Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Muhalefete göre Erdoğan yeni anayasayla daha fazla güç istiyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa hazırlayacaklarına ilişkin açıklamasını muhalefet, zaman kazanma olarak yorumladı.  CHP’li Muharrem Erkek, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulatmayan bir zihniyetin yeni anayasa yapmasının mümkün olmadığını söyledi. Ekonomist Ali Bilge ise yeni anayasa hamlesi, iktidarı bırakmak istemeyen otokrat yönetimlerin klasik hamlelerinden biri.

BOLD – Ekonomide ve dış politikada zor günler yaşayan Erdoğan yönetiminin gündemde yeni anayasa var. turkishminute.com’un haberine göre partinin kurmayları ve Erdoğan kontrolündeki medya, yeni anayasa çalışmalarını öne çıkartıyor. Ekonomist Ali Bilge, Bianet.org’a yaptığı açıklamada bunun zaman kazanma hamlesi olduğunu ve iktidarı bırakmak istemeyen otokrat yönetimlerin hepsinin bu yönteme başvurduğunu söylüyor.

SEÇİM SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRME HAZIRLIĞI

AKP’den sızan bilgilere göre; Erdoğan ve iktidar ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa çalışmalarının çerçevesini belirlediler. 4 Şubat’ta iki lider bir araya geldi. Son iki aydaki yedinci zirveydi bu. Erdoğan, kamuoyuna “yeni anayasa” açıklaması yaparken iki lider çeşitli yasalarda Meclis çoğunluğuyla yapılabilecek değişiklikler üzerinde uzlaştı. Özellikle seçim kanunu ve siyasi partiler kanunu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın hazırlıklarını yürüttüğü ilk pakette, 128 düzenleme üzerinde duruldu. Bunların büyük kısmı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Meclis’ten çıkarılacak kanunlarla ya da yönetmelik ve idari düzenlemeler şeklinde olacak.

AKP ve MHP Meclis grupları tarafından ortak yapılacak ikinci değişiklik paketi ise Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası üzerindeki değişiklikleri içeriyor. İki parti, olası erken seçim ya da 2023’teki normal seçimlere bu iki yasanın yenilenmiş haliyle gitmek istiyor. Bu çerçevede seçim barajının ve seçim bölgelerinin değiştirilmesi üzerinde duruluyor.

“ANAYASA TEK ADAM REJİMİNE UYDURULMAK İSTENİYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği yeni anayasa önerisinin amacının tek adam rejimini devam ettirmek için anayasayı kendilerine uydurmak olduğunu söyledi. Erkek, “Anayasa Mahkemesi(AYM), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını uygulatmayan bir zihniyet, toplumsal uzlaşmayla anayasa yapabilir mi” dedi.

Ekonomist ve gazeteci Ali Bilge ise iktidar değişikliği durumunda kendi döneminde yaşananların karşısına çıkmasının önünü almak isteyen otokrat yönetimlerin, iktidarı bırakmamak için çok çeşitli yollara başvurduğunu bunlardan birinin de Anayasayı yenileme gündemi olduğunu belirtti.

“Her istediğini yapan, uluslararası mahkeme kararlarına uymayan, kendi ülkesinin Anayasa Mahkemesi kararlarına uymayan, yargıyı istediği gibi kontrol eden, istediği yargıcı istediği yere atayabilen bir tek adam rejimin kurulmasının üzerinden dört sene bile geçmedi. Baskı rejimini daha da artırıyor. Örneğin her muhalife ‘terörist’ diyor. Dolayısıyla yarın iktidardan gitmek zorunda kalırsam tüm bunlarla karşı karşıya kalmamak için süremi daha da uzatayım, planı yapıyor. Yeni bir dönem başlatıyor, sürenizi uzatıyor. Bunun Çin’de, Rusya’da örneklerini gördük. Böyle iktidarlar, yönetim süresini uzatmak için elinden geleni yapıyor.”

MUHALEFETE GÖRE EKONOMİ GÜNDEMİ DEĞİŞTİRİLMEK İSTENİYOR

Yeni Anayasa tartışmaları İyi Parti lideri Meral Akşener ve Deva Partisi lideri Ali Babacan’ın görüşmesinde de gündeme geldi. İki lider de amacın özellikle ekonomik krizin konuşulmasını engellemek olduğu görüşünde.

