Dünya

Bağdat’ta Kovid-19 hastanesindeki yangında 82 kişi öldü

Irak’ta Kovid-19 hastalarının kaldığı hastanede çıkan yangında en az 82 kişi hayatını kaybetti, 110 kişi yaralandı. İlk belirlemelere göre yangın oksijen tüpünün patlaması sonucu meydana geldi.

BOLD –  Irak’ın başkenti Bağdat’ta Kovid-19 hastalarının bulunduğu bir hastanede cumartesi gecesi çıkan yangında en az 82 kişinin hayatını kaybettiği, 110 kişinin yaralandığı açıklandı.

Elde edilen ilk bulgulara göre yangının, hastanedeki bir oksijen tüpünün patlaması sonucu meydana geldiği aktarıldı. Ülkenin yarı resmi İnsan Hakları Komisyonu sözcülerinden Ali el Bayati’nin açıklamasına göre, yangında hayatını kaybedenler arasında koronavirüse bağlı Kovid-19’u ağır bir şekilde geçiren ve suni solunum cihazına bağlı 28 kişi de bulunuyor.

Hastanenin ikinci katına yayılan yangın pazar sabaha karşı söndürülürken, Irak Sağlık Bakanlığı 200 kadar kişinin yangın yerinden kurtarıldığını açıkladı.

Çok sayıda ambulansın sevk edildiği hastanede çıkan yangın, çevre bölgelerden gelen onlarca sivil vatandaşın da katkısıyla söndürüldü. Yangında hayatını kaybedenlerin cesetleri ve yaralılar başkentteki diğer hastanelere kaldırıldı.

İHMAL İDDİASIYLA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yangının ardından Başbakan Başbakan Mustafa el-Kazımi ülkede üç günlük yas ilan etti ve hastanenin başhekimi de içinde olmak üzere Bağdat’taki üst düzey sağlık yöneticilerini görevden aldı.

Irak Başbakanı Mustafa el Kazımi yaptığı açıklamada, bu olayın ‘ihmale işaret ettiğini’ ifade ederek konuyla ilgili soruşturma başlatılması talimatı verdiğini belirtti. Başbakan El Kazımi, soruşturma kapsamında hastane yöneticisinin, hastanenin güvenliğinden sorumlu kişilerin ve bu olayda sorumluluğu olabilecek herkesin gözaltına alınması talimatı verdiğini söyledi.

Irak Parlamentosu da hastane faciasıyla ilgili acil oturum düzenleme kararı aldı.

Günlük ortalama 8 bin vaka sayısıyla koronavirüsün ikinci dalgası ile mücadele eden Irak’ta şu ana kadar yaklaşık 100 bin kişi Kovid-19’a yakalanırken, 15 bin 200 kişi de bu hastalığa bağlı olarak hayatını kaybetti.

Endonezya açıklarında 3 gün önce kaybolan denizaltıdaki 53 denizci hayatını kaybetti

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version