Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Bir yıllık pandemi sürecinden patronlar ve iktidar kârlı çıktı

Koronavirüsün Türkiye’de görülmesinin üzerinden tam bir yıl çıktı. Bu süreçte halk yoksullaştı, işini kaybetti. Patron ise yine kazanmaya devam etti. İktidar da salgını bahane edip elini güçlendirecek düzenlemeleri tek tek hayata geçirdi. 

BOLD – Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının hükumet tarafından resmen ilan edilmesinin üzerinden tam bir yıl geçti. Ülke salgının yıl dönümüne ‘kontrollü normalleşme’ altında girdi. Hızla artan vaka sayıları 14 bine yaklaşırken, ‘normalleşme’ kararının tıbbi gerekçelerle alınmadığı gerçeği her geçen gün biraz daha anlaşılır oluyor.

PANDEMİ PATRONLARA YARADI, HALKI YARALADI

Evrensel’den Bülent Falakaoğlu’nun hazırladığı dosyaya göre bir yıl önce 11 Mart’ta ilk pozitif vaka açıklandığında, ‘ciddi’ ekonomik ve sosyal tehlikeler barındıran, gündelik hayatı derinden etkileyecek bir sürecin başladığı açığa çıktı. Ama her gün, her konuda konuşan Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ise adeta kayboldu. İlk vakanın ilanından bir hafta sonra, 18 Mart’ta ortaya çıktı ve ulusa seslendi. Patron temsilcilerinin hazır bulunduğu bir salonda yaptığı o ‘ulusa sesleniş’te Erdoğan ekonomik büyüklüğü 100 milyar lirayı bulan bir destek paketi açıkladı. İhtiyaç sahibi ailelere nakdi yardım için ayrılan kısmı ise sadece ve sadece 2 milyar TL’ydi.

İŞÇİLER SAĞLIKLARI HİÇE SAYILARAK ÇALIŞTIRILDI

‘Yaşlılara kolonya dağıtacağız’ vaadini de içeren paket kamuoyunca şöyle özetlendi: Yaşlıya kolonya, yoksula dua, patrona para. Pandeminin yükünün işçi-emekçi halk kesimlerine yıkılacağını gösteren o konuşmanın ardından bir hafta sonra gelen ikinci ‘ulusa sesleniş’ ilk sesleniştekini teyit etti. İkinci sesleniş işçilerin emekçilerin sağlığının önemsendiğini ve salgından korunmak için gerekli önlemlerin alınacağını müjdelemiyordu. “Üretimin ve ihracatın devamı en önemli önceliğimizdir” denilerek evden sürdürülemez olanlarda üretimin işyerlerinde süreceği vurgulandı. Öyle de oldu sanayi olmak üzere birçok sektörde işçiler ve üreticiler sağlıkları hiçe sayılarak çalıştırıldı.

ÜCRETSİZ İZİN İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI DİYE DUYURULDU

Pandemi sürecinde birtakım ‘önlemler’ çalışan lehineymişçesine alındı. ‘İşten çıkarma yasağı’ ilan edildi. Çok geçmeden bu adımın yaygın bir ‘ücretsiz izin’ uygulamasına geçiş vizesi olduğu görüldü. Ücretsiz izne çıkarılan milyonlar günlük 39 liraya mahkum edilirken, patron tazminat ödemeden fiilen işçileri işten atmış oldu. İşsiz kalsa daha yüksek işsizlik maaşı alacak olan çalışan gelir kaybına uğradı. Ücretsiz izne gönderilmeyen milyonlarca çalışan da kısa çalışma ödeneğine mahkum edildi. Zaten kimseyi doyurmayan yasal asgari ücret de fiilen ortadan kalktı. Patronlara, üç kuruşa çalıştırma fırsatı doğdu.

PATRONLAR TAZMİNAT ÖDEMEKTEN KURTULDU

Krizi ve pandemiyi fırsata çevirme bununla sınırlı kalmadı. ‘İşten çıkarma yasağı’ uygulamada işten çıkarmaları değil, işten atmalarda patronlar için tazminat ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Üstelik uygulama işçinin haklı fesih hakkını da ortadan kaldırdı. Fesih hakkı elinde alınan işçilerden on binlercesi nakdi ücret desteği geçinmeye yetmediği için… Süreç uzadıkça, kendi rızasıyla kıdem tazminatından vazgeçerek istifa edip, başka bir işe girmek zorunda kaldı.

