Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Devlet Bahçeli kuşakları kucakladı!

Devlet Bahçeli, Boğaziçi protestoları üzerinden gençleri kucakladı. Büyük ortağı Erdoğan’a “Size oy moy yok” diyen Z Kuşağı ile X ve Y kuşaklarına da mesaj yolladı: “Biz kuşakları X, Y, Z şeklinde ele almıyoruz. Milleti bir görüyor, adına Türk milleti diyoruz.”

BOLD – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında gençlere seslendi. “Biz kuşakları X, Y, Z şeklinde ele almıyoruz. Milleti bir görüyor, adına Türk milleti diyoruz. Diyeceğiniz ne varsa söyleyin çözelim ama üniversite kapılarında terör örgütlerinin dolduruşuna gelmeyin, buna müsaade etmeyin” dedi. Bahçeli’nin konuşmasında şunları dile getirdi:

 • Elbette ne geçmişimizi unutma lüksümüz ne de geleceğimizi ihmal etme hakkımız vardır.
 • Boğaziçi Üniversitesi’nde yeşeren olaylar, geniş çaplı istismar kampanyalarını yeniden deşifre etmiştir. Gençlik gelecek ümididir.
 • Biz kuşakları X, Y, Z şeklinde ele almıyoruz. Milleti bir görüyor, adına Türk milleti diyoruz. Gençliği bir değerlendiriyor, Türk gençliği diyoruz.
 • Her insan bizim için hürmete layıktır. Gençlikten taviz vermemiz, onları kaotik şartlarında sahipsiz bırakmamız söz konusu olamayacaktır.
 • Biz Türk gençliğinin ruh kökünü, yüreğinde kopan fırtınalı sahilleri kendimizi bildiğimiz kadar iyi biliyor ve içselleştiriyoruz.
 • Hiç fark gözetmeksiniz alayını birden hasretle kucaklıyorum. Onlar bizim her şeyimizdir.
 • Gençlik hür istikbalimizin mimarı, mirasçısıdır. Gözümüze nasıl bakıyorsak onlara da öyle bakmalıyız.
 • Gençliğin üstesinden gelemeyeceği hiçbir zorluğun olmadığı kanaatindeyiz.
 • Nasıl ki istiridye zoru görmeden inci yapamazsa zorlukları görmeden irademiz sivrilemeyecektir.
 • Gençliğimizi esir etmek için kuyruğa girenlere izin vermeyeceğiz.
 • Bizim kalbimizde her gencimize yer vardır. Onun bunun şiddet aparatlarına dönüşsün istemiyoruz.
 • Kimliksiz siyasetçiler, terör örgütlerine taşeronluk yapanlar, vatansızlar, şunu iyi bilsinler ki; bizim ne dağa gönderecek, ne üniversite kapılarındaki eylemlerde kaybedecek tek bir gencimiz, tek bir evladımız dahi yoktur.
 • Devşirdikleri kişilerin eline silah tutuşturanlar, üniversitelere tezgâh kuranlar bunun bedelini ağır ve acıklı şekilde ödemelidir.
 • Türk gençliği uyanık ve dikkatli bir şuura, ailesine ve arkadaşlarına karşı saygılı bir üsluba sahiptir.
 • Hak ve özgürlük mücadelesi meşru ve hukuki sınırlar içinde insan onurunun parçasıdır.
 • Özgürlüğün sınırı başkalarının özgürlüğüdür.
 • Hayatı yaşasın ve kahrolsun sloganları arasına sıkıştırmak insansa yaşama sırt çevirmektir.
 • Kötü arkadaşlık yaygın kötülük demektir. Her kötü korkaktır.
 • Önemli olan kötülükleri söküp atacak olan dirayete sahip olmaktır.
 • Boğaziçi Üniversitesi’ndeki her gelişme her şekilde çarpıtılmıştır. Bu işin içinde ne yazık ki bazı siyasi partiler de yer almıştır.
 • CHP’den tutun İP’e kadar, HDP’den tutun diğerlerine kadar çirkin manzara bunu göstermektir.
 • Diyeceğiniz ne varsa söyleyin, çözelim ama üniversite kapılarında terör örgütlerinin dolduruşuna gelmeyin, buna müsaade etmeyin.

İşte Bahçeli’nin sadece Türk milleti dediği ve ayırmadığı X, Y, Z kuşakları…

Z KUŞAĞI

Z kuşağı, 1996 yılından sonra doğan gençleri tanımlamak için kullanılıyor. BBC’nin aktardığına göre internet çağında dünyaya gelen bu kuşak için dijitale erişim sayesinde çoğu sınır kalkmış durumda ancak kuşağın en önemli sorunu işsizlik. Türkiye’de 2023 yılında yapılacak seçimlerde bu kuşağa mensup 7 milyon genç oy kullanacak.

