Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Halkbank davası öncesi Erdoğan’ın serveti yeniden gündemde

Cem Uzan, Halkbank davası öncesi Erdoğan’ın servetini yeniden gündeme getirdi. Erdoğan’ın servetinin Katar’da olduğunu söyledi. İşte bu güne kadar Erdoğan’ın serveti ile ilgili söylenenler…

BOLD – Mart ayında ABD’de başlayacak olan Halkbank davasında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın serveti gündeme gelecek. 1994 yılında bir yüzükle belediye başkanlığına başlayan Erdoğan’ın yurt dışında yüz milyarlarca dolar serveti olduğu iddia ediliyor.

UZAN: ALDIKLARI RÜŞVET KATAR’DA

Genç Parti kurucu Genel Başkanı Cem Uzan, Youtube üzerinden yayın yapan Bizim TV’de katıldığı canlı yayında Şaban Sevinç’e AKP’li Erdoğan’ı özelleştirmeden aldıkları rüşvetleri Katar’da saklamakla suçladı. Uzan, 9 milyar dolara sattığı Telsim’i Londra’da 2,5 milyar dolar rüşvet alıp 4,5 milyar dolara satmakla suçladığı Erdoğan ile Katarlılar arasında skandal bir ilişki olduğunu öne sürdü. İşte Uzan’ın yeniden gündeme getirdiği Erdoğan’ın serveti ile ilgili geçmişten günümüze söylenenler…

BİR YÜZÜKLE YOLA ÇIKTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olduğunda hiçbir serveti bulunmuyordu. Bu durumu belediye başkanlığı adaylığı sırasında yaptığı mitinglerde de dile getiren Erdoğan, elindeki alyansı gösterip, “İşte bütün servetim bu yüzük. İstanbul’a hizmete hazırım” demişti.

RAHMİ KOÇ: 1 MİLYAR DOLARI NASIL BİRİKTİRDİ?

Erdoğan’ın 2001 yılında AKP’yi kurma hazırlığı yaptığı dönemde dönemin Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, CNN Türk’te Taha Akyol’un “Eğrisi Doğrusu’’ programında siyasetin para işi olduğunu söyleyerek, “Tayyip Bey’de çok para olduğunu öğrendik, 1 milyar dolar biriktirmişler, nasıl biriktirdilerse? Onun mali bir derdi olacağını zannetmiyorum’’ yorumunu yaptı. Koç, Erdoğan’ın kendisini yenilediğine inanmadığını da açıkladı.

KILIÇDAROĞLU: YURT DIŞINDA MİLYARLARI VAR

Cumhuriyet’ten İpek Özbey’e konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin yurt dışında büyük bir serveti olduğunu iddia ederek şunları dile getirdi:

  • Madem Türkiye’yi çok seviyorlar o zaman o milyarları getirseler ya. Milyarlarca paraları var.
  • Şunun için eminim: Trump, “Senin servetini, mal varlığını inceleyeceğiz, aklını başına al” dediğinde Erdoğan hiç sesini çıkarmadı.
  • Erdoğan Ailesi’nin Türkiye’ye vergi açısından da ihanet ettiğini çok iyi biliyoruz.
  • Man Adası’ndaki olay buydu. Vergi cennetlerinden gelecek paranın vergilendirilmesini sağlayacak kararname 2006 yılından bu yana çıkarılmıyor.
  • Çünkü Erdoğan Ailesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vergi ödemek istemiyor.
300 MİLYAR DOLAR SERVETİ VAR

Erdoğan’ın yurtdışındaki servetinin 300 milyar dolar civarında olduğunu öne süren AKP’nin kurucu isimlerinden olan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Erdoğan’ın mal varlığının milli güvenlik sorunu haline geldiğini öne sürdü. Şener, Erdoğan ve ailesinin tüm mal varlığının açıklanması ile ilgili ABD’nin gündemindeki yaptırımlar, Halkbank davasını hatırlatarak Erdoğan’ın sanık sandalyesine oturtulması gibi kişisel endişeleri bulunduğunu öne sürdü.

DAVUTOĞLU REST ÇEKTİ, MAL VARLIKLARI ARAŞTIRILSIN

Erdoğan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın imzasını taşıyan kararla Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilen arazinin, bu üniversitenin mülkiyetine geçirildiğini ifade ederek, Halk Bankası’ndan alınan krediye karşılık gösterilmediği ve geri ödenemediği suçlamasını yöneltti. Erdoğan’ın “dolandırıcılık” suçlamalarına, eski Başbakan Davutoğlu’nun, TBMM soruşturması başlatılarak Erdoğan dahil tüm eski Cumhurbaşkanları ve Başbakanların ailelerinin “mal varlıkları araştırılsın” restini çekti. Bu reste AKP’den herhangi bir cevap gelmedi.

