Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Memleketin efendisi kimseden çekmedi AKP’den çektiği kadar

Bankalara borcunu ödeyemeyen köylünün traktörlerine el konuyor. Çiftçi, satamadığı ürünlerini hayvanlarına yem olarak veriyor. AKP’ye göre ise cep telefonu olan, kuru ekmeği bulan çiftçi aç değil. AKP, iktidarda olduğu 18 yılda tarımı ve köylüyü batırdı.

BOLD – AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın çiftçilerin durumunu taksitle sahip oldukları cep telefonu ile anlatmasına tepkiler sürüyor. AKP’ye göre çiftçilerin durumu iyi iken, çiftçinin gündemi ise ödeyemedikleri borçları ve satamayıp hayvanlarına verdikleri ürünleri…

MALLARI, ÜRÜNLERİ HACZEDİLİYOR

Artan üretim maliyetleri ve borçları nedeniyle çiftçilerin sorunları artıyor. Birçok çiftçinin arazileri, ürünleri, hayvanları, traktörleri haczediliyor. İthal edilen tarım ürünü miktarı ise artıyor. Resmi verilere göre her ay yaklaşık 5 bin çiftçi tarımdan uzaklaşıyor. Geçen yıl tarıma bütçeden 22 milyar lira destek sağlanırken bu miktar bu yıl için de değişmedi. Çiftçiye verilen üretim ve destekler ile tarımsal faaliyetlerde gerileme yaşanıyor.

ÇİFTÇİYE İPHONE 6’YI ÇOK GÖRDÜ

Çiftçiler, kendileri açısından cumhuriyet tarihinin en zor dönemini yaşarken, AKP’ye göre ise üreticilerin sorunu bulunmuyor. Bu konuda AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın bir tv programında yaptığı açıklama çiftçilerin durumu ile ilgili, “Şimdi 2018 yılı seçimler, haziran seçimler. Bizim Kahramanmaraş’ta dağlık bir bölge. Bir delikanlı geldi. Bana işte ‘Bizi mahvettiniz, bizi öldürdünüz, çiftçi şu durumda’… Üzerinde beyaz bir gömlek var, cebinde bir telefon var. Telefonu aldım, iPhone 6. Dedim ki, kaç taksite aldın? 24 takside aldım dedi. Bunun internet paketi de var mı, dedim. Var, dedi. Peki ayda kaç lira ödüyorsun buna, dedim. Dedi ki ayda 450 lira ödüyorum. Dedim ki sen burada, yani bulunduğun yerde ayda 450 lira bu telefona ödeyebiliyorsun” demesine tepkiler sürüyor.

BİR DÖNEM BU ÜLKEDE BARDAK BİLE YOKTU

Bu konu ile ilgili bardak örneği verdiğini belirten Ünal, “Elimizde bir bardak var. Biz 18 yılda bu bardağın yüzde 70’ini doldurduk. Ama yüzde 30’u boş. Şimdi bu bardağın yüzde 30’luk boşluğunu da konuşalım, yüzde 70’lik doluluğunu da konuşalım. Çünkü bir dönem bu ülkede bardak yoktu. Yani bırakın bardağın içindeki suyu, bardak yoktu. Ama şu anda bu bardağı yüzde 70 oranında doldurmuşuz” dedi.

ERDOĞAN DA “ANANI DA AL GİT” DEMİŞTİ

2006 yılında başbakanken Mersin ziyareti sırasında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Bu çiftçinin hali ne olacak? Anamız ağladı” diye soran çiftçiye Erdoğan “Ananı da al git” yanıtını vermişti. Çiftçi ile Erdoğan arasındaki diyalog şu şekilde gerçekleşmişti:

Erdoğan: Böyle bağırılmaz ki, terbiyesizlik yapma.
Çiftçi: Terbiyesizlik yapmıyorum. Lütfen bana hakaret etmeyin.
Erdoğan: Artistlik yapma.
Çiftçi: Artistlik yapmıyorum, ben sanatçı değilim.
Erdoğan: İyi bir sanatçısın.
Çiftçi: Tarım bakanımızın anayasayı ihlal ettiğini biliyor musunuz?
Erdoğan: Lan terbiyesizlik yapma.
Çiftçi: Lan mı?
Erdoğan: Evet.
Çiftçi: Lan mı? Canın sağ olsun.
Erdoğan: Şu anda çiftçiye ne verildiğinin farkında mısın?
Çiftçi: Ne zaman?
Erdoğan: Şimdi.
Çiftçi: Benim mahsulüm öldükten sonra mı? 2 senedir anamız ağlıyor.
Erdoğan: Hadi ananı al git buradan.
Çiftçi: Lan diye hitap etme. Ayıp be! Kim vuruyor, kim vuruyor? Kolum ameliyatlı.

