Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Karamollaoğlu: Bankalardaki paraların yüzde 10’una el koyacağız diyecekler

Kuyumculardan istenen 500 gram altın teminatının acziyet göstergesi olduğunu söyleyen Temel Karamollaoğlu, bir sonraki adımda AKP’nin daha radikal kararlar alacağını iddia etti.

BOLD – Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu KARAR TV’de Taha Akyol ve Elif Çakır’a gündemi değerlendirdi.

AYM’DEN KAPATMA KARARI ÇIKMAZ

Siyasetin sıcak gündemi HDP’ye kapatma davası ve Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine değinen Karamollaoğlu: “Milliyetçi oyları toparlayabilmesi Bahçeli’nin bir şeyler yapması gerekiyordu. Bu da fırsat oldu. Ben AYM’den kapatma kararı çıkacağı kanaatinde değilim. Bahçeli üst perdeden bir talepte bulununca Tayyip Bey de hadi bakalım yargı harekete geçsin demiş olabilir. Çok net bir şekilde bir milletvekili suç işlemişse dokunulmazlığı kaldırılabilir. İthamla falan olmaz bu işler. Bizim partimiz de 4 defa kapatıldı geçmişte” dedi.

BİRÇOK FABRİKA SATILDI

AKP’nin faiz poltikalarını eleştiren Karamollaoğlu: “Faiz bir sömürü aracıdır. Paradan para kazanma sistemidir. Ekonominin sırtında bir yüktür. Bu iktidarın faizle ilgili kuvvetli bir söylemi yok. Tayyip Bey geçmişte, ‘faiz bir dünya gerçeğidir’ dedi. İslam Birliğini hiç ağzına almadı. Ekonomide kapitalist sistemi benimseyeceğini söyledi. Birçok fabrika satıldı” diye konuştu.

Erdoğan’ın ittifak için Oğuzhan Asiltürk ile görüşmesine de değinen Karamollaoğlu: “Tayyip Bey, Asiltürk’ü kendi menfaatlerini için ziyaret etmiş olabilir. Erdoğan toplumda destek kaybettiği için yol arıyor. Bize de geliyor. Beni katı gördüğü için bana gelmemiş olabilir. AKP İstanbul İl Başkanlığı’na bizim bir arkadaşımızı getirmesi onun açışından zaaf, bizim açımızdan üzüntü vesilesidir” ifadelerini kullandı.

KUYUMCULARDAN İSTENEN TEMİNAT

Ticaret Bakanlığı kuyumculuk faaliyetlerine düzenleme getirmek üzere “Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı” hazırladı. Taslakta yer alan 500 gram teminata kuyumcular tepki gösterdi. Tepkiler üzerine hükumetten geri adım sinyalleri geldi. Bu konuya da değinen Karamollaoğlu: “Bu hükümetin düştüğü acziyetin bir göstergesi. Bu kuyumcuları batırmaya yönelik bir hareket. Bundan sonraki adım bankada parası olanlara paranızın yüzde 10’na el koyacağız diyecekler” dedi.

AKP’NİN İÇİ BOŞALTILDI

Karamollaoğlu konuşmasının devamında şunları kaydetti: ” Kılıçdaroğlu, çok önemli kararlı adımlar attı. Çıktı başörtüsü bizim nemize dedi. Bir başörtülü kadını parti meclisine aldı. Biz bunları önemli görüyoruz.

20 yıldır iktidardaki parti reform yapacağım diyor. Bu iktidarın bütün politikalarını değiştirmesi lazım. Siz mevcudu uyguluyor musunuz?

Başkanlık sisteminin getirdiği en büyük tehlike istişaresizlik. Neden AKP’nin içi boşaldı? Yola çıktığı arkadaşlardan kimse kalmadı. İstişare başlarda vardı ama sonradan ortadan kalktı.”

Türkiye ekonomisini kurtarmak için kuyumculara seferberlik emri!

Ekonomi

Tam kapanmada açılan pazarlar lebalep doldu

Planlama yapılmadan geçilen tam kapanmada ortaya çıkan heba olan meyve ve sebze görüntülerinin ardından pazarlar hizmete açıldı. Halkın akın ettiği pazarlar lebalep dolarken, koronavirüsle mücadele tedbirleri hiçe sayıldı.

BOLD – Koronavirüsle mücadele kapsamında tam kapanmaya gidildi. Tam kapanmada açılan kapalı semt pazarlarında yoğun kalabalıklar oluştu. Pazarlarda koronavirüs tedbirleri hiçe sayıldı.

Adana’da kapalı olan semt pazarları İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında birçok noktada kuruldu. Halk soluğu pazarlarda aldı ancak tedbirler hiçe sayıldı. Bazı kişilerin meyve- sebze tezgâhlarında mesafe kurallarını ihlal ederek alışveriş yapması dikkat çekti. Yoğun kalabalığın oluştuğu pazarda birçok kişi ise alışveriş yapmadan pazar yerini terk etti. Pazar yerlerindeki kalabalıkla ilgili denetim yapılmamasına birçok kişi tepki gösterdi.