YASAĞA RAĞMEN İŞTEN ATMANIN YOLU DA BULUNDU

Patronlar ‘sözde yasağa’ rağmen işten atmayı sürdürdüler. Tazminat ödemeden işten atmayı sağlayan ‘Kod 29’u (Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller) silah olarak kullandılar; “Ahlaksız davranış” anlamına gelen Kod 29 ile işçinin geleceğini de ipotek altına aldılar. Çünkü bu maddeyle işten atılanların yeniden iş bulabilmesi zorlaşmıştı. Esnek çalışma çalışanların hayatına yeni girmedi. Ancak yaygın ve düzenli uygulanımı pandemi sürecinde test edilmiş oldu ve görüldü ki evden çalışma sayesinde işverenin masrafları da azalmaktaydı. Böylece esnek çalışma pandemi döneminde açıklanan ekonomi raporlarına girdi sonra da işverenler teker teker esnek çalışmanın kalıcı olacağını açıklamaya başladılar.

MESAİ SAATİ KAVRAMI BİTTİ, İŞÇİLER ARTIK 24 SAAT ÇALIŞIR HALE GELDİ

Pandemi öncesi 08.00-17.00 olan mesai saati, evden çalışmayla birlikte tamamen değişti. Mesai saati diye bir kavram da hafta sonu, hafta içi ayrımı da ortadan kalktı. Her an iş istenebilir hale geldi. Gece yarısı atılan mailler, gün boyu süren mesajlaşmalarla bir çok çalışan için tüm hayat iş haline getirildi. Evler ofise döndükçe, uzaktan çalışma patron için ofis masraflardan da kurtulduğu bir fırsata dönüştü. Evden çalışanları yazılım programlarıyla denetleyen patronlar, işyerindekilere de aynı denetim kelepçesini vurabilmek için pandemiyi fırsat bildi.

KRİZ ORTAMI SİYASİ DÜZENLEMELER İÇİN KULLANILDI

Pandemi ve kriz ortamı siyasi düzenlemeleri yapmak için de elverişli bir ortam olarak görülüyordu. Belediyelere kayyum atamaktan muhalefetin pandemi kurallarına uygun eylemlerini bile yasaklamaya… Büyük baroları bölme yasasından, sermayeye için ‘atıkları’ kârlı hale getirmeye yönelik Türkiye Çevre Ajansı kurmaya… Kovid-19’la ilgili haber yapan, hatta sosyal medya paylaşımlarında bulunanları da kapsayan şekilde pandeminin medyayı hedef almanın fazladan bir bahanesine dönüşmesine… Cezaevlerinde siyasi tutuklulara yönelik hak ihlallerine göz yummaktan ‘iktidar sever’ mafya liderlerini salıvermeye…

Saray rejiminin Tayyip Erdoğan’dan başka kimseye yararı olmadı

 

Gündem

Hüsnü Bayramoğlu koronavirüsten hayatını kaybetti

Süleyman Soylu’nun kendisine şemsiye tuttuğu fotoğrafla gündeme gelen Nur Cemaati Meşveret grubu lideri Hüsnü Bayramoğlu, bir süredir tedavi gördüğü koronavirüse yenik düştü.

BOLD – Said Nursi’nin son yıllarında yanında bulunan Nur Cemaati Meşveret Grubu lideri Hüsnü Bayramoğlu bir süredir koronavirüs tedavisi görüyordu.

Grup üyelerinin, sosyal medyada kendisi için dua istediği Bayramoğlu yaşamını yitirdi. Bayramoğlu’nun ismi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisine şemsiye tuttuğu fotoğrafın basına yansıması sonrası gündeme geldi.

Sabah’a verdiği son röportajda Bayramoğlu, Ayasofya’nın açılışıyla ilgili Erdoğan’a övgüler dizerken, Erdoğan’ın Said Nursi’nin 60 yıllık hayalini gerçekleştirdiğini söylemişti.

Bayramoğlu’nun Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ile olan fotoğrafı da çok konuşulmuştu.

Devlet garantili insan kaçakçılığındaki kilit isim Ersin Kilit: Fatma Şahin’i niye kimse konuşmuyor

Okumaya devam et

Gündem

Afiş yasağı da koronavirüsü durduramadı: 26 kat patlama

Koronavirüsten bugün 318 kişi hayatını kaybetti, yapılan testler sonucunda 55 binin üzerinde yeni vaka tespit edildi. Çanakkale’de vaka sayısı geçen hafta göre 26 kat arttı. Hükumetten etkili adımlar beklenirken kaymakamlık ve valiliklerden gelen koronavirüse karşı afiş yasağı da vaka artışlarına çare olamadı.

