Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP demokrasiyi rafa kaldırdı

AKP kongrelerinde ‘ikinci aday’ krizi yaşanıyor. ‘Tek aday’ prensibi ile hareket ettiğini açıkça ilan eden AKP’de parti genel merkezinin istediği isimler yarışa tek başlarına giriyor. Genel merkezin desteklemediği adaylara ise seçime girme şansı tanınmıyor. Son olay Trabzon’da yaşandı. Başkan adayı Metin Kaya, kongrenin yapılacağı gece gözaltına alındı.

BOLD – AKP’de kongre süreçleri sancılı geçiyor. Son olarak AKP’nin bugün yapacağını açıkladığı 7’inci Trabzon İl Kongresi öncesinde, aday adayı Metin Kaya gözaltına alındı. Kaya, daha önce defalarca adaylık açıklaması yapmak istemiş ancak polis müdahalesi ile açıklama yapması engellenmişti. AKP Trabzon il yönetimine talip olan Kaya’nın eski bir dosyadan dolayı araması olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

NE İLK NE SON!

Diğer yandan AKP’nin il, ilçe ya da kadın kongrelerinde, parti merkezinin istemediği adayların engellendiği onlarca olay yaşandı. İşte onlardan bazıları:

-12 Şubat 2021: AKP Kocaeli İl Kadın Kolları kongresine Yasemin Özdemir tek aday olarak girdi. Kandıra İlçe Başkanı Erol Ölmez, desteklediği Aynur Emek’in aday olmasına izin verilmeyince tepki olarak kongreye katılmadı.

-10 Şubat 2021: AKP Genel Merkezi, ters düştüğü Diyarbakır Başkanı Serdar Budak’ın 22 Şubat’ta yapılacak kongre öncesinde istifa etmesini istedi. Budak “Yapmış olduğumuz istişareler sonucu aday olmama kararı aldım” diyerek yarışa erkenden veda etti.

-3 Şubat 2021: AKP Muğla İl Kongresinde aday olmak isteyen Elvan Göçer, adaylığı kabul edilmeyince kongre salonu dışında delegelerle birlikte kongreyi protesto ederek tepkisini gösterdi.

-2 Şubat 2021: İstanbul Avcılar ilçe kongresinde aday olmak isteyenlere izin verilmedi. Taraflar arasında yaşanan yumruklu kavga sosyal medyada geniş yer aldı.

-17 Ocak 2021: Aydın İl başkanlığına aday olan Tanju Karaçancı kongreden bir gün önce yarıştan çekildi. Açıklamasında geri adımının sebebini “Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın kararları ve vekaleti AK Parti Genel Merkezinin taktirleriyle…” diyerek açıkladı

14 Eylül 2020: AKP Mudurnu 7. Olağan Kongresi’nde mevcut ilçe başkanı Hüseyin Yağın’ın karşısında aday olmak isteyen Sezai Gündoğdu’ya izin verilmedi. Gündoğdu “Hukuk ayaklar altına alındı” dedi.

-4 Ekim 2020: Çanakkale Merkez İlçe kongresine 2 aday başkanlık için müracaat etti. Ancak kongre divanı Şener Akçay’ın adaylık başvurusunu kabul etmedi ve parti merkezinin desteklediği Yıldıray Ölçek tek aday olarak seçime girdi.

-19 Eylül 2020: İzmir’de Selçuk kongresinin ardından Konak kongresi de ertelendi. Selçuk’taki ertelemenin sebebinin ikinci aday krizi olduğu ileri sürüldü. Konak’taki erteleme için ise AKP Konak İlçe Başkanı Sait Başdaş’ın koronavirüse yakalanması gerekçe gösterildi.

-13 Eylül 2020: Muğla Bodrum’da İlçe Başkanı Osman Gökmen’in tek aday olarak girdiği seçimde Divan Heyeti, Mumcular eski Belediye Başkanı Kazım Avcı’nın  listesini eksik verdiği iddiası ile seçime katılmasına izin vermedi.

-19 Mart 2018: İzmir Bayrak’lı da parti merkezinin desteklediği Özgür Hızal’a Cemil Kurkut’un rakip olmasına izin verilmedi. Salonda yaşanan arbedeye çevik kuvvet müdahale etti.

-27 ve 28 Şubat 2018: Ordu il kongresi öncesi Perşembe ve Korgan ilçelerinde de ‘ikinci aday’ krizi yaşandı. Korgan’da Eyüp Karabayrak, Perşembe’de Ülkü Kumral parti merkezinin desteklediği isim ve tek aday olarak seçime girip başkan oldu.

