Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İşkencesini ifşa ettiği polis Gergerlioğlu’nu darp ederek gözaltına aldı

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu Ankara’daki evinde darp ederek gözaltına alan polis ekibi içinde Ankara Emniyetinde yaptığı işkenceleri deşifre olan polisin de yer aldığı öne sürüldü. Gergerlioğlu, Abdülkadir Yılmaztürk isimli polisin emniyette yaptığı işkenceleri 29 Kasım 2019’da TBMM kürsüsünden anlatmıştı.

BOLD – Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu dün evinde darp ederek yaka paça çıkaran polislerden birinin Ankara Emniyetinde gözaltında işkence yapması nedeniyle Gergerlioğlu tarafından Meclis kürsüsünde deşifre edildiği kaydedildi.

Dün gözaltı için gelen polislerden biri Gergerlioğlu’nu yakasından tutup darp ederek evinden çıkarırken görüntülenmişti. Sözkonusu polis memurunun isminin Abdülkadir Yılmaztürk olduğu öne sürüldü. Yılmaztürk’ün adının daha önce Ankara Emniyetinde işkence iddialarına karıştığı, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, Kasım 2019’da Meclis’te yaptığı konuşmada, Ankara emniyetinde Yılmaztürk’ün yaptığı işkencelerle ilgili iddiaları gündeme getirdiği ortaya çıktı.

Abdülkadir Yılmaztürk

İŞKENCE EKİBİNİN AMİRİ

19 Kasım 2019’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cemaat mensuplarına büyük bir operasyon yapılacağının açıklamasının ardından Türkiye’nin farklı şehirlerinden gözaltına alınarak Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen 77 kişiye, TEM Şube D Grubundan 7 polis tarafından çırılçıplak soyularak işkence yapıldığı tespit edilmişti. Avukat Rıdvan Çobanoğlu, işkenceci polislerin başındaki ekip amirinin Abdülkadir Yılmaztürk olduğunu tutanağa geçirmişti. İşkence gören N.C, avukatı Rıdvan Çobanoğlu’na işkenceyi şöyle anlatmıştı: ”Ekip amiri Abdulkadir Yılmaztürk, plastik eldiven giyerek göğüs, ucu kulak memesi gibi yerlerimden defalarca sıkarak işkence yaptı. Odaya bir soda şişesi getirilerek tecavüz edilmekle tehdit edildim. Sürekli iz bırakılmayacak şekilde farklı yerlerimden darp edildim…”

İŞKENCESİNİ DEŞİFRE ETTİĞİ POLİSE İNTİKAM İZNİ VERDİLER

Avukat tutanağını Meclis kürsüsünden okuyan Gergerlioğlu, “Ankara Emniyetinde kaç gündür işkence var. Tutanak burada, avukat tutmuş. Abdülkadir Yılmaztürk, eline plastik eldiven geçirerek kendisinin kulak memesi ve göğüs ucunu sıkarak işkence ettiklerini, bir soda şişesi getirerek bu şişeyle tehdit ettiklerini söylüyor! Ankara Barosunun öncesinde Ankara Emniyetindeki işkencelerle ilgili hazırladığı raporla ilgili İçişleri Bakanlığı tek bir işlem yapmadı” sözleriyle Yılmaztürk’ü deşifre etmişti. Yılmaztürk, dün Gergerlioğlu’nu gözaltına almak için evine girerek, eşi ve çocuklarının önünde Gergerlioğlu’nu darp etmişti. Rahatsızlanınca hastaneye getirilen Gergerlioğlu, kollukta darp gördüğünü, polisin arabanın içinde kendisine küfür edip tehdit ettiğini söylemişti.

KİRLİ MİZANSEN

CHP’li Mehmet Bekaroğlu, Gergerlioğlu’nun darp edilerek gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Bekaroğlu, “Türkiye bu fotoğrafı unutmayacak; vicdan sahibi herkes bunu yapanları ve yaptıranları lanetleyecektir” dedi. İşkenceci Yılmaztürk’ün Gergerlioğlu’nu gözaltına alan polis ekibinde yer almasına sosyal medyada tepki gösterildi. Uğur Dönmez isimli bir kişi, “Dün milletvekiline tokat atan, darp eden polis memuru şahıs aşağıdaki videoda bahsedilen Abdülkadir Yılmaztürk’müş. Şayet doğruysa bu nasıl bir kirli mizansendir, yazıklar olsun. Ayakkabısını bile giydirmeden tekme tokat saldırarak intikamını almış” paylaşımı yaptı. Aysude Kölemen ise, “İnanılmaz ya. İntikam mangası göndermişler. Gergerlioğlu’nun mecliste avukat tutanağı ile işkence yaptığını ifşa ettiği polisi Gergerlioğlu’nu tutuklamaya göndermişler” dedi.

