Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Bir ‘Montrö Bildirisi’ vakası da Fransa’dan: Askerlere ceza isteniyor

Türkiye’de yaşanan ‘Montrö Bildirisi’ benzeri bir olay da Fransa’da yaşandı. Aralarında muvazzaf subayların da bulunduğu emekli askerler Cumhurbaşkanı Macron’a ‘uyarı mektubu’ gönderdi. Macron’u ‘iç savaş çıkabileceği’ konusunda uyaran askerlere cezai yaptırımlar geliyor.

BOLD – Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmnuel Macron’a karşı kaleme alınan uyarı mektubuna imza koyan askerlere cezai yaptırım uygulanması düşünülüyor.

Geçen cuma yayınlanan mektuba karşı pazar günü tepki veren Savunma Bakanı Florence Parly 20 general, muvazzaf subay ve bine yakın askere ceza verilmesini istediğini açıkladı.

İÇLERİNDE MUVAZZAF SUBAYLAR DA BULUNUYOR

Cumhurbaşkanı Macron’a yazılan ve aşırı sağcı bir internet haber sitesinde yayınlanan mektupta askerler, Macron’a önlem alınmazsa iç savaş çıkabileceği uyarısında bulunmuş, bu duruma karşı alınacak politikalara ‘destek’ vermeye ‘hazır’ olduklarını açıklamıştı.

Emekli ve muvazzaf askerleri “sorumsuzlukla” itham eden Savunma Bakanı Parly, yapılanların ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly

Savunma Bakanı Parly ayrıca imza atan emekli generallerin de yedeklik görevleri dolayısıyla cezalarla karşı karşıya kalabileceklerini ifade etti.

“Yedek askerlik ödevini ihlal eden tüm askerler konusunda tabii ki yaptırımlar öngörülüyor” diyen Parly, “Ben de bu yüzden genel kurmay başkanına yedeklik statüsünde bulunurken imza atan askerler hakkında askerliğin gerektirdiği cezaların uygulanmasını istedim” açıklamasında bulundu.

Bakan Parly pazar günü yaptığı açıklamasında da askerlerin görevinin siyasete karışmak değil Fransa’yı ve Fransızları korumak olduğunu söylemişti.

TARTIŞMA YARATAN MEKTUP

Fransa’da aralarında 20 emekli general, yüze yakın muvazzaf subay ve bini aşkın askerin imzaladığı bir uyarı mektubu Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a gönderildi.

Aşırı sağcı bir internet haber sitesi olan ‘Valeurs Actuelles’ adlı sitede yayınlanan mektupta askerler ülkede büyüyen bir kaos olduğu iddiasında bulunarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a bunu durdurması gerektiği, aksi takdirde iç savaş çıkacağı uyarısında bulundu.

Mektupta, ırkçılık karşıtı bir ayrımcılıkla vatan topraklarında huzursuzluk ve topluluklar arasında nefret oluşturulduğu belirtilerek ‘ırkçılık’ ve ‘dekolonizasyon’ gibi terimlerle ırkçı bir savaş istendiği ve hükümetin ‘vatanperverliği’ savunması gerektiği ileri sürüldü.

Mektubun yayımlanmasının ardından aşırı sağcı lider Marine Le Pen askerlere destek vermiş ve 2022’de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri için birlikte ‘mücadele’ verme çağrısında bulunmuştu.

Türk bayrağını yırtan ırkçı Yannis Lagos’un dokunulmazlığı kaldırıldı

Dünya

Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff gazeteci Mehmet Baransu’yu çizdi

Dünyaca ünlü Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff, Türkiye’de 6 yıl 2 ay 10 gündür cezaevinde olan gazeteci Mehmet Baransu’yu çizdi. Latuff, Baransu’nun kelepçelerini gösterdiği ve sembol olan fotoğrafını kullandı.