‘İKİNCİ ADAY KRİZİ’ LİSTESİ UZAYIP GİDİYOR

Medyaya yansıyan ve yakın tarihli denebilecek ikinci aday kriziyle ilgili haberlerin listesi uzayıp gidiyor. Bununla birlikte AKP iktidarının neredeyse her döneminde ikinci aday krizi sebebiyle tansiyon zaman zaman yükseldi.

İSTANBUL’DA KÜLÜNK BAYRAK AÇTI

Örneğin Haziran 2009’da AKP İstanbul İl Başkanlığı için Aziz Babuşçu ve Metin Külünk karşı karşıya geldi. Külünk ve taraftarları, kendilerine destek verenlerin salona alınmadığını ileri sürerek kürsüye yürüdü ve bir süre gerginlik yaşandı. Erdoğan konuşmasında üstü kapalı bir şekilde Babuşçu’ya destek verdi ve Babuşçu başkan seçildi.

İSTANBUL ÖRNEĞİ ANKARA KONGRESİNİ ERTELETTİ

Bu olaydan 1 ay sonra yani Temmuz 2009’da parti yönetimi Ankara’da Melih Gökçek’e yakınlığı ile bilinen eski il başkanı Halis Bilge’yle yollarını ayırmak istedi. İstanbul’da yaşananların tekrar etmesini istemeyen Erdoğan’ın “kongreye tek adayla birlik ve beraberlik içinde gidilsin” talimatı ile kongre ertelendi. 19 Temmuz’daki kongrede genel merkezin istediği avukat Murat Alparslan tek aday olarak seçime girip Ankara İl Başkan oldu.

Politika

Erdoğan bu sefer de böyle ‘helallik’ istedi

Uluslararası kuruluşlara göre, pandemide en etkin desteği veren hükumet olduklarını ileri süren Erdoğan, esnaftan inancı ve kültürü gereği ‘helallik’ istediğinin altını çizdi.

BOLD – Kabine Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni alınan önlemleri anlattı. Erdoğan, konuşmasında pandemi sürecinde yapılan ve yeni yapılacak ekonomik yardımların detayından bahsetti.

YİNE HELALLİK İSTEDİ

Hükumetin pandemi sürecindeki performansını değerlendiren Erdoğan, “Türkiye’nin hem vatandaşına hem de iş dünyasına en ciddi ve etkin destekleri sağlayan ülke olduğu bir hakikattir. Bunu biz söylemiyoruz, uluslararası kuruluşlar ifade ediyor. Tüm bunlara rağmen gönlü buruk kalan vatandaşlarımız varsa onlardan helallik istememiz de inancımızın ve kültürümüzün bir gereğidir” dedi.

4,622 MİLYARLIK DESTEK PAKETİ

Esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programı müjdesi açıklayacağını söyleyen Erdoğan: “Bu hibe programıyla işlerine ara vermiş olan esnaflarımıza 2 grup halinde destek olmayı planlıyoruz. Birinci grupta kahvehane kafe, düğün salonları, kantinler kırtasiyeler, internet kafeler, lunaparklar gibi işletmeler yer alıyor. 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak” diye konuştu.

2. GRUBA 3’ER BİN LİRA

Erdoğan açıklamalarının devamında: “İkinci grupta ise, kaporta, sıhhı tesisatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak ve kozmetik, camcılar, çilingirler, kalaycılar, tuhafiyeciler yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yer alan Lokanta berber taksici minibüsçüler ile pazarcılar da dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan bu gruba bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. İki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyük şirketler içinde nefes kredisi adı altında adım atılacağını söyleyen Erdoğan, “Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak bu programların hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Mehmet Ağar, Sedat Peker’e karşı büyük kozunu oynadı

Okumaya devam et

Politika

Muharrem İnce’nin Memleket Partisi resmen kuruldu

CHP’nin 2018 seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin liderliğindeki Memleket Partisi resmen kuruldu. Partinin Genel Başkanvekili ve Sözcüsü kısa süre önce CHP’den istifa eden Gaye Usluer olurken, CHP’den istifa eden diğer 3 milletvekili de genel başkan yardımcısı yapıldı.

BOLD – Muharrem İnce, partinin kuruluş dilekçesini bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığına sundu.

