Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Brezilya eski Devlet Başkanı Da Silva rüşvet ve yolsuzluk davalarından beraat etti

Rüşvet ve yolsuzluktan iki ayrı davada 25 yıla yakın hapis cezası alan Brezilya eski Devlet Başkanı Lula da Silva, tüm suçlamalardan beraat etti. Brezilya Yargıtayı’nın verdiği kararı savcıların temyize götürmesi bekleniyor.

BOLD  – Brezilya Yüksek Mahkemesi (Yargıtay), eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın avukatlarının temyiz başvurusunu kabul ederek hakkındaki tüm suçlamaları düşürdü. Böylece Silva’nın gelecek seçimde başkanlık için yarışmasının önünde engel kalmadı. Ancak savcılığın beraat kararını temyize taşıması bekleniyor.

SİLVA 1,5 YIL HAPİS YATTI

Lula da Silva, 2003’ten 2011’e kadar sekiz yıl boyunca Brezilya’da devlet başkanlığı yaptı. Latin Amerika solunun sembol isimlerinden 76 yaşındaki Da Silva, ilk olarak 2017 Temmuz’unda çıkarıldığı mahkemece suçlu bulunmuş ve 12 yıl hapis cezası almıştı. İlk temyiz başvurusu reddedilen Da Silva, Şubat 2019’da benzer yolsuzluk suçlamaları sebebiyle yeniden hakim karşısına çıktı ve 12 yıl 11 ay daha hapis cezası aldı.

Bu sonuçla Da Silva’nın toplam mahkumiyeti 25 yıla çıktı ve Nisan 2018’de hapse girdi. Yaklaşık 1.5 sene cezaevinde kalan Da Silva, 2019 Kasım’ında yapılan itirazla yargı sürecinin tamamlanmadığı gerekçesiyle serbest kaldı.

RÜŞVET İDDİALARI

2003-2010 yılları arasında Brezilya’yı yöneten Da Silva, ülkenin işçi sınıfını temsil eden ilk devlet başkanıydı. 2017’de dev yolsuzluk skandalına adı karışan bir şirkete restorasyon işi yaptırmaktan suçlu bulundu. Silva daha önce de deniz kıyısındaki bir binanın restorasyonu ile ilgili iddialardan mahkum edilmiş ancak hapse girmemişti.

Savcılar daha sonra Silva’ya, Petrobas skandalında 3.7 milyon real (yaklaşık 1.2 milyon dolar) değerinde rüşvet aldığı ve bu parayı siyasi partilere dağıttığı gibi suçlamalarda bulundu. Silva, hakkındaki tüm suçlamaların siyasi amaçlı olduğunu ifade etmişti.

LAKABINI İSMİNE EKLETTİ

Asıl adı Luiz Inacio Da Silva olan eski Brezilya lideri, kendisine takılan ve Portekizce ‘kalamar’ anlamına gelen ‘Lula’ lakabını daha sonra resmi olarak ismine ekletmişti.

Yerli ve milli tank Altay’ın Güney Koreli motoru

Dünya

Mevlüt Çavuşoğlu: Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas’la yaptığı toplantıda, Türkiye’deki Koronavirüs aşılama süreciyle ilgili konuştu. “Tüm turizm çalışanlarını, turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” dedi.

BOLD – Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas’la Almanya’da düzenlediği ortak basın toplantısında Türkiye’deki Kovid-19 aşılama süreciyle ilgili açıklama yaptı.

Turizm sezonuna güvenli girebilmek ve vatandaşların güvenliği için bazı tedbirler aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu,  “Halkımızın yüzde 26sından fazlası aşılandı. Güvenli turizm programına ilave tedbirler getirdik. Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi tüm turizm çalışanlarını, turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” ifadesini kullandı.

İşkence mağdurlarından Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko hakkında Almanya’da suç duyurusu

Okumaya devam et

Dünya

İşkence mağdurlarından Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko hakkında Almanya’da suç duyurusu

Belarus’ta işkence mağduru 10 kişiyi savunan Berlinli avukatlar, Karlsruhe’deki Almanya Federal Başsavcılığına Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko ve güvenlik görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukatlar, Belarus’taki yetkililerin karıştığı 100’de fazla belgelenmiş işkence vakasına dair kayıtların ellerinde olduğunu belirtti.

BOLD – 10 Belarus vatandaşı, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko ve hükumetin güvenlik görevlileri hakkında işkenceye uğradıkları iddiasıyla Almanya Federal Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Alman Tagesspiegel’in haberine göre avukatlar Mark Lupschitz, Onur Özata, Roland Krause ve Benedikt Lux, on kurban tarafından görevlendirildiklerini belirtti.

