Gündem

Darp edilen Gergerlioğlu için Ankara Valiliğinden açıklama

Ankara Valiliği, gözaltına alınırken ve hapse götürülürken darp edilen, tartaklanan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun kötü muameleye maruz kalmadığına dair açıklama yaptı. Gergerlioğlu’nun darp raporunu avukatı, 2 Nisan’da Twitter hesabından yayınlamıştı.

BOLD – Ankara Valiliği, geçen hafta cumartesi günü Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevine konulan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında bir açıklama yaptı. Valilik, hapis cezasının onanmasının ardından milletvekilliği düşürülen ve cezaevine gönderilen Gergerlioğlu’nun kötü muameleye maruz kaldığı iddialarına ilişkin, “Hükümlüye yönelik kötü muamele yapıldığı iddiası asılsız olduğu gibi emniyet güçlerimizin yıpratılmasına yönelik açık iftiradır” açıklamasında bulundu.

Ankara Valiliği, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın “Gergerlioğlu, HDP mücadelesinin sembollerindendir. Zulüm uyguladılar ama hiçbir şekilde boyun eğmedi, başını dik tuttu” sözlerinin ardından konuyla ilgili açıklama yaptı.

Valilik tarafından yapılan basın açıklamasında, şu ifadeler kullanıldı: “Terör örgütü propagandası yapma suçundan yargılanarak mahkûmiyet cezası Yargıtayca onaylanan ve Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla hakkında yakalama işlemi yapılan eski milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun kötü muameleye maruz kaldığına ilişkin TBMM çatısı altında dile getirilen iddialar nedeniyle aşağıdaki açıklamaya gerek duyulmuştur: Hakkında kesinleşmiş mahkûmiyet kararı olan eski milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yakalanması ve infaz işlemlerinin yapılması amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığında hazır edilmesi talimatı üzerine, adı geçen hükümlü 2 Nisan 2021 günü saat 19.50’de ikametinden alınmıştır. Hastanede yapılan muayene ve tetkikler sonrası doktor raporu alınarak ivedilikle Cumhuriyet Başsavcılığında hazır edilmiş, burada yapılan tebligat sonrası saat 23.55’te cezaevine teslim edilmiştir. Bu süreçte hükümlüye yönelik kötü muamele yapıldığı iddiası asılsız olduğu gibi emniyet güçlerimizin yıpratılmasına yönelik açık iftiradır.”

DARP RAPORU VAR

HDP Genel Merkezi’nde Adalet Nöbeti tutarken 31 mart sabahı, namaz kılmasına izin verilmeden abdeste alırken pijamalarıyla gözaltına alınmış, bu sırada darp edilen Gergerlioğlu adlığı raporla kendisine yapılan kötü muameleyi kanıtlamıştı. Cezaevine gönderilmeden bir gün önce de evinden tartaklanarak çıkarılan Gergerlioğlu, maruz kaldığı kötü muamele sonucu hastalanmış ve kaldırıldığı hastanede anjiyo olmuştu.

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version