Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hukukçulardan Gergerlioğlu açıklaması: Herkesi mücadeleye çağırıyoruz

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevine konulan Ömer Faruk Gergerlioğlu için bir açıklama yayınladı. ÖHD, herkesi dayanışmaya ve mücadeleye çağırdı.

BOLD – Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Genel Merkezi, milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergeriloğlu’nun tutuklanmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Ömer Faruk Gergerlioğlu, hakkında kesinleşmiş yargı cezası nedeniyle vekilliği düşürüldükten sonra önceki gün evine yapılan baskın sırasında darp edilerek gözaltına alındı. Darp sonrası fenalaşan Gergerlioğlu, kaldırıldığı Ankara Şehir Hastanesi’nde anjiyo olduktan sonra henüz yoğun bakım ünitesindeyken Sincan 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

“İŞKENCE GÖRMEME HAKKI İHLAL EDİLDİ”

ÖHD yaptığı açıklamada Gergerlioğlu’nun gözaltı sırasında yaşadığı ihlallere değinerek İnsan Hakları Eylem Planını açıklayan siyasal iktidara hatırlatmada bulundu: “AİHM’in yerleşik içtihatlarına göre devlet bir kişinin insan onuruna saygı ile bağdaşır koşullarda alıkonulmasını güvence altına almak zorundadır. Mahpusların Islahında Temel İlkeler (Mandela Kuralları); Tıbbi Etik İlkeler ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Avrupa Cezaevi Kuralları hakkında (2006) 2 No’lu Tavsiye Kararı gereği cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler, yasal statülerine bakılmaksızın herkese sağlanan tıbbi bakıma, aynı kalite ve standartta, eşit erişim hakkına sahiptir.”

Gergerlioğlu hakkında kesinleşen cezanın, ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkının ihlali olduğuna dikkati çeken açıklamada, “Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi seçme ve seçilme hakkının ihlalidir, Gergerlioğlu’nun meclis koridorlarında ve evinde onur kırıcı muamele ile gözaltına alınması işkence görmeme hakkının ihlalidir. Hekim raporuna rağmen hapishaneye götürülmesi ise hem sağlığa erişim hakkının ihlali hem de düşman ceza hukukunun tezahürüdür” ifadeleri yer aldı.

“GERGERLİOĞLU’NUN YANINDAYIZ”

Açıklamaya şöyle devam edildi: “Siyasal iktidar, kamusal alanda ezilen, yok sayılan herkesin sesi olan Gergerlioğlu’nun hem bir siyasal özne olarak varoluşuna, hem özgürlüğüne hem de yaşamına kastetmektedir. Bizler, insan hakları mücadelesinde her zaman yan yana olduğumuz Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bugün de yanındayız. Siyasal iktidarı taraf olduğu uluslararası sözleşmelere ve Anayasa’ya uygun davranmaya; insan hakları, barış ve demokrasiden yana olan herkesi de bu hukuksuzluklara karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Gündem

Fas’ı terk eden Sedat Peker hangi ülkeye kaçtı?

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e yönelik operasyonun “boş” olduğu eleştirilerine emniyette etkinliği bilinen eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın cevap vermesi dikkat çekti. Gazeteci Cevheri Güven, Fas’a kaçan Sedat Peker’in bu ülkeyi de terk ettiğini ve Ağar’ın neden Peker’le ilgili savunmaya geçtiğini anlattı.

BOLD 

Okumaya devam et

Gündem

Almanya’dan AKP’li belediyenin gri pasaportlu insan kaçakçılığına dava

AKP’li Yeşilyurt Belediyesinin “Çevreye duyarlı bireyler yetiştirme projesi” adı altında 43 kişiyi gri pasaportla kaçırması olayıyla ilgili Almanya’da başlatılan soruşturma davaya dönüştü. Hannover Savcısı Klinge, olaya karışan bir kişi hakkında dava açıldığını belirtti. Dava açılan kişinin Ersin Kilit olduğu öne sürülüyor.

BOLD –  Hannover Savcısı Thomas Klinge, söz konusu kişileri gri pasaportla Türkiye’den Hannover’e getiren bir kişi hakkında soruşturma başlatıldığını ve hakkında dava açtığını kaydetti.

Evrensel’e konuşan Savcı Klinge, “Söz konusu kişi, toplam 53 kişi için bazı projelere katılma ve 90 gün Almanya’da kalması amacıyla vize başvurusunda bulunmuş. Bu kişilerin 46’sı Almanya’ya geldi. İfade edilen projenin hayata geçirilmediğini tespit ettik. Gelen 46 kişiden 5’i Almanya’da iltica başvurusunda bulundu. Diğerleri hakkında hiçbir bilgi yok. Davadaki delillere bağlı olarak hakkında dava açılan kişi hapis cezası da alabilir” dedi.

Türkiye’den gri pasaportla “Projelere katılma” adı altında insan kaçakçılığı yapıldığı şüphesi içinde olduklarını belirten Savcı Klinge, bütün bunların yakında başlayacak dava sonrasında netleşeceğini ifade etti. Savcı, gri pasaportla insan getirenlerle Türkiye’deki hükümet arasında bir bağlantı olup olmadığı yönündeki soruya ise “Bu konuda bir bilgiye sahip değiliz” cevabı verdi.

Kilit’e sahte evrak düzenlemek, evrakta sahtecilik, yabancılar kanununu ihlal ve uluslararası insan ticareti suçlamalarının yöneltildiği belirtiliyor.

Malatya’nın AKP’li Yeşilyurt Belediyesinin gri pasaportla Almanya’ya götürdüğü 43 kişi Türkiye’ye geri dönmemiş, olayın ortaya çıkmasının ardından pek çok belediyenin benzer şekilde 5-10 bin euroya insan kaçırdığı gündeme gelmişti.

Bahçeli’ye ‘çapsız’ diyen yeni Aile Bakanı Derya Yanık’a MHP’den alkış yok

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan’ın atadığı rektör, Bilal Erdoğan’a teşekkür etti

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla İbn Haldun Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Atilla Arkan, atama için Bilal Erdoğan’a teşekkür etti. 

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla İbn Haldun Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Atilla Arkan teşekkür mesajını sosyal medya hesabından paylaştı.

Atilla Arkan teşekkür mesajında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın ve üniversitenin mütevelli heyetine teşekkür ettikten sonra heyet üyelerinden Bilal Erdoğan’a da ‘en kalbi şükranlarını’ sundu.

HEDEFİ MİLLET VE ÜMMETE EN İYİ ŞEKİLDE HİZMET SUNMAK

Atilla Arkan’ın sosyal medyadan paylaştığı mesajı şöyle: “İbn Haldun Üniversitesi Rektörlüğüne tensipleriyle şahsımı onurlandıran sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyetine, Prof. Dr. İrfan Gündüz ve Sayın Bilal Erdoğan’a en kalbi şükranlarımı sunarım. İbn Haldun Üniversitesi ailesi olarak bu ülkeye, milletimize, ümmetimize ve insanlığa en iyi şekilde hizmet ve katkıda bulunmayı Rabbim nasip etsin.”

 

Bir AKP klasiği: Boğaz’daki yalısından ‘şükredin’ diyene var yoksula yok!

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0