Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

İnsan Hakları Eylem Planı kayıplarını arayan aileleri görünür yapar mı?

Öğretmen Yusuf Bilge Tunç 577, öğrenci Gülistan Doku 425, Hürmüz Diril 422, Mehmet Bal 406, Hüseyin Galip Küçüközyiğit 66 gündür kayıp. Başvurdukları devlet kapılarından eli boş dönen kayıp yakınları seslerini sosyal medyadan duyurmaya çalışırken, Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı ‘endişeli ailelere umut olur mu?’ sorusu gündeme geldi. Açıklandığı gün bir liselinin sosyal medya paylaşımları yüzünden evinde gözaltına alınması,  planın samimiyetinin sorgulanmasına neden oldu.

BOLD – Düşünce suçları, KHK’lar, zorla kaybettirilme, işkence ve adil olmayan yargılanma gibi insan hakları ihlalleri yüzünden ekonomiden dış politikaya kadar bir çok alanda gerileme yaşayan AKP Hükumeti, dün İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı.

PLANIN 9 AMACI

128 sayfalık plan metninde amaçlar şöyle sıralanıyor: “1) Daha güçlü bir insan hakları koruma sistemi, 2) Yargı bağımsızlığı ve adil yargılanma hakkının güçlendirilmesi, 3) Hukuki öngörülebilirlik ve şeffaflık, 4) İfade, örgütlenme ve din özgürlüklerinin korunması ve geliştirilmesi, 5) Kişi özgürlüğü ve güvenliğinin güçlendirilmesi, 6) Kişinin maddi ve manevi bütünlüğü ile özel hayatının güvence altına alınması, 7) Mülkiyet hakkının daha etkin korunması, 8) Kırılgan kesimlerin korunması ve toplumsal refahın güçlendirilmesi, 9) İnsan hakları konusunda üst düzey idari ve toplumsal farkındalık.”

GÜVEN VE İNANDIRICILIK SORUNU VAR

Genel olarak olumlu vaatleri barındıran İnsan Hakları Eylem Planı, vaatlerin yerine getirileceği konusunda güven ve inandırıcılık sorunu yaşıyor.

1,5 YILDIR ZORLA KAYBETTİRİLEN İNSANLAR

15 Temmuz sonrası Cemaat mensuplarının kaçırıldığı haberleri sık sık basında yer aldı. Bunlardan bazıları aylar sonra birden bire polis merkezlerinde ortaya çıkarken, Hüseyin Küçüközyiğit, Yusuf Bilge Tunç gibi isimler hala kayıp. Eski bir öğretmen olan Tunç’tan 577 gündür haber alınamıyor. Kayıp olan Gülistan Doku, Hürmüz Diril, Mehmet Bal’dan da bir yılı aşkın süredir haber alınamıyor. Kayıpları arayan yakınları devlet kapılarından eli boş dönerken, bazen de gözaltına alınıyor.

KAYIPLARI OLAN ÜLKENİN DAHA ÖNEMLİ GÜNDEMİ OLABİLİR Mİ?

66 gündür kayıp hukuk müşaviri olan Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in kızı Nursena Küçüközyiğit babası için sosyal medyada zaman zaman kampanya başlatıyor. “Babam nerede” diye soran Nursena Küçüközyiğit bir paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Bir ülkede insanların kaybedilmesinden daha önemli bir gündem olabilir mi?”

Yakınlarını sosyal medyada arayan aileler Erdoğan’ın açıkladığı planın eyleme dönmesini bekliyor.

Öte yandan Erdoğan’ın ‘İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden Bursa’da bir liseli sosyal medya paylaşımları nedeniyle evine giden polisler tarafından gözaltına alındı. Olay planın samimiyetinin sorgulanmasına neden oldu.

Liselinin Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı’yla imtihanı

Analiz

Erdoğan’ın en güçlü rakibi Bahçeli’yi kızdırdı

Türkiye gelecek seçimlerde Erdoğan’ın en güçlü rakibi, Millet İttifakı adayını merak ediyor. İttifakın adayının kim olacağına ilişkin tartışmalar ise Devlet Bahçeli’yi  çileden çıkardı.

BOLD – Cumhur İttifakı bileşenlerinden MHP’nin lideri Devlet Bahçeli son kurultayda, gelecek seçimlerde Cumhurbaşkanı adaylarının Erdoğan olduğunu açıkladı.

