Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Trollükten genel müdürlüğe: Şenol Kazancı kimdir?

Sosyal medyada açtığı sahte hesaplarla AKP’nin trollüğü yaptığı ortaya çıkan Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı görevden alındı. 17-25 Aralık tapelerinde adı geçen Kazancı, 31 Mart yerel seçiminde seçim sonuçlarını yaklaşık 15 saat boyunca yayınlamayarak eleştirilerin hedefi olmuştu.   

BOLD ANALİZ – 31 Mart yerel seçiminde tartışmalara neden olacak kararlar alan ve seçim sonuçlarını yaklaşık 15 saat boyunca yayınlamayan Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı görevden alındı. Kazancı’nın yerine TRT World’den Serdar Karagöz atandı. Bilal Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı olan Kazancı hakkında bilgiler…

BİLAL ERDOĞAN’IN OKULDAN ARKADAŞI

Aslen Trabzonlu olan Şenol Kazancı, 1975 İstanbul doğumlu. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı olan Kazancı, lise sonrası İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Avukat olarak çalıştığı Albayrak Grubu’nda daha sonra TVNET haber kanalının genel yayın yönetmenliğine getirilen Kazancı, 2011 yılına kadar aynı zamanda Yeni Şafak Gazetesi’nde de yazarlık yaptı. Kazancı 2011 yılında Başbakan Başdanışmanlığı görevine getirildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine getirilen Kazancı eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanlığı görevini de yürüttü. Kazancı daha sonra Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü koltuğuna oturtuldu.

KISA SÜREDE ZENGİNLEŞTİ

Erdoğan’ın çekirdek kadrosundaki Kazancı Erdoğan’ın tüm akçeli işlerinde aktif olarak yer aldı. Bu durum 17-25 Aralık tapelerine de girdi.  Maden ruhsatları işini bizzat takip eden Kazancı, İstanbul’un birçok yerinden kupon arazi topladığı bilgisi sosyal medyada yer aldı.

SAHTE HESAPLARLA TROLLÜK YAPTI

Sanal medyada açtığı sahte hesaplarla AKP trollüğü yaptığı ortaya çıkan Kazancı, Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli adına da sahte hesaplar açarak kullandı. Kazancı’nın kullandığı trol hesaplar arasında @sonofsalida, ‘aslabirdaha’, ‘aslabirdaha2’, derin millet, @ihbar_et bulunuyor. Kazancı, bu hesaplardan başta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olmak üzere muhalif tüm isimlere ağza alınmayacak küfürler etti.

31 MART SEÇİMLERİNDE VERİLERİ YAYINLAMADI

Kazancı, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde şu anki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun önde olduğunu gösteren verilerin yayınlanmasına izin vermeyerek tarihe geçti. İmamoğlu seçimleri kazanmasına karşın YSK kararıyla seçimler yenilenmiş, 23 Haziran’da yapılan seçimlerde ise İmamoğlu rakibi Binali Yıldırım’a 800 bin oy fark atmıştı.

Silahlanan AKP’lilerin sığınağı 696 sayılı Erdoğan kararnamesi

Analiz

AKP onlara ne güveniyor ne toz konduruyor

Ekonomik krizin AKP seçmeni üzerindeki etkisine dikkat çeken Bülent Arınç’a partiden tepki geldi. AKP’li Katırcıoğlu, seçmenin partiye mideden değil gönülden bağlı olduğunu söyledi.

BOLD – AKP’li eski Milletvekili ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, geçen hafta TV5’te katıldığı bir programda AKP seçmeni hakkında konuştu. AKP’ye oy veren dindar seçmenin ekonomik krizde taraf değiştirebileceğini söyleyen Arınç, “Bizim dindar insanlarımızın bile tamamen tersine döneceğini bir gün göreceksiniz. Çünkü onlar dini böyle hamaset kokulu konuşmaların yanında cebine giren ve cebinden çıkan paraya bakar. Eğer onda bir eksilme görüyorsa, din, iman, vatan, millet, bunlar bir kenarda durur, onlara saygısını eksik etmez ama değer yargıları tamamen değişebilir” diye konuştu.

AKP Kocaeli Teşkilatı’nın Kocaeli Kongre Merkezi’nde yapılan 107. Danışma Meclisi’nde konuşan AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, isim vermeden Bülent Arınç’ın AKP tabanı için sarf ettiği sözlerini eleştirdi.

