Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Sakarya Cezaevinde ‘gardiyan’ salgını: Mahpuslara virüs bulaştırdılar

Sakarya L Tipi Cezaevinde görevli 5 gardiyandan mahpuslara virüs bulaştı. 22 Nisan’da testleri pozitif çıkan gardiyanlarla temas eden E-9 koğuşundan 3 tutuklunun da testi pozitif çıktı. Koğuşun tamamının virüs kaptığı iddia ediliyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Sakarya L Tipi Cezaevinde koronavirüs vakaları görülmeye başladı. Beş gün önce test sonucu pozitif çıkan 5 gardiyandan sonra kalp hastası Adem Erdoğdu ile iki kişinin daha testi pozitif çıktı. Adem Erdoğdu’nun bugün hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Bold Medya’ya ulaşan aile yakınlarının verdiği bilgiye gardiyanlarla temas eden 29 kişilik E-9 koğuşu 22 Nisan’da karantinaya alındı. Dün akşam itibariyle koğuştaki başka mahpuslarda da koronavirüs tespit edildi. Koğuşun tamamının pozitif olduğu iddia ediliyor.

Hürriyet’in 5 gün önce yayınladığı habere göre Ferizli’deki Sakarya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda görevli 5 infaz koruma memuru koronavirüse yakalandı. Bu kişiler ile kendileriyle temas edenler karantinaya alındı.

“EŞİM ZATEN KALP HASTASI, DİKEN ÜSTÜNDE OTURUYORUZ”

Adem Erdoğdu, 5 Mart 2018’den bu yana Sakarya’da tutuklu. 2015 yılında anjiyo olan Adem Erdoğdu, cezaevine girdiğinde heyet raporlu bir kalp hastasıydı. Kalbi ilaçlarla yüzde 35 çalışıyordu. 2 buçuk yıldır tansiyon ve kalp sorunuyla mücadele eden Erdoğdu’nun hastalıkları cezaevine girdikten sonra ilerledi ve 19 Ekim 2020’de iki kalp pili takılacak duruma geldi.

Karantinaya alınan E-9 koğuşunda kalan hasta mahpus Adem Erdoğdu’nun eşi Birsen Erdoğdu, “Eşim zaten hasta, kalp ameliyatı geçirdi, 2 kalp pili takıldı, her zaman diken üstünde oturuyoruz. 23 Nisan’da aradık. Resmi tatil nedeniyle telefon görüşü yok dediler. Biz de inandık açıkçası. Devlet memurlarının yalan söyleyeceğini düşünmek istemiyoruz. Meğerse koronavirüsle mücadele ediyorlarmış.” dedi.

Eşine ‘cezaevinde kalabilir’ raporu veren doktorlara da Twitter hesabından çağrıda bulunan Birsen Erdoğdu, “Adem Erdoğdu’ya kalp pili takıldıktan sonra cezaevinde kalabilir raporu veren sayın doktorlar, eşim korona oldu. Böylelikle eşim için cezaevi şartlarının uygun olmadığını görmüş olduk. Heyet raporunuzu “cezaevinde kalamaz” diye değiştirecek misiniz?” diye yazdı.

“EŞİM HEMOFİLİ HASTASI, O DA KORONA OLDU”

Aynı cezaevinde kalan ve adının açıklanmasını istemeyen bir hemofili hastası da koronavirüse yakalandı. Bold Medya’ya konuşan hastanın eşi, “Eşim hemofili hastası. onun da testi pozitif. Kan pıhtılaşma sorunu var. Kanı sıvılaştıran ilaç verilmesini talep ettim. Umarım vermişlerdir. Kanı pıhtı attığı için 2 saatten fazla oturmayıp sürekli yürümek zorunda.” ifadelerini kullandı.

Koğuşun genelinin Kovid-19’a yakalandığını iddia eden mahpus eşi, “Diğerlerinin yakalanmamaları mümkün mü? Eşlerimize virüsü gardiyanlar bulaştırdı. Sağlıklarından endişeliyiz. Hepsi birbirinden farklı konuşuyor. Nereden bulaştığını bilmiyoruz, diyorlar. Lütfen sesimizi duyurur musunuz? Eşlerimizden haber almak istiyoruz.” dedi.

“HASTANELİK OLURLARSA HABERİNİZ OLUR DEDİLER”

Korona vakaları nedeniyle Sakarya L Tipi Cezaevinde telefon görüşü ve haftalık görüşler iptal edildi. Sağlıklı bilgi alamadıkları için çok endişelendiklerini söyleyen bir diğer mahpus eşi ise “Telefon ve görüşümüzü yaptırmadılar. Hiçbir şekilde sağlıklı bilgi vermedi kurum. Dün akşam eşim de dahil koğuştaki birçok kişinin testi pozitif. E-Nabızdan bakarak öğrendik. Kurum yine haber vermedi. Biz aradığımızda hastanelik olurlarsa haberiniz olur diyerek telefonu kapatıyorlar.” diye konuştu.

Adem Erdoğdu’nun test sonucu

 

Testi pozitif çıkan 2. mahpus.

Testi pozitif çıkan 3. mahpus

İki kalp pili takılan hasta tutukluya ‘cezaevinde kalabilir’ raporu

BOLD ÖZEL

63 yaşındaki kronik hasta Özcan Öztürk’e Denizli Cezaevinde koronavirüs tehdidi

Vertigo, romatizma, bel fıtığı ve katarakt hastası Üneys Özcan Öztürk, koronavirüs hastalarıyla temaslı olduğu için karantinaya alındı. Cezaevinin tüm görüşleri de iptal edildi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Bir yıl önce tutuklanıp Denizli T Tipi Cezaevine gönderilen 63 yaşındaki Üneys Özcan Öztürk, geçen hafta pazartesi günü Kovid-19’a yakalanma riski nedeniyle karantinaya alındı.