Bu açıklamanın ardından Erdoğan’ın karşısına çıkacak en güçlü aday, yani Millet İttifakı’nın adayı merak konusu oldu. Anketlere göre, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Meral Akşener seçimde Erdoğan’a karşı kazanabilecek potansiyele sahip adaylar.

Fakat Millet İttifakı’ndan henüz net bir açıklama gelmedi. Kemal Kılıçdaroğlu partisinin bir grup toplantısında Erdoğan’a seslenerek, “Benim aday olmayacağımı nereden biliyorsun” demişti.

SÜRECİ TIKAMAM

Gazeteci Deniz Zeyrek’e konuşan Meral Akşener ise Cumhurbaşkanı seçimlerine ilişkin olarak, “Ben tek adayla gidilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum ve o adayın belirlenmesi sürecini ben tıkamayacağımı söyledim” dedi.

Son olarak CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün yaptığı açıklamada Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi sürecine ilişkin, “İttifak ortaklarımızla oturup adayımızı belirleyeceğiz. İlk turda herkesin kendisinin ayrı ayrı aday çıkarması mı tek bir adayda birleşilmesi mi bu da konuşulacak. Burada en önemli rehber; milletimizin talebi, kamuoyu araştırmaları olacak” diye konuştu.

Televizyon kanallarında da en çok tartışılan konuların başında da Millet İttifakı’nın adayının kim olacağı konusu geliyor. Bu durum adayını aylar öncesinden açıklayan Bahçeli’yi kızdırdı. Sosyal medya hesabından bir dizi paylaşım yapan Bahçeli, Millet İttifakı adayını konuşan televizyon kanalları ve yorumcularına ateş püskürdü.

PARLATMA GİRİŞİMİ

Millet İttifakı’ndan yine zillet diye bahseden Bahçeli, “2021 yılı girdi gireli zillet ittifakının cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışılmaktadır. Televizyon ekranları özellikle bu tartışmanın odak noktası halindedir. Papatya falları açılırken, talih kuşunun kimin başına konacağı, çekilişten kimin çıkacağı sürekli gündemdedir. Her akşam ekranlara beşlik simit gibi dizilen sözde uzman ve sivri yorumcular bir torbaya doldurdukları isimleri sırasıyla gün yüzüne çıkarmaktadır. Milletimiz bu sakil ve sefil tartışmadan bıkmış usanmıştır. Zillet ittifakı adayının eşgali ve robot resmi bile çizilmiştir. Zillet ittifakı cumhurbaşkanı adayının izi sürülürken ayıplı ve ahlaken ağır kusur içeren bir strateji takip edilmektedir. CHP, HDP, İP Genel Başkanlarıyla iki büyükşehir belediye başkanının devamlı surette telaffuz edilmesi bu sıfatları taşıyan zatları parlatma girişimidir” dedi.

Erdoğan batan esnafa büyüme rakamlarını anlattı

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan batan esnafa büyüme rakamlarını anlattı

Ahi Evran Anma Yılı’nda konuşan Erdoğan, son aylarda rekor seviyede iflas açıklayan esnafa Türkiye ekonomisinin pandemi sürecindeki büyüme rakamlarını anlattı.

BOLD – AKP ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cacabey Meydanı’nda “2021 UNESCO Ahi Evran Anma Yılı-Ahi Evran İzinde Esnaf Buluşması” programında konuştu.

Ahiliğin Türk tarihindeki önemine değinen Erdoğan, “Devirler geçse de dünya değişse de değişmeyecek olan bizim birliğimiz, kardeşliğimizdir. Bu millet ne imtihanlardan geçti. Son 8 yılda yaşadıklarımız bile bir ibret vesikasıdır. Kardeşliğimiz sayesinde, milletimizin desteği, tüm bunlarla beraber hepsinin üstesinden geldik. Bundan sonra da aynı şekilde büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

PANDEMİ VE EKONOMİ

Pandeminin Türkiye ve dünya ekonomisine verdiği zararlara değinen Erdoğan, “2 yıldır dünyayı sarsan, her ülkeye ağır darbeler vuran bir salgınla mücadele veriyoruz. Bu salgın bizi de etkiledi. Kaybettiğimiz her vatandaşımızla birlikte yüreğimize ateş düşüyor, canımız yanıyor.