MİDESİNDEN DEĞİL GÖNÜLDEN BAĞLIDIR

Katırcıoğlu konuşmasında, “Bugünlerde bir umutsuzluk tablosu, bir karanlık tablo, motivasyon düşürmeye yönelik her taraftan söylemler var. Bunlardan birisi de belki, bunu çok önemsiyorum ağırıma gidiyor. Diyor ki birisi çıkıp ‘dindarlar, cebine giren ve çıkan paraya göre siyasi tercihlerini belirleyecek’ diyor. Bunu söyleme cürreti gösteriyor. Ben de buradan huzurlarınızda diyorum ki dindarlar; yani milletimiz davasına, ülkesine midesinden değil gönülden bağlıdır” dedi.

Muhalefet partilerinin hükumete erken seçim kararı için baskılarının arttırıyor. AKP ise kötü ekonomi ile seçime gitmek istemiyor. Önümüzdeki seçimlerde ise seçmenin önceliğinin ekonomi olacağı belirtiliyor.

DAR GELİRLİLER  BELİRLEYİCİ OLACAK

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, MetroPoll Araştırma’nın 9 Eylül’de dar gelirliler için yayımladığı ankette çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Gelecek seçimlerde en etkili seçmen grubunun dar gelirliler olacağını belirten Özer Sancar, “Meraklı okuyucular ve politikacılara… Gelecek seçimin sonucunda en etkili seçmen grubu dar gelirliler olacak” dedi.

ANKETLER TERSİNİ SÖYLÜYOR

Uluslararası yayımlanan tüm anketleri bünyesinde toplayarak takipçilerine duyuran Europe Elects, Yöneylem Araştırma’nın Ağustos ayında yaptığı son anket sonuçlarını geçen hafta paylaştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na karşı kaybediyor.

Erdoğan’a ankette en büyük farkı yüzde 21,4 ile Mansur Yavaş atıyor. Erdoğan’a karşı aday olmaları halinde İmamoğlu yüzde 12,4, Meral Akşener yüzde 10,2, Kılıçdaroğlu ise yüzde 5,2 fark atıyor.

Erdoğan ve Mansur Yavaş adaylığında sonuç şöyle: Erdoğan: Yüzde 39,3, Mansur Yavaş: Yüzde 60,7

Erdoğan ve Ekrem İmamoğlu adaylığında sonuç: Erdoğan: Yüzde 43,8, İmamoğlu: Yüzde 56,2

Erdoğan ve Meral Akşener adaylığında sonuç: Erdoğan: Yüzde 44,9, Akşener: Yüzde 55,1

Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu adaylığında sonuç ise: Erdoğan: Yüzde 47,4, Kılıçdaroğlu: Yüzde 52,6

Saray’ın yıllık hizmet ve personel giderlerini duyan vatandaş şaşkın: İstihdam için Saray yapmışlar

 

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan rejimi yeni terör örgütünü buldu: Yurtsuz üniversite öğrencileri

Toplumu terörize edip otoriterliğini sürdürmeye çalışan Erdoğan rejimi, Geziciler, Gülen Hareketi, marketçiler, soğan üreticileri, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden sonra şimdi de açılacak üniversiteler öncesinde barınacak yer bulamayıp eylem yapan üniversitelileri terörist ilan etti. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yurt için eylem yapan öğrencilere “Gezi Parkı’nın başka versiyonu” olarak suçladı.

BOLD ANALİZ – Dünyada ve Türkiye’de ortaya çıkan yeni varyantlarla hızla artan koronavirüse rağmen AKP Hükumeti ani bir kararla yüz yüze eğitimi başlattı. Bu ay başında ilk, orta okul ve liseler eğitime başlarken, üniversiteler ise bu haftadan itibaren öğrencilerine kapılarını açtı. Büyük kentlerde okuyan üniversiteliler ise barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Barınma sorunlarının çözümü için eylem yapan öğrenciler ise Erdoğan rejimi tarafından teröristlikle suçlandı.

ÖĞRENCİLER DARBEDİLİP GÖZALTINA ALINDI

Devlet yurtlarında yer bulunamaması, özel yurt ve ev kiralarının fahiş oranlarda artmasını protesto eden üniversitelilerin “barınamıyoruz” eylemleri yurdun birçok yerinde üniversite bahçeleri ve parklarda devam ediyor. Eskişehir’deki gözaltıların ardından dün de İstanbul ve İzmir’de öğrenciler çadırları sökülerek darbedilip gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi sunulmayan müdahalelerde İzmirli gençlerin sağlık kontrolü için götürdüğü İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi girişinde darp edildiği görüldü.

İSTANBUL VALİLİĞİ: UYARILARA RİAYET ETMEDİLER, YAKALANDILAR

İstanbul Valiliği, Kadıköy’de yurt sorununu protesto ederken gözaltına alınan öğrencilerle ilgili açıklama yaptı. Eylemin yasal olmadığı ve sonlandırılması için uyarıda bulunulduğu ileri sürülen valilik açıklamasında, “Gösteri yapan şahısların bu uyarılara riayet etmemesi nedeniyle 17 kadın, 11 erkek olmak üzere toplam 28 şahıs yakalanmıştır. Doktor raporları alınarak adli işlemleri tamamlanan şahıslar Cumhuriyet Savcısı talimatıyla serbest bırakılmışlardır” denildi.