BOLD – Sağlık Bakanlığının açıkladığı koronavirüs verilerine göre, son 24 saatte 318 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi. Yapılan test sonuçlarına göre, 3 bin 101’i semptomlu, 55 bin 802 yeni vaka tespit edildi. Son verilerle birlikte, toplam vaka sayısı 4 milyon 268 bin 447, toplam vefat sayısı 35 bin 926, toplam ağır hasta sayısı 3 bin 275 oldu.

Günlük vaka sayıları gibi haftalık vaka raporu da iç açıcı değil. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı haftalık koronavirüs vaka sayılarına göre, Çanakkale, İstanbul, Yalova, Kırklareli ve Tekirdağ 100 bin kişide en çok Kovid-19 vakası görülen iller oldu.

Aynı verilere göre Şırnak, Siirt, Van, Şanlıurfa ve Hakkari 100 bin kişide en az Kovid-19 vakası görülen iller oldu.

ÇANAKKALE DETAYI

Risk haritasında ‘kırmızı’ kategoride yer alan Çanakkale’de vaka sayısı bir haftada her yüz bin kişide 797, 34’ten 962,98’e yükseldi. Haftalık vaka sayısında Türkiye’de birinciliğe yükselen Çanakkale’de vaka sayıları, 8 Şubat’tan günümüze kadar 26 kat artış gösterdi. İllere göre Kovid-19 vaka sayısı her yüz bin kişide İstanbul’da 920,57, Ankara’da 534,14, İzmir’de 351,97 oldu.

Konuyla ilgili paylaşımda bulunan Fahrettin Koca: “İllerimizde bir haftada 100.000 nüfusa karşılık gelen vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini bulabilirsiniz. Kısıtlama ve tedbirler artış hızını düşürmeye başladı. Bu düşüşü hızlı ve kalıcı hale getirmek için birlik olalım” ifadelerini kullandı.

AFİŞ YASAĞI

Vaka artışlarının önlenmesi adına hükumetten etkili adımlar beklenirken Karaman Valiliğinden sonra dün de Edirne Valiliği ve Arnavutköy Kaymakamlığından koronavirüs önlemleri kapsamında afiş asma yasağı geldi. Edirne Valiliğinden konuya ilişkin gönderilen resmi yazıda “Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımızca düzenlenmesi uygun görülenler hariç olmak üzere siyasi parti, sendika. denek vb. sivil toplum kuruluşu binalarına, kendi bayrak, amblem ve logoları dışında her türlü afiş, pankart vb. malzemelerin asılması yasaklanmıştır” denildi.

Bu kapsamda SOL Parti’nin astığı “İstanbul Sözleşmesi” pankartı CHP’nin astığı “128 milyar dolar” pankartı polis tarafından indirildi.

AFİŞ POSTER STİCKER YASAK

Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, İstanbul Arnavutköy’de bir ay eylem yasağı kararı alındı. Pandemi nedeniyle getirilen eylem yasakları arasında afiş ve poster asma ile sticker yapıştırma da yer aldı.

Arnavutköy Kaymakamlığı’nın 15 Nisan tarihinde, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı il İdaresi Kanunu’nun 32/Ç Maddesine istinaden salgını gerekçe göstererek aldığı kararında söz konusu yasakların, ilçede bulunan meydan, cadde, sokak, yol, park gibi tüm umuma açık alanlarda geçerli olduğu ifade edildi.

Afiş yasağı sosyal medya dalga konusu oldu.

Devlet garantili insan kaçakçılığındaki kilit isim Ersin Kilit: Fatma Şahin’i niye kimse konuşmuyor

Okumaya devam et

Gündem

Devlet garantili insan kaçakçılığındaki kilit isim Ersin Kilit: Fatma Şahin’i niye kimse konuşmuyor

Malatya’dan Almanya’ya giden ve dönmeyen 43’ye gri pasaport temin ettiği iddia edilen Ersin Kilit, AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i işaret etti.

BOLD – Devlet garantili insan kaçakçılığı skandalında kilit isim olduğu iddia edilen Ersin Kilit’in adı, Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz’ın köşe yazısından sonra merak konusu oldu. Kişisel yaşamı hakkında, Almanya’da yaşaması dışında veri bulunmayan Kilit’in 2019 yılından bu yana ‘insan kaçakçılığı’ yaptığı ve kişi başı 7 bin 250 Euro karşılığında insanları Almanya’ya yerleştirdiği iddia ediliyor

Mega Kilit GMBTH adına çevre, eğitim ve kültürel inceleme gezisine katılan ve geri dönmeyen 43 kişiye gri pasaport sağladığı iddia edilen Ersin Kilit, Artı TV’de yayınlanan Ahmet Nesin ile Ustura programında konuştu.

