Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Damat Berat Albayrak’ın ekonomi karnesi ‘çokomelli’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ekonomide başarılıydı” dediği damadı Berat Albayrak’ın yeniden bakan olacağı konuşuluyor. Peki 2 yıl 4 ay ekonominin dümeninde bulunan Albayrak’ın karnesi nasıl?

BOLD ANALİZ – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak 10 Temmuz 2018’de Hazine ve Maliye Bakanı oldu. 8 Kasım 2020’de bakanlıktan istifa ettiğini sosyal medya hesabından duyurdu. 10 Kasım 2020’de kayınpederi Erdoğan tarafından ‘af talebi’ kabul edildi. Aradan geçen 3 ay boyunca damat Albayrak hiç açıklama yapmadı, tek bir görüntü vermedi. Erdoğan da istifanın üzerinden aylar geçtikten sonra damadıyla alakalı 22 Şubat 2021 tarihinde ilk açıklamasını yaptı. Erdoğan, “Berat Bey’in ifa ettiği görevlerdeki en büyük talihsizliği ‘damat’ sıfatının, birikimi, gayreti ve başarısının önüne geçirilmiş olmasıdır” diyerek Albayrak’ın başarılı olduğunu söyledi.

Peki Albayrak gerçekten başarılı mı? Rakamlar ne söylüyor?

İŞSİZLİK ARTTI

Albayrak’ın Türkiye ekonomisinin en tepesine geldiği Temmuz 2018’de Türkiye’de işsizlik yüzde 10,8 seviyesindeydi. İşsiz sayısı ise 3 milyon 531 bin kişiydi. Görevi devrettiğinde yüzde 12,9’a yükselen resmi işsizlik oranına göre işsiz sayısı da 4 milyon 6 bin kişiye yükseldi. AKP tarafından maniple edildiği için gerçek rakamları açıklayamayan Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre bile işsiz sayısı 469 bin kişi arttı. Göreve geldiğinde her 100 gençten 17’si işsiz gezerken, Albayrak veda ettiğinde her 100 gençten 25’i işsiz kaldı.

VATANDAŞIN ENFLASYONU FIRLADI

Göreve geldiğinde Tüketici Fiyatları Endeksi 12 aylık ortalaması yüzde 12 seviyesindeydi. Albayrak’ın istifa ettiği kasım 2020’de 12 aylık enflasyon ortalaması 12,04’a yükseldi. Ancak vatandaşın gerçek enflasyonu yüzde 15’lerden yüzde 35’lere fırladı.

FAİZİ DÜŞÜRDÜ

Albayrak göreve geldiğinde Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 17,75 idi. Merkez Bankası’nın başına arkadaşı Murat Uysal’ı getiren Albayrak üst üste faiz indirimine gitti. Görevi bıraktığında politika faizi yüzde 10,25’e indi. Ancak bunun bedeli döviz şoklarıyla ödendi.

Albayrak döneminde satılan Merkez Bankası’nın 128 milyar doları hala aranıyor.

DOLARLA MI MAAŞ ALIYORSUNUZ?

Dolar kurundaki yükselişlere “Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Ben dolara bakmıyorum” cevabı veren damat Albayrak, ekonominin dümenine geçtiğinde dolar/TL 4,70 seviyesindeydi. Dümeni bıraktığında dolar iki katı değerlenmiş olarak 8,48 TL’ye çıktı.

1 EURO 10 LİRA OLDU

Albayrak koltuğuna oturduğunda Avrupa Birliği para birimi 1 Euro 5,51 TL ediyordu. Görevi bıraktığında vatandaşlar 1 Euro alabilmek için 10,08 TL vermeye başladı.

ÇEYREK ALTIN 305 LİRAYDI

Ekonomiyi yönetmeye başladığında altının gramı 185 liraydı. Vatandaşlar çeyrek altını 305 liraya alabiliyordu. Görevi bıraktığında altının gramı 527 liraya yükseldi. Düğün veya yatırım yapmak isteyenler çeyrek altını 920 liraya almak zorunda kaldı.

