Analiz

Erdoğanların keyfi yerine geldi

İçeride ve dışarıda bir süredir yüzü gülmeyen Erdoğan, AB’den gelen olumlu mesajlar ile aşı, parti içi kavgalar ve ekonomik kriz tartışmalarını gündemden düşüren 104 amiral bildirisiyle rahat bir nefes aldı.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere bozulan dış ilişkiler, pandemiyle mücadele başarısızlığı, dünya rekoruna koşan vaka sayısı, kötü ekonomi verileri, kur atakları ve parti içerisindeki çekişme ve yozlaşmanın ortalıklara dökülmesi Erdoğan ve AKP’yi hem dışarıda hem de içeride uzun süredir sıkıştırıyordu.

Nisan ayı başında patlak veren kokain skandalı ve danışmanların bagajlarında çıkan para balyaları parti ve Erdoğan’ın devam eden düşüşünü daha hızlandırdı.

Erdoğan’ın yanı sıra Süleyman Soylu, Hamza Dağ gibi AKP’nin önemli isimleri, enerjilerini haklarında çıkan iddialara cevap vermeye harcadı.

Avrupa Birliği’nin yaptırım tehdidi ve ABD’nin yeni seçilen Başkanı Joe Biden’ın telefonlarına çıkmaması da Erdoğan’ın canını sıkan olayların başında yer alıyordu.

AB’DEN KORKULAN AÇIKLAMA GELMEDİ

İnsan hakları ihlalleri, Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetleri ve Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkiler oldukça zedelendi. Geçen ay tamamlanan AB Lider Zirvesinde Türkiye aleyhine yaptırım kararının çıkacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Düşünülenin aksine AB’den Türkiye’nin ‘yapıcı tavrı’ nedeniyle yaptırım kararı gelmedi. Zirvede Türkiye ile ilgili Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi ve genişletilmesi de karara bağlandı.

DAHA FAZLA PARA TEKLİF ETTİLER

Zirve sonrası AB’nin 2 önemli ismi Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Erdoğan’ı ziyaret ve çeşitli temaslar için Türkiye’ye geldi. İngiliz Times gazetesi, AB’nin Türkiye’ye, yeni bir göçmen akınını durdurması karşılığında daha fazla maddi yardım teklifinde bulunduğunu yazdı. Ziyaret yandaş medyada bayram havası estirdi.

İÇERİDE DE RÜZGAR LEHİNE DÖNDÜ

Pandemiyle daha da ağırlaşan bir ekonomik bunalım yaşayan Türk halkı, bir süredir ekranlarda AKP ve Erdoğan’a yönelik olası bir darbe tartışmalarını izliyor. 104 emekli amiral bildirisi sonrası Erdoğan, AKP’li siyasetçiler ve AKP’ye yakın gazeteciler ekranlarda mağdur pozları veriyor. Erdoğan’ın açıklamaları sonrası ise olay, amirallerin akrabalarına yönelik cadı avına döndü. İşsizlik, kötü ekonomi verileri, parti içerisindeki çekişme ve kokain skandalı bir anda unutuldu.

MAYIS’TA KABUS BAŞLIYOR

AKP ve Erdoğanlar için kötü başlayan Nisan ayı, başladığı gibi gitmedi. Hem içeride hem de dışarıda işler Erdoğan’ın istediği gibi gitse de ABD’de Mayıs ayında yeniden başlayacak Halkbank davası Erdoğan’a yine kabus yaşatacak gibi.

ABD’nin Türkiye yaptırımları Çarşamba günü devrede

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version