Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Memleketin efendisi kimseden çekmedi AKP’den çektiği kadar

Bankalara borcunu ödeyemeyen köylünün traktörlerine el konuyor. Çiftçi, satamadığı ürünlerini hayvanlarına yem olarak veriyor. AKP’ye göre ise cep telefonu olan, kuru ekmeği bulan çiftçi aç değil. AKP, iktidarda olduğu 18 yılda tarımı ve köylüyü batırdı.

BOLD – AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın çiftçilerin durumunu taksitle sahip oldukları cep telefonu ile anlatmasına tepkiler sürüyor. AKP’ye göre çiftçilerin durumu iyi iken, çiftçinin gündemi ise ödeyemedikleri borçları ve satamayıp hayvanlarına verdikleri ürünleri…

MALLARI, ÜRÜNLERİ HACZEDİLİYOR

Artan üretim maliyetleri ve borçları nedeniyle çiftçilerin sorunları artıyor. Birçok çiftçinin arazileri, ürünleri, hayvanları, traktörleri haczediliyor. İthal edilen tarım ürünü miktarı ise artıyor. Resmi verilere göre her ay yaklaşık 5 bin çiftçi tarımdan uzaklaşıyor. Geçen yıl tarıma bütçeden 22 milyar lira destek sağlanırken bu miktar bu yıl için de değişmedi. Çiftçiye verilen üretim ve destekler ile tarımsal faaliyetlerde gerileme yaşanıyor.

ÇİFTÇİYE İPHONE 6’YI ÇOK GÖRDÜ

Çiftçiler, kendileri açısından cumhuriyet tarihinin en zor dönemini yaşarken, AKP’ye göre ise üreticilerin sorunu bulunmuyor. Bu konuda AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın bir tv programında yaptığı açıklama çiftçilerin durumu ile ilgili, “Şimdi 2018 yılı seçimler, haziran seçimler. Bizim Kahramanmaraş’ta dağlık bir bölge. Bir delikanlı geldi. Bana işte ‘Bizi mahvettiniz, bizi öldürdünüz, çiftçi şu durumda’… Üzerinde beyaz bir gömlek var, cebinde bir telefon var. Telefonu aldım, iPhone 6. Dedim ki, kaç taksite aldın? 24 takside aldım dedi. Bunun internet paketi de var mı, dedim. Var, dedi. Peki ayda kaç lira ödüyorsun buna, dedim. Dedi ki ayda 450 lira ödüyorum. Dedim ki sen burada, yani bulunduğun yerde ayda 450 lira bu telefona ödeyebiliyorsun” demesine tepkiler sürüyor.

BİR DÖNEM BU ÜLKEDE BARDAK BİLE YOKTU

Bu konu ile ilgili bardak örneği verdiğini belirten Ünal, “Elimizde bir bardak var. Biz 18 yılda bu bardağın yüzde 70’ini doldurduk. Ama yüzde 30’u boş. Şimdi bu bardağın yüzde 30’luk boşluğunu da konuşalım, yüzde 70’lik doluluğunu da konuşalım. Çünkü bir dönem bu ülkede bardak yoktu. Yani bırakın bardağın içindeki suyu, bardak yoktu. Ama şu anda bu bardağı yüzde 70 oranında doldurmuşuz” dedi.

ERDOĞAN DA “ANANI DA AL GİT” DEMİŞTİ

2006 yılında başbakanken Mersin ziyareti sırasında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Bu çiftçinin hali ne olacak? Anamız ağladı” diye soran çiftçiye Erdoğan “Ananı da al git” yanıtını vermişti. Çiftçi ile Erdoğan arasındaki diyalog şu şekilde gerçekleşmişti:

Erdoğan: Böyle bağırılmaz ki, terbiyesizlik yapma.
Çiftçi: Terbiyesizlik yapmıyorum. Lütfen bana hakaret etmeyin.
Erdoğan: Artistlik yapma.
Çiftçi: Artistlik yapmıyorum, ben sanatçı değilim.
Erdoğan: İyi bir sanatçısın.
Çiftçi: Tarım bakanımızın anayasayı ihlal ettiğini biliyor musunuz?
Erdoğan: Lan terbiyesizlik yapma.
Çiftçi: Lan mı?
Erdoğan: Evet.
Çiftçi: Lan mı? Canın sağ olsun.
Erdoğan: Şu anda çiftçiye ne verildiğinin farkında mısın?
Çiftçi: Ne zaman?
Erdoğan: Şimdi.
Çiftçi: Benim mahsulüm öldükten sonra mı? 2 senedir anamız ağlıyor.
Erdoğan: Hadi ananı al git buradan.
Çiftçi: Lan diye hitap etme. Ayıp be! Kim vuruyor, kim vuruyor? Kolum ameliyatlı.