Ali Babacan, Erdoğan’ın oyununa gelinmemesi çağrısı yaptı: “Zaten uymadığınız bir anayasayı değiştirmekle niye uğraşıyorsunuz ki? Türkiye’de şuan derin bir işsizlik sorunu var, yoksulluk var. İntiharları yeniden gündemimize getirdi. Hayat pahalılığı herkesi yakıyor. Hükumetin yapması gereken bunlara çözüm üretmek. Bıraksınlar anayasayı. Gündem değiştirme oyunlarına asla düşmememiz lazım”

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise yeni anayanın demokrasiyi güçlendirme değil otoriterliği güçlendirme yönünde olacağından endişe ettiğini söyledi.

MUHALEFETİN PLANI: İKTİDARI ÖZGÜRLÜK ÜZERİNDEN SIKIŞTIRMAK

Erdoğan’ın yeni anayasa gündemini Meclis’e taşıması durumuna karşın muhalefet partileri arasındaki temas trafiği de hız kazanmış durumda. Muhalefet, iktidarı özgürlükler alanında sıkıştırma kararı aldı. İktidarı oluşturan AKP ve MHP’nin mevcut milletvekili sayısıyla Anayasa’yı değiştirmesi mümkün değil. Ancak iki parti, değişikliği referanduma götürebilecek güçte.

Muhalefet partileri, fikir özgürlüğü, basın özgürlüğü, kuvvetler ayrılığı, laikliğin güçlendirilmesi gibi konularda iktidarı Meclis’te sıkıştırmayı planlıyor. Bu yönde maddelerin yeralmadığı yeni anayasa ya da anayasa değişiklik paketine muhalefet destek vermeyecek.

Muhalefet partileri iktidarın, genel seçime gitmekten çekindiği ancak kısmi bir anayasa değişikliği paketiyle referandumla güç tazelemek isteyebileceği ihtimali üzerinde de duruyor.

Muhalefetin güçlü iki partisi CHP ve İyi Parti arasında karşı atak olarak “güçlendirilmiş parlamenter sistem” için görüşmeler başladı. İki parti, kampanyalarını Cumhurbaşkanlığı sisteminin ülkeyi krize soktuğu tezi üzerine oturtacak.

Politika

“128 milyar dolar nerede?” afişi Meclis’te dalgalandı

CHP’nin AKP iktidarını zora sokan “128 milyar dolar nerede?” afişi Meclis’te dalgalandı. CHP’li Mahmut Tanal, söz konusu afişi Meclis’in penceresine astı. Tanal, afişi indirmek için gelen itfaiyeye de küçük bir sürpriz yaptı.

BOLD – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’ye “128 milyar dolar nerede?” afişi astı. İtfaiye ekipleri pankartı indirmek için Meclis’e geldi. Pankartı polis ya da itfaiyenin müdahale etmesine izin vermemek için kesen Tanal, itfaiye aracının uzaklaşmasının ardından pankartı yeniden astı.

Tanal, şunları söyledi: “İtfaiye kesip alacaktı. Rahmetli Süleyman Demirel diyordu ki: ‘Ben şapkamı kaptırmam’. Ben de pankartı mı kaptırmam. Onlar gittikten sonra ben bir daha asacağım. İtfaiye gelecek gidecek asacağım. Akşamları toplayacağım. Sabahları da asacağım. Cevap verene kadar. 128 milyar dolar ne zaman bozuldu, hangi kurdan bozuldu, kimler satın aldı, bu para nerede harcandı. Bunları Meclis Başkanı açıklama sözü verirse ben bu pankartı bir daha asmam.”

ODASI HAZİNE’NİN TAM KARŞISINDA

CHP’nin Merkez Bankası rezervlerinin harcanmasıyla ilgili iktidara yönelttiği “128 milyar dolar nerede?” sorusunun yer aldığı afişi Meclis’te dalgalandıran Mahmut Tanal, yaptığı eylem sonrasın Halk TV’ye konuştu. Tanal, ”Bu 128 milyar doları ne yaptılar? Gençler için mi harcadılar? İşsizliği bitirmek için ne yaptılar? Ben bir parlamento üyesiyim. Bu paraya ne olduğunu sormaya hakkım var” diye konuştu.

Odasının Maliye ve Hazine Bakanlığının tam karşısında olduğunu söyleyen Tanal, ”Ben bakanlığa bu paranın akıbetini sordum, bana cevap vermediler” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışan yetkililerin ve bakanın, binaya girerken pankartı görüp, akıbetini açıklamasını umduğunu söyleyen Tanal, ”Vatandaş olarak bunu sormak benim hakkım” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

CHP yönetimi, 128 milyar doların akıbetini sormak için astığı afişler, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle toplatılmasına başta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm il ve ilçe yönetimi tepki göstermişti. Kılıçdaroğlu, Parti Meclis Toplantısını, “128 milyar dolar nerede?” pankartı eşliğinde yapmış, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, pankartın il ve ilçe başkanlıklarına yeniden asılacağını söylemişti. CHP yöneticileri, kampanyayı sosyal medyaya taşıdı. Profil resimlerini ‘128’ yazan görselle değiştiren CHP’liler, 128 milyar doların akıbetini soracaklarını belirtti.

