Dünya

Sahte Reis: Sedat Peker Makedonya’da Djadin Ademovski oldu

Sedat Peker’in sahte evraklarla Makedonya’da ikamet ettiği ortaya çıktı. Balkan Insight’in haberine göre Peker’e sahte belge düzenleyen polisler tutuklandı.

BOLD – Bir süre önce Türkiye’den ayrılan organize suç şebekesi lideri Sedat Peker’in Makedonya’da sahte evraklarla ikamet ettiği belirlendi. Peker’in ‘Djadin Ademovski’ ismini kullandığı açıklandı. Balkan Insight’in haberine göre, Peker’e sahte belge düzenleyen polisler tutuklandı.

OPERASYONDA 9 POLİS TUTUKLANDI

Kuzey Makedonya’da sahte evrak düzenlemekle suçlanan polislere operasyon düzenlendi. Operasyonda 9 polis memuru tutuklandı. Bir polisin ise arandığı kaydedildi. Makedonya İçişleri Bakanlığı, salı günü yaptığı açıklamada, şu ana kadar yabancı vatandaşlara sahte pasaport ve kimlik belgeleri veren polislerin tutuklandığını duyurdu. Tutuklanan polislerin Sedat Peker’e de sahte kimlik belgesi düzenlediği ortaya çıktı. Basına yansıyan belgede, Peker adına düzenlenen sahte kimlikte Djadin Ademovski ismi yer alıyor. Peker’in Makedonya’da Djadin Ademovski adını kullandığı öne sürüldü.

Bir süre süre önce yerleştiği Makedonya’da kısa süreli kalış amacına aykırı davranması ve belirlenen ve ikametgâhını kötüye kullanması nedeniyle sınır dışı edilen Peker’in, Kosova’ya sığındığı ortaya çıkmıştı. Peker, Türkiye’den ayrıldıktan sonra Karadağ’a gitmişti. Peter’in, bu ülkede 2021 yılında oturumu yenilenmediği için Kosova, Makedonya ve Karadağ arasında mekik dokuduğu öne sürülüyor.

İKİ YILLIK TAKİBİN SONUCU

İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, iki yıllık bir takip operasyonunun ardından zanlıların tutuklandığını duyurdu.

Bakanlığın pasaport bölümünde çalışan zanlıların, görevlerini suiistimal ederek, sahte pasaport temininde bulunduklarının saptandığını açıklayan Makedon Bakan, “Vize ve seyahat belgesi mevzuatına aykırı eylemde bulunarak suç işlediler. Bu suç şebekesiyle, sahte pasaport için başvuranlar arasında arabuluculuk görevi yapan ancak resmi bir görevi olmayan bir kişi de tespit edildi.” dedi.

MUHALEFET OPERASYONU SABOTE ETTİ İDDİASI

Spasovski ayrıca, bir gün önce açıklama yapan muhalefet partisi temsilcisi Vmro-Dpmne’yı operasyonu sabote etme girişiminde bulunmakla suçladı.

Muhalefet temsilcisi yaptığı açıklamada, iktidarın, çete ile ilişkisi olduğunu iddia etmiş; İçişleri Bakanı Zoran Zaev ve İçişleri Bakanı Spasovki’nin bu çeteyi yönettiğini iddia etmişti.

Muhalefet, operasyon sonrası da yapılan tutuklamaları ‘gerçeği gizleme’ olarak adlandırdı ve esas ‘büyük balığı’ gizlemek için küçük balıkların feda edildiğini ileri sürdü. Spasovski ise iddiaları reddetti ve muhalefeti sahte pasaport alan kişilerin kimliğini gizlemeye çalışmakla suçladı.

Aralarında uyuşturucu trafiği yaptığı belirlenen ve haklarında uluslararası tutuklama kararı çıkartılan birisi Makedon diğerleri yabancı 215 kişiye bu çete tarafından sahte pasaport ve kimlik verildiği tahmin ediliyor.

ABD Büyükelçiliği ve Interpol’ün, bu operasyonda Makedonya’ya destek verdiği ve sahte pasaport çıkarılan kişilerin gerçek kimliklerinin ortaya çıkarıldığı belirtildi.

MUHALEFETTEN HÜKUMETE PEKER SORUSU

Muhalefet partisi Vmro-Dpmne, hükumete Peker’in 19 Ocak’ta tutuklanması ve komşu Kosova’ya iade edilmesine ilişkin polis açıklaması olmasına rağmen, Kosova’ya iade edilmesinden 4 gün sonra nasıl bir polis karakolunda sahte pasaport için fotoğraf çektirdiğini sordu.

Muhalefet, Peker’in Üsküp’te 20 koruması ile gezdiğini, sosyal medyadan paylaşımlar yaptığını ve bu durumun İçişleri Bakanlığı tarafından fark edilmemesinin imkansız olduğunu kaydetti.

NATO’nun Ukrayna’daki rolü ve Rusya’nın tavrı

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version