Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Borsa İstanbul, Fahrettin Altun’un maaşına yüzde 33 zam yaptı

Borsa İstanbul’da aralarında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un da olduğu yönetim kurulu üyeleri, huzur hakkı ücretlerine yüzde 33 zam yaptı. Zamla birlikte Fahrettin Altun’un maaşı 18 binden 24 bin TL’ye yükseldi. Birden fazla yerden maaş alan üyelerin ilave vergilerini de Borsa İstanbul’un ödemesi kararlaştırıldı.

BOLD – Borsa İstanbul A.Ş.’nin 2020 faaliyet yılına ilişkin dün yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısında, yönetim kurulu başkan ve üyelerinin maaşlarına yüzde 33 zam yapılması ve birden fazla maaş alan üyelerin vergisini de Borsa İstanbul yönetiminin ödemesi kararlaştırıldı.

Borsa İstanbul A.Ş.’nin Olağan Genel Kurul Toplantısında yönetim kuruluna yeni üyeler seçildi. Türkiye Varlık Fonu eski başkanı Zafer Sönmez, Borsa İstanbul yönetiminden çıkarılırken, yerine Borsa İstanbul’un yüzde 10’unu satın alan Katar Yatırım Otoritesi’ni temsilen Ahmed Ali Al-Hammadi yönetim kurulu üyesi oldu. Diğer üyeler ise Işınsu Kestelli ve Korkmaz Ergun oldu. Hakan Atilla’dan boşalan genel müdürlük koltuğuna Korkmaz Ergun oturdu.

Mevcut yönetim kurulunda başkan olarak görev yapan Prof. Dr. Erişah Arıcan görevine devam ederken, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Prof. Dr. Cem Demiroğlu ve Tevfik Eraslan’ın üyeliklerinin devamına karar verildi.

MEMURA YÜZDE 7 FAHRETTİN ALTUN’A YÜZDE 33 ZAM

Sözcü’nün haberine göre Ahmed Ali Al Hammadi’nin teklifiyle Yönetim Kurulu üyelerinin ücretlerine zam yapılması kararlaştırıldı. Alınan kararla aylık net huzur hakkı ücreti, Yönetim Kurulu Başkanı Erişah Arıcan için mevcut 24 bin TL’de sabit kalırken, Yönetim Kurulu üyeleri için yüzde 33,3 zamla 18 bin TL’den 24 bin TL’ye yükseltildi.

Kamuda memur maaşları 2021 başında sadece yüzde 7 oranında artarken, aralarında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un da olduğu Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu üyelerinin huzur hakkı ücreti yüzde 33 artmış oldu. Altun ve diğer yönetim kurulu üyelerinin maaşı yüzde 14,60 olan 2020 yılı sonu enflasyon oranın iki katından fazla artmış oldu.

VERGİYİ DE BORSA YÖNETİMİ ÖDEYECEK

Toplantıda ayrıca, geçen sene olduğu gibi bu yıl da, “Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerinin birden fazla işverenden ücret almaları dolayısıyla gelir vergisi beyannamesi vermeleri gerekmesi durumunda Borsa İstanbul A.Ş. tarafından yapılan ücret ödemelerine isabet eden ilave verginin talep edilmesi halinde Borsa İstanbul A.Ş. tarafından karşılanması, Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri tarafından 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak ücret geliri elde edilmesi durumunda, hesaplanan ilave verginin tamamının Borsa İstanbul A.Ş. tarafından karşılanmasına” karar verildi.

Ayrıca, “Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerinin, makam aracı tahsisi, görevle ilgili konularda yolculuk, seyahat, konaklama, harcırah, temsil ödeneceği haklarından yararlanabilmeleri; ayrıca bunların eşleri, çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları kimselerin sağlık yardımlarından yararlandırılması” kabul edildi.

Resim

VERGİ ÖDENMEMESİ ANAYASA’YA AYKIRI

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mali Hukuk ana bilim dalı başkanı Doç. Dr. Murat Batı, Borsa İstanbul A.Ş. yönetim kurulu üyelerinin aldıkları huzur hakkı ücretleri için vergi ödememelerinin Anayasa’daki eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtti.

