Politika

Çin Ankara Büyükelçiliği Meral Akşener ve Mansur Yavaş’ı tehdit etti

Akşener ve Yavaş’a Uygur paylaşımları yüzünden Çin Ankara Büyükelçiliğinden gelen tehditkar cevap Dışişleri Bakanlığını rahatsız etti. Büyükelçi Şaobin bakanlığa çağrıldı.

BOLD – Çin Ankara Büyükelçiliği, Uygur paylaşımları nedeniyle İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef aldı.

KARŞILIK VERME HAKKINI SAKLI TUTMAKTADIR

Akşener ve Yavaş’ı etiketleyen Çin Ankara Büyükelçiliği sosyal medya hesabından: “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dünyaca kabul edilen ve tartışılamaz bir gerçektir. Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” ifadelerini kullandı.

Paylaşımlardan kısa süre sonra Büyükelçi Liu Şaobin, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığına çağrılan Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu’ya, Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan paylaşımlardaki ifadeler konusunda duyulan rahatsızlık dile getirildi.

İYİ PARTİ ÇİN ZULMÜNÜ MECLİS’E TAŞIMIŞTI

İyi Parti geçen ay Doğu Türkistan’da milyonlarca Türk’ün kamplara kapatılması ve yaşanan Çin zulmüne ilişkin Meclis’e araştırma önergesi verdi. Meclis’e sunulan araştırma önergesinde Çin’in Doğu Türkistan’daki Türkleri tamamen yok etmek istediğine dikkat çekilirken, “Türk Halkı ve Türkiye Cumhuriyeti Doğu Türkistan’a sahip çıkmalı, Çin zulmünü durdurmalı, Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın can ve mal güvenliği uluslararası yasalara göre garanti altına alınmalıdır” çağrısında bulunuldu. AKP’nin ret, MHP’nin ise çekimser kaldığı önerge kabul edilmedi.

Kılıçdaroğlu bildiri sonrası Erdoğan’ı böyle ti’ye aldı: Büyük ve ünlü…

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version