Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD, AB ve NATO’dan Ukrayna’ya ‘tam destek’

Avrupa Birliği ve NATO’nun merkezi Brüksel’de, yoğun bir Ukrayna trafiği yaşanıyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Brüksel’de NATO ve Avrupa Birliği yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde Ukrayna’ya tam destek çıktı.

BOLD – Rusya’nın Kırım’a ve Ukrayna sınırına asker yığması sonrası Donbas krizi yeniden dünya gündemine oturdu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna başta olmak üzere, İran ve Afganistan konularında temaslarda bulunmak üzere 2 günlük bir ziyaret için Brüksel’e geldi. Savunma Bakanı Llyod Austin de, Almanya’daki temaslarının ardından dün akşam saatlerinde Brüksel’e geçerek Blinken’e katıldı.

Blinken, NATO Dışişleri Bakanları ve Savunma Bakanları olağanüstü toplantısından bir gün önceki temaslarının ilk aşamasında, Avrupa Birliği (AB) ve NATO’dan destek aramak üzere Brüksel’de bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile görüştü.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba da AB ve NATO’dan hem politik hem de askeri destek arayışı için Brüksel’de bulunuyor. NATO, G-7 ve AB’den ilk etapta politik destek açıklamaları yapıldı. Ancak AB ve NATO’ya üye olmayan Ukrayna’ya askeri bir destek için henüz bir işaret gelmedi.

ABD’DEN UKRAYNA’YA ‘TAM DESTEK’

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığmasının ardından Brüksel’i ziyaret ederek, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile görüştü ve “ABD’nin Ukrayna’ya tam desteğini” açıkladı.

Kuleba ile görüşmesine ilişkin gazetecilere açıklama yapan Blinken, Moskova’nın Kırım’ı ilhak ettiği 2014’ten bu yana Ukrayna sınırında, en yüksek sayıda kuvvet topladığı uyarısında bulunarak, “Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz ABD desteğini Kuleba’ya ilettim. Rusya’nın Donbas ve Kırım’da devam eden saldırganlığı karşısında Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonunu desteklemeye devam ediyoruz” dedi.

KULEBA, GENEL SEKRETER VE NATO TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ

NATO-Ukrayna Toplantısı

Kuleba, Blinken’in yanı sıra, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve NATO-Ukrayna ortak toplantısında müttefik ülke temsilcileriyle bir araya geldi.

Kuleba NATO üyesi ülkelerin daimi temsilcileri ile krize ilişkin bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıda, Kuleba, üye ülke temsilcilerine bölgede yaşananları doğrudan aktararak, Avrupa ve NATO’nun 2014’te Kırım’ın ilhakına yol açan hatayı bir daha tekrar etmemelerini isteyerek, NATO’dan “somut ve etkili” destek beklediklerini açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

Toplantı öncesinde Kuleba ile görüşen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de, Kuleba ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “NATO Ukrayna’nın yanındadır” mesajını verdi. Stoltenberg, Rusya’dan, Ukrayna sınırına yaptığı askeri yığınağı ve provokasyonları sonlandırmasını ve gerginliği düşürecek yönde adım atmasını istedi.

NATO Genel Sekreteri, “Rusya’nın yaptığı askeri yığınak haksız, açıklanamaz ve derinden endişe verici. Rusya, Ukrayna ve çevresindeki bu askeri yığınağa son vermeli, provokasyonlarını durdurmalı ve derhal sakinleşmelidir” ifadelerini kullandı.

ABD – AVRUPA BİRLİĞİ GÖRÜŞMESİ

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Brüksel’de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile de Ukrayna’daki son gelişmeleri görüştü. Borrell’in ofisinden yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın Ukrayna sınırı ve Kırım’daki askeri hareketliliğini ele alan Borrell ve Blinken, son haftalarda Rus güçlerinin artan askeri yığınağından duydukları derin endişeyi ifade etti.

NATO DIŞİŞLERİ VE SAVUNMA BAKANLARI UKRAYNA İÇİN ‘ACİL’ TOPLANIYOR

NATO ülkelerinin dışişleri bakanları ve savunma bakanlarının katılımıyla bugün video konferans yöntemiyle toplantı yapılacak. Kuzey Atlantik Konseyi’nin toplantısına Brüksel’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin de katılacak.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

Toplantı öncesi NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Blinken ve Austin’le NATO karargahında bir görüşme gerçekleştirdi.

Bu arada Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski de cuma günü Elysee Sarayı’nda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşecek.

BİDEN VE PUTİN UKRAYNA’YI GÖRÜŞTÜ

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı konusunda endişesini dile getirdi ve gerginliği azaltma çağrısında bulundu.