İŞKENCE TEHDİT VE HAKARET

Beyaz Rusya’daki yetkililer tarafından 100’den fazla belgelenmiş işkence vakasına dair kanıtlar bulunduğu kaydeden avukatlar yaptıkları açıklamada, “Tüm müvekkiller gözaltında ve tutukluluk sürecinde işkence ve kötü muameleler gördüklerini bildiriyorlar. Bu süre zarfında, birkaç gün boyunca fiziksel olarak istismara uğramış, küçük düşürülmüş, tehdit edilmiş, hakarete uğramış ve başka türlü bozulmuş hücre veya kamyonetlere kapatıldılar” dedi.

FEDERAL BAŞSAVCILIK YARGILAMALI

Belaruslu mağdurların avukatı Onur Özata ise, şunları söyledi: “Müvekkillerimiz ciddi sağlık sorunlarından mustariptir. Uluslararası hukuk ilkesi, eylem başka bir ülkede gerçekleşmişse ve hem failler hem de mağdurlar Alman vatandaşı değilse, belirli suçların da kovuşturulabileceğini öngörüyor. Federal Başsavcılığın Belarus’ta işlenen bu uluslararası suçları kendi yetkilerine uygun olarak uluslararası hukuk ilkesine göre yargılamasını bekliyoruz.”

İŞKENCEYE KARIŞAN SURİYELİYE CEZA VERİLDİ

Almanya’da Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi, Suriye Devleti’nin de taraf olarak gösterildiği cinayet ve işkence davasında tutuklulara işkence yaptığı gerekçesiyle Almanya’da yargılanan Suriye vatandaşı Eyad A. adlı sanığa 4 yıl 6 ay hapis cezası vermişti.

Yargıçlar, Almanya’da mülteci olarak bulunan Eyad A’nın insanlığa karşı bir suça ortak olduğuna karar vermişti. Yüksek Mahkemeye (OLG) göre Eyad A. “Arap Baharı” sırasında göstericileri bir işkence hapishanesine götürmeye yardım etmekle suçlanmıştı. Aynı davada yargılanan diğer sanık hakkındaki kararın ise sonbaharda verilmesi bekleniyor.

LUKAŞENKO’YA KARŞI KİTLESEL EYLEMLER YAPILDI

Belarus’ta 9 Ağustos 2020’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun yüzde 80’den fazla oy alarak kazandığı ilan edilmişti. Muhalefet, 1994’ten beri iktidarda olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’yu seçimlere hile karıştırmakla suçlamıştı.

Seçim sonuçlarının ardından ülkede kitlesel protestolar yaşanan ülkede muhalefet, sürgündeki Svetlana Tichanovskaya’yı seçimlerin galibi olarak görüyor.

Ülkedeki protestolar sırasında binlerce kişi tutuklanırken, özellikle başkent Minsk’te çıkan çatışmalarda yüzlerce kişi yaralandı. Muhalefetin çok sayıda üyesi ise Litvanya, Polonya ve Almanya’ya kaçtı. Avrupa Birliği, 9 Ağustos’ta yapılan seçim sonuçlarını tanımıyor.

Kolombiya’da ordu ve polis katliam yaptı: Ölü sayısı 100’ün üzerinde

Okumaya devam et

Dünya

Kolombiya’da ordu ve polis katliam yaptı: Ölü sayısı 100’ün üzerinde

Kolombiya’da ordu ve polis ‘vergi reformu’ nedeniyle başlayan protestolarda sokağa dökülen halka ağır silahlarla ateş açtı. 100’ün üzerinde kişinin öldüğü aktarıldı.

BOLD – Güney Amerika ülkesi Kolombiya’da 28 Nisan’da başlayan grev ve protestoların ardından hükumet vergi reformunu geri çekse de ordu ve polis katliam yaptı. Dün 17 kişinin öldüğü ülkede ordu, artan vergi ve yoksulluğa karşı sokağa çıkan halka ağır silahlarla ateş açtı. 100’ün üzerinde Kolombiyalının öldüğü bildirildi.

Kolombiyalılar, ordu güçlerinin helikopterlerden taradığı sokaklarda yaşanan can pazarını sosyal medyadan yayınladıkları videolarla duyurmaya çalışıyor. Katliam Twitter’da #SOSColombiaNosEstanMatando etiketiyle dünya gündeminde ilk sırada yer aldı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0