Ülkemizde vakaların görülmeye başladığı günlerden itibaren salgının esnafımız üstündeki yükünü azaltmak için tedbirler aldık. Halkbank vasıtasıyla işletme kredisi ve ticari kredi kartı desteklerini hayata geçirdik. 760 bin esnafımız yaklaşık 19 milyar TL faiz indirimi kredisi kullandı. 2020 yılı içinde toplam kullanılan kredi miktarı 43 milyar TL’ye ulaştı. Ağustos sonu itibariyle 2021 yılında ise 140 bin esnaf ve sanatkara 17 milyar TL kredi temin ettik” dedi.

Salgın döneminde İcra ve haciz takip işlemlerinin askıya alındığını söyleyen Erdoğan, “Salgın nedeniyle iş yapamayan esnafımızın kredi sicillerine mücbir sebep kaydı düşülmesine imkan sağladık. Kredilerden yararlanma şartlarını kolaylaştırdık. Gelir kaybı desteği başlığı altında 5 milyar TL’nin üstünde hibe desteği verdik. Toplamda 4.3 milyar TL’nin üzerinde ödeme yaptık” ifadelerini kullandı.

BÜYÜME RAKAMLARINI PAYLAŞTI

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Yıllık gelir vergisi, beyanname verilme ve ödeme süresini uzatıp SGK prim ödemelerini erteledik. KDV oranlarını asgari düzeye indirdik. Tezgahını açık tutmanızı sağlamak için devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik. Ülkemizde kökünü bir türlü kurutamadıklarımız endişe havasını yaymak için uğraşsa da sizler bu samimi adımlarımızı biliyorsunuz. Hamdolsun, gelişmiş ülkelerin bile ciddi sarsıntılar yaşadığı dönemde biz kayıplarımızı kısa sürede telafi ederek yolumuza devam ediyoruz. Sıkıntılarımız, sorunlarımız, dertlerimiz yok mu? Elbette var ama hiçbiri üstesinden gelemeyeceğimiz hususlar değildir. Ekonomideki son gelişmeleri sizler de görüyorsunuz. Dünyanın en yüksek büyüme rakamlarına biz ulaştık. İhracatta rekor üstüne rekor kırıyoruz. İstihdam salgın dönemi öncesinin dahi üstüne çıktı” diye konuştu.

KONTROLLER ARTACAK

Piyasa kontrollerini artıracaklarını anlatan Erdoğan, “Bu başarıları yakaladığımıza özellikle dikkat çekmek istiyorum. Hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıları da biliyoruz. Fırsatçılarla mücadele etmek suretiyle enflasyonu kontrol altına alarak fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz. Her sorunumuz kendiliğinden çözüm yoluna girecektir” dedi.

62 BİN ESNAF 48 BİN ŞİRKET BATTI

Öte yandan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba 4 gün önce ekonomide yaşanan sürece ilişkin açıklamalarda bulundu. TÜİK’in açıkladığı ve Erdoğan’ın da bugün üzerinde durduğu büyüme rakamlarına değinen Ağbaba, “Türkiye’nin yüzde 21.7’lik büyüme kaydettiği dönemde en az 61 bin 736 esnaf kepenklerini kapattı. 2021’in ocak-ağustos döneminde ise en az 48 bin şirket ve gerçek kişi ticari işletmesi iflas etti” dedi.

Kapanma döneminin bitmesiyle işlerinin düzeleceğini düşünen esnafın geçmiş borçlarının altında ezildiğini söyleyen Ağbaba, “Esnaf iflaslarının yüzde 35’i, kapanmaların ardından haziran ayından başlayan normalleşme sürecinde gerçekleşti. Salgın tedbirleri süresince iktidarın aldığı kararlar ile aç-kapa yapmak zorunda kalan, gelir kaybına göre hibe desteği alamayan ve banka kredilerine muhtaç hale getirilen esnaf, ayakta durmakta zorlanıyor” diye konuştu.

YENİ ESNAF TESCİL SAYISI DA DÜŞTÜ

Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi’ne göre, iflasların 21 bin 731’i normalleşme sürecinin başladığı haziran ve ağustos aylarında yaşandı. Bir diğer çarpıcı veri ise yeni tescil edilen esnaf sayısı oldu. TESK verilerine göre, bu yıl ocak-ağustos döneminde yeni tescil edilen esnaf ve sanatkâr sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 azalarak 185 bin 126 oldu.