Okumaya devam et

Politika

Aşı yaptırmayanlar için ikna ekibi kuruluyor: Sert tedbirler yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşları aşı yaptırmaya ikna etmek amacıyla evlere yönelik aşılama ekipleri oluşturacaklarını açıkladı. Tedbirler etkili olmazsa Ramazan’dan sonra daha sertleşeceklerinin sinyalini verdi.

BOLD – Ramazan ayına yönelik iki haftalık kısmi kısıtlama kararlarıyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Haziran sonuna kadar 40 yaş üstü herkesi aşılamayı hedefliyoruz” dedi. Hürriyet’e konuşan Koca, şu anda Sinovac, BioNTech ve Sputnik dahil aşı diplomasisini hızlandırdıklarını belirtti. “Toplumsal bağışıklığı arttırmak amacıyla yerli aşı çalışmalarında da son aşamaya geldik. Alınan tedbirlerle birlikte haziran ayında vaka ve ölüm sayılarında gözle görülür gerileme bekliyoruz” diye konuştu. Koca şöyle devam etti:

  • Şayet tedbirlere rağmen düşüş olmazsa haziranda daha sert tedbirler almak zorunda kalırız.
  • Yerli aşıda faz-3 çalışmalarına geçiyoruz.
  • İki ya da üç hafta sonra bu süreci de bitirmiş olacağız.
  • Eylül ayında da aşılamaya başlarız.
  • Nazal aşıda da en fazla üç haftalık süreç var önümüzde.
  • Sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü, 65 yaş üstünün yüzde 23.6’sı halen aşı yaptırmadı.
  • Randevusuna gitmeyenler nedeniyle aşılar çöpe gitmedi.
  • Aşı yaptırmayanların ikna edilmesi ve aşı olmalarını sağlamak için ikna ekibi kuracağız.
  • Aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da aşısını yaptırmayanların evlerine gidilerek, aşı olmaları konusunda tavsiyede bulunacağız, teşvik edeceğiz.
  • Böylece aşılarını yaptırmayanların neden aşı olmadıklarını öğreneceğiz.

Okumaya devam et

Politika

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde bir süredir tedavi gören YİK üyesi, TBMM eski başkanı ve eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut 86 yaşında hayatını kaybetti.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi (YİK), TBMM eski başkanı ve eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, hayatını kaybetti. 86 yaşındaki Akbulut, bir süredir Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi görüyordu.

Akbulut için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere birçok siyasetçi taziye mesajı paylaştı.

ERDOĞAN’DAN TAZİYE MESAJI

Erdoğan, hayatını kaybeden Akbulut için paylaştığı mesajında: “Eski Başbakan ve TBMM Başkanımız, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi, değerli devlet adamı Yıldırım Akbulut’un vefatı bizleri derinden üzdü. Merhum Yıldırım Bey’e Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

YILDIRIM AKBULUT KİMDİR

15 Kasım 1935’te Erzincan’da doğan Yıldırım Akbulut, 1989–1991 yılları arasında Başbakanlık ve Anavatan Partisi Genel Başkanlığı görevi yaptı. Akbulut, 1987–1989 ve 1999–2000 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini üstlendi.

Babası PTT memuru olan Akbulut ilkokulu Eskişehir’de, ortaokulu Samsun’da, liseyi ise Erzican’da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Akbulut bir süre serbest avukatlık yaptı.

Adalet Partisi Erzincan İl Başkanlığı da yapan Akbulut Mayıs 1983’te Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer aldı. Akbulut, 1983 Genel Seçimlerinde ANAP Erzincan milletvekili olarak Meclis’e girdi. 26 Ekim 1984 – 6 Eylül 1987 tarihleri arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. Hükumette İçişleri Bakanı olarak yer aldı. 1987 Genel Seçimlerinde tekrar ANAP Erzincan milletvekili olarak Meclis’e girdi ve 1987 yılında yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda 431 üyeden 250’sinin oyuyla TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 9 Kasım 1989 tarihine kadar sürdürdü.

Turgut Özal’ın 1989 Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından aynı yıl Akbulut başkanlığında 47. Hükumet kuruldu. 17 Kasım 1989’daki ANAP 1. Olağanüstü Kongresi’nde Turgut Özal’dan boşalan Genel Başkanlık koltuğuna Akbulut oturdu.

4 maaşlı ‘hiç’: İbrahim Kalın kimdir

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0