BOLD – Jailed Journos Platformu, Şubat ayında 6 yıl 2 ay 10 gündür Silivri cezaevinde olan gazeteci Mehmet Baransu’nun özgürlüğüne tekrar kavuşması için kampanya başlattı. “MehmetBaransuya Özgürlük #FreeMehmetBaransu” etiketiyle yapılan paylaşımlara binlerce kişi destek verdi. Dünyada yaşanan önemli toplumsal olayları kendine has çizgileriyle anlatan, muhalif, aykırı kişiliğiyle bilinen Brezilyalı ünlü karikatürist Carlos Latuff da, Mehmet Baransu’nun tekrar özgürlüğüne kavuşması için yapılan kampanyaya destek verdi. Latuff, Baransu için özel bir çizim gerçekleştirdi. Ünlü çizer, Baransu’nun mavi gömleğiyle jandarmalar arasında giderken ellerini havaya kaldırarak ve tarihi bir sembol olarak kayıtlara geçen görüntüsünü kullandı.

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’nın Tataristan bölgesinde okul katliamı: 11 ölü

Rusya’nın Kazan kentinde bir okula silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda çoğu öğrenci ve öğretmen en az 11 kişinin hayatını kaybederken saldırganlardan birinin öldürüldüğü bildirildi.

BOLD – Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da bir okula sabah saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. İlk belirlemelere göre, saldırıda dokuzu öğrenci en az 11 kişi hayatını kaybetti, 32 kişi de yaralandı.

Rus basınında yer alan haberlere göre, hayatını kaybeden öğrencilerden ikisi okul binasının üçüncü katından atladı.

Silahlı saldırının yanı sıra bir de patlama sesi duyulduğu bildirilirken, saldırganların sayısı konusunda ise çelişkili bilgiler verildi. Ajansların verdiği bilgilere göre, genç yaştaki iki saldırgandan biri gözaltına alınırken diğeri ise vurularak öldürüldü. TASS haber ajansında, “İlk alınan bilgilere göre, Kazan’daki okula saldırı düzenleyen ikinci saldırgan bina içinde öldürüldü” ifadeleri yer aldı.

Saldırının nedeni henüz bilinmiyor. Olay yerinden gelen ilk görüntülerde okulun önünde birçok ambulansın bulunduğunu ve çok sayıda yardım görevlisinin okula girdiği görüldü. Ayrıca binadaki camların kırıldığı da göze çarptı.

Saldırının nedeni bilinmiyor. Polis saldırıyla ilgili soruşturma başlattı.

Kazan Moskova’nın 720 kilometre doğusunda yer alıyor. Rusya’da okullar bir haftalık tatilin ardından salı günü yeniden açılmıştı.

İsrail’in Gazze’ye hava saldırılarında 9’u çocuk 24 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye’de de görülen Hindistan varyantı ‘kaygı veren mutasyon’ kategorisine yükseltildi

Dünya Sağlık Örgütü, Hindistan’da ortaya çıkan koronavirüs mutasyonunun, ‘dünyayı kaygılandıran mutasyon’ olarak niteledi. Bu mutasyonun diğer mutasyonlara göre daha hızlı bulaştığı vurgulandı. Hindistan mutasyonuna Türkiye’de de rastlandı.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Hindistan’da ortaya çıkan koronavirüs mutasyonunun, ‘dünyayı kaygılandıran mutasyon’ olarak niteledi. Örgüt, B.1.617 olarak listelenen mutasyonun diğer mutasyonlara göre daha hızlı bulaştığını açıkladı.

DSÖ’nün verilerine göre, Hindistan mutasyonu şu ana kadar 30 ülkede tespit edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Nisan ayı sonunda yaptığı açıklamada Hindistan mutasyonunun İstanbul’da 5 kişide tespit edildiğini, vakaların izolasyonda ve takip altında olduğunu söylemişti.

Daha önce İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya mutasyonları da benzer kategoriye alınmıştı

Bir mutasyonun, ‘kaygı2 seviyesine çıkarılması için bazı kriterleri doğrulaması gerekiyor. Bunların arasında kolay bulaşma, daha ağır hastalık ve antikora karşı direnç gibi özellikler yer alıyor.

Hindistan mutasyonunun, ülkede şu an yaşanan vaka ve ölüm artışlarının sebebi olup olmadığı üzerine araştırmalar yürütülüyor.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde, Pazartesi günü 366,161 yeni vaka ve 3 bin 754 ölüm açıklandı.

BioNTech’in çocuk korona aşısına ABD’den onay çıktı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0