SOYLU: EYLEME KATILANLARIN 310’U ÖĞRENCİ

Barınma sorunu yaşayan, yurt bulamayan öğrencilerle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da açıklama yaptı. Eyleme katılanları öğrenci olmamakla suçlayan Soylu, , “24 ildeki eylemlere 2 bin 243 kişi katıldı, bunlardan 310’u öğrenci. Bunların tamamına yakınının yurt başvurusu bulunmuyor. Bunların daha ziyade sol marjinal gruplara müzahir olduğu belirlendi” dedi.

ERDOĞAN: GEZİ PARKI’NIN BAŞKA VERSİYONU

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün kabine toplantısı sonrası yurt bulamadığı gerekçesiyle eylem yapan üniversite öğrencileri ile ilgili de açıklama yaptı. Barınamayanlar Hareketi’ni hedef alan Erdoğan, “Türkiye, dünyanın en fazla sayıda kamu yüksek öğrenim öğrenci yurduna ve yatağına sahip ülkesidir. Bunun altını çizerek özellikle vurgulamak istiyorum, son zamanlarda bazı park, bahçe, buralardaki bankların üzerinde yatanlar, açık ve net söylüyorum, bunların bir kısmının öğrencilikle alakası yok. Sözde öğrenciler, aynen Gezi Parkı olayı neyse, bunun bir başka versiyonudur” dedi.

AKP’nin gizli seçim planı: Ekonomik krizi unutturmak 

 

Okumaya devam et

Analiz

AKP’nin gizli seçim planı: Ekonomik krizi unutturmak 

Türkiye’de yaşayan vatandaşlar ekonomik kriz ve geçim derdiyle boğuşuyor. AKP ise 2022 yılındaki olası erken seçim için yama çözümlerle halkın gözünü boyama derdine düştü. Ekonomik krizi unutturmak için Merkez Bankası emirle faiz indirdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan bankalara ucuz kredi kullandırın talimatı gitti.

BOLD ANALİZ – Market ve pazar fiyatlarına gelen zamlar AKP Hükumetinin yılmaz savunucusu gazetecilerin de dikkatini çekti. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, ekonomi ve geçim partisinin iktidara aday olduğunu yazdı. Türkiye’de asıl muhalefetin ‘Ekonomi Partisi’ olduğunu savunan Selvi, acilen ekonomik krizin etkilerini hafifletecek adımlar atılması gerektiğini yazdı.

AKP’NİN GİZLİ SEÇİM PLANI

Ekonomi yazarı Erdal Sağlam da AKP Hükumetinin ekonomik krizi unutturmak için kolları sıvadığını yazdı. Merkez Bankası’nın faizi yüzde 19’dan yüzde 18’e indirdiğini hatırlatan Sağlam, “2022 yılı sonlarında ya da 2023’ün ilk yarısında yapılacak bir seçimde, yüksek büyüme ile daha rahat bir iklim yaratılması bekleniyor.” ifadeleri kullandı.

PİYASALARDA SEÇİM RÜZGARI ESİYOR

“Piyasalarda bu kararın olası bir seçim yılı olacak 2022 yılında büyüme oranlarını yüksek tutup işsizliği azaltmak için planlandığı kanısı hâkim.” diye yazan Sağlam, Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararının siyasi olduğunun altını çizdi. Sağlam’ın dikkat çektiği bu noktaya göre önümüzdeki aylarda da faiz indirimi devam edecek. Kamu bankaları Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank ile kredi muslukları sonuna kadar açılacak.

FATURASINI ÖDEYEMENLER İKTİDARI BELİRLEYECEK

Gazetecilerin ve ekonomistlerin gündeme getirdiği ekonomik kriz seçim anketlerine de yansıyor. İktidardan ve muhalefetten memnun olmayan kararsızların oranı yüzde 20’ye yaklaştı. Bu yüzde 20’lik kitle evine  yeterli gıda malzemesi alamayan, faturalarını ödemekten zorlanan milyonlardan oluşuyor. Bu yüzde 20’lik kesimi yeniden AKP’ye çekmek isteyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kredi musluklarını sonuna kadar açacak. Borçlu vatandaş daha da borçlandırılacak.

Bütün bu hamlelerin sonunda vatandaşa yalancı bir rahatlama yaşatılacak. Ancak döviz kuru hızla yükselecek. Enflasyon artacak. Vatandaş daha da fakirleşecek.

Okumaya devam et

Popular

Shares