Bir verginin mükellefinin kim olduğunun kendi vergi kanunlarında belirtildiğini, Cumhurbaşkanı Kararı gibi bir düzenleyici/idari işlemle mükellefiyetin kaldırılması ya da değiştirilmesinin Anayasa’nın 73. maddesinin 3. fıkrası uyarınca mümkün olmadığını kaydeden Batı, şöyle konuştu: “Bu kişilere verilen ücretlerin vergisinin kamu görevi bulunan yönetim, denetim veya tasfiye kurulu üyelerinin birden fazla yerden aldıkları ücretleri birleştirip, ödemeleri gereken ilave gelir vergisi de aynı şekilde o kuruluşlar tarafından ödenmektedir” diyen Batı, “Ancak Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. maddesindeki ‘ücret, para ile temsil edilebilen menfaatlerdir’ cümlesi uyarınca bu kişiler adına ödenen vergiler de ‘ücret’ sayılmalıdır. Ve bundan da ayrıca tekrar vergi alınmalıdır. Bu vergiye de bu kurumlar öderse, bu da tekrar ‘ücret’ sayılmalı ve tekrar vergilendirilmelidir. Ciddi bir sarmal yaratacak gibi farkındayım. Ve bu kişiler 2020 yılında aldıkları ‘stopajsız’ ücretleri 2021 Mart sonuna kadar beyan etmeleri gerekmektedir. Beyan etmezlerse haklarında vergi idaresinin cezalı işlem (tarhiyat) yapmaları gerekmektedir.”

ZARAR EDEN THY’DE ZAM YOK

Dün genel kurul yapan şirketlerden biri de Türk Hava Yolları (THY) oldu. 2020’de 5 milyar 588 milyon TL zarar eden şirkette, 2022 yılına kadar yönetim kurulu üyelerinin ücretlerine zam yapılmaması kararı alındı.

Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ta’nda dün yapılan genel kurulda yönetim kurulu üyesi maaşları, uhdesinde kamu görevi bulunmayanlar için 22 bin 500 TL’den 25 bin 785 TL’ye, uhdesinde kamu görevi bulunanlar için de 12 bin 500 TL’den 14 bin 360 TL’ye yükseltildi.

YSK’dan güncelleme: İstanbul ve Bayburt’un milletvekili sayısı düştü

Ekonomi

Erdoğan ikna edemedi : Dolar 8,30 euro 10 lirayı aştı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 128 milyar dolarla ilgili açıklaması piyasaları memnun etmedi. Döviz kurunda yükseliş hızlandı. Dolar 8,30 liraya, euro 10 liraya çıktı. 24 ayar altının gramı 481 TL’ye yükseldi.

BOLD – Erdoğan’ın AKP Grup Toplantısı’ndaki 128 milyar dolar açıklaması piyasa oyuncularında karşılık bulmadı. Almanya’nın finans devi Commerzbank’ın yıl sonu için dolar tahminini 10 TL’ye çıkarmasının ardından TL’deki değer kaybı hızlandı. 22 Nisan Perşembe itibariyle 8,30 TL eşiğini geçti. 8,36 liraya çıkan dolar yeniden, 8,30 lira üzerinden işlem görüyor.

ÇEYREK ALTIN 800 LİRAYA KOŞUYOR

Altının ons fiyatının 1.790 dolara yükselmesi ve dolardaki artışla beraber 24 ayar altının gramı 481 TL’ye yükseldi. 2021 yılının en yüksek seviyesine çıkan altının gramının yeni hedefi 500 TL olarak güncellendi. Çeyrek altın 787,5 TL’den, Cumhuriyet altın 3 bin 178 TL’den satılırken, 999 ayar has gümüşün gram fiyatı 7 TL’yi aşarak, 7,10 TL oldu.

Yeni bir çiftlikbank vakası: Thodex’in kurucusu, 2 milyar dolarla kayıplara karıştı

Okumaya devam et

Ekonomi

Yeni bir çiftlikbank vakası: Thodex’in kurucusu, 2 milyar dolarla kayıplara karıştı

İnternet sistemlerini kapatan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 2 milyar dolarla İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıktığı iddia edildi. Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk vakası olarak nitelendirilen olayla ilgili yatırımcılar soluğu emniyet ve savcılıklarda aldı. 

BOLD – Kripto para dünyası bir dolandırıcılık hikayesi ile sarsılıyor. Son günlerde para transferlerinde sorun yaşanan kripto para platformu Thodex’in internet sitesi kapatıldı. Yatırımcıların hesaplarına ulaşımı kesildi. Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in ise yurtdışına kaçtığı iddia ediliyor.

