Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

AKP vergiyi toplarken ‘bol kepçe’ vatandaşa gelince ‘cimri’

Ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, Kovid-19 salgını boyunca AKP hükumetinin vatandaştan topladığı vergiyi asgari ücretli, emekli ve çiftçiye vermediğini yazdı. Kahveci, “Milletten deli gibi para toplanmış. Ama bu para millete geri verilmemiş” dedi.

BOLD – Karar yazarı İbrahim Kahveci, yılın ilk 3 aylık bütçe verilerini yorumladığı yazısında AKP’nin topladığı vergileri pandemi döneminde geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşa vermediğini yazdı.

Kahveci,  “Bütçede vergi gelirlerindeki artış ise yüzde 44,9 ila 255,1 milyar lira oldu. Böylece vergi gelirlerinin bütçe payı yüzde 68,9’dan yüzde 74,1’e çıkmış oldu. Kısaca vergi yükü daha da artmış oldu” dedi.

BÜTÇE FAZLA VERİYOR HALKA VERMİYOR

Bütçenin eksi 29,6 milyar lira açıktan 22,8 milyar lira fazlaya dönüştüğüne işaret eden Kahveci, “52 milyar 361 milyon liralık iyileşme. Hatta faiz dışı fazla 8,7 milyar liradan 71,7 milyar liraya yükselmiş oldu. Burada şu notu düşelim: Türkiye korona salgınında Millete para ödemiyor. IMF dahil yapılan analizlerde Türkiye vatandaşlarına en az para veren sondan ikinci ülke.” ifadeleri kullandı.

MİLLETE VERİRKEN CİMRİ

Geçen yıl da pandemi henüz yokken bütçede 956,6 milyar gelir hedeflenmiş ama bu hedefin 73 milyar lira daha fazla gelir toplandığını kaydeden Kahveci, “Milletten para toplamakta gayet beceri gösterirken millete destek vermekte maalesef tam tersi cimri bir yönetim anlayışı sergiliyoruz” diye yazdı.

Kahveci vatandaştan kesilen kalemleri şöyle sıraladı:

  • Mal ve Hizmet alımı yüzde -7,8 azalışla 16,9 milyar liraya geriledi. Burada özellikle savunma-güvenlik giderlerinde yüzde -13,7 azalış ve sağlık giderlerinde de yüzde -16,3 gerileme dikkat çekiyor.
  • Çok dikkat çeken bir başka gider kısıtlaması ise tarım sektöründe yaşanmış.
  • ‘Tarımsal Destekleme Ödemeleri’ önceki yıl 10,9 milyar liradan bu yıl yüzde -47,5 gerileme ile 5,7 milyar liraya düşüyor. Tarım ve hayvancılıkta nerede ise tüm ödemeler yarı yarıya gerilemiş durumda.
  • Sermaye giderleri, yani yatırım kaleminde de yüzde -37,9 gerileme yaşanıyor. Yatırımlara geçen yılın ilk 3 ayında 16,1 milyar harcanırken, bu yıl bu tutar 10,0 milyar liraya düşüyor.

AKP’liler kamu bankalarının kârını bitirdi

Okumaya devam et
Reklamlar

Ekonomi

Ümit Boyner: Konuşmanın topluma ve ekonomiye bir faydası yok

umit boyner

Türkiye’deki baskı ortamına dikkat çeken Ümit Boyner, konuşmanın ekonomi ve topluma bir faydası olacağına dair inancın azaldığını vurguladı. “İş dünyasının toplumsal ve siyasal konularla ilgili konuşmaktan korktuğu da bir gerçek” dedi.

BOLD – Eski TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, iş dünyasında toplumsal ve siyasal konularla ilgili konuşmadığını söyledi. “İş dünyasının genel anlamda toplumsal ve siyasal konularla ilgili konuşmakta çekimser kaldığı belki de korktuğu bir gerçek. Bunu da açıkça söylemek lazım” diye konuştu. Boyner bu durumun tüm toplumda gözüktüğüne dikkat çekerek “Ancak şu da var; konuşmanın ekonomiye ve topluma bir faydası olacağına dair inanç azaldı. Bu inanç azalması da sadece iş insanlarıyla sınırlı bir refleks kaybı olarak görülmemeli. Sivil toplum, özgür basın, demokratik kapsayıcı kurumlarda son beş yılda ciddi bir erozyon yaşandı. Bunu da hesaba katmalıyız” dedi. diye konuştu.