SOĞAN ÜRETİCİLERİ DE TERÖRİST OLDU

2019 yılı kış aylarında kilosu 10 liraya varan fiyatları sonrası depoları basılan soğan üreticileri ve depoculara “terörist” suçlaması yapıldı. Şimdi ise patates ve soğan depolarda çürüyor. Elde kalan soğan ve patatesleri üreticiler hayvanlarına yem olarak veriyor. Bazı üreticiler de bin bir emekle ürettikleri soğanlarını ırmağa döküyor.

ERDOĞAN’DAN SOĞAN ÜZERİNDEN DARBE İMASI

2019’da Soğan ücretlerinin artması sonrası yaptığı bir konuşmada AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bugüne kadar hiçbir meselede Türkiye’yi istedikleri gibi eğip bükemediler. Baktılar kur, faiz, algıyla olmuyor ülkemizi soğan, patlıcan, domates, biber üzerinden ters köşe yapmaya çalıştılar” dedi. Erdoğan, kurulan tanzim satış yerleriyle bu hamleyi boşa çıkardıklarını, gıdada terör estirenlere gereken dersi verdiklerini kaydetti.

KURU EKMEK YİYORSA AÇ DEĞİLDİR

TBMM Genel Kurulu’nda kürsüsünde konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın AKP sıralarına seslenerek “Arkadaşlar millet aç, perişan. Evet herkesin midesine bir şey giriyor; kuru ekmek giriyor” sözlerine AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin, “O zaman aç değil demek” yanıtını verdi. Altay ise, “Milletten özür dileyeceksin. Milletin midesine kuru ekmek giriyor sadece diyorum, beyefendi, ‘o zaman aç değiller’ diyor” dedi.

ÇİFTÇİNİN 62 MİLYAR DOLARI İÇ EDİLDİ

AKP, 2006 yılında çıkarılan kanun gereği 2 milyondan fazla çiftçinin hak ettiği 62.5 milyar doları iç ettiği ortaya çıktı. “Tarımsal desteğe ayrılacak kaynak milli gelirin yüzde 1’inden az olamaz” hükmüne karşın tarımsal destek yüzde 1’i bulmadı. Buna göre bir çiftçinin kanuni olarak AKP iktidarından ortalama 28 bin dolar alacağı bulunuyor.

ÇİFTÇİ SAYISI GERİLEDİ

TÜİK verilerine göre tarımda çalışan sayısı 5 milyon 289 bin kişi. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçi sayısı 2006’da 2 milyon 610 bin iken bu rakam 2019’da 2 milyon 83 bine geriledi. Geçen yıl ise çiftçi sayısı 1 milyon 803 bine geriledi. 2006-2020 ortalamasına bakıldığında çiftçi sayısının 2 milyon 249 bin olduğu görüldü.

Hayaller ve hayatlar: Günde 2 milyon aşı hedefi 11 binde kaldı

Ekonomi

Vatandaş 3 günde 2,1 milyar dolar aldı

Dolar 8,47 liraya çıktığında satan vatandaşlar, 8,20 liranın altını alım fırsatı olarak değerlendirdi. 6-7-8 Nisan’da vatandaşlar 2.1 milyar dolarlık alım yaptı. Döviz mevduatı 245.8 milyar dolara yükseldi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanını görevden alması sonrası 12 milyar dolar satan şirketler ve vatandaşlar, ucuzdan dolar toplamaya başladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun günlük verilerine göre 6-7-8 Nisan’da yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı yeniden yükselişe geçti ve üç günlük değişim 2.1 milyar dolar oldu. Dolar/TL’nin 8.20 liranın altına gerilediği günlerde alımda ticari işletmeler öne çıktı.

