Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

TÜİK’in fiyatları belirlediği marketler nerede?

Halk, TÜİK’in enflasyon oranını belirlerken fiyat aldığı marketlerin peşinde. Son yıllarda TÜİK’e bu konuda sorulan sorular yanıtsız kalırken, tüketiciler piyasanın çok altında satış yapan marketlerin açıklanmasını istiyor.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon ile halkın çarşıda, pazarda yaşadığı enflasyonun örtüşmemesi tartışmaları alevlendiriyor. Son yıllarda TÜİK’ten ürünlerin fiyatlarını aldığı marketleri açıklaması istenirken, TÜİK bu konuda bir açıklama yapmadı. Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin de TÜİK’e yeniden fiyat aldığı marketleri sordu.

MARKETLERİN AÇIKLANMASINI İSTEDİK, MUHATAP BULAMADIK

TÜİK’in açıkladığı enflasyon verisi sonrası açıklamalar yapan BASK Başkanı Zengin, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının ısmarlama olduğunu belirtti. Mart ayı enflasyon oranının gerçekleri yansıtmadığını belirten Zengin, TÜİK’in fiyat aldığı merkezleri açıklanmasının gerektiğini dile getirdi. Zengin, “Defalarca TÜİK enflasyon sepetinin memur ve emeklileri için bir şey ifade etmediğini, ücretliler için özel sepet oluşturulması gerektiğini söyledik. Defalarca TÜİK’in fiyat aldığı merkezlerin açıklanmasını istedik. Muhatap bulamadık” dedi.

MEMUR VE EMEKLİ, ENFLASYON KARŞISINDA EZİLDİ

Memur ve emeklilerin enflasyon karşısında ezildiğini hatırlatan Zengin, “Torba kanunlara memur sorunlarının niçin giremediğini anlayamadık. Ekonomi ve hukuk reform paketlerinde memur sorunlarının neden yer almadığını öğrenemedik. 3600 ek gösterge sözünün üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen yerine getirilmediğini defalarca hatırlattık. Hükumetin ve Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerinin tutmadığını, her defasında memur ve emeklilerinin enflasyona ezdirildiğini söyledik, hükumete dinletemedik” dedi.

TÜİK RAKAMLARINA NASIL İNANALIM?

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarının karşısında toplu sözleşme ile verilen zam oranlarının eridiğini belirten Zengin, “TÜİK gıda enflasyonunu yüzde 6,31, sağlık harcamalarındaki artış ise 11,36 olarak açıklamıştır. Çarşı-pazar enflasyonu ise yüzde 10’un üzerinde. Son bir yılda elektriğe yapılan zam yüzde 32,3, doğalgaza yapılan zam ise yüzde 34,7. Gıda harcamalarındaki artışı her gün yaşıyor, görüyorsunuz. TÜİK rakamlarına nasıl inanalım? Hakem Kurulu kararına göre memur ve emeklilere 2021 Ocak ayında yapılan yüzde 3’lük sefalet artışı, TÜİK’in ısmarlama enflasyonuna rağmen dönemin bitmesine 3 ay kala erimiş ve memur ve emeklileri alacaklı hale gelmiş ve cepten yemeye başlamıştır” dedi.

Sanatçı Suavi: “Hakan hayata tutunsun, ben de onunla şarkılar söyleyeyim”

Ekonomi

Sokağın patates isyanı: Soğan değil iş istiyoruz

Patates izdihamını yorumlayan bir kadın vatandaşın Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerler üzerinden siyaset yaparak yaşanan açlığı gizlemeye çalıştığını söylemesi çevredekilerden alkış aldı.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla üreticinin elinde kalan patates ve soğanı satın alarak ihtiyaç sahiplerine dağıtma kararı aldı. Valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla dağıtılan patates nedeniyle Şanlıurfa’da izdiham yaşandı. Eyyübiye ilçesinde dağıtılan patatesten almak isteyen yurttaşlar izdihama neden oldu.

PATATES MAKARNA İSTEMİYORUZ

Bedava patates dağıtım görüntüleri çok konuşuldu. Ankara’nın Ulus ilçesinde de YouTube kanalı Yol Tv’nin mikrofon uzattığı bir kadın vatandaş patates dağıtan AKP hükumetine veryansın etti.

Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerleri kullanarak siyaset yaptıklarını söyleyen kadın patates dağıtım sırasında oluşan izdihama da tepki gösterdi. Gençlerin işsiz kaldığını söyleyen kadın: “Biz patates istemiyoruz, makarna istemiyoruz. İş istiyoruz” dedi.

Şanlıurfa’da patates izdihamı

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Erdoğan 5 bin ton altının peşinde

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yastık altındaki birikimlerinizi bankaya yatırın’ çağrısının arkasındaki gerçek ortaya çıktı. Vatandaşların yastık altında tuttuğu altınların miktarının 5 bin ton olduğu belirtildi. Bu altınların değeri ise yaklaşık 300 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını harcayan AKP hükumeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankaları fonlamak için vatandaşın altınının peşine düştü.

BANKALARDAKİ DÖVİZ 230 MİLYAR DOLAR

Türkiye’de vatandaşların bankalarda tuttukları döviz hesaplarının toplam büyüklüğü 230 milyar dolar. İstanbul Altın Rafinerisi hesaplarına göre yastık altında ise 5 bin ton altın bulunuyor. Vatandaşların yastık altında tuttukları bu altınların parasal karşılığı ise 300 milyar dolara ulaşıyor. Bu kaynağı bankalara çekmek için çağrılar yapan Erdoğan, bankalara da altınlara dönük özel kampanyalar düzenlemesini istedi.

ALTINA VERDİKLERİ FAİZİ ARTTIRACAK

Kamu bankaları altın hesaplarına verdikleri faizleri arttırmak için adımlar attı. Bankalar 1-6 ay vadeli altın hesaplarına ortalama yüzde 0.5 faiz veriyor. Bu oran 6 ay-1 yıllık dönemler için yüzde 0.8’e çıkıyor. Bankaların yastık altındaki altınları sisteme kazandırmak için faiz oranlarını arttıracağı kaydediliyor.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz o hale geldik

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak Merkez bankacılığının güven işi olduğuna dikkat çekti. Gürkaynak, “Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz, o hale geldik” dedi.

BOLD – İktisat Profesörü Refet Gürkaynak, Merkez Bankasında yaşanan güven erezyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanlığı’nın geçici işçilik haline getirildiğini söyleyen Gürkaynak, Merkez Bankası başkanlarının açıklamalarını piyasada karşılığı olmadığını belirtti. Gürkaynak, “Bu iş güven işi. Senin yarın orada olacağın belli değil ki böyle olursa böyle yaparım diyebilesin. Mesele Merkez Bankası’nı ne dediğinden ve ne yaptığından daha büyük bir mesele” dedi.

İŞ YAPAMAZ KURUM

Bloomberg HT’de programa katılan Gürkaynak, “Gelinen nokta, memleketin yönetişim biçiminin Merkez Bankası tezahürü. Nereye baksak buna benzer iş yapamaz bir kurumu görüyoruz.” diye konuştu.

“Yaşananlar makul bir merkez bankası içinde beklenen bir olaylar silsilesi değil” diyen Gürkaynak, “Şaşırıyor muyuz? Hayır şaşırmıyoruz. Merkez Bankası bir güven işi ve o güveni yeniden inşa edecek bir yapı gerekiyor” ifadesi kullandı.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0