Muharrem İnce’nin liderliğinde resmî kuruluşu gerçekleştirilen Memleket Partisi Kurucular Kurulu üyeleri parti organları seçimi için toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada Muharrem İnce’nin oy birliği ile genel başkan seçildiği, CHP’den ayrılan Gaye Usluer’in Genel Başkanvekili, Hakkı Akalın’ın ise Genel Sekreterliğe getirildiği belirtildi.

CHP’den istifa eden milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel, genel başkan yardımcılığı görevine getirildi. Nurdan Demirbağ ile Serhat Galip de diğer genel başkan yardımcıları oldu.

Memleket Partisinin logosu.

Partide genel başkan danışmanları ise 13 kişiden oluştu. İnce’nin danışmanlığını yapacak isimler şöyle: Yusuf Sel, Alper Karaoğlan, Gürbüz Evren, Bilin Neyaptı, Mehmet Kazancıoğlu, Burak Hasar, İlkay Yıldırım, Ali Tunç Can, Kerem Donat, Mahir Bakan, Özlem Güzey Kocataş, Meryem Şengül Kala ve Ahmet Özalp.

MEMLEKET PARTİSİ MYK ÜYELERİ

Mevlüt Dudu (Genel Sekreter Yardımcısı )
Mert Ünlü (Genel Sekreter Yardımcısı )
Serkan Ufuk Akgün ( Genel Sayman)
Nejat Elaldı ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Ali Rıza Büyükuslu ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
İpek Özkal Sayan ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Serkan İleri ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Çiğdem Bayraktar Ör ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Fatih Pala ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Özgün Öztunç ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Asuman Ali Güven ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Burak Savtur ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Süleyman Ergüner ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)

Cezaevlerinde aşı bilmecesi: 14 günde 4 kişi koronadan öldü

Okumaya devam et

Politika

Muhalefet sorunca Soylu savcılığa başvurdu: Sedat Peker’in iddiaları araştırılsın

Sedat Peker’in Youtube’de yayınladığı iddiaları muhalefetin de gündeme getirmesi üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından iddiaları araştırmasını istedi. Soylu, Peker hakkında hakaret ve iftira iddiasıyla suç duyurusunda da bulundu.

BOLD – Süleyman Soylu’nun avukatı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan başvuruda, Sedat Peker’in açıklamalarının dedikodudan ibaret asılsız iddialar olduğu öne sürüldü.

Organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla ilgili iddialarında yeni bir gelişme yaşandı. Peker’in iddialarını yazılı açıklamayla yalanlayan İçişleri Bakanı Soylu’nun avukatı bugün Ankara Başsavcılığına başvurarak iddiaların araştırılmasını istedi.

Dilekçede, Sedat Peker ve ve örgüt üyelerine yönelik başlatılan soruşturmadan kısa süre önce polis tarafından operasyon yapıldığı hatırlatıldı. Soylu’nun bilgisi dahilinde yapılan operasyon sonrası Sedat Peker’in algı yapmaya yönelik uydurma videolar yayınladığı savunulan dilekçede “Peker’in videolarıyla Süleyman Soylu ve aile bireylerinin yıpratılması, netice de kolluk kuvvetlerinin moral ve motivasyonunun olumsuz olarak etkilenmesinin amaçlandığı çok açıktır” denildi.

Dilekçede, “Gelinen aşama şüphelinin bu uydurma senaryolara dayalı tüm hakaret ve iftiraları ile ilgili Sayın Başsavcılığınızca kapsamlı araştırma ve soruşturma yapılmasını talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur” denildi.

Dilekçede, şunlar kaydedildi: “Söz konusu videoda iddia edilen, DYP Genel Başkanlığı adaylığı sürecinde müvekkilimin kongre salonuna, teşkilat binalarına sokulmadığı, şüphelinin de o süreçte müvekkilime yardım ettiği, şüpheliye korumanın müvekkilim tarafından verildiği, hakkında dosya hazırlandığına dair müvekkilim tarafından şüpheliye haber verildiği, müvekkilimin İstanbul’u kendisinin yönetmediğini, başkaları tarafından yönetildiğini söylediği, şüphelinin yurt dışına kaçışı sürecinde haber aldığı, yurt dışından dönüşüne dair kendisine söz verildiği iddiaların araştırılmasını talep ediyoruz.”

Anne öldü, baba 4 yıldır hapiste, geride ise 2 çocuk kaldı!

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0