LİDERLERDEN ORTAK ÇAĞRI: ABD’YE HODRİ MEYDAN DE

AKP’li Erdoğan’ın mal varlığının ABD’deki bir davada gündeme gelmesi sonrası parti liderleri bunun ülke üzerinde bir tehdit olmaması için Erdoğan’a çağrı yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Amerika’nın Erdoğan ve ailesinin mal varlığına tedbir koyarak açıklama tehdidine karşın Erdoğan’a ortak çağrı yaparak “Ailenin ve kendinin mal varlığını açıkla, Amerika’ya hodri meydan de…” dedi. Liderlerin bu söylemleri AKP cephesinde karşılık bulmadı.

SOYLU VE KURTULMUŞ DA ELEŞTİRMİŞTİ

Daha önce parti lideri iken istifa edip AKP saflarına geçen ve şu an Erdoğan’ın en yakınında bulunan Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu da AKP döneminde yapılan rüşvet ve yolsuzlukları kıyasıya eleştirmişti. Erdoğan’ın serveti ile ilgili üzerinden ilk şantajı yapan kişilerden biri olan HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Erdoğan için “Harun olmaya geldiler, Karun oldular” demişti. Süleyman Soylu da DP Genel Başkanı iken yaptığı bir konuşmada “AKP hükumeti, yanlış ekonomi politikası sonucu bayramları da millete zehir etti. İnsanlarımız gülmeyi unuttu. Beceriksizlik ve yetersizlikle, Türkiye’yi krizle karşı karşıya bıraktılar. Paçalarından yolsuzluk akıyor. Türkiye’de ihale ve yandaş belediyeciliği yapılmaktadır” dedi.

WİKİLEAKS BELGELERİNE DE GİRDİ

Erdoğan’ın yurtdışındaki serveti Wikileaks belgelerine de girdi. Wikileaks belgelerine göre dönemin Başbakanı Erdoğan’ın İsviçre’de 8 ayrı hesabı bulunuyor. Ergenekon soruşturmasında tutuklanan ve Silivri’de hayatını kaybeden üst düzey mit yöneticisi Kaşif Kozinoğlu da ölmeden önce Doğu Perinçek’in Aydınlık gazetesine yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın İsviçre bankalarında 8 ayrı hesapta yaklaşık 800 milyon dolar parası olduğunu ifade etmişti.

AOÇ’ye Saray’ı yaptıran karar Danıştay tarafından kaldırıldı

Politika

Erdoğan’a ‘helallik’ teklifi

Erdoğan’ın pandemide yalnız bıraktığı esnaftan helallik istemesine, başta muhalefet liderleri olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerinden tepki yağdı. Sosyal medyada da vatandaşlar sandıkta helalleşelim çağrısı yaptı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP teşkilatı ile video konferans üzerinden bayramlaştı. 17 Mayıs’ta sona erecek tam kapanma sürecinin ardından kontrollü normalleşmeye geçileceğini söyleyen Erdoğan, “Kısıtlamalardan etkilenen esnaflarımızın bir kısmı ile turizm sektörümüze de bu zor dönemde ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içerisindeyiz. Buna rağmen sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz” dedi.

HÜKUMET SÜRECİ YÖNETEMEDİ

Türkiye, artan koronavirüs vakaları yüzünden Nisan ayı sonundan bu yana tam kapanma yaşıyor. Nisan ayındaki son Kabine toplantısı sonrası konuşan Erdoğan’ın satır başlıklarında, esnafa destek yer almamıştı. Desteksiz kapanma kararına esnafın ve muhalefetin tepkisi sert oldu. Muhalefet yaşanan intiharları hükumetin pandemi sürecini doğru yürütememesine bağladı.

Erdoğan’ın bugünkü konuşmasında helallik istemesine, başta siyasi parti liderleri olmak üzere toplumun hemen her kesiminden olumsuz yanıt geldi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın ‘helallik istiyorum’ sözlerinin ardından erken seçim çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı erken seçim çağrısı şöyle: “Helalleşelim kesinlikle. Türkiye için erken seçim çağrısı yapıyorum. Seçim! Hemen!”

İNCE’DEN ‘HARAM OLSUN’ ÇIKIŞI

İktidarın ‘itibardan tasarruf olmaz’ diyerek helallik ister noktaya geldiğini söyleyen Memleket Hareketi lideri Muharrem İnce: “Devlet hem vergi hem helallik istemez!Çaresizlikten intihar eden insanların, namusuyla batan esnafın ahı var üzerinizde! Haram olsun!” ifadelerini kullandı.

GİDECEĞİNİ ANLADI

Halkın kötü yönetime hesap soracağını belirten Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da :”Sayın Erdoğan, helallik istediğinize göre siz de iktidara veda vaktinin geldiğini anladınız. Evet, sandık Gelecek, halk kötü yönetimin faturasını kesecek ve siz gideceksiniz. Liyakatli kadrolar Gelecek, halkın yüzü yeniden gülecek” dedi.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

Erdoğan’ın ‘helallik istiyorum’ sözlerinin ardından sosyal medyada ‘Helal Etmiyorum’ etiketine paylaşım yağdı. Açıklamadan saatler sonra etikete yapılan paylaşım sayısı 120 bine ulaştı. Kılıçdaroğlu’nun destek verdiği ‘Hemen Seçim’ etiketine yapılan paylaşımlar da kısa sürede 30 bini buldu.