YURTDIŞINA ÇIKTIĞI TESPİT EDİLDİ

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre yaklaşık 391 bin tahmin edilen mağdurların avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Thodex’in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Farik Fatih Özer’in dün akşam saat 18.00’de İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yaptığını tespit ettiklerini belirterek, “Bir kaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını Özer’in avukatı bize iletti. Son olarak site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar” dedi.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK YOLSUZLUK VAKASI

Bir kripto para alım satım platformu olan Thodex’de 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğunu kaydeden Özer, “Borsada aylık 100 milyar lira yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası” diye konuştu.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINI KAPATTI

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Twitter, Instagram hesaplarını kapattı. Thodex internet sitesinde ise yeni ortaklık nedeniyle devir işlemi yapılacağı gerekçesiyle kullanıcıların önce 6 saat ardından ise dört-beş gün siteyi kullanamayacağını duyurdu. Kısa süre önce 2 milyon adet Dogecoin dağıtma kararı açıklayan şirketin bu dağıtımı gerçekleştireceği hafta aksaklıklar yaşanmaya başladı. Para yatırma, çekme ve transfer işlemlerinde sıkıntı söz konusu oldu. Günlerce süren bu sıkıntı üzerine şirket 19 Nisan’da hem sitesinden hem de sosyal medya hesaplarından “Dogecoin Bakım Çalışması Hakkında Önemli Bilgilendirme” şeklinde bir açıklama yayınladı. Açıklamada Doge işlemlerinde kısa süreli bir bakım çalışması gerçekleştirdikleri bilgisine yer verildi. Planlı bir bakım olduğu ve akşam 20.00’de başlayarak 6 saat süreceği bilgisi de paylaşıldı. Kullanıcılar sürenin dolduğu gece saat 02.00’den sonra da hesaplarına ulaşamadı.

YATIRIMCILAR ŞİKAYETTE BULUNDU

Dün ise kullanıcılar boş bir sayfayla karşılaştı. Tepkiler çığ gibi büyüyünce şirketten sabah saatlerinde yeni bir açıklama daha geldi. Bu açıklamada ise şu bilgiler paylaşıldı: “Dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri, uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç 4-5 gün sürecektir. İnternette yer alan olumsuz haberlerin gerçeği yansıtmadığı, şirketimizin faaliyetlerine daha güçlü olarak devam ettiği, kullanıcılarımızın varlıkları konusunda endişeye kapılacak herhangi bir durum olmadığını bilgilerinize sunarız.” Şirkete ve yöneticilere ulaşamayan kullanıcılar da bu son gelişme üzerine soluğu emniyet ve savcılıklarda aldı.

Bir AKP klasiği: Boğaz’daki yalısından ‘şükredin’ diyene var yoksula yok!

Okumaya devam et

Ekonomi

Pekcan, piyasaya 100 liradan verdiği dezenfektanı bakanlığa 175 liradan satmış

Görevden alınan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kendisinin iddia ettiği gibi dezenfektanları bakanlığa ucuza değil, pahalıya sattığı ortaya çıktı. Pekcan’ın şirketinin piyasaya 100 liradan verdiği dezenfektanlar için bakanlıktan 175 lira aldığı belirlendi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Ruhsar Pekcan’ın şirketinin Ticaret Bakanlığı’na dezenfektanları pahalıya sattığı belirlendi. Nanoksia tarafından Ticaret Bakanlığı’na 175 TL’ye verilen beş litrelik dezenfektanın aracı kuruluşa 100 TL’ye satıldığı, aracı kuruluşun da 150 TL’ye satışa sunduğu ifade ediliyor.

MUADİLLERİ 75 LİRA

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla söz konusu dezenfektan alışverişinin medyaya yansımasının hemen ardından görevden alınan Pekcan’ın şirketine söz konusu satış için 9 milyon TL ödendiği ortaya çıkmıştı. Piyasada muadilleri 75 liradan satılan 5 litrelik dezenfektan için bakanlığın Pekcan’ın şirketine 175 TL ödeme yaptığı belirlendi.

ARACI FİRMAYA 100 LİRADAN SATILMIŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise alışveriş kabul edilerek, Pekcan Ailesi’nin şirketinden 507.880 TL’lik dezenfektan alındığı belirtildi. Açıklamada, “Gerekli tüm ürün/fiyat araştırmaları yapılarak, piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirilmiştir” denildi. Oysa Nanoksia’nın dezenfektanı aracı bir firmaya 21 Aralık 2020’de 100 TL’ye sattığı ortaya çıktı. Aynı aracı firmanın dezenfektanı 8 Ocak 2021’de 150 TL’den piyasaya verdiği öğrenildi.

 

Bir AKP klasiği: Boğaz’daki yalısından ‘şükredin’ diyene var yoksula yok!

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0