Wuhan Viroloji Enstitüsü

Çin Bilimler Akademisi’nin önde gelen kuruluşları arasındaki Wuhan Viroloji Enstitüsü, yıllardır yarasalardaki koronavirüs tipleri üzerinde araştırmalar yapıyor.

İlk tespit edilen koronavirüs vakalarından bazılarının Wuhan’daki deniz ürünleri gıda pazarından kaynaklandığı ortaya çıksa da hepsinin kökeninin burası olduğuna dair elde bir bulgu yok.

İLK KEZ WUHAN’DAKİ GIDA PAZARINDA GÖRÜLMÜŞTÜ

Hastalık, ilk kez Wuhan’da deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan “solunum rahatsızlığı” şikayetiyle 17 Kasım’da ilk hasta hastaneye başvurmuştu.

Dünya, Kovid-19 salgınından ilk kez Çin’in 31 Aralık 2019’da Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde “kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığının” ortaya çıktığını DSÖ’ye bildirmesiyle haberdar olmuştu. Ancak 2019 yılı Eylül ayında İtalya’da kanalizasyonda kalıntılarının tespit edildiğine dair araştırmalar da daha sonra ortaya çıkmıştı.

Çok sayıda bilim insanı koronavirüsün hayvanlardan insanlara taşınmasında yarasaların aracı olduğunu tahmin ediyor. Ancak virüsün yılanlardan ve pangolinlerden de bulaşmış olabileceğine yönelik açıklamalar yapılmıştı.

KOVİD-19 SALGINI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bugüne kadar dünyada 107 milyondan fazla kişi hastalığa yakalandı.

2 milyon 368 bin kişi hayatını kaybederken 79 milyona yakın kişi hastalıktan kurtulmayı başardı.

Dünya genelinde sadece 2 ülke, Kuzey Kore ve Türkmenistan, koronavirüs vakası rapor etmedi. Kuzey Kore, vaka rapor etmemesine rağmen Dünya Sağlık Örgütü’nde aşı talep etti.

Salgın nedeniyle, ülkeler arası ticaret ve seyahatler kısıtlandı. Ülkeler kendi içinde tarihte görülmemiş şekilde evden çıkma yasakları, sosyal mesafe tedbirleri ve karantina önlemleri alındı. Öğrenciler okula gidemez oldu.

Ekonomiler salgından büyük darbe gördü. Ülkeler milyarlarca dolarlık ekonomik yardım paketleri açıkladı.

Bütün dünya ekonomilerinde büyük daralmalar ve istihdam kayıpları görüldü.

Salgının birinci yılını doldurduğu 2021 yılı başı itibariyle bütün ülkelerde gelmiş geçmiş en büyük aşı kampanyaları başlatıldı.

İsrail’de aşılama ve tedbirler başarı getirdi: Karantina bitti

Dünya

Mevlüt Çavuşoğlu: Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas’la yaptığı toplantıda, Türkiye’deki Koronavirüs aşılama süreciyle ilgili konuştu. “Tüm turizm çalışanlarını, turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” dedi.

BOLD – Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas’la Almanya’da düzenlediği ortak basın toplantısında Türkiye’deki Kovid-19 aşılama süreciyle ilgili açıklama yaptı.

Turizm sezonuna güvenli girebilmek ve vatandaşların güvenliği için bazı tedbirler aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu,  “Halkımızın yüzde 26sından fazlası aşılandı. Güvenli turizm programına ilave tedbirler getirdik. Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi tüm turizm çalışanlarını, turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” ifadesini kullandı.

İşkence mağdurlarından Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko hakkında Almanya’da suç duyurusu

Okumaya devam et

Dünya

İşkence mağdurlarından Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko hakkında Almanya’da suç duyurusu

Belarus’ta işkence mağduru 10 kişiyi savunan Berlinli avukatlar, Karlsruhe’deki Almanya Federal Başsavcılığına Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko ve güvenlik görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukatlar, Belarus’taki yetkililerin karıştığı 100’de fazla belgelenmiş işkence vakasına dair kayıtların ellerinde olduğunu belirtti.

BOLD – 10 Belarus vatandaşı, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko ve hükumetin güvenlik görevlileri hakkında işkenceye uğradıkları iddiasıyla Almanya Federal Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Alman Tagesspiegel’in haberine göre avukatlar Mark Lupschitz, Onur Özata, Roland Krause ve Benedikt Lux, on kurban tarafından görevlendirildiklerini belirtti.

