Analiz

Koronavirüsü kim siyasal malzeme yapıyor?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bilim Kurulu’nu sert bir dille eleştirdiği grup toplantısı sonrası Bakan Koca ile muhalefet arasında siyasi malzeme polemiği patlak verdi. Bakan Koca ve kurul, Erdoğan ve AKP’nin pandemi kurallarını hiçe saymalarına göz yummakla eleştiriliyor.

BOLD – Grup toplantısında pandemi kurallarını hiçe sayan Erdoğan ve AKP’lilere ses çıkarmayan Bilim Kurulu üyelerine yüklenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çok sert konuştu.

YÜZ BİN İNSAN ÖLSE UMURLARINDA DEĞİL

Kurula ‘Bilim Kurulu’ denmesini eleştiren Kılıçdaroğlu: “Ne dedikleri, ne söyledikleri belli değil. Nasıl yönetiliyor bu ülke. Orada oturanların hiçbirinin bilimle ilgisi yoktur. Bilim Kurulunun koyduğu kurallara iktidar uymazsa çekileceksin oradan, ‘ben bilim insanıyım’ diyeceksin” dedi.

Kurul üyelerinin koltuklarını düşündüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu: “Bu fatura kime çıkıyor? Bunun bir faturası var. Saray ve beslemelerinin durumu çok iyi. 1 yerden değil 5 yerden maaş alıyorlar, avro üzerinden garantili maaşlarını alıyorlar. İstifa etseler bile dünyanın parasını alıyorlar. Vergi de ödemiyorlar, başka kurumlar tarafından ödeniyor. 193 kişi hayatını kaybetmiş. İnsan gece uyumaz ya. Bunların umurunda bile değil. 100 bin kişi de ölse bunların umurlarında değil” dedi.

KURUL SİYASİ RANT MALZEMESİ DEĞİL

Kılıçdaroğlu’nun sözleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı rahatsız etti. Koca’dan sakin tarzının dışında bir paylaşım geldi. Koca tepki dolu paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Başından beri salgınla mücadeleyi siyasetten ayırdık. Bilim Kurulumuzun salgın boyunca verdiği emeği görmezden gelerek saldırgan bir üslupla bilim insanlarımıza hakaret edilmesini asla kabul etmeyiz. Bilim Kurulu siyasi rant malzemesi değildir. Saygılı olun” ifadesini kullandı.

İSTANBUL TOPLANTISINA CHP’Lİ BAŞKAN ÇAĞRILMADI

Pandemiyle mücadele Türkiye birçok kez siyasi malzeme oldu. İstanbul’da vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ına ulaştığı geçen Ekim ayında Bilim Kurulu İstanbul yerel yönetimiyle acil bir toplantı düzenledi. İstanbul’daki ulaşım ile ilgili kararların da alındığı toplantıya Bakan Koca’da katılırken, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu davet edilmedi. Kurul, toplantı acil düzenlendi diyerek kendini savundu.

LEBALEP KONGRELER

Türkiye’nin tepkisini çeken AKP il kongreleri muhalefetin tüm itirazlarına rağmen geniş katılımlı olarak gerçekleştirildi. Kongrelerin yapıldığı illerde vaka patlaması yaşanırken Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konu hakkında konuşmaktan kaçındı.

VAKA SAYILARI DA MALZEME OLDU

Bakan Koca, muhalefetten gelen vaka sayısı uyarılarını da geçen Eylül ayına kadar yalanladı. Koca, daha sonra gerçek vaka sayılarının açıklananın 10 katı olduğunu kabul etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca en son parti propagandasına dönen Emin Saraç’ın cenazesinde verdiği görüntü sonrası özür dilemişti. Her gün kısıtlamalar konusunda uyarılarda bulunan Koca ve Bilim Kurulu üyeleri, Erdoğan ve AKP’nin pandemi kurallarını hiçe saymasına göz yummakla eleştiriliyor.

Koronavirüsle mücadeleyi bir çok konuda siyasal malzeme olarak kullanan AKP’li Bakan Koca’nın son paylaşımına vaka sayılarını hatırlatan sosyal medya kullanıcılarından da tepki geldi.

Çin Ankara Büyükelçiliği Meral Akşener ve Mansur Yavaş’ı tehdit etti

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version