Pandemi desteği vermedi helallik istedi

Okumaya devam et

Politika

Pandemi desteği vermedi helallik istedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tam kapanma sürecinde pandemi desteği verilmeyen  esnaftan helallik istedi. “Sıkıntıya düşen esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP teşkilatı ile video konferans üzerinden bayramlaştı.

17 Mayıs’ta sona erecek tam kapanma sürecinin ardından kontrollü normalleşmeye geçileceğini söyleyen Erdoğan, “Detayları kabine toplantısının ardından milletimizle paylaşacağız” açıklaması yaptı.

Erdoğan şunları söyledi:

“Milletimize söz verdiğimiz şekilde pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz. Detayları kabine toplantısının ardından milletimizle paylaşacağız. Niyetimiz mayıs ayı sonuna kadar ihtiyatlı hareket etmeyi sürdürmek, Haziran ayı ile birlikte itibaren tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz.

VATANDAŞIN İŞİNE ZARAR VERMEMEYE ÖZEN GÖSTERİYORUZ

Salgının ülkemize sirayet ettiği 2020 Mart ayından beri aldığımız tedbirlerin, özellikle de kısıtlamaların tek amacı 84 milyon vatandaşımızın her birinin sağlığını, hayatını, geleceğini korumaktır. Mecbur olmadığımız hiçbir tedbire başvurmadık, başvurmayacağız. Bununla kalmıyor, aldığımız tedbirleri de vatandaşlarımızın işine, aşına zarar vermeyecek şekilde uygulamaya özen gösteriyoruz.

HEPSİNDEN HELALLİK İSTEDİ

Kısıtlamalardan etkilenen esnaflarımızın bir kısmı ile turizm sektörümüze de bu zor dönemde ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içerisindeyiz. Buna rağmen sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz.”

Ekonomik kriz sayıyı artırdı: Evine aş götüremeyince intihara yöneliyor

Okumaya devam et

Politika

CHP korona cezalarının kaldırılması için teklif sundu

CHP’li Zeynel Emre, koronavirüs pandemisi sürecinde kesilen ve bir milyar liraya ulaşan cezaların amacından saptığını belirterek vatandaşa kesilen 3 bin 150 liralık cezaların iptali için Meclis’e yasa teklifi sundu. AKP’nin lebaleb kongrelerini hatırlatan Emre, “Çifte standart kaldırılmalı” dedi.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, onbinlerce vatandaşa pandemi yasaklarına uymadıkları gerekçesiyle kesilen 3 bin 150 liralık para cezalarının iptali için Meclise yasa teklifi sundu.

Yasa teklifini Meclis Başkanlığına sunan Emre, AKP’nin kongrelerine katılan kişilere bir yaptırım uygulanmazken, sıradan vatandaşa kesilen cezaların çifte standart olduğunu belirterek cezaların iptali ve geri ödenmesini istedi.

Kovid-19 tedbirlerine uyulmadığı için kesilen cezalar milyar liraya yaklaştı. Adana’da 5. Sulh Ceza Hakimliği idari yaptırımın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle bir vatandaşa kesilen para cezasının iptaline karar verdi. Ancak denize girdiği, atık kağıt topladığı ya da maskesini kısa süre indirdiği için MOBESE kamerasından tespit edilen vatandaşlara 3 bin 150 lira para cezaları kesildi. Maçlarda, AKP kongrelerinde ve siyasilerin katıldığı cenaze namazlarına katılanlara hiçbir yaptırım uygulanmadı.

Sözcü’ye konuşan CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Devlet vatandaşına eşit seviyede olmalıdır. Garibana ceza yaz, arkası güçlü olan kural tanımasın. Bu yaklaşımla ne virüsle mücadele edilebilir, ne de vatandaşın devlete güveni sağlanabilir” ifadesini kullandı.

ÇİFTE STANDART KALDIRILMALI

CHP’li vekil TBMM Adalet Komisyonu üyesi Zeynel Emre de salgını sürecinde yasakların ve cezaların çifte standart olarak uygulandığını kaydetti. Tüm cezaların iptalini, ödenen cezaların da iadesi için TBMM’ye kanun teklifi veren Emre, “Yasakları ihlal ettikleri gerekçesiyle on binlerce yurttaşa ceza kesildi, üstelik çifte standart uygulandı. İktidar kongrelerinde tedbirleri ihlal edenlere cezai işlem söz konusu olmazken on binlerce vatandaş çeşitli gerekçelerle para cezasına çarptırıldı. Anayasal hakları ihlal edildi. Kovid-19 cezaları iptal edilmeli, ödemesi yapılan cezalara ilişkin paralar da iade edilmeli” dedi.

Araç geçmeyen Osmangazi Köprüsü için dakikada üç asgari ücret ödeniyor

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0