Gergerlioğlu’nun polis Yılmaztürk’ün işkencesini anlattığı konuşması:

Yoğun bakımdaki Gergerlioğlu’nu mizansenle cezaevine kaçırdılar

Gündem

Erdoğan’ın atadığı rektör, Bilal Erdoğan’a teşekkür etti

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla İbn Haldun Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Atilla Arkan, atama için Bilal Erdoğan’a teşekkür etti. 

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla İbn Haldun Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Atilla Arkan teşekkür mesajını sosyal medya hesabından paylaştı.

Atilla Arkan teşekkür mesajında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın ve üniversitenin mütevelli heyetine teşekkür ettikten sonra heyet üyelerinden Bilal Erdoğan’a da ‘en kalbi şükranlarını’ sundu.

HEDEFİ MİLLET VE ÜMMETE EN İYİ ŞEKİLDE HİZMET SUNMAK

Atilla Arkan’ın sosyal medyadan paylaştığı mesajı şöyle: “İbn Haldun Üniversitesi Rektörlüğüne tensipleriyle şahsımı onurlandıran sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyetine, Prof. Dr. İrfan Gündüz ve Sayın Bilal Erdoğan’a en kalbi şükranlarımı sunarım. İbn Haldun Üniversitesi ailesi olarak bu ülkeye, milletimize, ümmetimize ve insanlığa en iyi şekilde hizmet ve katkıda bulunmayı Rabbim nasip etsin.”

 

Bir AKP klasiği: Boğaz’daki yalısından ‘şükredin’ diyene var yoksula yok!

Okumaya devam et

Gündem

İşçilerden 1 Mayıs resti: Çalışırken bulaşmayan korona eylemde de bulaşmaz

Salgın nedeniyle birçok ilde 1 Mayıs eylemleri yasaklandı. Bu duruma tepki gösteren işçi örgütleri ise 1 Mayıs’ta meydanlarda olacaklarını açıkladı. İşçi örgütleri, “Çalışırken bulaşmayan korona 1 Mayıs eyleminde de bulaşmaz” dedi.

BOLD – AKP’nin kongrelerine uygulanmayan tedbirler, 1 Mayıs eylemlerini yasaklamak için bahane ediliyor. İstanbul dahil birçok kentte valilikler pandemi bahanesiyle 1 Mayıs’ı yasakladı. Meslek örgütleri ve konfederasyonlar ise yasaklara rağmen 1 Mayıs’ta meydanlarda olacaklarını açıkladı.

PANDEMİ YASAKLARA GEREKÇE YAPILDI

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, “Umut Yan Yana” sloganıyla 1 Mayıs programını açıkladı. Karaköy’deki Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi’nde düzenlenen toplantıda konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, pandemi sürecinde emekçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. 30 Nisan ve 1 Mayıs için yaptıkları kutlama başvurularının reddedildiğini aktaran Çerkezoğlu, “Pandemiye dair bilimin emrettiği tedbirleri almayanlar, zorunlu olmayan iş kollarında çalışmanın 28 gün durmasını reddedenler, hatta aldıkları kısıtlı tedbirleri bizzat kendileri çiğneyenler, lebalep kongrelerde halk sağlığı sorunu yaratanlar, 1 Mayıs yasaklarına pandemiyi gerekçe gösteriyor” dedi.

ÇALIŞIRKEN BULAŞMAYAN KORONA EYLEMDE DE BULAŞMAZ

1 Mayıs’ı yasaklamalara rağmen işyerlerinde kutlayacaklarını belirten Çerkezoğlu, “Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için ‘Her gün 1 Mayıs’ diyecek ve 1 Mayıs haftası boyunca taleplerimizi ifade edeceğiz. Her yer 1 Mayıs diyecek, mümkün olduğunca yaygın bir biçimde işyerlerinin önlerinde ve meydanlarda olacağız. 30 Nisan’da İstanbul Taksim’deki Kazancı yokuşunda her sene gerçekleştirdiğimiz anma etkinliğinde buluşacak, 1 Mayıs 1977 katliamında yitirdiğimiz canları anacak, tüm anma programlarımızı pandemi koşullarına uygun biçimde planlayacağız. Aynı gün ülkenin dört bir yanında, en yaygın biçimde işyerlerinde 1 Mayıs kutlamalarını ve alanlarda basın açıklamalarımızı gerçekleştireceğiz. Çalışırken bulaşmayan korona 1 Mayıs eyleminde de bulaşmaz” dedi.