REZERVLER 102 MİLYAR DOLARDI

Albayrak göreve geldiğinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası rezervleri 22,9 milyar TL’si altın, 79,09 milyar TL’si döviz olmak üzere toplam 102 milyar 23 milyon dolardı. İstifa ettiğinde ise Merkez Bankası rezervleri eksi 47 milyar dolara geriledi.

MİLLETİN KEFEN PARASI ‘YEDEK AKÇEYİ’ DE KULLANDI

Milletin kefen parası savaş ve deprem gibi zor zamanlar için Merkez Bankası’nın kasasında tutulan yedek akçe de sıfırlandı. 2019 ve 2020 yıllarında Merkez’in tarihinde görülmemiş bir adım atıldı ve 41 milyar liralık yedek akçesi Hazine’nin açığını karşılamak için kullanıldı.

BÜTÇE AÇIĞI REKORLAR KIRDI

Albayrak göreve geldiği 2018 yılında ocak-temmuz bütçe açığı 45 milyar TL seviyesindeydi. Görevi bıraktığı 2020 kasım da açık 132.1 milyar liraya fırladı.

VATANDAŞIN VERGİ YÜKÜ ARTTI

Albayrak döneminde vergilere de zam üstüne zam yapıldı. Göreve geldiğinde 2018 yılında Maliye’nin vergi gelirleri 54,4 milyar lira idi. İstifa ettiğinde ise vatandaşın cebinden çıkan vergiler ise 99 milyar 248 milyon liraya fırladı.

EKMEĞE YÜZDE 25 ZAM GELDİ

Yoksulun sofrasındaki ekmek Albayrak gelmeden 1,25 liraya satılıyordu. Albayrak görevi bıraktığında yüzde 25 zamlanarak 1,50 liraya satılır oldu.

AKARYAKIT FİYATLARI

Göreve geldiğinde benzin 6,89 lira, motorin 6,26 liraydı. LPG 3,83 liraydı. Bıraktığında benzin litresi 6,59 lira, motorin 5,99 liraya inmişti. Yoksul vatandaşların kullandığı LPG ise Albayrak döneminde zamlanarak 3,96 liraya yükseldi.

Analiz

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele vaadiyle iktidara gelen AKP, 2013 sonrası mücadele kısmını attı. Geriye 3Y kaldı. AKP’nin adı ‘Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklar’ ile anılır oldu.

BOLD ANALİZ – AKP, yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele vaadiyle iktidara geldi. Ancak 2013 sonrası bu 3Y ile mücadeleden vazgeçildi. AKP’de Başbakanlık yapmış Ahmet Davutoğlu da ekonomiyi yöneten Ali Babacan da her fırsatta AKP’nin adının ‘yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar’ ile anıldığını dile getiriyor. AKP’nin ateşli savunucusu köşe yazarları Mehmet Ocaktan, Akif Beki, Ahmet Taşgetiren de bu gerçekleri söylemekten artık kendilerini alamıyor.

AKP’Lİ OLMAK TC VATANDAŞLIĞINDAN EVLA

‘Eşit vatandaş’ ‘Adil yargılama’ gibi cümleler, AKP tüzüğünde ve her seçim beyannamesinde yer alan beylik ifadelerden öteye geçemiyor. Kovid-19 yasakları AKP’lilere işlemiyor. Sıradan vatandaşa ise para cezası olarak dönüyor. AKP yargısı, 15 Temmuz 2016 tarihinden bu yana Hizmet Hareketi mensupları başta olmak üzere tüm muhalifleri susturmak için kullanılıyor. Susmayanlar mı? ‘Silivri soğuktur’ tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. Haklarında soruşturma açılanlar kısa süre içinde cezaevlerinin yolunu tutuyor.

