Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Uzmanlar: Altın ve gümüşte ‘ralli’ başlayacak

Türkiye’de yastık altında ve bankada altını olanların merakla beklediği yükselişlerin ne zaman başlayacağı belli oldu. Analistler, altın ve gümüş fiyatlarında yukarı yönlü ‘rallinin’ sinyallerini duyurdu.

BOLD – 2020 yılında 2 bin dolara kadar çıkan altının ons fiyatı, bu sene 1.700 doların altına kadar geriledi. ABD’de teşvik paketinin açıklanmasıyla altın yeniden 1.740 dolara kadar yükselirken, gümüş fiyatları da 26 dolar/onsun üzerine çıktı. Dünya gazetesinin haberine göre uzmanlar, ABD’nin teşvik paketinin yardımıyla küresel emtia piyasalarında beklenen ‘süper döngü’ye altın ve gümüş rallisinin de eşlik edeceği tahminleri yapıyor.

ALTIN ‘AL’ BÖLGESİNDE

Julias Baer analisti Mark Matthews, ‘altın şu an satın alma topraklarında’ diyor. Dünya genelinde merkez bankalarının halen gevşek para politikası uygulaması ve özellikle gelişmiş ülke ekonomilerinde hükümetlerin çok sayıda mali teşvikte bulunmasının yaratacağı likiditenin altına yarayacağını savunan Matthews, bundan ötürü altın almanın doğru bir strateji olacağını söylüyor.

ALTIN FİYATLARI GÜÇLENECEK

Barrick Gold CEO’su Mark Bristow, şu anda finans piyasalarında gerçek bir değeri olmayan varlıkları biriktiren yatırımcılarla birlikte “aşırı coşku” olduğunu vurguluyor. Mark Bristow, altın fiyatlarının yakında güçleneceğini düşünüyor. Bristow, COVID-19 salgını sırasında piyasaya giren ek likiditenin altına talebi artıracağını söylüyor.

US Global Investors CEO’su Frank Holmes da “10 yıllıkların getirisi S&P 500’ün getirisinin üzerine çıkınca borsalardan tahvil piyasalarına bir akış gerçekleşti. Fakat burada yaşanacak bir düzeltme altın, gümüş, borsa ve kripto paralar için olumlu olacak.” dedi.

GÜMÜŞ İÇİN 50 DOLAR

FxEmpire analisti Christopher Lewis, gümüş için 50 dolara uzanan çıkış kapısının 30 dolar olduğunu söylüyor. Güçlü bir ralli için 30 doların aşılması gerektiğini ifade eden analist, birçok hedefhaline gelen 50 dolara giden yolun çıkış kapısı 30 dolar. Aşağı düşülmemesi gereken seviye olarak ise 24 doları gösteren analist, Amerikan 10 yıllık kağıtlarının faizleri hızlı yükselmeye devam etmedikçe bu seviyelerin altını olası görmüyor.

The Daily Reckoning için yazdığı bir analizde Dan Amoss da, gümüşün altından daha iyi performans göstereceğini düşünüyor. Artan enflasyona karşı Fed’in faiz oranlarını sabit tutmaya devam edeceğini savunan Amoss, bunun yaratacağı negatif faiz ortamının gümüşü 50 dolara götüreceğini söylüyor.

Değerli metaller analisti Peter Krauth’a göre ise gümüşte bir çöküş yaşansaydı fiyatların 18 dolara kadar geri gideceğine dikkat çekti. Krauth “Ancak gümüş altındaki sert düşüşe karşın daha güçlü durdu ve bundan sonra sıçrama yapmaya aday metallerden biri.” dedi.

GRAM ALTIN 420 LİRA SINIRINDA

Türkiye’de altının gram fiyatı 420 lira sınırında dolaşıyor. Çeyrek altın 687 lira ile 716 lira arasında alım satımı yapılıyor. Yarım altının fiyatı ise 1.375 lira ile 1.432 lira arasında değişiyor.

Ekonomi

Merkez faizi %19’da sabit tuttu

Faiz indirimi için göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ikinci kez de pas geçti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizi yüzde 19’da sabit tuttu.