İzmir Başsavcılığından skandal hukuksuzluk: 4 yaşındaki çocuğu iddianameye koydu

Okumaya devam et

Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası uyardı: Paranızı kaybetmeye hazırsanız kriptoya yatırın

İngiltere Merkez Bankasından kripto para yatırımcılarına kritik bir uyarı geldi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, ”Tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız kripto paralara yatırın” dedi.

BOLD – Dijital para piyasalarıyla ilgili tartışmalara her geçen gün yenileri ekleniyor. Türkiye’de Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolar kripto varlıkla yurt dışına kaçmasının ardından kripto parayla ilgili bir uyarı da İngiltere’den geldi.

GERÇEK BİR DEĞERİ BULUNMUYOR

Basın toplantısında konuşan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, “Eğer tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız kripto paralara yatırın” ifadelerini kullandı. Bailey, “Benim için kripto ve para yan yana gelmeyecek iki kelime. Bu kripto paraların gerçek bir değeri bulunmuyor” diye konuştu.

Paraları tüketen TRT kasayı doldurmak için bandrole sarıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Paraları tüketen TRT kasayı doldurmak için bandrole sarıldı

İktidarı öven dizilere yüz milyonlarca liralık kaynak aktaran TRT, elektrik faturalarından sonra gözünü bandrol ücretlerine dikti. Cep telefonu ithalatında dijital olarak ödenen bandrol ücretlerinin fiziki olarak alınmadığını öne süren TRT yönetimi, bu ücretleri sanki hiç ödenmemişçesine 3 katı ve faiziyle almak için milyonlarca liralık icra davası açtı.

BOLD – Yayın politikası, kadrolaşma ve yaptığı yüksek harcamalarla yıllardır eleştirilerin odağında olan TRT, bandroller üzerinden yeni gelirler elde etmek için harekete geçti.

İthal edilen cep telefonlarından bandrol parası alan TRT, dijital bandrol uygulamasına geçildiği dönemde fiziki olarak bandrol almayan onlarca şirkete yüz milyonlarca liralık icra davası açtı. Geçmiş yıllarda bandrol paralarını ödeyen şirketler, en az 3 kat ceza ve faiziyle yeniden talep edilen bandrol ücretlerinden dolayı şok yaşıyor.

TRT ÖDENEN VERGİLERİ YENİDEN TALEP EDİYOR

Cep telefonlarının piyasada tüketiciye satışından önce bandrol ve etiket gibi ödemek zorunda oldukları yükümlülükler bulunuyor. Kanunla belirlenmiş bu vergiler, gümrük işlemleri sırasında ithalatçı tarafından gerçekleştiriliyor. Yüzde 10 oranında alınan bandrol vergileri ödenmezse, cihazların gümrükten çıkışına izin verilmiyor. Fiziki olarak daha önce alınan bu bandroller, 2 yıl önce alınan kararla dijital hale getirildi. İthalatçı online sistem üzerinden verdiği bandrol ücreti ile fiziki bandrole gerek kalmadan gümrük işlemlerini bitiriyor. Bunu kendi çıkarına kullanmak isteyen TRT de ilgili kanuna atıfta bulunarak fiziki bandrol alınmadığı gerekçesiyle şirketlere davalar açmaya başladı.

BİLİRKİŞİ DE ŞİRKETLERİ HAKLI BULDU

Sözcü’nün haberine göre, giderleri katlanarak artan TRT, bu yolla en azından açıklarını kapatmak istiyor. Prodüksiyon ve yapım işleri on milyonlarca lira tutan diziler çeken TRT’nin, bandrollerle büyük gelir peşinde olduğu ifade ediliyor. Mahkemeye taşınan bandrol konusunda şirketler daha önce ödeme yaptıklarını ifade ederken, bu durum bilirkişi raporlarına da yansıdı. TRT de yaptığı savunmalarda dijital olarak bandrol ödemelerinin yapıldığını kabul ederken, fiziki olarak alınmamasını bahane ederek, alacağında ısrar ediyor.

TALEP EDİLEN RAKAMLAR 30-40 MİLYON LİRA

TRT, geçmişe yönelik bandrol ücretleri ile ilgili ilk önce şirketlere ihbarname gönderiyor. 3 kat ceza ve faiziyle istenen bandrol ücretini daha önce ödediği için “hata yapılmıştır” diye ihbarnameyi dikkate almayan şirketlere icra takibi başlatılıyor. Hesapları bloke olma riskiyle karşı karşıya kalan şirketler, TRT’nin ciddi şekilde bu parayı istediğini anlıyor. Bazı şirketlere 30-40 milyon TL borç çıkarılması sonrası, bunalıma giren bazı yetkililerin intiharı dahi düşündüğü belirtiliyor.

 

Bayramda evden çıkmak yasak ama köprüden geçiş ücretsiz

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0