Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Sürekli uzatılan ‘kısa çalışma ödeneği’ alarm veriyor

Pandemi sonrası çıkarılan ve sürekli uzatılan kısa çalışma ödeneğinden ilk 5 ayda 3 milyon 575 bin çalışan faydalandı. Son 5 ayda ise faydalananların sayısı 225 bine geriledi. Kriterlere uygun işyeri ve işçi sayısı azaldığı için sayının giderek düşmesi bekleniyor.

BOLD – Koronavirüs ile mücadele kapsamında geçen yıl mart ayında çıkarılan kısa çalışma ödeneğinin süresi, Cumhurbaşkanı kararının Resmi Gazete’de yayımlanması ile 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı. Kriterleri taşıyan firma ve çalışan sayısının azalması nedeniyle ödenekten faydalanan sayısı giderek azalıyor.

MART SONUNA KADAR BAŞVURU YAPILABİLECEK

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, yeni tip koronavirüs kaynaklı dışsal etkiler gerekçesiyle 31 Ocak 2021 tarihine kadar kısa çalışma başvurusu yapan işyerleri için kısa çalışma ödeneği süresinin 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi. Bu uzatmayla birlikte kısasa çalışma ödeneği uygulaması bir yılını doldurmuş olacak.

ÖDENEK BAŞVURULARI SÜREKLİ UZATILIYOR

Üç aylık geçici bir program olarak başlayan kısa çalışma ödeneği, sürekli uzatılarak devam ettirildi. Geçen yıl koronavirüs vakasının görülmesinin sonrasında 25 Mart’ta hayata geçen kısa çalışma uygulaması, 29 Haziran’da Ağustos 2020’ye kadar, 30 Temmuz’da Eylül 2020’ye kadar, 30 Ağustos’ta Kasım 2020’ye, Aralık ayı başından Şubat sonuna kadar uzatıldı. Yeni kararla birlikte 31 Mart’a kadar uzatılan kısa çalışma ödeneğinin Haziran ayı sonuna kadar uzatılması bekleniyor.

ÖDENEKTEN FAYDALANAN SAYISI GİDEREK AZALIYOR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıkladığı verilere göre 25 Mart’ta hayata geçen kısa çalışma uygulaması kapsamında 31 Ağustos 2020 tarihine kadar geçen beş aylık sürede 3 milyon 575 bin çalışana toplam 16 milyar 578 milyon 955 bin 700 lira ödeme yapıldı. Eylül ayından şubata kadar ise kısa çalışma ödeneğinden faydalanan kişi sayısı 225 bin artarak 3.8 milyon kişiye ulaştı. Kısa çalışma ödeneği kapsamında, pandeminin başından bu yana 3,8 milyon kişiye toplam 27,6 milyar TL ödeme yapıldı.

AYLIK 1420 TL ÖDENİYOR

Kısa çalışma ödeneği, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için veriliyor. Asgari ücretle çalışanlar geçen yıl kısa çalışma ödeneği olarak aylık 1168 lira alırken, bu yıl ödenek miktarı yapılan zamla 1420 TL’ye yükseldi.

Türkiye F-35 programına dönmek için ABD’de lobi şirketi tuttu

 

 

Ekonomi

Salgından çok AKP vurdu: Halk 20,8 milyar lira para cezası ödedi

Kovid-19 salgınında halkı hastalıktan çok para cezaları vurdu. AKP hükumeti 15 ayda vatandaşlardan 20,8 milyar lira para cezası tahsil etti. Halk, esnafa verilen 4,5 milyar liralık desteğin 5 katı tutarında ceza ödemek zorunda kaldı.

BOLD – Saray hükumeti korona pandemisi döneminde, maske, sokağa çıkma yasağı ve fiziksel mesafe kurallarına aykırılık gerekçesiyle cezalar kesti. Aynı zamanda SGK, trafik ve vergi borcu cezaları yüzünden halk milyarlarca liralık ödeme yapmak zorunda kaldı. Salgının ülkede görüldüğü Mart 2020’den bugüne kadar  vatandaşların ödediği cezaların toplam tutarı, 20 milyar 830 milyon 376 bin TL oldu.

GÜÇLERİ YURTTAŞA YETİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Kamu Maliyesi Raporu verilerinden çarpıcı bir çalışma hazırladı. Çalışmanın detaylarını Birgün gazetesi ile paylaşan Öztunç, İstanbul Havalimanı’nı işleten Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa’nın ortak olduğu İGA’nın 1 milyar 45 milyon avro olan kira borcu tek kalemde silindiğini hatırlattı. Ayrıca aynı şirketlere İstanbul Havalimanı’nda kurallara uymadığı gerekçesiyle 2020 yılı boyunca kesilen cezaların tamamı da iptal edildi.