Y KUŞAĞI

Y kuşağı ya da diğer adıyla Millenniallar, 1981 ile 1996 yılları arasında doğan kişileri tanımlıyor. Vikipedi’de yer alan bilgilere göre bu kuşak genellikle internet, mobil cihazlar ve sosyal medyanın yaygınlaşma dönemine denk geldiler. Bu yüzden bazen dijital yerliler olarak da adlandırılırlar. 2008-2012 Küresel Ekonomik Krizi ve Kovid-19 pandemisinin bu kuşak üzerinde büyük bir etkisi oldu ve gençler arasında tarihsel olarak yüksek oranda işsizlik oluştu. Dünya’nın çoğu bölgesinde bu kuşak, politikada ve ekonomide artış gösteren liberal politikalar eşliğinde büyüdü.

X KUŞAĞI

X kuşağı, 1965 ile 1980 yılları arasında doğan insanları kapsıyor. Hürriyet’te yer alan bir habere göre kuşağın bireyleri sadık, çalışkan, otoriteye saygılı ve güçlü aidiyet duygusuna sahip. Dönüşümler ve gelişmeleri yaşamışlar ve uyum sağlamışlar. Teknoloji ile uyum sağlamış bilgisayar ve hizmet ekonomisinin oluşmasında etkili olmuşlar.

Politika

Erdoğan’a ‘helallik’ teklifi

Erdoğan’ın pandemide yalnız bıraktığı esnaftan helallik istemesine, başta muhalefet liderleri olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerinden tepki yağdı. Sosyal medyada da vatandaşlar sandıkta helalleşelim çağrısı yaptı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP teşkilatı ile video konferans üzerinden bayramlaştı. 17 Mayıs’ta sona erecek tam kapanma sürecinin ardından kontrollü normalleşmeye geçileceğini söyleyen Erdoğan, “Kısıtlamalardan etkilenen esnaflarımızın bir kısmı ile turizm sektörümüze de bu zor dönemde ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içerisindeyiz. Buna rağmen sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz” dedi.

HÜKUMET SÜRECİ YÖNETEMEDİ

Türkiye, artan koronavirüs vakaları yüzünden Nisan ayı sonundan bu yana tam kapanma yaşıyor. Nisan ayındaki son Kabine toplantısı sonrası konuşan Erdoğan’ın satır başlıklarında, esnafa destek yer almamıştı. Desteksiz kapanma kararına esnafın ve muhalefetin tepkisi sert oldu. Muhalefet yaşanan intiharları hükumetin pandemi sürecini doğru yürütememesine bağladı.

Erdoğan’ın bugünkü konuşmasında helallik istemesine, başta siyasi parti liderleri olmak üzere toplumun hemen her kesiminden olumsuz yanıt geldi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın ‘helallik istiyorum’ sözlerinin ardından erken seçim çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı erken seçim çağrısı şöyle: “Helalleşelim kesinlikle. Türkiye için erken seçim çağrısı yapıyorum. Seçim! Hemen!”

İNCE’DEN ‘HARAM OLSUN’ ÇIKIŞI

İktidarın ‘itibardan tasarruf olmaz’ diyerek helallik ister noktaya geldiğini söyleyen Memleket Hareketi lideri Muharrem İnce: “Devlet hem vergi hem helallik istemez!Çaresizlikten intihar eden insanların, namusuyla batan esnafın ahı var üzerinizde! Haram olsun!” ifadelerini kullandı.

GİDECEĞİNİ ANLADI

Halkın kötü yönetime hesap soracağını belirten Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da :”Sayın Erdoğan, helallik istediğinize göre siz de iktidara veda vaktinin geldiğini anladınız. Evet, sandık Gelecek, halk kötü yönetimin faturasını kesecek ve siz gideceksiniz. Liyakatli kadrolar Gelecek, halkın yüzü yeniden gülecek” dedi.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

Erdoğan’ın ‘helallik istiyorum’ sözlerinin ardından sosyal medyada ‘Helal Etmiyorum’ etiketine paylaşım yağdı. Açıklamadan saatler sonra etikete yapılan paylaşım sayısı 120 bine ulaştı. Kılıçdaroğlu’nun destek verdiği ‘Hemen Seçim’ etiketine yapılan paylaşımlar da kısa sürede 30 bini buldu.

