Politika

Saray’da protokol rezaleti: Erdoğan ve Michel oturdu Leyen ayakta kaldı

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde iki koltuğa Erdoğan ve Michel oturdu. Ayakta kalan Leyen, duruma tepki gösterdi.

BOLD – Üçlünün basına görüntü verdikten sonra resmi görüşme için geçtiği odada yalnızca iki koltuk bulunuyordu. Ve ‘bey‘ler bu iki koltuğa yerleşiverince Ursula von der Leyen ayakta kaldı.

Şaşkınlıkla Erdoğan ve Michel’in koltuklara yerleşmesini izleyen Avrupa Komisyonu’nun ilk kadın başkanı, “Hmm” benzeri bir şaşkınlık ifadesi mırıldanmasının ardından elini “Ne oluyor burada” anlamında yana doğru açtığı bir jest yaptı.

Eşit statüde olduğu erkek AB Konseyi Başkanı Michel, Erdoğan’la yan yana koltukta otururken, von der Leyen uzaktaki bir koltukta tek başına oturmak zorunda kaldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da von der Leyen’in karşısında bir koltukta tek başına oturdu.

Ancak von der Leyen’in Michel ile protokol açısından eşit pozisyonda olmasına rağmen, liderlerden uzakta oturması tepki çekti.

AB KOMİSYONU: ŞAŞKINLIK YARATTI

AB Komisyonu sözcülüğünden yapılan açıklamada, Komisyon Başkanı von der Leyen için Erdoğan’ın yanında yer verilmemesinin şaşkınlık yarattığı, ancak Komisyon Başkanı’nın, ‘protokol kurallarına karşı, görüşmelerin içeriğine öncelik vermeyi tercih ettiği’ bildirildi.

Sözcü ayrıca, Ursula von der Leyen’in protokol açısından Charles Michel ile aynı seviyede olduğunu ve bu sebeple görüşmede, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında oturması gerektiğini ifade etti.

UTANÇ VERİCİ

Avrupa Parlemantosu’nun İspanyol üyesi Iratxe Garcia Perez, Twitter hesabından “Önce İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiler. Şimdi resmi bir ziyarette Avrupa Komisyonu başkanını koltuksuz bıraktılar. Utanç verici” yazdı.

TBMM-Avrupa Parlamentosu (AP) Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eş-Başkanı Sergey Lagodinsky ise “Hmm, Türkiye-AB ilişkilerinin nasıl olmaması gerektiği konusundaki yeni terimdir” ifadesini kullandı.

ÖZDEMR: MAÇOLAR BİLİNÇLİ OLARAK YAPAR

Sosyal medyada da gündeme oturan söz konusu olayı çok sayıda kullanıcı “SofaGate” (KoltukGate) etiketi ile paylaştı.

Ursula von der Leyen’e yönelik tavrı eleştiren bir diğer isim de Almanya’daki muhalefet partilerinden Yeşiller’in Federal Parlamento Milletvekili Cem Özdemir oldu. Özdemir konuyla ilgili olarak, “Bu tarz işleri Putin, Erdoğan vb. gibi baskıcı maçolar bilinçli olarak yapar. (…) Sineye çekebilirsiniz ama buna mecbur değilsiniz. Ancak bu adamlardan (sineye çekerek) saygı göremezsiniz!” dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ARKASINDAN GELMESİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Bu gelişmenin AB-Türkiye ilişkilerinin hassas bir dönemden geçtiği zamana denk gelmesi ve dikkat çekildi.

Ayrıca Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesiyle kadın haklarının gündemde olduğu bir süreçte yaşanması da ayrıca eleştirildi.

Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesi AB’li liderler tarafından eleştirilmişti. Von der Leyen görüşmeden önce Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinden ötürü endişeli olduğunu söylemişti.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer de yaptığı açıklamada yaşanan bu son gelişmenin ardından von der Leyen’in eşit haklar meselesine odağının daha da keskinleşmesine yol açtığını belirterek , “Videodan görüldüğü üzere komisyon başkanı bariz şekilde şaşırıyor. Başkanımızın protokol seviyesi AB Konseyi başkanıyla birebir aynıdır. Normalde yabancı ülkeleri ziyaretinde Avrupa Konseyi Başkanı gibi davranılır. Başkan temsil ettiği kurumun gerektirdiği protokolle davranılmasını bekler. Bu yüzden ekibinden gelecekte bir daha böyle bir olay yaşanmaması için gereken iletişimi kurmasını istedi.” dedi.

TAM BİR DİPLOMATİK FİYASKO

Amerikan Washington Post gazetesi, “Türkiye’nin lideri iki AB başkanıyla bir araya geldi. Aralarındaki kadına sandalye verilmedi” başlığını kullandı.

Avrupa Komisyonu’nun eski üyelerinden Violeta Bulc ise “Tam bir diplomatik fiyasko” paylaşımını yaptı

“TESADÜF DEĞİL, KASITLIYDI”

AP’nin liberal milletvekillerinden Sophie in ‘t Veld ise Erdoğan’ın geçmişteki fotoğraflarını paylaşarak, yaşanan olayın “tesadüf değil, kasıt olduğunu” ifade etti. Charles Michel’in, Ursula von der Leyen’e gösterilen bu tavrı protesto etmemesini eleştirdi.

AB yeni göç dalgasını önlemek için Erdoğan’a daha fazla para teklif etti

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version