Yandaş şirketlerin borçlarını silen AKP hükumetinin salgın hastalık sürecinde halktan tahsil ettiği ceza miktarları şöyle:

Mart 2020: 1.2 milyar TL

Nisan 2020: 663 milyon TL

Mayıs 2020: 752 milyon TL

Haziran 2020: 1.2 milyar TL

Temmuz 2020: 1.4 milyar TL

Ağustos 2020: 1.4 milyar TL

Eylül 2020: 1.3 milyar TL

Ekim 2020: 1.9 milyar TL

Kasım 2020: 1.3 milyar TL

Aralık 2020: 1.4 milyar TL

Ocak 2021: 1.2 milyar TL

Şubat 2021: 1.8 milyar TL

Mart 2021: 2.5 milyar TL

Nisan 2021: 1.1 milyar TL

Mayıs 2021: 1.2 milyar TL

Okumaya devam et

Ekonomi

Bankalarda SBK ve kara para alarmı: Paranıza sahip çıkın!

ABD’nin yürüttüğü SBK Holdig soruşturmasında mali kurumlarla bankaların şüpheliler listesinde ilk sıralarda yer aldığını belirten ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, vatandaşa “paranıza sahip çıkın” uyarısı yaptı.

BOLD – Ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, Sezgin Baran Korkmaz’ın bütün işlemlerini mercek altına aldığını ilk sırada ise bankalar ve diğer mali kuruluşlar olduğunu aktardı.

Korkmaz’a ait SBK Holdingin hisse devirlerine onay veren Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK), Rekabet Kurumu’na kadar bütün kurumların olağan şüpheli olduğunu belirten Bozkurt, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ya görevini yapmadı ya da raporları sümenaltı edildi. Halkbank, ‘kara para aklamak’ suçlaması ile sanık sandalyesinde. SBK skandalı Türkiye’nin kara para aklama üssünü dönüştüğüne dair endişeleri daha da artıracak” dedi.

SBK Holdig soruşturmasında mali kurumlarla bankaların şüpheliler listesinde ilk sıralarda yer aldığını belirten Bozkurt’tan vatandaşa “paranıza sahip çıkın” uyarısı geldi.

7/24 müzik hariç her şeyi çalıyorlar

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye’de çayın bile tadı kalmadı

AKP iktidara geldiğinde kilosu 3 lira civarında olan çay, son yıllarda Çaykur’un zararını azaltmak için üst üste yapılan zamlar nedeniyle 40 liranın üzerine çıktı. Günde 245 milyon bardak içilen çayla dünyada lider konumda olan Türkiye’de halk artık çayı korkarak demler hale geldi.

BOLD – Dünyada en çok çay tüketilen ülke Türkiye olmasına karşın milli kuruluş Çaykur, rekor düzeyde zarar ediyor. Zararı azaltmak için yapılan zamlar ise halkın cebini zorluyor. Son aylarda gelen zamlarla birlikte çayın kilogram fiyatı marketlerde 40 liranın üzerine çıktı.

SON YILLARDA ARTIŞ HIZLANDI

Türkiye’de kahvaltının ve akşam sohbetlerinin vazgeçilmezi çay, artan fiyatı nedeniyle aile bütçesini sarsar hale geldi. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 3 liraya satılan bir kilo çay gelinen süreçte 44 liraya kadar yükseldi. 2017 yılında kilosu 20 lira civarında olan çay fiyatı son 4 yılda iki katını aşan oranda zamlandı. Bu zamlara Çaykur’un 2017 yılında Varlık Fonuna devredilmesinin ardından sürekli zarar etmesi neden oluyor.

YARIM MİLYAR DOLARLIK ZARAR

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gittiği her etkinlikte halka fırlattığı çayları üreten Çaykur geçen yılı yine zararla kapattı. Çaykur, 2020 yılında 547 milyon lira zarar etti. Varlık Fonu’na devredilene kadar kâr eden kurum, daha sonra sürekli zarar açıkladı. Çaykur, 2017’de 267 milyon lira olan zararı, 2018’de 657 milyon, 2019’da 635 milyon ve 2020 yılında 547 milyon lira olarak kamuoyuna duyuruldu. Zararın nedenleri olarak gösterilen Çaykur’un astronomik harcamaları ve reklam giderleri tartışma konusu olmaya devam ediyor.

314. madde sopası: 426 bin soruşturma 264 bin kişiye ceza

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0