İŞKENCE TEHDİT VE HAKARET

Beyaz Rusya’daki yetkililer tarafından 100’den fazla belgelenmiş işkence vakasına dair kanıtlar bulunduğu kaydeden avukatlar yaptıkları açıklamada, “Tüm müvekkiller gözaltında ve tutukluluk sürecinde işkence ve kötü muameleler gördüklerini bildiriyorlar. Bu süre zarfında, birkaç gün boyunca fiziksel olarak istismara uğramış, küçük düşürülmüş, tehdit edilmiş, hakarete uğramış ve başka türlü bozulmuş hücre veya kamyonetlere kapatıldılar” dedi.

FEDERAL BAŞSAVCILIK YARGILAMALI

Belaruslu mağdurların avukatı Onur Özata ise, şunları söyledi: “Müvekkillerimiz ciddi sağlık sorunlarından mustariptir. Uluslararası hukuk ilkesi, eylem başka bir ülkede gerçekleşmişse ve hem failler hem de mağdurlar Alman vatandaşı değilse, belirli suçların da kovuşturulabileceğini öngörüyor. Federal Başsavcılığın Belarus’ta işlenen bu uluslararası suçları kendi yetkilerine uygun olarak uluslararası hukuk ilkesine göre yargılamasını bekliyoruz.”

İŞKENCEYE KARIŞAN SURİYELİYE CEZA VERİLDİ

Almanya’da Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi, Suriye Devleti’nin de taraf olarak gösterildiği cinayet ve işkence davasında tutuklulara işkence yaptığı gerekçesiyle Almanya’da yargılanan Suriye vatandaşı Eyad A. adlı sanığa 4 yıl 6 ay hapis cezası vermişti.

Yargıçlar, Almanya’da mülteci olarak bulunan Eyad A’nın insanlığa karşı bir suça ortak olduğuna karar vermişti. Yüksek Mahkemeye (OLG) göre Eyad A. “Arap Baharı” sırasında göstericileri bir işkence hapishanesine götürmeye yardım etmekle suçlanmıştı. Aynı davada yargılanan diğer sanık hakkındaki kararın ise sonbaharda verilmesi bekleniyor.

LUKAŞENKO’YA KARŞI KİTLESEL EYLEMLER YAPILDI

Belarus’ta 9 Ağustos 2020’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun yüzde 80’den fazla oy alarak kazandığı ilan edilmişti. Muhalefet, 1994’ten beri iktidarda olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’yu seçimlere hile karıştırmakla suçlamıştı.

Seçim sonuçlarının ardından ülkede kitlesel protestolar yaşanan ülkede muhalefet, sürgündeki Svetlana Tichanovskaya’yı seçimlerin galibi olarak görüyor.

Ülkedeki protestolar sırasında binlerce kişi tutuklanırken, özellikle başkent Minsk’te çıkan çatışmalarda yüzlerce kişi yaralandı. Muhalefetin çok sayıda üyesi ise Litvanya, Polonya ve Almanya’ya kaçtı. Avrupa Birliği, 9 Ağustos’ta yapılan seçim sonuçlarını tanımıyor.

Kolombiya’da ordu ve polis katliam yaptı: Ölü sayısı 100’ün üzerinde

Okumaya devam et

Dünya

Kolombiya’da ordu ve polis katliam yaptı: Ölü sayısı 100’ün üzerinde

Kolombiya’da ordu ve polis ‘vergi reformu’ nedeniyle başlayan protestolarda sokağa dökülen halka ağır silahlarla ateş açtı. 100’ün üzerinde kişinin öldüğü aktarıldı.

BOLD – Güney Amerika ülkesi Kolombiya’da 28 Nisan’da başlayan grev ve protestoların ardından hükumet vergi reformunu geri çekse de ordu ve polis katliam yaptı. Dün 17 kişinin öldüğü ülkede ordu, artan vergi ve yoksulluğa karşı sokağa çıkan halka ağır silahlarla ateş açtı. 100’ün üzerinde Kolombiyalının öldüğü bildirildi.

Kolombiyalılar, ordu güçlerinin helikopterlerden taradığı sokaklarda yaşanan can pazarını sosyal medyadan yayınladıkları videolarla duyurmaya çalışıyor. Katliam Twitter’da #SOSColombiaNosEstanMatando etiketiyle dünya gündeminde ilk sırada yer aldı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0