Pandemi desteği vermedi helallik istedi

Okumaya devam et

Politika

Pandemi desteği vermedi helallik istedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tam kapanma sürecinde pandemi desteği verilmeyen  esnaftan helallik istedi. “Sıkıntıya düşen esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP teşkilatı ile video konferans üzerinden bayramlaştı.

17 Mayıs’ta sona erecek tam kapanma sürecinin ardından kontrollü normalleşmeye geçileceğini söyleyen Erdoğan, “Detayları kabine toplantısının ardından milletimizle paylaşacağız” açıklaması yaptı.

Erdoğan şunları söyledi:

“Milletimize söz verdiğimiz şekilde pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz. Detayları kabine toplantısının ardından milletimizle paylaşacağız. Niyetimiz mayıs ayı sonuna kadar ihtiyatlı hareket etmeyi sürdürmek, Haziran ayı ile birlikte itibaren tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz.

VATANDAŞIN İŞİNE ZARAR VERMEMEYE ÖZEN GÖSTERİYORUZ

Salgının ülkemize sirayet ettiği 2020 Mart ayından beri aldığımız tedbirlerin, özellikle de kısıtlamaların tek amacı 84 milyon vatandaşımızın her birinin sağlığını, hayatını, geleceğini korumaktır. Mecbur olmadığımız hiçbir tedbire başvurmadık, başvurmayacağız. Bununla kalmıyor, aldığımız tedbirleri de vatandaşlarımızın işine, aşına zarar vermeyecek şekilde uygulamaya özen gösteriyoruz.

HEPSİNDEN HELALLİK İSTEDİ

Kısıtlamalardan etkilenen esnaflarımızın bir kısmı ile turizm sektörümüze de bu zor dönemde ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içerisindeyiz. Buna rağmen sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz.”

Ekonomik kriz sayıyı artırdı: Evine aş götüremeyince intihara yöneliyor

Okumaya devam et

Politika

CHP korona cezalarının kaldırılması için teklif sundu

CHP’li Zeynel Emre, koronavirüs pandemisi sürecinde kesilen ve bir milyar liraya ulaşan cezaların amacından saptığını belirterek vatandaşa kesilen 3 bin 150 liralık cezaların iptali için Meclis’e yasa teklifi sundu. AKP’nin lebaleb kongrelerini hatırlatan Emre, “Çifte standart kaldırılmalı” dedi.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, onbinlerce vatandaşa pandemi yasaklarına uymadıkları gerekçesiyle kesilen 3 bin 150 liralık para cezalarının iptali için Meclise yasa teklifi sundu.

Yasa teklifini Meclis Başkanlığına sunan Emre, AKP’nin kongrelerine katılan kişilere bir yaptırım uygulanmazken, sıradan vatandaşa kesilen cezaların çifte standart olduğunu belirterek cezaların iptali ve geri ödenmesini istedi.

Kovid-19 tedbirlerine uyulmadığı için kesilen cezalar milyar liraya yaklaştı. Adana’da 5. Sulh Ceza Hakimliği idari yaptırımın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle bir vatandaşa kesilen para cezasının iptaline karar verdi. Ancak denize girdiği, atık kağıt topladığı ya da maskesini kısa süre indirdiği için MOBESE kamerasından tespit edilen vatandaşlara 3 bin 150 lira para cezaları kesildi. Maçlarda, AKP kongrelerinde ve siyasilerin katıldığı cenaze namazlarına katılanlara hiçbir yaptırım uygulanmadı.

Sözcü’ye konuşan CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Devlet vatandaşına eşit seviyede olmalıdır. Garibana ceza yaz, arkası güçlü olan kural tanımasın. Bu yaklaşımla ne virüsle mücadele edilebilir, ne de vatandaşın devlete güveni sağlanabilir” ifadesini kullandı.

ÇİFTE STANDART KALDIRILMALI

CHP’li vekil TBMM Adalet Komisyonu üyesi Zeynel Emre de salgını sürecinde yasakların ve cezaların çifte standart olarak uygulandığını kaydetti. Tüm cezaların iptalini, ödenen cezaların da iadesi için TBMM’ye kanun teklifi veren Emre, “Yasakları ihlal ettikleri gerekçesiyle on binlerce yurttaşa ceza kesildi, üstelik çifte standart uygulandı. İktidar kongrelerinde tedbirleri ihlal edenlere cezai işlem söz konusu olmazken on binlerce vatandaş çeşitli gerekçelerle para cezasına çarptırıldı. Anayasal hakları ihlal edildi. Kovid-19 cezaları iptal edilmeli, ödemesi yapılan cezalara ilişkin paralar da iade edilmeli” dedi.

Araç geçmeyen Osmangazi Köprüsü için dakikada üç asgari ücret ödeniyor

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0