Gündem

Şehir hastanesi müteahhitlerine ‘örtülü’ ödeme: Saray neyi gizliyor?

Halkın vergilerinden şehir hastanesini işleten müteahhitlere ödenen paranın açıklanması yasaklandı. Sağlık Bakanlığının her ay açıkladığı ödeme rakamları Cumhurbaşkanlığı Sarayı tarafından gizlendi. Yıllık 16,3 milyar liralık ödeme ‘örtülü’ yapılacak.

BOLD – Müteahhitlerin işlettiği şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli adı altında dolar üzerinden yapılan milyarlık ödemelere sansür geldi. Artık şehir hastanesi müteahhitlerine halka duyurulmadan gizlice ödeme yapılacak.

16,3 MİLYAR LİRA GİZLENDİ

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre Türkiye’nin geleceğini 20-25 yıl ipotek altına alan kamu-özel işbirliği (KÖİ) projelerine bütçeden yapılan milyarlarca liralık ödemeleri halktan gizlemeye başladı. Sağlık Bakanlığı, şehir hastanelerine yapılan kira ve hizmet bedeli ödemelerini ilk kez bu ay yayımlamadı. KÖİ yükümlülüğü yüzünden şehir hastanelerine bu yıl en az 16.3 milyar lira para ödenecek. Ancak, şeffaf olması gereken tablolar karartıldığı için milyarlarca liralık bu ödemeleri halk göremeyecek.

GEÇEN YIL 8,7 MİLYAR LİRA ÖDENDİ

Geçen yıl kira ve hizmet bedeli adı altında şehir hastanelerine 8.7 milyar lira para ödenmiş ve bu ödemeler bütçe tablolarına yansımıştı. Bu yıl şehir hastanelerine 6 milyar 415 milyon lirası hizmet alımı, 9 milyar 977 milyon lirası kira bedeli olmak üzere ödenecek toplam 16 milyar 392 milyon lira halktan gizlenmiş olacak.

AKP, HASSAS HARCAMALARI GİZLİYOR

Halka hesap verme adına şeffaf olması gereken bütçe ödemelerinin gizlenmesinin perde arkasında ‘program bütçe’ modeline geçilmesinin yattığı ifade edildi. Geçen yıl Ekim ayında çıkarılan torba kanunla bütçelemede değişikliğe gidilmiş, muhalefet milletvekilleri bu değişiklikle birlikte artık hükümetin yaptığı bir çok hassas harcamanın halktan gizleneceğini açıklamışlardı. Harcamaları gizleyeceği söylenen düzenlemenin ilk sonucunun şehir hastanelerinde görüldüğü belirtiliyor.

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version