DİBİN DİBİ YOK

Adaletin olmadığı bir ülkede ekonominin iyi olması beklenmiyor. 2016 yılından bu yana her yıl döviz kuru şoku yaşayan AKP Türkiyesi fakirleştikçe fakirleşiyor. Dibin dibi olmadığı için ekonomi batmasa bile vatandaşlar artık evine yağ almakta dahi zorlanıyor. 8 milyon hanenin geliri bin 192 liranın altında olduğu için resmi yoksul sayılırken Genel Sağlık Sigortası primlerini devlet ödüyor. Diğer tarafta ise AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a milyon liralık 2’nci Mercedes alınıyor. Bilal Erdoğan’ın arkadaşı Şenol Kazancı 56 bin lira maaşla yeni işine başlarken 40 maaşla geçinemeyen AKP’li eski bakan, milletvekili ve bürokratlara 41’nci maaş bağlanıyor.

MİLLETİN ADAMI YER SOFRASINDA!

Tabii Cumhurbaşkanı Erdoğan, yoksul vatandaşı unutmuyor! Ramazan klasiği haline gelen sinili yer sofralarında garip gureba ile iftar yapıp fotoğraf vermeyi ihmal etmiyor. AKP’li troller ise bu fotoğrafları ‘Milletin adamı’ sloganlarıyla süsleyip yükleniyorlar tweetlere. Kimse ’19 yıldır ülkeyi yöneten AKP yoksulluğu neden azaltmadı?’ diye sormuyor.

128 MİLYAR DOLAR NEREDE?

Bu soruyu yöneltmek isteyenler ise karşısında Saray’ın polisin buluyor. 83 milyon vatandaşın parası olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının kayıp 128 milyar dolarının akıbetini soran ana muhalefet partisi CHP’nin binaları özel harekat polislerince basılıyor.

EUROCULARIN “NANKÖRSÜNÜZ” HİTABI

Gurbetçiler 10 liraya yaklaşan 1 eurolarla Türkiye’nin şehirlerinde çıktıkları alışverişlerde “Siz nankörsünüz. Türkiye Almanya’dan iyi. Türkiye’de her şey ucuz” diyor. “Gel o zaman Türkiye’de yaşa” diyenlere ise gurbetçilerin verecek cevabı olmuyor.

AKP eliyle 43 işçi toplu olarak Almanya’ya ilticaya götürüldü. Daha yüzlerce örneğin olduğu söyleniyor. Ama net rakam bilinmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin MHP’li Dörtyol Belediyesine hibe ettiği 50 attan da haber alınamıyor.

Zira AKP Türkiye’si kayıplar ülkesi. 128 milyar dolar kayıp, 43 işçi kayıp, 50 at kayıp.

Vefatının 28. yıl dönümünde Turgut Özal kimdir?

Okumaya devam et

Analiz

Patron Hisarcıklıoğlu’nun gözü de işsizin parasında

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da gözünü İşsizlik Sigortası Fonuna dikti. Milyarlarca liralık bütçesi olan TOBB’u yöneten Hisarcıklıoğlu’nun, çalışanların maaşlarının emekçinin fonundan ödenmesini istemesi büyük tepki topladı.

BOLD ANALİZ – AKP Hükumeti ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 131 milyar liradan 91 milyar liraya gerileyen İşsizlik Sigortası Fonu’nu tamamen ‘sıfırlamayı’ hedefliyor. Tasarruf yerine kamudaki harcamaları katlayan AKP ve milyarlarca lira varlığı yöneten Hisarcıklıoğlu, koronavirüs salgınına karşı hep İşsizin Fonu’nun kullanılmasını istiyor.

1 MİLYON 400 BİN ÜYEDEN AİDAT ALIYOR

Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam edildiği Yassıada’ya tesis yapan, sınır kapılarını işleten, üniversite ve hastane çalıştıran, Ankara’da ikiz kulelerde faaliyet gösteren TOBB 1 milyon 400 bin üyesinden her ay aidat alıyor. İşletmelerin bilanço karının binde 5’i kadar ödediği aidatların ulaştığı büyüklük milyar liralarla ifade ediliyor. TOBB’un gelir gider dengesi bilinmiyor. Çünkü Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurumu ve Ticaret Bakanlığı’nın incelediği TOBB hesapları kamuoyuna açıklanmıyor.

