Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

HSK üyeliği için AKP’yi referans gösterdiler: Cumhurbaşkanının elinden plaket aldım!

Meclis’in Hakimler ve Savcılar Kuruluna seçeceği 7 kişi için Yargıtay, Danıştay, öğretim üyesi ve avukatlar arasından 118 aday başvurdu. Bazı adaylar AKP’li parti yöneticileri ve milletvekillerini hatta MİT Başkan Yardımcısını referans gösterdi. Bir adayın, özgeçmişine “Sayın Cumhurbaşkanımızdan plaket aldım” yazması dikkat çekti.

BOLD – Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon, TBMM tarafından seçilecek 7 Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesini belirlemek için ilk toplantısını yaptı.

Anayasaya göre 3 üye Yargıtay, 1 üye Danıştay, üç üye ise yüksek öğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından seçilecek. Müracaatlar 22 Nisan 2021’de son buldu. 7 kişinin seçileceği HSK üyeliği için 51 Yargıtay üyesi, 10 Danıştay üyesi, 14 yüksek öğretim üyesi, 43 avukat olmak üzere toplam 118 aday adayı başvurdu. Adayların belirlenmesi için AKP, CHP ve HDP’li milletvekillerinden oluşan 5 kişilik alt komisyon kuruldu.

Türkiye’deki hâkimlerin ve savcıların özlük işlerini yürüten ve bunlarla ilgili itirazları inceleyen üst kurul olan HSK’nın 13 üyesinden 6’sını doğrudan Cumhurbaşkanı atıyor. Adalet Bakanı ve bakan yardımcısının doğal üye olduğu HSK’da geri kalan 7 üyeyi ise Meclis’in nitelikle çoğunluğu belirleyecek. AKP iktidarının kontrolünde olan HSK’ya aday olan isimlerin de başvurularında siyasi kimliklerine vurgu yapması da dikkat çekti.

Gazete Duvar’ın haberine göre Meclis başkanlığına verdikleri özgeçmişlerinde bazı adaylar AKP üyeliği, milletvekili, belediye başkan aday adaylığı yaptıklarını yazdı. 15 Temmuz sonrası cemaatle mücadelede görev aldıklarını belirten adaylar da bulunurken, bir aday başkanlık sisteminin savunulması için yaptığı çalışmaları anlattı. Bazı aday adayları da AKP milletvekillerini, genel başkan yardımcılarını referans gösterdi.

15 TEMMUZ’DA İLK GÖZALTI TALİMATINI VERDİM

HSK üyeliği için Yargıtay’dan başvuran çok sayıda aday adayı da hükumetin yargıyı kontrol altına almak için kurduğu Yargıda Birlik Platformu üyesi ve yöneticisi olduğunu belirtti. Bu aday adaylarının özgeçmişlerinde, “15 Temmuz hain darbe girişimi soruşturmalarının koordinatörlüğünü yerine getirmiştir”, “2014 tarihinde HSYK seçimlerini kazanan ve yargıdaki FETÖ/PDY yapılanmasına karşı oluşturulan Yargıda Birlik Platformunun kurucularındanım”, “17 Aralık, 25 Aralık 2013 tarihinde yargı darbesini gerçekleştiren hakim ve savcılar hakkında; Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara Fikret Seçen başta olmak üzere FETÖ’nün önde gelen isimleri hakkında soruşturmalar yürüttüm”, “15 Temmuz Darbe girişiminde ilk gözaltı talimatını verdim”, “15 Temmuz darbe girişimi soruşturmalarında aktif rol alıp, iddianameler hazırladım” gibi bilgilere yer verdi.

MHP ÜYESİYİM KAYYUMLUK YAPTIM

Avukatlığının yanında ‘hafız’ olduğunu da belirten bir avukat ise, babasının emekli müftü olduğunu, TRT Kürdi’de Zazaca program yaptığını kaydetti. MHP üyesi olduğunun altını çizen bir başka avukat da cemaatle irtibatlı-iltisaklı olan kurumlara kayyım olarak atandığını, kayyım görevi boyunca cemaate ait gayrimenkullerin dava yoluyla devlete geçirilmesi için çalıştığını belirtti.

CUMHURBAŞKANININ ELİNDEN PLAKET ALDIM

Başkanlık sistemini destekleyen birçok makalesinin gazetelerde yayınlandığını anlatan bir avukat ise, özgeçmişine, “Sayın Cumhurbaşkanımızdan plaket alarak beraberlerinde ödül olarak yurt dışı gezisine iştirak etme hakkı kazandım” notunu yazdı.

KADEM’DE ENSAR VAKFI’NDA GÖREVALDIM

Hukukçu Kadınlar Derneği, KADEM gibi sivil toplum örgütlerine üye olduğunu belirten bir avukat ise, “Milli Talebe Birliği ve Ensar Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti’nin toplantılarına öğrencilik yıllarımda ve sonrasında uzun yıllar iştirak ettim” ifadelerini kullandı. Başörtüsü mağduru olduğunu belirten aynı avukat, “28 Şubat darbesi döneminde başörtümü açmamam nedeniyle İstanbul Barosu tarafından disiplin takibi ve baskılara maruz kaldım. Başörtüsü mağduru öğrenci ve çalışanların haklarının iadesi için 28 Şubat darbe döneminde ücretsiz avukatlıklarını yaptım” dedi.

KAPATMA DAVASINA MÜDAHİL OLAN 5 KİŞİDEN BİRİYİM

HSK adayı imam hatip lisesi bir avukat da özgeçmişinde daha önce imamlık da yaptığını, ayrıca AKP’nin kapatma davasında “millet adına müdahil olarak katılma talebinde bulunan 5 kişiden biri” olduğuna özellikle dikkat çekti.