SOĞAN ÜRETİCİLERİ DE TERÖRİST OLDU

2019 yılı kış aylarında kilosu 10 liraya varan fiyatları sonrası depoları basılan soğan üreticileri ve depoculara “terörist” suçlaması yapıldı. Şimdi ise patates ve soğan depolarda çürüyor. Elde kalan soğan ve patatesleri üreticiler hayvanlarına yem olarak veriyor. Bazı üreticiler de bin bir emekle ürettikleri soğanlarını ırmağa döküyor.

ERDOĞAN’DAN SOĞAN ÜZERİNDEN DARBE İMASI

2019’da Soğan ücretlerinin artması sonrası yaptığı bir konuşmada AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bugüne kadar hiçbir meselede Türkiye’yi istedikleri gibi eğip bükemediler. Baktılar kur, faiz, algıyla olmuyor ülkemizi soğan, patlıcan, domates, biber üzerinden ters köşe yapmaya çalıştılar” dedi. Erdoğan, kurulan tanzim satış yerleriyle bu hamleyi boşa çıkardıklarını, gıdada terör estirenlere gereken dersi verdiklerini kaydetti.

KURU EKMEK YİYORSA AÇ DEĞİLDİR

TBMM Genel Kurulu’nda kürsüsünde konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın AKP sıralarına seslenerek “Arkadaşlar millet aç, perişan. Evet herkesin midesine bir şey giriyor; kuru ekmek giriyor” sözlerine AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin, “O zaman aç değil demek” yanıtını verdi. Altay ise, “Milletten özür dileyeceksin. Milletin midesine kuru ekmek giriyor sadece diyorum, beyefendi, ‘o zaman aç değiller’ diyor” dedi.

ÇİFTÇİNİN 62 MİLYAR DOLARI İÇ EDİLDİ

AKP, 2006 yılında çıkarılan kanun gereği 2 milyondan fazla çiftçinin hak ettiği 62.5 milyar doları iç ettiği ortaya çıktı. “Tarımsal desteğe ayrılacak kaynak milli gelirin yüzde 1’inden az olamaz” hükmüne karşın tarımsal destek yüzde 1’i bulmadı. Buna göre bir çiftçinin kanuni olarak AKP iktidarından ortalama 28 bin dolar alacağı bulunuyor.

ÇİFTÇİ SAYISI GERİLEDİ

TÜİK verilerine göre tarımda çalışan sayısı 5 milyon 289 bin kişi. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçi sayısı 2006’da 2 milyon 610 bin iken bu rakam 2019’da 2 milyon 83 bine geriledi. Geçen yıl ise çiftçi sayısı 1 milyon 803 bine geriledi. 2006-2020 ortalamasına bakıldığında çiftçi sayısının 2 milyon 249 bin olduğu görüldü.

Hayaller ve hayatlar: Günde 2 milyon aşı hedefi 11 binde kaldı

Ekonomi

Şahap Kavcıoğlu elin parasıyla hesap yapıyor: Rezervlerimiz 30 milyar dolar arttı

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu swap (takas para) yoluyla gelen emanet parayı yine kendisinin saydı. Kavcıoğlu, “Rezervlerimiz 85-90 milyar ABD doları seviyelerinden yaklaşık 30 milyar ABD doları artışla 120 milyar ABD doları seviyesinin üzerine çıktı.” dedi.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, T24’e açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin gıda fiyatlarında en çok artış yaşanan ülkelerden biri olduğunu söyleyen Kavcıoğlu, ” Tabloda, Ağustos ayında gıda enflasyonunun son üç yılın ortalamasından oldukça yüksek gerçekleştiğini görüyoruz.” diye konuştu.

VARYANTLAR SEBEBİYLE BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Son dönemde vaka sayılarının yeniden artmasına sebep olan virüs varyantları değerlendirmelerde öne çıktığını dile getiren Kavcıoğlu, bu varyantların salgının seyri konusundaki belirsizliğin sürmesine yol açtığını dile getirdi.

EKSİ 52 MİLYAR DOLARLIK REZERVLER

Swap anlaşmaları ve Uluslararası Para Fonu (IMF) parasını Merkez Bankası’nın parası olarak sayan Kavcıoğlu, döviz rezervlerine ilişkin olarak, “Rezervlerdeki iyileşme öngörülerimiz ile uyumlu seyrediyor. Rezervlerimiz 85-90 milyar ABD doları seviyelerinden yaklaşık 30 milyar ABD doları artışla 120 milyar ABD doları seviyesinin üzerine çıktı. Swap anlaşmaları, reeskont kredileri, cevherden altın alımı ve zorunlu karşılık adımları bu artışa katkı yapan ana unsurlar oldu” dedi.

Osman Gökçek’in İpek ailesinden iki kadına saldırdığı görüntüler

Okumaya devam et

Ekonomi

Kaçak geçişlerin parası da Hazine’ye yüklendi

AKP iktidarı, yandaş müteahhitleri doyurmaya devam ediyor. AKP’nin Avrasya Tüneli’nden kaçak geçenlerin parasını ödemeyi de garanti ettiği ortaya çıktı. 2016’dan 2020’ye kadar kaçan 1.1 milyon kişinin ödemediği 26 milyon 804 bin lira milletin cebinden alınarak müteahhidin cebine aktarıldı.