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Biden, ABD’nin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne karşı sarsılmaz taahhüdünün altını çizdi. Biden, Rusya’nın bir anda, işgal altındaki Kırım ve Ukrayna sınırında askeri yığınak yapmasından doğan endişelerimizi dile getirdi ve Rusya’yı gerginliği azaltmaya çağırdı.” bilgisi paylaşıldı. Biden, Putin’e ABD ve Rusya’nın karşı karşıya kaldığı birçok meseleyi tartışmak için gelecek aylarda üçüncü bir ülkede zirve görüşmesi teklif etti.

DONBAS GERGİNLİĞİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Komçak, 30 Mart’ta Meclis’te yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatından (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı. Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

ABD ve Rusya’nın Karadeniz savaşı

Dünya

İngiltere’de 53 parlamenterden Türkiye’yle ilgili mektup: Kaygı duyuyoruz

İngiltere Parlamentosunda 53 milletvekili, Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a Türkiye’deki insan hakkı ihlallerinden kaygı duyduklarını belirten bir mektup gönderdi. Mektupta, siyasetçi ve gazetecilerin cezaevine konması ve İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasının kaygıları büyüttüğü belirtildi. İngiliz hükümetinin Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirmesi istendi.

BOLD – İngiltere Parlamentosu’nda 53 milletvekili, Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a bir mektup yazarak Türkiye’deki gelişmelerden kaygılı olduklarını belirtti.

Milletvekilleri, insan hakları ihlalleri, siyasetçilerin ve gazetecilerin cezaevine konması, Kobani davasındaki hukuksuzluğu ve İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının kaygıları büyüttüğünü ve Birleşik Krallık hükümetinin Türkiye ile ilişkilerini tekrar gözden geçirmesi gerektirdiğini kaydetti. Dışişleri Bakanı Raab’ın Türkiye’nin demokrasi, insan haklarına saygı ve çoğulculuk çizgisine geri çekilmesi için hükümetin izleyeceği politikaları ilan etmesi istendi.

Muhafazakar Parti Milletvekili Crispin Blunt ve İşçi Partisi Milletvekili Hilary Benn’in öncülüğünde parlamentoda açılan imza kampanyasına şimdiye kadar 53 milletvekili imza attı. İmza atılan metin Dışişleri Bakanı Raab’a gönderildi.

YANLIŞLARIN BİR FATURASI OLMALI

Parlamenterlerin mektubunda, Türkiye’nin Birleşik Krallık ile olan ilişkileri ve NATO üyesi olduğuna dikkat çekilerek, son yıllardaki insan hakları ihlallerinin ve hukuksuzlukların ciddi boyutlara ulaştığı ifade edildi. Mektupta, gazetecilerin tutuklanması, politikacılara siyaset yapma yasağının getirilmesi, insan hakları savunucularının tutuklanması, HDP gibi yasal bir partinin kapatılmaya çalışılması ve son olarak milletvekilliği düşürülerek cezaevine konulan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ile İnsan Hakları Derneği Eş Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın gözaltına alınmasının büyük yanlışlar olduğu ve bu büyük yanlışların bir faturasının olması gerektiği vurgulanıyor.

DEMOKRASİ CİDDİ TEHDİT ALTINDA

İktidardaki Muhafazakar Partili milletvekillerinin yanı sıra İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti ve Galler, İskoçya gibi parlamento üyelerinin de imzaladığı metinde, “Parlamenterler olarak, başta insan hakları mücadelesinden gelen milletvekilleri olmak üzere, cezaevine milletvekillerinin konulması oldukça kaygı vericidir” denildi. Farklı görüş ve inançlara saygı gösterilmediği ve Türk hükümetinin baskıcı politikaları sonucu demokrasinin ciddi tehdit altında olduğunun altı çizildi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KARARI KAYGILARIMIZI ARTIRDI

Milletvekilleri, insan hakları ihlalleri, demokrasinin tehdit altında olması, politikacıların ve gazetecilerin tutuklanmasının yanı sıra son olarak İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının kaygıları iyice artırdığını bildirdi. Birleşik Krallık hükümetinin Erdoğan’la ilişkilerini tekrar gözden geçirmesini isteyen milletvekilleri, hükümetin Erdoğan hükümeti ile olan ilişkilerini her koşulda iyi tutmayacağını kamuoyuna açıklamasını talep etti.

