Analiz

Erdoğan’dan Bahçeli’ye ‘kapatma davası’ kazığı!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, MHP kongresine 1 gün kala AYM’ye gönderdiği HDP’ye kapatma davasına ilişkin iddianame AYM tarafından usul eksiklikleri nedeniyle iade edildi. Karara Bahçeli ateş püskürdü. Kapatma davası şimdilik Erdoğan’dan Bahçeli’ye sadece bir kongre hediyesi olarak kaldı.

BOLD– Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılmasına ilişkin dava açılması talebiyle hazırlanan iddianameyi eksik buldu. AYM, iddianameyi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iade etti. Karar oy birliğiyle alındı.

BAHÇELİ: AYM’DE KAPATILMALI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli karara ateş püskürdü. Daha önce HDP’nin kapatılması için defalarca çağrı yapan ve Başsavcılığı göreve davet eden eden Bahçeli, AYM’nın iade kararı sonrası şunları söyledi: “HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır” dedi.

AKP’den ise karara henüz bir tepki gelmedi. Zaten Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması çağrılarına AKP pek de sıcak bakmıyordu. Hükumetten gelen ilk açıklamalar kapatma karşıtıydı. AKP, HDP’nin kapatılmasıyla  AKP’li Kürtleri de küstürmek istemedi.

KONGRELER ÖNCESİ İŞLER DEĞİŞTİ

Fakat, AKP ve MHP’nin büyük kongrelerine günler kala Bahçeli’nin tehditkar açıklamaları sonrası işler değişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması istemiyle hazırladığı iddianameyi MHP’nin kongresinden 1 gün önce, 17 Mart’ta AYM’ye gönderdi.

Bahçeli bu jestte, “2023 Cumhurbaşkanı adayımız bellidir, o da Sayın muhterem Recep Tayyip Erdoğan’dır” diyerek karşılık verdi.

HDP: MHP’YE KONGRE HEDİYESİDİR

HDP’den yapılan yazılı açıklamada da yaşananlara tepki vardı. Eş başkanların ortak yazılı açıklamasında: “AKP, kapatma davasıyla yargı üzerinden MHP’ye bir kongre hediyesi vermiş, savcılar siyasi talimatla hareket etmiştir” denildi.

ERDOĞAN İSTEDİĞİNİ ALDI

MHP kongresinin ardından AKP kongresi de sorunsuz şekilde sona erdi. HDP’yi kapatmaya değil, kapatma davası açmaya ihtiyacı olan Erdoğan da istediğini aldı.

İddianameyi iade eden AYM’nin önünde aslında 2 yol vardı. Bunlardan birincisi iddianameyi iade etmek, diğeri ise iddianameyi kabul edip eksikliklerin giderilmesini istemek. AYM iade etmeyi tercih etti. Üyelerinin 3’te 2’sini Erdoğan’ın atadığı AYM, bu kararla kapatma davasının karşı tavrını da ortaya koydu. HDP’ye kapatma davası açılması şimdilik MHP’ye kongre hediyesi olarak kaldı.

Kapatma davasında ilk raundu Yargıtay Başsavcısı kaybetti: HDP için risk devam ediyor

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya