Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Pandemi gölgesinde 1 Mayıs

1 Mayıs İşçi Bayramı, koronavirüs salgını gölgesinde Türkiye’nin pek çok şehrinde meydanlarda kutlandı. İstanbul’da 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenler için karanfil bırakıldı. Ankara’da ise polis biber gazı ve plastik mermiyle göstericilere müdahale etti. İzmir’de bir polisin eylemciyi boynuna bastırarak gözaltına alması tepki çekti.

BOLD – 1 Mayıs İşçi Bayramı, 2020’nin ardından bu yıl da koronavirüs pandemisi kurullarına uygun olarak meydanlarda kutlandı. Sendikalar ve işçiler, bu akşam başlayacak 18 günlük tam kapanma nedeniyle 1 Mayıs bayramını bir gün önce kutladı.

istanbul-da-1-mayis-kazanci-yokusu-na-karanfiller-birakildi-870250-1.

İSTANBUL’DA KARANFİLLİ ANMA

İstanbul’da 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenler Kazancı Yokuşu’na bırakılan karanfillerle anıldı. Basın açıklamasında işçilerin talepleri dile getirildi.

ANKARA’DA POLİS MÜDAHALESİ

Ankara’da işçilerin 1 Mayıs açıklamasına polis tarafından müdahale edildi. 1 Mayıs’ı kutlamaya gelenlere müdahale eden çevik kuvvet ekipleri biber gazı ve plastik mermi kullandı. SOL Parti, “Dağılma sırasında, sivil bir polis ‘amirim karıştırayım mı’ dedikten sonra; onlarca sivil polis Parti kortejimizin içine girerek küfürlerle saldırmaya başladı. Sivil polislerin provokasyonunun ardından çevik kuvvet gaz, plastik mermiyle Parti üyelerimizi doğrudan hedef aldı” açıklaması yaptı. Müdahale sırasında yaralananlar oldu.

İZMİR’DE POLİS, EYLEMCİYİ FLOYD GİBİ GÖZALTINA ALDI

İzmir’de 1 Mayıs açıklamasına polis müdahalesi sonrası 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltı sırasında polisi bir eylemcinin boynuna, ABD’de siyahi George Floyd’un ölümüne benzer şekilde bastırması tepki çekti. Sendika yöneticilerinin araya girmesiyle gözaltına alınanlar kişiler serbest bırakıldı.

emekciler-pandemiye-ragmen-alanlarda-memleketin-her-kosesinden-yasasin-1-mayis-sesi-yukseldi-870317-1.

METİN LOKUMCU MEYDANINDA KUTLAMA

Hopa’da 1 Mayıs Metin Lokumcu meydanında KESK, Tüm Emekli Sen, Sol Parti, Emek Partisi, HDP’nin katılımıyla basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında müzik yayını yapıldı, temel talepleri içeren sloganlar atıldı.

UMUTLARI BÜYÜTMEK İÇİN YAN YANAYIZ

Antalya’da 1 Mayıs kutlamasında, DİSK Akdeniz Bölge Başkanı Vedat Küçük tarafından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, “Bugün Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü için yan yanayız. Yasaklara rağmen, baskılara rağmen umudu büyütüyoruz. Her gün 1 Mayıs her yer 1 Mayıs diyoruz. Sağlıklı, güvenceli ve insanca yaşama hakkımız için yan yanayız. Umutlarımız büyütmek için bugün Türkiye’nin dört bir yanında mücadelemizle yan yanayız” denildi.

emekciler-pandemiye-ragmen-alanlarda-memleketin-her-kosesinden-yasasin-1-mayis-sesi-yukseldi-870319-1.

ADANA’DA GAR ÖNÜNDE KUTLAMA

Adana Emek Platformu DİSK, KESK,TMMOB, ATO ve Adana Barosu, Tren Garı önünde bir araya gelerek 1 Mayıs’ı kutladı. DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi Yaşar Gündoğdu.  “Bugün Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü için yan yanayız. Yasaklara rağmen, baskılara rağmen umudu büyütüyoruz. Her gün 1 Mayıs her yer 1 Mayıs diye haykırıyoruz” açıklaması yaptı.

TRAKYA’DA 1 MAYIS

1 Mayıs’ın “Tam kapanma” sürecine denk gelmesinden dolayı Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da bugün kutlama programı düzenlendi. Kırklareli’ndeki etkinlik, Emek Platformu tarafından Kültür Anıt Parkı’nda yapıldı.

DİDİM

Didim Demokrasi Platformu bileşenleri Didim Kaymakamlığı’nın araç konvoyuna izin vermemesi üzerine Cumhuriyet Kent Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması mesafe kuralına uyularak çekilen halaylarla sona erdi.

Türkiye’de 1 Mayıs: George Floyd gibi

Gündem

Sedat Peker’in oltasına gelen bakan kim?

Suç örgütü lideri Sedat Peker, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve Pelikan grubuyla çarpışırken aniden hedefini değiştirdi ve son videosunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya döndü. Soylu, tabiri caizse Peker’in oltasına gelen ilk kişi oldu. Gazeteci Cevheri Güven, ilk kez duyacağınız bilgiler ışığında Peker’in dördüncü videosunu analiz etti. BOLD

Okumaya devam et

Gündem

En fazla KHK’lıyı bağrından çıkaran Kavşut Köyü belgesel oldu

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Kavşut Köyü 15 Temmuz’un ardından yaşananlar nedeniyle bir belgesele konu oldu. 2 bin 400 nüfuslu 400 haneli Kavşut’ta 200 civarında kamu görevlisi KHK’larla mesleklerinden ihraç edildi. Gazeteci Erkan Yiğitsözlü’nün yönetmenliğini yaptığı “KHK Köyü: Kavşut” adlı belgesel bugün Youtube üzerinden yayınlanacak.

BOLD – KHK’ların Anadolu insanı için nasıl bir kıyım olduğunu anlatan KHK Köyü Kavşut belgeseli bugün akşam Türkiye saatiyle 21:00’de KHK TV’nin Youtube hesabından yayınlanacak.

KHK’larla 2 bin 400 nüfuslu, 400 haneli köyde 200 civarı kamu görevlisi terörist yaftası vurularak mesleklerinden ihraç edildi. Gazeteci Ahmet Erkan Yiğitsözlü’nün yönetmenliğini yaptığı belgesel, Anadolu’nun mütevazı bir köyü ölçeğinde ülke genelindeki haksızlık, hukuksuzluk ve zulmü gözler önüne seriyor.

Kavşut Köyü’nde doktorundan askerine, hâkiminden savcısına, polisinden gardiyanına ya da öğretmenine kadar her meslek grubundan 200 civarında ihraç edilen KHK’lının yaşadıkları anlatılıyor.

Okumaya devam et

Gündem

Ethem Sancak Tank Palet Fabrikasını devrediyor iddiası

Saray’a yakın iş adamı Ethem Sancak ve Katarlı ortağına devredilen Tank Palet Fabrikası’nın yine el değiştireceği iddia edildi. Sancak’ın hisselerini Tosyalı Holding’e devredeceğini belirten CHP’li Özkoç, “TSK’nın fabrikasını ele geçiren Ethem Sancak, 29 aydır Altay tankını üretemedi. Şimdi her şeyi bırakmış kaçıyor” dedi.

BOLD – Yüzde 49,9’luk hissesi Katar ordusuna ait olan savunma sanayi şirketi BMC’de çoğunluk hissesinin Tosyalı Holding’e geçeceği iddia ediliyor. Altay Tankı projesinden Katarlı ortakların çıkarılmasını isteyen CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Tank Palet fabrikasında yerli ve milli sermayeyle tankı kendimiz üretelim” dedi.

SANCAK HERŞEYİ BIRAKMIŞ KAÇIYOR

CHP Grup Başkanvekili Özkoç, BMC şirketinin ortaklık yapısındaki sözkonusu değişiklik söylentileri sonrası Altay Tankı projesinden Katarlıların çıkarılma çağrısında bulundu. Özkoç, yaptığı açıklamada, “TSK’nın fabrikasını ele geçiren Ethem Sancak, 29 aydır Altay tankını üretemedi. Şimdi her şeyi bırakmış kaçıyor. Sancak’a siper olan, yalanlarına ortak olan devlet yöneticilerini Allah’a havale ediyorum” dedi.

KAYBEDEN ÜLKE EKONOMİSİ OLDU

Türk-Katar ortak girişimi BMC şirketinin Türk hisselerinin çoğunluğunun çelik üreticisi Tosyalı Holding’e satışının konuşulduğunu belirten Özkoç, “Devletin bütün imkânlarını, teşviklerini kullanarak, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin fabrikasını ele geçiren Ethem Sancak, 29 aydır Altay tankını üretemedi. 29 aylık süreçte kaybeden ülke ekonomimiz oldu. Önemli operasyonlara imza atan TSK’nın tank ihtiyacı karşılanamadı” dedi.

KATARLI ORTAKLARI ÇIKARILSIN

Tank Palet yönetiminden Katarlıların çıkarılmasını isteyen Özkoç, “BMC’nin ortaklığı Tosyalı Holding’e geçerken devlet yöneticilerine bir uyarıda daha bulunmak istiyorum. Gelin, Altay Tankı projesinden Katarlı ortakları çıkaralım. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Tank Palet fabrikasında yerli ve milli sermayeyle bu tankı kendimiz üretelim” dedi.

Ekonomik kriz sayıyı artırdı: Evine aş götüremeyince intihara yöneliyor

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0