CEZAEVLERİNİ ZİYARET EDECEKLER

Birçok eski bakanın da imza attığı mektup dün Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a ulaştırıldı ve iki hafta içinde parlamentoda Türkiye konulu bir oturum yapılması istendi. Dışişleri Bakanı Raab’ın iki hafta içinde 53 milletvekilinin mektubuna cevap vermesi bekleniyor. Ayrıca milletvekillerinin oluşturacakları bir heyetle Türkiye ziyaretlerine de başlayacağı, özellikle Doğu Anadolu illerinin yanı sıra bazı cezaevlerinde de incelemelerde bulunacağı belirtildi.

MEKTUBU İMZALAYAN İSİMLER
Ortak mektuba imza koyanların arasında Muhafazakar Parti’nin kıdemli isimlerinden Sir Roger Gale, Andrew Mitchell, Julian Lewis, İşçi Partisinin önde gelen isimlerinden Margaret Beckett, Kate Osamor ve Liberal Demokrat Parti dış politika sözcüsü Layla Moran gibi isimler de bulunuyor.

Türkiye’deki tutuklu gazeteciler ABD’de konferansta konuşulacak

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de aşılananlara maske zorunluluğu kaldırılıyor

ABD’de federal sağlık yetkilileri, aşılanma sürecini tamamlamış kişilerin çoğu yerde maske takmadan veya sosyal mesafeye uymadan bulunabileceğini açıkladı.

BOLD – Kovid-19 pandemisine karşı 155 milyona yakın vatandaşın aşılandığı ABD’de maske zorunluluğu restoran, müze ve alışveriş noktalarında kaldırılıyor.

ABD Hastalık Koruma ve Önleme Merkezleri Direktörü Dr. Rochelle P. Walensky Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Hepimiz bu anı heyecanla bekliyorduk. Tamamen aşılıysanız pandemi sebebiyle yapmayı bıraktığınız şeyleri tekrar yapmaya başlayabilirsiniz” dedi.

Walensky, “Tam olarak aşılanmış herkes içerideki veya dışarıdaki, büyük veya küçük tüm etkinliklere maske takmadan veya sosyal mesafe uygulamasına uymadan katılabilir” ifadelerini kullandı. CDC Direktörü, aşılı insanların toplu taşımada maske takmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Aşılanan ABD’liler artık restoran ve kaldırımlarda, müze ve dükkanlarda maske takmak zorunda olmayacak.

Maske zorunluluğunun şartlı olarak kaldırılmasının aynı zamanda hala aşı olmayanları aşı olmaya teşvik etmesi bekleniyor. ABD’de çarşamba günü itibariyle 155 milyon kişi en az bir doz aşı oldu. 119 milyon kişi, yani yaklaşık ülkenin nüfusunun üçte biri tamamen aşılandı.

ABD Başkanı Joe Biden da maskesiz olarak yaptığı konuşmasında aşı yaptırmayı reddeden insanlara da saygı gösterilmesini belirtirken, “Lütfen onlara sevecen ve saygılı bir biçimde yaklaşın” açıklaması yaptı.

Yunanistan sezonu açıyor: Aşılanmış turistleri kabul edecek

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan sezonu açıyor: Aşılanmış turistleri kabul edecek

Yunanistan bu hafta başından itibaren aşılanmış ve testi negatif olan turistleri ülkede ağırlamaya hazırlanıyor. Kovid-19 pandemisinde turizm gelirleri düşen Yunanistan, ekonomisini yeniden canlandırmak istiyor.

BOLD – Yunanistan, 17 Mayıs 2021 itibariyle aşılanmış, Kovid-19 testi negatif çıkan ya da hastalandıktan sonra vücudunda antikor olduğunu gösteren testlere sahip turistleri kabul edecek.

Salgın sürecinde sıkı tedbirler alan ülkede tüm aşılar kabul edilirken, turistlere rastgele testler yapılması da planlanıyor.

Bloomberg’in haberine göre Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis, ülkenin turizm açılımıyla ilgili “Hayatımızda öncelikler artık yer değiştirdi” dedi. Theoharis, gerekmesi durumunda sınırların tekrar kapatılacağını kaydetti.

MİLLİ GELİRİN 5’TE 1’İ TURİZMDEN

Ülkede istihdamın yüzde 25’i, milli gelirin ise yaklaşık beşte biri turizm sektöründen geliyor. Turizm özellikle sınırlı ekonomik aktivitenin bulunduğu bölgelerde yerel ekonomiyi destekleyen bir sektör.

Turizm açılımının yanında ülke bölgeler arası seyahat kısıtlaması gibi bazı koronavirüs önlemlerini de kaldırmaya hazırlanıyor.

Bakanlıktan Türkiye’yi aşağılayan skandal video: Keyfini çıkar ben aşılandım

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0