Muhalefetten eriyen Erdoğan’a doping

Okumaya devam et

Analiz

AKP’nin Çin aşısı ısrarıyla sürü bağışıklığı ‘yalan’ oldu

Türkiye’de nüfusun yüzde 66’sı iki doz aşı olmasına rağmen Kovid-19 vaka sayıları artıyor. Günlük vaka sayısı yeniden 30 bine dayandı. Kovid-19’a bağlı ölüm sayıları ise geçen yıla göre 4 kat arttı. Nüfusun yüzde 60’ının aşılanması halinde virüsün yok olacağına dair açıklamaların yalan olduğu ortaya çıktı. Peki Türkiye’de aşılamaya rağmen vakalar neden düşmüyor?

BOLD ANALİZ – Prof. Dr Osman Müftüoğlu, “Fotoğrafı saklamanın, görmezden gelmenin ya da bazı bahanelerle önemsizleştirmenin mümkün olmadığı çok özel günlerden geçiyoruz. Geçtiğimiz yıla göre, ölüm sayıları neredeyse 4 kat artmış gibi görünüyor.” diye yazdı.

DAHA YÜKSEK ÖLÜMLER GELİYOR

Aylara göre vefat ortalamalarını ele alan Müftüoğlu, “En yüksek rakamın görüldüğü Nisan 2021’e kıyasla Eylül 2021 sonunda çok daha yüksek “günlük kayıp ortalaması” ile karşılaşacağımız anlaşılıyor.” uyarısında bulundu.

OKULLAR TEKRAR KAPANACAK MI?

Türkiye’nin Kovid-19 ile mücadelede hassas bir noktada olduğunu kaydeden Müftüoğlu, “Durum acilen ve hemen masaya yatırılmalı, yeni kısıtlamalar hatta kapanmalara ve de okul kapatmalarına asla fırsat verilmeyecek şekilde ciddi ve etkili önlemler alınıp süratle uygulamaya konulmalıdır.” dedi.

ABD VE AB ÇİN AŞISI YAPTIRMADI

İktidara yakın Hürriyet gazetesinde uyarılarda bulunan Müftüoğlu’nun değerlendirmeleri “Türkiye’de aşılar işe yaramıyor mu?” sorusunu akıllara getirdi. Aşı çalışmalarının başında ABD ve Avrupa ülkeleri Çin aşısından uzak durdu. ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri kendi vatandaşlarına koruyuculuğu yetersiz olduğu için Sinovac aşısını yapmadı. Sinovac aşısını olan turistlerin ülkelerine girişlerinde test ve karantina şartını da kaldırmadı.

ÇİN AŞISI ISRARI SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINI ENGELLEDİ

Türkiye’de ise AKP’ye yakın Keymen ilaç üzerinden getirilen Sinovac aşısından vatandaşlara 30 milyona yakın vuruldu. Etkinliği düşük eleştirilerine rağmen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ısrarıyla önce iki doz vurulacağı açıklandı. Hastaneye yatışlarda Sinovac aşısı olanların sayısının artması üzerine, üçüncü doz Sinovac uygulanması kararlaştırıldı. Son olarak dördüncü doz Çin aşısı yapılma şartı getirildi.

AKP’NİN ÇİN AŞISI ISRARI ÖLÜMLERİ ARTTIRDI

Yoğun bakım yatış sayılarında da Sinovac aşısı olanlarının sayısının son günlerde artması AKP’nin ısrarının vatandaşa pahalıya patladığını gösterdi. Türk Tabipleri Birliği’ne gelen verilere göre üçüncü aydan sonra Sinovac’ın koruyuculuğu azalıyor. Yaşlılar da ek olarak daha da düştüğünü gösteriyor. 2 doz Sinovac aşısı yaptırmış kişilerin rahat hareket etmemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar 3 ay sonra yeni aşısını yaptırmaları çağrısında bulunuyor.

AKP’nin Çin aşısı ısrarı Türkiye’nin Kovid-19 ile mücadelesinde kapanmalar, okula gidemeyen çocuklar, iş yapamayan esnaf ve önümüzdeki günlerde artacak ölümleri beraberinde getirdi.

Sağlık Bakanlığı 15 Eylül 2021 Kovid-19 verileri

Günlük test: 341.004

Vaka sayısı: 28.224

Vefat sayısı: 248

1 doz aşılama oranı: yüzde 84

2. doz aşılama oranı: yüzde 66.35

Okumaya devam et

Popular

Shares