5 Nisan’da yurtiçi yerleşiklerin 243 milyar 745 milyon dolar olan döviz mevduatı 8 Nisan’da 245 milyar 845 milyon dolara yükseldi. Üç işgününde 2.1 milyar dolarlık toplam artış yaşandı.

EN ÇOK ŞİRKETLER ALDI

Gerçek kişilerin döviz mevduatı 5 Nisan’dan 8 Nisan’a 462 milyon dolar arttı. 5 Nisan’da 157 milyar 218 milyon dolar olan gerçek kişilerin döviz mevduatı 8 Nisan’da 157 milyar 680 milyon dolara çıktı. Şirketler ise daha hızlı bir alım yaptı. 5 Nisan’da 86 milyar 526 milyon dolar olan tüzel kişilerin döviz mevduatı 8 Nisan’da 88 milyar 164 milyon dolara yükseldi. Bu 1 milyar 638 milyon dolarlık alım yaptıklarını gösteriyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şahap Kavcıoğlu indirmek için geldiği politika faizine dokunamadı

Faize karşı görüşleri ile bilinen ve faiz indirmek için Merkez Bankası başkanlığına getirilen Şahap Kavcıoğlu, yaptığı ilk Para Politikaları Kurulu toplantısında faizi sabit tuttu. Geçen ay yapılan toplantı sonrası 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılan faiz sonrası eski başkan Naci Ağbal görevden alınmıştı.

BOLD – Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Toplantısı ile faiz kararını belirledi. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Toplantısı yeni Başkan Şahap Kavcıoğlu tarafından ilk kez yapıldı. Merkez Bankası Toplantısında faiz kararı açıklandı. Açıklanan faiz kararına göre bir haftalık repo faizini sabit tuttu.

KARARDAN PİYASALAR ETKİLENMEDİ

Merkez Bankası’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda “15 Nisan 2021 Tarihli PPK Kararı: 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı sabit tutuldu” denildi. Merkez Bankası faiz kararı sonrasında dolar kuru 8 lira 4 kuruşta seyrederken, altın fiyatları 452 lira bandında seyrediyor.

FAİZLER YÜZDE 19’A ÇIKARILMIŞTI

Merkez Bankası’nın Nisan ayı faiz kararı öncesi faizler yüzde 19 bandında yer alıyor. Merkez Bankası 2021 yılında Ocak ve Şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş Mart ayında ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılmıştı. Merkez Bankası karar metninden, “Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır” ifadesini çıkardı.

Şahap Kavcıoğlu kayıp 130 milyarı açıklayınca başkanlığı kaptı

Okumaya devam et

Ekonomi

Hükumet satmaya devam ediyor, 7 ildeki 19 taşınmaz satışa çıkarıldı

Cumhuriyet tarihinde özelleştirme rekoru kıran AKP hükumetleri kamu mallarını satmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Hazineye ait 7 ilde bulunan 19 taşınmazı satış yöntemiyle özelleştireceğini duyurdu.

BOLD – AKP hükumeti özelleştirmelere tam gaz devam ediyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, özelleştirme süreçlerine ilişkin yatırımcılara duyurusu Resmi Gazete’de yayımlandı.

TAŞINMAZLAR PAZARLIKLA SATILACAK

Buna göre, Adana, Ankara, Aydın, Kilis, Malatya, Mersin ve Şanlıurfa’da bulunan 19 taşınmaza ilişkin ihaleler birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulüyle gerçekleştirilecek. Gerekli görüldüğü takdirde ihaleler, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımıyla açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek. İhalelere gerçek ve tüzel kişiler, ortak girişim grupları (OGG), kooperatiflerle kuruluş belgelerinde taşınmaz edinebileceklerine dair hüküm bulunan dernek ve vakıflar katılabilecek.

İHALEYE KATILABİLMEK İÇİN GEÇİCİ TEMİNAT GEREKİYOR

Teklif sahiplerinden ihalelere katılabilmesi için ilanda belirtilen tutarlarda geçici teminat alınacak. İhale bedeli peşin veya vadeli olarak ödenebilecek. İllere ve taşınmazlara göre değişen ihalelerdeki son teklif verme, geçici teminat ve ihale şartnamesi bedelleri de Resmi Gazete’nin bugünkü sayısındaki duyuruda yer alıyor.

ABD’ye gönderilen Fethullah Gülen dosyasında neler var?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0