KİMSE FATMA ŞAHİN’İ ARAŞTIRALIM DEMİYOR?

AKP’li Bingöl’ün Servi ilçesi eski Belediye Başkanı Ali Ayrancı’nın adı insan kaçakçılığı skandallıyla anılır oldu. Ahmet Nesin’in “Ali Ayrancı ile nasıl bir ilişki kurdun, daha önceden tanıyor muydun?” sorusuna Ersin Kilit “Şu an sadece Ali Ayrancı konuşuluyor. Hiç kimse Fatma Şahin’i konuşmuyor” yanıtını verdi.

Konunun Ayrancı’dan ziyade Türkiye geneliyle alakalı olduğunu söyleyen Kilit: “Şu an sadece Ali Ayrancı konuşuluyor. Hiç kimse Fatma Şahin’i araştıralım demiyor, eski bakan. Şu an mevcut Antep Belediye Başkanı. Ben bir vatandaş olarak kendi araştırmalarımla bir şeyler öğreniyorsam devlet her türlü öğrenebilir. Bunu öğrenmek istemiyorlar diye düşünüyorum. Resmi kurumlarda bu işi yapan valiler ve belediyeler aynı işlerine devam ediyor. Ama onlar gündemde değil, söz konusu olan Ersin Kilit. Siz resmi iş yaptınız da, Ersin Kilit size davetiye gönderince mi resmiyetsiz oluyor? Sizin göreviniz devam ediyor, neden Ersin Kilit’in hakkında soruşturma açıldı? Kimse bunu sormuyor” dedi.

İki vali yardımcısının görevden alınmasının göz boyama ve olayın üstünün kapatma çabası olduğunu iddia eden kilit: “Belediye başkan yardımcısını veya vali yardımcısını görevden alıyorsunuz neden valiyi görevden almıyorsunuz? İmzayı atan vali ve belediye başkanı, Ersin Kilit değil. Gazeteciler hep aynı şeyi söylüyor. Neden Ersin Kilit’in üzerinde duruyorsunuz? Belediye başkanı dün ‘vatandaşları gönderdik, karşılığında kamyon aldık’ dedi. Urfa Ceylanpınar Belediye Başkanı’nın açıklaması var. Bütün evraklarda valinin, belediyenin, belediye meclis üyelerinin imzası var. Hadi diyelim Ceylanpınar’da öyle, Diyarbakır, Urfa niye böyle? Antep’e ne oldu Fatma Şahin’in üzerinde neden durmuyorlar” ifadelerini kullandı.

AKP’YE ZARAR GELMESİN ANLAYIŞI VAR

Kilit, AKP’li Ayrancı’yla ilişkisi için de şunları kaydetti: “Onların anlattıklarına göre bütün organizasyonu Ali Ayrancı yapmış. Ben Ali Ayrancı veya belediye ile arkadaşlar aracılığı ile tanıştım. Benden böyle bir istekleri oldu. Bizim kültürümüzde misafirperverlik var. Kimse kapımıza geldiği zaman biz sizi almıyoruz diyemeyiz. Benim yaptığım resmi işlemlerle ben gündemdeyim, ama onların yaptığı resmiyetlerle hiç biri gündemde değil. Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın imzası var ama neden onun adı geçmiyor? Çünkü AKP’ye zarar gelmesin, Ersin Kilit’e zarar gelsin anlayışı var.”

İNSANLARI KANDIRAMAZSINIZ

Kilit, konuşmasının devamında hakkında soruşturma ile ilgili: “Şu an elimize gelen resmi bir şey yok. Dün de gözaltına alındığım söylendi, diyecek bir şey bulamıyorum. Dün HaberTürk’te tartışma vardı Elazığ Belediye Başkanı’nın adı geçti hemen üzerini kapattılar. Konuyu değiştirdiler hemen. Neden Elazığ’ın, İzmir’in, Antalya’nın, Antep’in üzerinde durmuyorsunuz? Gelip gidip sürekli Ersin Kilit ve Yeşilyurt diyorsunuz, Ersin Kilit resmi boyutuyla bir davetiye gönderdi. Eğer onların yaptığı suçsa benimki de suç. Valilikler, belediye başkanları görevde olduğu sürece bana suç atılması göz boyamadır. Bu tür şeylerle insanları kandıramazsınız” diye konuştu.

Aileler yine iktidarın hedefinde

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0