AKP YÖNETİCİSİNİ REFERANS GÖSTERDİ

HSK üyeliği için aday adayı olan avukatlar arasında bazı adaylar özgeçmişlerinde özellikle AKP ile ilişkilerine vurgu yaptı. AKP’den milletvekili ve belediye başkanlığı için aday olduğunu seçim tarihlerini vererek belirten avukatlar bulunurken, AKP milletvekilleri ve genel başkan yardımcılarını referans gösteren isimlerde yer aldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Milletvekilleri Ali Özkaya, Mustafa Aslan, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Kireççi gibi isimler referans gösterilirken, bir avukat ayrıca MİT Başkan Yardımcısını referans gösterdi.

Askeri öğrencinin savunması: Örgütle irtibatı olsaydı disiplin dosyası kabarık olmazdı

Gündem

Sedat Peker’in oltasına gelen bakan kim?

Suç örgütü lideri Sedat Peker, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve Pelikan grubuyla çarpışırken aniden hedefini değiştirdi ve son videosunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya döndü. Soylu, tabiri caizse Peker’in oltasına gelen ilk kişi oldu. Gazeteci Cevheri Güven, ilk kez duyacağınız bilgiler ışığında Peker’in dördüncü videosunu analiz etti. BOLD

Okumaya devam et

Gündem

En fazla KHK’lıyı bağrından çıkaran Kavşut Köyü belgesel oldu

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Kavşut Köyü 15 Temmuz’un ardından yaşananlar nedeniyle bir belgesele konu oldu. 2 bin 400 nüfuslu 400 haneli Kavşut’ta 200 civarında kamu görevlisi KHK’larla mesleklerinden ihraç edildi. Gazeteci Erkan Yiğitsözlü’nün yönetmenliğini yaptığı “KHK Köyü: Kavşut” adlı belgesel bugün Youtube üzerinden yayınlanacak.

BOLD – KHK’ların Anadolu insanı için nasıl bir kıyım olduğunu anlatan KHK Köyü Kavşut belgeseli bugün akşam Türkiye saatiyle 21:00’de KHK TV’nin Youtube hesabından yayınlanacak.

KHK’larla 2 bin 400 nüfuslu, 400 haneli köyde 200 civarı kamu görevlisi terörist yaftası vurularak mesleklerinden ihraç edildi. Gazeteci Ahmet Erkan Yiğitsözlü’nün yönetmenliğini yaptığı belgesel, Anadolu’nun mütevazı bir köyü ölçeğinde ülke genelindeki haksızlık, hukuksuzluk ve zulmü gözler önüne seriyor.

Kavşut Köyü’nde doktorundan askerine, hâkiminden savcısına, polisinden gardiyanına ya da öğretmenine kadar her meslek grubundan 200 civarında ihraç edilen KHK’lının yaşadıkları anlatılıyor.

Okumaya devam et

Gündem

Ethem Sancak Tank Palet Fabrikasını devrediyor iddiası

Saray’a yakın iş adamı Ethem Sancak ve Katarlı ortağına devredilen Tank Palet Fabrikası’nın yine el değiştireceği iddia edildi. Sancak’ın hisselerini Tosyalı Holding’e devredeceğini belirten CHP’li Özkoç, “TSK’nın fabrikasını ele geçiren Ethem Sancak, 29 aydır Altay tankını üretemedi. Şimdi her şeyi bırakmış kaçıyor” dedi.

BOLD – Yüzde 49,9’luk hissesi Katar ordusuna ait olan savunma sanayi şirketi BMC’de çoğunluk hissesinin Tosyalı Holding’e geçeceği iddia ediliyor. Altay Tankı projesinden Katarlı ortakların çıkarılmasını isteyen CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Tank Palet fabrikasında yerli ve milli sermayeyle tankı kendimiz üretelim” dedi.

SANCAK HERŞEYİ BIRAKMIŞ KAÇIYOR

CHP Grup Başkanvekili Özkoç, BMC şirketinin ortaklık yapısındaki sözkonusu değişiklik söylentileri sonrası Altay Tankı projesinden Katarlıların çıkarılma çağrısında bulundu. Özkoç, yaptığı açıklamada, “TSK’nın fabrikasını ele geçiren Ethem Sancak, 29 aydır Altay tankını üretemedi. Şimdi her şeyi bırakmış kaçıyor. Sancak’a siper olan, yalanlarına ortak olan devlet yöneticilerini Allah’a havale ediyorum” dedi.

KAYBEDEN ÜLKE EKONOMİSİ OLDU

Türk-Katar ortak girişimi BMC şirketinin Türk hisselerinin çoğunluğunun çelik üreticisi Tosyalı Holding’e satışının konuşulduğunu belirten Özkoç, “Devletin bütün imkânlarını, teşviklerini kullanarak, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin fabrikasını ele geçiren Ethem Sancak, 29 aydır Altay tankını üretemedi. 29 aylık süreçte kaybeden ülke ekonomimiz oldu. Önemli operasyonlara imza atan TSK’nın tank ihtiyacı karşılanamadı” dedi.

KATARLI ORTAKLARI ÇIKARILSIN

Tank Palet yönetiminden Katarlıların çıkarılmasını isteyen Özkoç, “BMC’nin ortaklığı Tosyalı Holding’e geçerken devlet yöneticilerine bir uyarıda daha bulunmak istiyorum. Gelin, Altay Tankı projesinden Katarlı ortakları çıkaralım. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Tank Palet fabrikasında yerli ve milli sermayeyle bu tankı kendimiz üretelim” dedi.

Ekonomik kriz sayıyı artırdı: Evine aş götüremeyince intihara yöneliyor

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0