Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

41 maaşla geçinemeyen AKP’liler!

Millet yoksulluktan kıvranırken AKP’liler 41 maaş alıyor. 11 milyon işsizin bulunduğu Türkiye’de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut’un üç ayrı kurumdan aldığı maaş 200 bin TL’yi geçiyor.

BOLD ANALİZ – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın arkadaşı Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün, 41. şirkete yönetim kurulu üyesi oldu. THY’nin Aydın Çıldır Havalimanı’nda kurulu THY Uçuş Eğitim ve Havalimanı İşletme AŞ’de yönetim kurulu üyesi olan Üstün, 40 maaşla ailesini geçindirmediği için 41. maaşa bağlandı!

En az 3-4 ayrı kurumdan maaş alan AKP’liler, Kartal İmam Hatip Lisesi’nden Bilal Erdoğan’ın arkadaşı olan isimlerle sınırlı değil. Eski AKP’li bakanlar ve milletvekilleri ile Cumhurbaşkanlığı’nda bürokrat veya danışman olanlar birden çok yerden ballı yönetim kurulu maaşları alıyorlar. 20’nin üzerinden isim hem Cumhurbaşkanlığından hem şirketlerden aylık alıyor.

ORDU BELEDİYE BAŞKANI GÜLER 250 BİN LİRA ALIYOR

Vatandaşlar, Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı şimdiki Ordu Belediye Başkanı Hilmi Güler’in aldığı maaşları saymakta güçlük çekiyor.  Güler, emekli vekil maaşı, Orbel Yönetim Kurulu Üyeliği, Turkcell Yönetim Kurulu Üyeliği, Superonline, Çin Bankası Yönetim Kurulu Üyeliklerinden toplamda 250 bin TL alıyor.

FAHRETTİN ALTUN’UN EVİNE 5 MAAŞ GİRİYOR

15 milyondan fazla çalışan 2 bin 825 lira ile bir ayı geçirmeye çalışırken, aldıkları maaşlar 10 asgari ücretlinin maaşına denk gelen AKP’lilere her geçen gün yenileri ekleniyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun üç, eşi iki maaş alıyor.

İşte ballı maaş alan Erdoğan’ın çevresindeki AKP’liler:

 • Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türksat Yönetim Kurulu, Ahmet Yesevi Üniversitesinde Yönetim Kurulu Üyeliği.
 • Cumhurbaşkanlığı İdari İşleri Başkanı Metin Kıratlı, Yükseköğretim Kurulu Üyeliği yanı sına Borsa İstanbul’da Yönetim Kuruluğu Üyeliği.
 • Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu Başkanı Yunus Arıncı, Borsa İstanbul’da Yönetim Kurulu Üyeliği.
 • Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Türksat Yönetim Kurulu Üyeliği.
 • Eski Bakan Faruk Çelik, Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği.
 • AKP’li eski vekil Veysi Kaynak, Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği.
 • Eski Bakan Abdülkadir Aksu, Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği.
 • Başbakanlık eski Müsteşarı Adnan Ertem, AKP’li eski vekiller Dilek Yüksel, Sadık Yakut Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği.
 • RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Halkbank Yönetim Kurulu Üyeliği.
 • Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Türksat Yönetim Kurulu Üyeliği.
 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Mehmet Zahid Sobacı, Basın İlan Kurumu’nun Yönetim Kurulu Üyeliği.
 • Cumhurbaşkanlığı Ekonomik Politikalar Kurulu Üyesi Servet Bayındır, Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği.
DANIŞMANLAR
 • Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, TRT Yönetim Kurulu Üyeliği.
 • Meltem Taylan Aydın, Halk Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği.
 • Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Maksut Serim, Halk Bank Yönetim Kurulu üyeliği.
 • Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Emin Baysa, Vakıfbank Yönetim Kurulu üyeliği.
 • Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç, Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyeliği.
 • Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin : Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyeliği.
 • Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Akarca, Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyeliği.
 • Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mücahit Küçükyılmaz, Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyeliği.
 • Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamdi Kılıç, Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyeliği.
 • Erdoğan’ın danışmanı Cemil Ertem Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği.
İLÇE BELEDİYE ŞİRKETLERİNDEN MAAŞ ALANLAR

Bunlar bilinen maaşlar, bilinmeyen şirketler dahil edildiğinde gelirler katlanıyor. AKP’lilerin il ve ilçe belediyelerindeki şirketlerden aldığı huzur hakkı, temsil hakkı gibi maaşlara her geçen gün yenileri ekleniyor.

Analiz

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele vaadiyle iktidara gelen AKP, 2013 sonrası mücadele kısmını attı. Geriye 3Y kaldı. AKP’nin adı ‘Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklar’ ile anılır oldu.