BOLD – Sayıştay’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yönelik 2020 yılı denetimlerden çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Bakanlığın, Yapı Merkezi’ne verdiği Avrasya Tüneli ihalesi sözleşmesinde, kaçak geçişleri ödemeyi de garanti ettiği anlaşıldı.

1,1 MİLYON LİRALIK KAÇAK GEÇİŞTE VATANDAŞTAN KESİLDİ

Bu kapsamda Avrasya Tüneli’nin işletmeye alındığı 2016 yılından itibaren ücreti tahsil edilemeyen kaçak geçişler nedeniyle müteahhit firma Yapı Merkezi’ne 26 milyon 804 bin 423 lira 35 kuruş garanti ödemesi yapıldı. Sayıştay’ın tespitlerine göre 5 yılda, toplam 1 milyon 117 bin 591 kişinin geçişleri tahsil edilemedi.

DİĞER KÖPRÜLERDE UYGULANMIYOR

Sayıştay raporunda, Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen diğer otoyol, köprü ve tünellerden yapılan kaçak geçişlere ilişkin olarak benzer bir düzenlemeye yer verilmediği de vurgulandı.

GEÇEN YIL 500 MİLYON LİRA GARANTİ ÖDENDİ

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan, geçiş garantisi nedeniyle Hazine’nin kasasından milyonlarca lira çıkmasına neden olan Avrasya Tüneli’nde dolar kuru yükseldikçe fatura kabarıyor. Her yıl iki kez güncellenen araç tek yön geçiş ücreti, 4.5 dolar + yüzde 8 KDV + 10 yıl birikimli ABD enflasyon artışı (yüzde 23) olarak hesaplanıyor. Sadece 2020 yılında şirkete ödenen garanti para 494 milyon 160 bin TL oldu.

 

Okumaya devam et

Analiz

AKP’nin gizli seçim planı: Ekonomik krizi unutturmak 

Türkiye’de yaşayan vatandaşlar ekonomik kriz ve geçim derdiyle boğuşuyor. AKP ise 2022 yılındaki olası erken seçim için yama çözümlerle halkın gözünü boyama derdine düştü. Ekonomik krizi unutturmak için Merkez Bankası emirle faiz indirdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan bankalara ucuz kredi kullandırın talimatı gitti.

BOLD ANALİZ – Market ve pazar fiyatlarına gelen zamlar AKP Hükumetinin yılmaz savunucusu gazetecilerin de dikkatini çekti. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, ekonomi ve geçim partisinin iktidara aday olduğunu yazdı. Türkiye’de asıl muhalefetin ‘Ekonomi Partisi’ olduğunu savunan Selvi, acilen ekonomik krizin etkilerini hafifletecek adımlar atılması gerektiğini yazdı.

AKP’NİN GİZLİ SEÇİM PLANI

Ekonomi yazarı Erdal Sağlam da AKP Hükumetinin ekonomik krizi unutturmak için kolları sıvadığını yazdı. Merkez Bankası’nın faizi yüzde 19’dan yüzde 18’e indirdiğini hatırlatan Sağlam, “2022 yılı sonlarında ya da 2023’ün ilk yarısında yapılacak bir seçimde, yüksek büyüme ile daha rahat bir iklim yaratılması bekleniyor.” ifadeleri kullandı.

PİYASALARDA SEÇİM RÜZGARI ESİYOR

“Piyasalarda bu kararın olası bir seçim yılı olacak 2022 yılında büyüme oranlarını yüksek tutup işsizliği azaltmak için planlandığı kanısı hâkim.” diye yazan Sağlam, Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararının siyasi olduğunun altını çizdi. Sağlam’ın dikkat çektiği bu noktaya göre önümüzdeki aylarda da faiz indirimi devam edecek. Kamu bankaları Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank ile kredi muslukları sonuna kadar açılacak.

FATURASINI ÖDEYEMENLER İKTİDARI BELİRLEYECEK

Gazetecilerin ve ekonomistlerin gündeme getirdiği ekonomik kriz seçim anketlerine de yansıyor. İktidardan ve muhalefetten memnun olmayan kararsızların oranı yüzde 20’ye yaklaştı. Bu yüzde 20’lik kitle evine  yeterli gıda malzemesi alamayan, faturalarını ödemekten zorlanan milyonlardan oluşuyor. Bu yüzde 20’lik kesimi yeniden AKP’ye çekmek isteyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kredi musluklarını sonuna kadar açacak. Borçlu vatandaş daha da borçlandırılacak.

Bütün bu hamlelerin sonunda vatandaşa yalancı bir rahatlama yaşatılacak. Ancak döviz kuru hızla yükselecek. Enflasyon artacak. Vatandaş daha da fakirleşecek.

Okumaya devam et

Popular

Shares