Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Biden yönetimi yeni Türkiye Büyükelçisini 2.5 ay sonra onayladı

Aralık ayı başında Washington Büyükelçiliği’ne atama kararı alınan ancak geçen iki buçuk aylık süre zarfında ataması gerçekleşmeyen AKP’li Murat Mercan’ın kararnamesi ABD’den gelen onay sonrası nihayet yayımlandı.

BOLD – Joe Biden’in ABD başkanlık seçimini kazanmasının ardından AKP Hükumeti, Aralık ayı başında Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’ne Tokyo Büyükelçisi olarak görev yapan AKP’li eski milletvekili Hasan Murat Mercan’ın atanacağı duyurdu. Ancak atama dün yapılabildi. Atamanın gecikmesi ABD’nin henüz Mercan’a agreman (onay) vermediği yorumlarına neden olmuştu.

ABD’NİN ONAYI SONRASI ATAMA YAPILDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın imzasıyla büyükelçi kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre AKP Hükumeti’nin aralık ayında Washington Büyükelçiliğine atama kararı aldığı Murat Mercan’ın kararnamesi de yer aldı. Atamanın gecikmesi, Ankara – Washington arasında devam eden gerilim nedeniyle ABD’nin Mercan’a agreman vermediği yorumlarına neden olmuştu. Büyükelçilerin atanmasında öncelikle atanacak isim için büyükelçinin görev yapacağı ülke, kişiyi kabul edeceğine dair onay veriyor.

8 YIL ABD’DE KALDI

1984-1985 yıllarında Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan Mercan bu dönemde ABD’de Florida Üniversitesi’ne doktora yapmak üzere gönderildi. Florida Üniversitesi’nin Karar ve Enformatik Bilimleri Bölümü’ndeki doktorasını 1989 yılında tamamladı. Cleveland Üniversitesi İşletme Fakültesi Sayısal Analiz Bölümü’nde 1989-1992 yılları arasında yardımcı doçent doktor olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra 1992-2004 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde önce yardımcı doçent doktor, sonra doçent doktor olarak çalıştı.

İKİ DÖNEM AKP VEKİLLİĞİ YAPTI

Washington Büyükelçiliğine atanan Mercan, AKP’nin kurucuları arasında yer alıyor. AKP’den 22 ve 23’üncü dönem Eskişehir milletvekili seçilen Mercan, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği Güvenlik ve Savunma Asamblesi (BAB) Türk Delegasyonu Başkanlığı, 23. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 3 Şubat 2012 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan yardımcılığına atandı, bu görevinden 5 Eylül 2014 tarihinde istifa etti. Mercan, 3 yıldır Tokyo Büyükelçisi olarak görev yapıyordu.

 

‘Hayalet komutan’ Heysem Topalca Susurlukvari kazaya kurban gitti

 

Gündem

Borçlarını ödeyemeyen çiftçi kendini astı

İzmir’in Torbalı ilçesinde tarlalarını satmasına rağmen biriken borçlarından kurtulamayan 3 çocuk babası çiftçi Basri Yıldırım kendini asarak intihar etti.

BOLD – İzmir’in Torbalı İlçesi Pamukyazı Mahallesi’nde 3 çocuk babası çiftçi Basri Yıldırım, eşinin kahvaltı hazırladığı sırada kendisini yatak odasına asarak intihara kalkıştı.

Ailesinin ihbarı üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri Yıldırım’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Yıldırım’ın cenazesi İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

TARLALARINI SATTI

Ekonomik sıkıntıda olduğu öğrenilen Yıldırım’ın, tarlalarını satmasına rağmen borçlarını kapatamadığı için bunalıma girdiği öğrenildi.

10. büyük ekonomi hayalinden domatesi taneyle satış dönemine

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 genç geri dönmedi

Çevre eğitimi almak üzere Almanya’nın Hannover şehrine giden 43 kişi Almanya’da kalmaya karar verdi. Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin projesi kapsamında giden gençlerin neden dönmediğinin araştırılması için müfettiş görevlendirildi.

BOLD – AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi’ için yurt dışına gönderdiği 45 kişiden 43’ü geri dönmedi. Sözcü gazetesinden Evren Demirbaş’ın haberine göre, Malatya’da AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin nisan ayı meclis toplantısında 2020 faaliyet raporu görüşüldü.

CHP’li Meclis Grup Başkanvekili Günnur Tabel, 15-27 Eylül 2020 arasında Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği üyelerinin ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek’ projesi kapsamında Almanya’ya gönderildiğini, ancak gönderilen 45 kişiden 43’ünün geri dönmediği açıkladı.

Tabel, “Hizmet pasaportu ve vize alan bu kişilerin neden geri dönmediğine dair tek bir bilgiye sahip değiliz. Dernek yönetimi farklı açıklamalarda bulunuyor, herkes olayın iç yüzünü öğrenmek istiyor. Nedense başkanımız hâlâ susuyor, bu olayın açıklığa kavuşmasını istiyoruz. Bu olaya meclisi kim alet etti, kimler götürüldü, amacı neydi? Bunları öğrenmek hem meclis üyelerinin hem Yeşilyurt halkının hakkıdır.” dedi.

Olayın araştırılması için ise mülkiye başmüfettişi görevlendirildiği öğrenildi.

Okumaya devam et

Gündem

Sedat Peker’in ipini kim, neden, nasıl çekti?

Organize Suç Örgütü lideri Sedat Peker ve adamlarına yönelik operasyonda 63 kişi gözaltına alındı. Erdoğan rejiminin ‘yerli ve milli mafya’sı Sedat Peker’in ipini kim, neden çekti?

BOLD – Gazeteci-yazar Adem Yavuz Arslan Sedat Peker’in evine ve adamlarına yapılan operasyonları Youtube kanalında değerlendiriyor. Sedat Peker’in ipini kim, neden çekti? Alaattin Çakıcı bu işin neresinde? Hükümet içindeki çatlakların bu işte etkisi oldu mu? Süleyman Soylu’nun rolü nedir? Erdoğan rejimi, Peker’in ipi çekerek uluslararası arenada gelmekte olan bir dosyadan mı kurtulmaya çalışıyor?

Sedat Peker’in eşi: Kızımın odasına silahla girdiler özel harekat polisi eğitilmeli

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0