BOLD ANALİZ – AKP, yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele vaadiyle iktidara geldi. Ancak 2013 sonrası bu 3Y ile mücadeleden vazgeçildi. AKP’de Başbakanlık yapmış Ahmet Davutoğlu da ekonomiyi yöneten Ali Babacan da her fırsatta AKP’nin adının ‘yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar’ ile anıldığını dile getiriyor. AKP’nin ateşli savunucusu köşe yazarları Mehmet Ocaktan, Akif Beki, Ahmet Taşgetiren de bu gerçekleri söylemekten artık kendilerini alamıyor.

AKP’Lİ OLMAK TC VATANDAŞLIĞINDAN EVLA

‘Eşit vatandaş’ ‘Adil yargılama’ gibi cümleler, AKP tüzüğünde ve her seçim beyannamesinde yer alan beylik ifadelerden öteye geçemiyor. Kovid-19 yasakları AKP’lilere işlemiyor. Sıradan vatandaşa ise para cezası olarak dönüyor. AKP yargısı, 15 Temmuz 2016 tarihinden bu yana Hizmet Hareketi mensupları başta olmak üzere tüm muhalifleri susturmak için kullanılıyor. Susmayanlar mı? ‘Silivri soğuktur’ tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. Haklarında soruşturma açılanlar kısa süre içinde cezaevlerinin yolunu tutuyor.

DİBİN DİBİ YOK

Adaletin olmadığı bir ülkede ekonominin iyi olması beklenmiyor. 2016 yılından bu yana her yıl döviz kuru şoku yaşayan AKP Türkiyesi fakirleştikçe fakirleşiyor. Dibin dibi olmadığı için ekonomi batmasa bile vatandaşlar artık evine yağ almakta dahi zorlanıyor. 8 milyon hanenin geliri bin 192 liranın altında olduğu için resmi yoksul sayılırken Genel Sağlık Sigortası primlerini devlet ödüyor. Diğer tarafta ise AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a milyon liralık 2’nci Mercedes alınıyor. Bilal Erdoğan’ın arkadaşı Şenol Kazancı 56 bin lira maaşla yeni işine başlarken 40 maaşla geçinemeyen AKP’li eski bakan, milletvekili ve bürokratlara 41’nci maaş bağlanıyor.

MİLLETİN ADAMI YER SOFRASINDA!

Tabii Cumhurbaşkanı Erdoğan, yoksul vatandaşı unutmuyor! Ramazan klasiği haline gelen sinili yer sofralarında garip gureba ile iftar yapıp fotoğraf vermeyi ihmal etmiyor. AKP’li troller ise bu fotoğrafları ‘Milletin adamı’ sloganlarıyla süsleyip yükleniyorlar tweetlere. Kimse ’19 yıldır ülkeyi yöneten AKP yoksulluğu neden azaltmadı?’ diye sormuyor.

128 MİLYAR DOLAR NEREDE?

Bu soruyu yöneltmek isteyenler ise karşısında Saray’ın polisin buluyor. 83 milyon vatandaşın parası olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının kayıp 128 milyar dolarının akıbetini soran ana muhalefet partisi CHP’nin binaları özel harekat polislerince basılıyor.

EUROCULARIN “NANKÖRSÜNÜZ” HİTABI

Gurbetçiler 10 liraya yaklaşan 1 eurolarla Türkiye’nin şehirlerinde çıktıkları alışverişlerde “Siz nankörsünüz. Türkiye Almanya’dan iyi. Türkiye’de her şey ucuz” diyor. “Gel o zaman Türkiye’de yaşa” diyenlere ise gurbetçilerin verecek cevabı olmuyor.

AKP eliyle 43 işçi toplu olarak Almanya’ya ilticaya götürüldü. Daha yüzlerce örneğin olduğu söyleniyor. Ama net rakam bilinmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin MHP’li Dörtyol Belediyesine hibe ettiği 50 attan da haber alınamıyor.

Zira AKP Türkiye’si kayıplar ülkesi. 128 milyar dolar kayıp, 43 işçi kayıp, 50 at kayıp.

Vefatının 28. yıl dönümünde Turgut Özal kimdir?

Okumaya devam et

Analiz

Patron Hisarcıklıoğlu’nun gözü de işsizin parasında

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da gözünü İşsizlik Sigortası Fonuna dikti. Milyarlarca liralık bütçesi olan TOBB’u yöneten Hisarcıklıoğlu’nun, çalışanların maaşlarının emekçinin fonundan ödenmesini istemesi büyük tepki topladı.

BOLD ANALİZ – AKP Hükumeti ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 131 milyar liradan 91 milyar liraya gerileyen İşsizlik Sigortası Fonu’nu tamamen ‘sıfırlamayı’ hedefliyor. Tasarruf yerine kamudaki harcamaları katlayan AKP ve milyarlarca lira varlığı yöneten Hisarcıklıoğlu, koronavirüs salgınına karşı hep İşsizin Fonu’nun kullanılmasını istiyor.