TOBB HEP AKP’NİN YANINDA

Cumhurbaşkanlığı TOBB’u korurken, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da her fırsatta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başlattığı projelere destek vermek öne atılıyor. Kovid-19 salgınında işçiyi yalnız bırakan Hisarcıkloğlu, çalışanların ve işverenlerin primlerinin biriktiği İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işçilere maaş verilmesini istiyor.

İŞÇİ YERİNE ERDOĞAN’A DESTEK

Çalışan ve işsize hiçbir katkısı olmayan Hisarcıklıoğlu, Erdoğan’ın açıkladığı her destek kampanyasına bağış yapıyor. İşte o bağışlar:

  • Pakistan sel felaketine 2 milyon dolar
  • 15 Temmuz Dayanışma Kampanyasına 53 milyon lira,
  • Soma’da ölen 301 madencinin ailelerine dağıtılmak üzere 16 milyon 838 lira
  • Yerli otomobil TOGG projesine 500 milyon dolar
  • Biz Bize Yeteriz Kampanyasına 10 milyon lira
  • Yassıada Projesine 1 milyar TL

2016 yılında Erdoğan’ın istihdamı arttırmak için başlattığı ‘TOBB üyeleri 1 işçi alsın’ projesine destek vereceğini açıklayan ancak 1 milyon 400 bin kişiye iş imkanı sunmadığı ortaya çıkan Hisarcıklıoğlu’nun son çağrısına esnaf ve işletme sahiplerinden tepkiler geldi.

Okumaya devam et

Analiz

Özlem Zengin emekçinin parasını “Yardım yaptık” diye duyurdu

Merkez Bankasının 128 milyar dolarını harcayan AKP, işçinin maşından kesilen parayla yapılan ödemeleri ‘destek ve yardım’ diye açıkladı. İşsizlik Sigortası Fonundan verilen maaşların listesi Kovid-19 salgınında AKP’nin hiçbir yardım yapmadığının kanıtı oldu.

BOLD ANALİZ – 83 milyon vatandaşın 128 milyar dolarını ‘yok eden’ AKP Hükumeti, paraların akıbetini açıklamaya çalıştıkça yeni skandallara imza atıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 128 milyar doların nereye harcandığını açıklamak için bir liste hazırladı. Kovid-19 salgınında yapılan doğrudan destek ve yardımların yer aldığı listedeki paraların tamamı Merkez Bankasının değil, İşsizlik Sigortası Fonunun parası çıktı.

ÖZLEM ZENGİN DE PAYLAŞTI

Bakanlığın işçi ve işsizin parasını koronavirüs salgınında kullandığının resmi belgesi olan fotoğrafı önce AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal kullandı. Ünal, paranın Merkez Bankasının 128 milyar doları olmadığını anlayınca tweeti sildi. 128 milyar doları açıklamaya çalışan AKP Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin de İşsizlik Fonu’ndan çalışanlara verilen işsizlik maaşı, kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin parasını destek ve yardım diye duyurdu.

60 MİLYAR LİRANIN 51 MİLYARI İŞSİZLİK FONU’NDAN

‘HükümetMilletininYanında’ ifadelerini de kullanan Zengin, Tokat özelinde de yapılan yardımları duyurdu. Ancak bu ödemelerin işçi ve işsizin parasının biriktiği Fon’dan yapıldığını görmezden geldi. Salgında AKP Hükumetinin destek ve yardımı olarak açıklanan 60 milyar liranın 51 milyar 471 milyon lirası işçinin primlerinin biriktiği İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yapıldı. Geriye kalan 9 milyar lira ise yine vatandaşa verilen IBAN ile toplanan paralardan yapıldı. Bakanlık logolu belgeyle bu gerçek gözler önüne serildi.

Özlem Zengin’in, AKP Grup Başkanvekili olduğu dönemde emniyette ve cezaevlerinde yapılan çıplak aramayı inkar ederken kullandığı cümleler büyük tepki toplamıştı.

 

Merkez’in rezervi bitti, sırada işçinin fonu var

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0