YENİ ANAYASADAN ÜMİTSİZ

T24’te Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtlayan Ümit Boyner yeni anayasa çalışmalarından da ümitsiz olduğunu belirtti: “Üniversitelerde yaşananlar, basının ve sivil toplum kuruluşlarının geldiği yer ortada. Farkı fikirlere tahammül, fikir ve örgütlenme özgürlüğünde geldiğimiz yer de ortada. Açıkçası ben şu andaki ortamı çok zor buluyorum” ifadesini kullandı. Boyner İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılma kararını da şöyle eleştirdi: “Her şeyden önce devlet erkek şiddetine karşı kadının yanında olacağına dair bir inancı temsil ediyordu, o ortadan kalktı. Kadını erkekle eşit gören düşüncenin aile yapısını bozması gibi hem ataerkil hem de cehalete dayalı bakış açısını haklı kılmaya çalışması bence en büyük kaybımız” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Parası kalmayan vatandaş kredi kartına yüklendi

Tam kapanmaya nakitsiz giren halk, ihtiyaçlarını kredi kartı ile karşıladı. Kapanmanın ilk haftasında kredi kartı harcamaları yüzde 25 arttı. Harcamaların büyük kısmı online alışverişlerde yapıldı.

BOLD – Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından açıklanan verilere göre tam kapanmanın başladığı 30 Nisan haftasında kredi kartı kullanımı yüzde 25 arttı. Tam kapanma ile birlikte halkın kredi kartına yöneldiği ifade edilen açıklamada, kredi kartı ile yapılan harcamalarda market, alışveriş merkezleri, kulüp, dernek ve sosyal hizmetler dışındaki tüm harcamalarda düşüş gerçekleştiği belirtildi.

YILLIK ARTIŞ YÜZDE 80’E ULAŞTI

Nisan 2020’de başlayan kısıtlamaların bugüne kadar sürmesiyle, kartlı harcamalardaki yıllık artış yüzde 80’e ulaştı. Harcama gruplarına göre bakıldığında, kalemlerin tamamında yıllık olarak artış gözlendi. Salgından en olumsuz etkilenen harcama gruplarında yıllık artış oranlarının da yüksek olduğu görüldü.

ARTIK ALIŞVERİŞLER ONLINE YAPILIYOR

Pandemi dönemi ile başlayan ve halkın ciddi yönelimi ile önem kazanan online alışverişler Nisan ayında da artışını sürdürdü. Halkın internet üzerinden yaptığı alışverişlerin yıllık artışı yüzde 85’e, telefonla yapılan işlemlerinki ise yüzde 67’ye ulaştı.

NİSAN’DA KARTTAN 109 MİLYARLIK HARCAMA YAPILDI

Nisan 2021’de online harcamaların toplam harcamalar içindeki payının yüzde 34 olduğu açıklandı. Kredi kartları ile toplam 581 milyon işlem yapılırken, 109 milyar TL banka kartı ve kredi kartı ile harcama yapıldı.

AKP sonrası hayal kırıklığı olur mu?

Okumaya devam et

Ekonomi

Gram altın 500 TL’ye gidiyor

Altının ons fiyatı 1.840 dolara ulaştı. Gram altın ise 490 lira sınırına dayandı. Ons fiyatının 1.850 doları geçmesi halinde altının gram fiyatı 500 liraya ulaşacak.

BOLD – Altın yatırımcısının beklediği yükseliş 2 haftadır aralıksız devam ediyor. Bu yılın başında 1.700 doların altına gerileyen ons fiyatı önce 1.800 dolara çıktı. Ardından 1.835 dolara yükselen sarı metal, yeni haftanın ilk gününde 1.840 dolarla başladı.

Ons fiyatındaki artışa paralel olarak kuyumcularda gram altın fiyatları da yükseldi. 2021 ocak ve şubat ayında 400 liranın altına gerileyen gram altın 488 liraya çıktı. Altındaki yükselişin 500 liraya kadar aralıksız devam edeceği kaydedildi.

ÇEYREK ALTIN 850 YOLUNDA

6 aydır 700 -750 lira arasında gezinen çeyrek altın fiyatlarında da artış başladı. Kuyumcularda 806 ile 810 liraya yükselen çeyrek altının, ons fiyatlarındaki artışla birlikte 850 liraya kadar tırmanacağı vurgulanıyor. Analistler, uluslar arası piyasalarda ons fiyatlarında 1.850 dolar direnç noktasının kırılmasıyla 1.900 dolara kadar herhangi bir engel bulunmadığını kaydediyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0