1 MİLYON 400 BİN ÜYEDEN AİDAT ALIYOR

Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam edildiği Yassıada’ya tesis yapan, sınır kapılarını işleten, üniversite ve hastane çalıştıran, Ankara’da ikiz kulelerde faaliyet gösteren TOBB 1 milyon 400 bin üyesinden her ay aidat alıyor. İşletmelerin bilanço karının binde 5’i kadar ödediği aidatların ulaştığı büyüklük milyar liralarla ifade ediliyor. TOBB’un gelir gider dengesi bilinmiyor. Çünkü Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurumu ve Ticaret Bakanlığı’nın incelediği TOBB hesapları kamuoyuna açıklanmıyor.

TOBB HEP AKP’NİN YANINDA

Cumhurbaşkanlığı TOBB’u korurken, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da her fırsatta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başlattığı projelere destek vermek öne atılıyor. Kovid-19 salgınında işçiyi yalnız bırakan Hisarcıkloğlu, çalışanların ve işverenlerin primlerinin biriktiği İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işçilere maaş verilmesini istiyor.

İŞÇİ YERİNE ERDOĞAN’A DESTEK

Çalışan ve işsize hiçbir katkısı olmayan Hisarcıklıoğlu, Erdoğan’ın açıkladığı her destek kampanyasına bağış yapıyor. İşte o bağışlar:

 • Pakistan sel felaketine 2 milyon dolar
 • 15 Temmuz Dayanışma Kampanyasına 53 milyon lira,
 • Soma’da ölen 301 madencinin ailelerine dağıtılmak üzere 16 milyon 838 lira
 • Yerli otomobil TOGG projesine 500 milyon dolar
 • Biz Bize Yeteriz Kampanyasına 10 milyon lira
 • Yassıada Projesine 1 milyar TL

2016 yılında Erdoğan’ın istihdamı arttırmak için başlattığı ‘TOBB üyeleri 1 işçi alsın’ projesine destek vereceğini açıklayan ancak 1 milyon 400 bin kişiye iş imkanı sunmadığı ortaya çıkan Hisarcıklıoğlu’nun son çağrısına esnaf ve işletme sahiplerinden tepkiler geldi.

Okumaya devam et

Analiz

Özlem Zengin emekçinin parasını “Yardım yaptık” diye duyurdu

Merkez Bankasının 128 milyar dolarını harcayan AKP, işçinin maşından kesilen parayla yapılan ödemeleri ‘destek ve yardım’ diye açıkladı. İşsizlik Sigortası Fonundan verilen maaşların listesi Kovid-19 salgınında AKP’nin hiçbir yardım yapmadığının kanıtı oldu.

BOLD ANALİZ – 83 milyon vatandaşın 128 milyar dolarını ‘yok eden’ AKP Hükumeti, paraların akıbetini açıklamaya çalıştıkça yeni skandallara imza atıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 128 milyar doların nereye harcandığını açıklamak için bir liste hazırladı. Kovid-19 salgınında yapılan doğrudan destek ve yardımların yer aldığı listedeki paraların tamamı Merkez Bankasının değil, İşsizlik Sigortası Fonunun parası çıktı.

ÖZLEM ZENGİN DE PAYLAŞTI

Bakanlığın işçi ve işsizin parasını koronavirüs salgınında kullandığının resmi belgesi olan fotoğrafı önce AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal kullandı. Ünal, paranın Merkez Bankasının 128 milyar doları olmadığını anlayınca tweeti sildi. 128 milyar doları açıklamaya çalışan AKP Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin de İşsizlik Fonu’ndan çalışanlara verilen işsizlik maaşı, kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin parasını destek ve yardım diye duyurdu.

60 MİLYAR LİRANIN 51 MİLYARI İŞSİZLİK FONU’NDAN

‘HükümetMilletininYanında’ ifadelerini de kullanan Zengin, Tokat özelinde de yapılan yardımları duyurdu. Ancak bu ödemelerin işçi ve işsizin parasının biriktiği Fon’dan yapıldığını görmezden geldi. Salgında AKP Hükumetinin destek ve yardımı olarak açıklanan 60 milyar liranın 51 milyar 471 milyon lirası işçinin primlerinin biriktiği İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yapıldı. Geriye kalan 9 milyar lira ise yine vatandaşa verilen IBAN ile toplanan paralardan yapıldı. Bakanlık logolu belgeyle bu gerçek gözler önüne serildi.

Özlem Zengin’in, AKP Grup Başkanvekili olduğu dönemde emniyette ve cezaevlerinde yapılan çıplak aramayı inkar ederken kullandığı cümleler büyük tepki toplamıştı.

 

Merkez’in rezervi bitti, sırada işçinin fonu var

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0