BOLD – Faiz indirimi savunan TCMB Başkanı Kavcıoğlu dolar/TL paritesindeki yükseliş sebebiyle nisan ayında faizde değişikliğe gitmemişti. Kavcıoğlu yönetimindeki Para Politikası Kurulu, mayıs toplantısında da faizi sabit tutarak yüzde 19’da bıraktı.

Doların 8,30 lira seviyesinde olduğu Türkiye yüzde 19’luk yüksek faiz oranlarıyla Kongo’nun önündeki yerini korudu.

ÜLKE – FAİZ ORANI YÜZDE

Venezuela: 38.8

Arjantin: 36

Zimbabve: 35

Yemen: 27

Liberya: 25

Surinam: 25

TÜRKİYE: 19

Kongo: 18.5

İran: 18

ABD: 0,25

Almanya: 0

Japonya: -0.1

Okumaya devam et

Ekonomi

Görevden alınan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a 39 bin liralık kıyak

Kabine değişikliğinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevinden alınan eski bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Kardemir A.Ş. yönetimine atandı. Selçuk’un 39 bin lira huzur hakkı alacağı belirtildi.

BOLD – Kardemir A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna(KAP) yapılan açıklamada, şirketin boş durumda bulunan yönetim kurulu üyeliğine, eski bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un seçildiği belirtildi.

Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından KAP’a yapılan açıklamada, “Şirketimizin münhal durumda bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine, Şirketimiz Yönetim Kurulunca Sn. Zehra Zümrüt Selçuk’un seçilmesine oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılan kabine değişikliğinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölünerek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurulmuştu. 10 Temmuz 2018’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına getirilen Zehra Zümrüt Selçuk, 21 Nisan 2021’de görevden alınmıştı.

Kardemir A.Ş. yönetim kuruluna atanan Zehra Zümrüt Selçuk’un 39 bin 423 TL huzur hakkı alacağı kaydedildi.

Sedat Peker gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Mehmet Ağar’ı işaret etti: Ödeşmek adettendir

Okumaya devam et

Ekonomi

Bu da Türk Lirası’nın 20’li yaşları!

Sosyal medyada başlayan #20yearschallenge furyasına Türk Lirası’nı da eklediler. 20 yıl önce 1 dolar 1,06 lira ediyordu. Şu anda 1 dolar, 8,30 liraya denk geliyor.

BOLD – 2001 krizine rağmen Türk Lirası dolarla başa baş değerdeydi. AKP döneminde yaşanan kur şoklarıyla dolar 8,30 TL’ye kadar yükseldi.

TL’deki değer kaybı AKP’nin demokrasi ve insan haklarından uzaklaşmasıyla hızlandı. Uzun süre 2 TL seviyesinde seyreden dolar kuru, 17-25 Aralık 2013 Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonları sonrası tırmanışa geçti. 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal şartlarında 5 liranın üzerine çıkan dolar, ilerleyen yıllarda hep rekor kırdı.

128 MİLYAR DOLAR BİTTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın ekonominin başına gelmesiyle devam eden kur şokları sonucu dolar2018 yılında 7 lira seviyesini test etti. Bu süreçte Saray Hükumeti ve damat Berat Albayrak’ın kararlarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın rezervleri satılmaya başladı. Yerel seçimler öncesi doları 6,95 lirada tutmak için ucuza satılan rezervler sonucu TCMB’nin 128 milyar doları bitti. 6 Kasım 2020 tarihinde 8,50 lira seviyesine çıkarak tarihi rekor kıran dolar/TL kuru Damat Berat Albayrak’ın istifa etmesi sonucu düşüşe geçti.

20 AYDA 4 BAŞKAN DEĞİŞTİ

Ancak Erdoğan 20 ay gibi kısa süre içinde TCMB’nin 3 başkanını görevden aldı. Bağımsızlığı sona eren Merkez Bankası’nın kararlarına güvenmeyen piyasalar yüzünden dolar yeniden 8,30 lira seviyesine ulaştı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0