CENAZEDE BULAŞMAYAN VİRÜSÜN EYLEMDE BULAŞMASI KOCA BİR YALAN

TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı da açık alanlarda mesafeyi koruyarak seslerini duyurabileceklerini ifade etti. KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, İçişleri Bakanı ve yasak kararı veren İstanbul Valisi’nin katıldığı cenaze törenini hatırlatarak, “İşte salgın bu cenazelerde yaygınlaştı” dedi. TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Tores Dinçöz ise, “Çeşitli cenazelerde virüsün bulaşmadığını ama emeğin bayramında bulaşacağı varsayımı koca bir yalandır. Emeğin bayramını kutlamak için etkinliklerimizi talep etmiyoruz, istiyoruz. Bu kararımızdır” dedi.

 

Bir AKP klasiği: Boğaz’daki yalısından ‘şükredin’ diyene var yoksula yok!

 

Okumaya devam et

Gündem

Halk aşıya güvenmiyor, vakalar artsa da aşı yaptıran yok

Halk Çin’den getirilen koronavirüs aşılarına güvenmiyor. Bu durum rakamlara da yansıyor. Salgın başlangıcından beri en yüksek vaka ve ölüm oranlarına ulaşılmasına karşın aşı yaptıranların sayısı giderek azalıyor. Günlük 2 milyon aşı kapasitesine karşın aşı yaptıranların sayısı 219 bin.     

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “günde 2 milyon doz aşı yapabiliriz” açıklamasına karşın günlük aşılama sayısı 200 binlere kadar geriledi. 30 Mart Salı günü toplam 472 bin 687 Kovid-19 aşısı yapılırken bu sayı önceki gün 219 bin 216’ya düştü. Türkiye, 60 binin üzerinde seyreden günlük vaka sayılarıyla dünyada zirveye oynarken geçen hafta sonu günlük aşılama sayısı 27 bin doza kadar indi.

AŞILAMA SİSTEMİNDE KAOS YAŞANIYOR

Aşılama programına 55 yaş üstü bireylerin de dahil edilmesinin ardından randevu almak isteyen birçok kişi randevu alamadı. Hatta randevu alarak hastaneye gidenler de saatlerce beklemelerine rağmen aşı olamadı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) de aşıda yaşanan kaosa dikkat çekti. CHP Milletvekili Murat Emir, “İkinci doz aşı için günü yaklaşanlar e-nabızdan randevu almak istediklerinde ‘uygun randevu yok’ uyarısıyla karşılaşıyor ve randevu alamıyor. MHRS sistemi sağlıklı bir şekilde çalışmıyor ve telefonla da randevu alınamıyor. Elde aşı mı yok, yoksa bakanlığın sistemi mi çöktü?” diye sordu.

BAKANLIĞIN ELİNDE AŞI KALMADI MI?

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, pazartesi günü saat 15.00’ten itibaren Sinovac aşısının birinci dozunu yaptırmak isteyen yurttaşların randevu alamadığını, en erken 3 Mayıs tarihine randevu verildiğini açıkladı. “Sinovac aşısının birinci dozunu yapamıyoruz. Yurttaşlar sadece ikinci doz için randevu alabiliyor” diyen Dr. Kırımlı, BirGün’den İsmail Arı’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sinovac aşısı için randevu alamayan yurttaşlar BioNTech aşısı için randevu almaya çalışıyor ve bu da yoğunluğa neden oluyor. Şu an Sinovac aşısının sadece ikinci dozu yapılabiliyor. Sağlık Bakanlığı’nın elinde Sinovac aşısı kalmadı mı? Aşılama oranı çok düştü; çünkü aşı olmadığı için aşılama yapamıyoruz. Sağlık Bakanlığı’na yeniden ‘Aşı nerede?’ diye soruyoruz.”

AŞI OLMAK İSTEYENLER İSE AŞI OLAMADAN DÖNÜYOR

Aşı randevusu alamayan ya da alsalar bile aşı olamayanlar da sosyal medyada tepkilerini dile getirdi. Devlet yetkililerinin “Aşı randevusu alıyorlar ama gelmiyorlar. Sırası gelenler aşıya gitmiyor” şeklindeki serzenişlerini hatırlatan sosyal medya kullanıcıları, kendi yaşadıklarından yola çıkarak bunun bir algı yönetimi olduğunu söyledi. Bir sosyal medya kullanıcısı, “Hastane arıyor ve ‘elimizde aşı kalmadı, siz e-nabız’dan girip kendi randevunuzu iptal edin’ diyor. Sistemde de kişi kendi isteğiyle randevusunu iptal etti bilgisi olsun istiyorlar” diye yazdı. Bir diğeri de “55 yaş üstü gruba giren kuzenlerim, arkadaşlarım, hepsi aşı randevularını aldılar ama aşı yok diye aşı olamadan döndüler. Ve hepsi aşı randevusuna gelmedi görünüyor. Tam bir algı yönetimi. Biz aşılayacağız ama siz gelmediniz diyorlar” ifadelerini kullandı.

Bir AKP klasiği: Boğaz’daki yalısından ‘şükredin’ diyene var yoksula yok!

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0