Koronavirüs en çok yaşlıları ve kronik hastaları etkiliyor. Cezaevi gibi sürekli kapalı bir ortamda bulunan hasta ve yaşlı mahpuslar, ya hastaneye gidiş gelişlerde ya da gardiyanların koğuş aramalarında koronavirüse yakalandı, bazıları bu nedenle hayatını kaybetti.

KİŞİSEL İHTİYAÇLARINI GİDEREMİYOR

Cezaevine girdikten sonra sol gözü tamamen görmeyen 63 yaşındaki Üneys Özcan Öztürk, romatizma ve bel fıtığının yanı sıra 2016’dan bu yana vertigo ile mücadele ediyor. Cezaevine girdiği ilk zamanlarda hastalıkları nedeniyle doktora götürülen Özcan, 28 gün karantina hücresinin zorlu şartlarında kaldığı için birçok mahpus gibi o da artık hastaneye gitmek istemiyor.

Hastalıkları ilerleyen Öztürk, 6-7 kişinin yerde uyumak zorunda kaldığı 26 kişilik koğuşta yaşıyor. Ranzadan ve merdiven inip çıkarken zorlandığı için kişisel ihtiyaçlarını koğuş arkadaşlarının yardımıyla giderebiliyor. Şimdi de koronavirüs tehdidiyle karşı karşıya kalan Öztürk’ün ailesi, kendisinden haber alamayacağı için çok endişeli. Denizli T Tipi CİK’te kalan diğer hastaların aileleri de endişeli. Mayıs 2017’de Malezya’dan kaçırılıp Türkiye’ye getirilen ağır kalp ve şeker hastası İsmet Özçelik de karantinaya alınan hastalar arasında.

“BİZE DİNİ SOHBET VERDİ”

2009’da bir yemek şirketinden emekli olan Öztürk, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 1 Temmuz 2020’de gözaltına alındı. Aynı gün tutuklanan Öztürk hakkında şirkette çalışan bir şoför “Bize dini sohbet veriyordu” dediği için 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Babaları 28 aydır tutuklu olan Murat ve Bahadır’ın anneleri de tutuklandı

Anne-baba tutukluluklar devam ediyor. Babaları Erdoğan Birinci’den 28 aydır ayrı olan Murat ve Bahadır’ın annesi Hatice Bahadır da hapse gönderildi.

BOLD ÖZEL – Babaları Giresun Cezaevinde tutuklu bulunan 7 yaşındaki Murat ve 10 yaşındaki Bahadır’ın Birinci’nin anneleri Hatice Birinci de tutuklanıp Trabzon Bahçeçik Cezaevine konuldu. Kronik rahatsızlıkları olan babaanneleri ve teyzeleriyle birlikte Trabzon’da yaşayan Birinci kardeşler, annelerini sorup duruyor.

“İKİ YAVRU HEM ÖKSÜZ HEM YETİM KALDI”

Bold Medya’ya konuşan Murat ve Bahadır’ın teyzesi, “Bu iki yavru hem öksüz hem yetim kaldı. Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ama bir anne bir baba olamıyoruz. Çocuklar annelerini sorup duruyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Biri 7 yaşında biri 10 yaşında. Ablamı bıraksınlar. Çocuklar bari annesiz kalmasın. Annem babam çok kötü durumdalar. Ayrıca babaanneleri kronik rahatsızlıkları var. Bu yavrular ne olacak? Lütfen sesimiz olun.” dedi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanan Hatice Birinci, kapatılan dershanelerde coğrafya öğretmeni, Erdoğan Birinci ise kapatılan kolejlerde sınıfı olarak çalışıyordu.

Müebbet verilen Harbiyeli’nin annesi ve babası trafik kazasında öldü

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

7.7 milyon kişi yeşil karta muhtaç yaşıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Aç olanları buyrun siz doyuruverin” sözleriyle halkın fakirliğini yeniden gündeme getirdi. Türkiye’de yoksulluğun sembolü olan yeşil kartlı sayısı 7 milyon 769 bin 346 kişiye ulaştı. Yeşil kartlıların hastane ve eczane masraflarını devlet karşılıyor.

BOLD ÖZEL – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhalefet partilerine yönelik “Aç olanları buyrun siz doyuruverin” sözleri Türkiye’deki yoksulluğu gündeme taşıdı. AKP iktidarının vatandaşın fakir olmadığı savunmasını resmi kurumların kayıtları yalanlıyor.

İŞÇİ, MEMUR VE ESNAF SAYISI

SGK’nın aylık istatistik bültenlerinde yer alan sigortalı kayıtlarına göre, Mart 2021 itibariyle 21 milyon 464 bin 579 kişi zorunlu sigortalı. Bu kişiler SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı çatısı altında bulunuyor. Sigortalıların 15 milyon 381 bin 821’i işçi olarak SSK’da, 2 milyon 938 bin 150’si esnaf olarak Bağ-Kur’da, 3 milyon 144 bin 608 kişi ise memur olarak Emekli Sandığı’nda bulunuyor.

7.7 MİLYON KİŞİ YEŞİL KARTLI

Herhangi bir sigortası bulunmayan kişi sayısı ise 7 milyon 769 bin 346 kişi olarak kayıtlarda bulunuyor. Geliri asgari ücretin üçte birinden az olan bu vatandaşlar ‘resmi yoksul’ olarak kabul ediliyor. Yeşil kart uygulaması kapsamında bu kişilerin genel sağlık sigortası primlerini devlet ödüyor.

AKP’li belediye 2.5 milyon liralık ihaleyi partinin eski İBB meclis üyesine verdi

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0