Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Benim komünist dönemde yaşadıklarım size yaşatılan kabusun yanında hafif kalır”

Uluslararası Yazarlar Birliğinin Romanya Şubesi, Türkiye’deki tutuklu gazetecilere dayanışma mektubu gönderdi. Romanya’nın duayen gazetecilerinden Liviu Antonesei, Ahmet Altan’a gönderdiği mektubunda “Benim komünist dönemde yaşadıklarım, size yaşatılan kabusun yanında hafif kalır” dedi.

BOLD – Uluslararası Yazarlar Birliğinin (PEN) Romanya üyeleri, Türkiye’deki mahpus gazetecilerle ilgili farkındalık oluşturmak için mektup kampanyası düzenledi. Journalist Post’tan Necdet Çelik’in haberine göre PEN üyesi 11 yazar ve şair, jailedjournos.com sitesinde yer alan listeden 11 tutuklu gazeteci seçerek her birine mektup yazdı. Alfabetik sıraya göre her gün bir mektup derneğin resmi sayfasından ve Facebook hesabından yayımlandı.

Mektuplar Türkçeye tercüme edilerek tutuklu gazetecilerin kaldığı cezaevlerine gönderildi. Devlet radyosu Radio Romania Cultural’daki bir yayında kampanyayı değerlendiren PEN Romanya Başkanı Radu Vancu, benzer tecrübeleri yaşayan Romanyalı aydınların, Türk meslektaşlarıyla empati yapmak ve onlara umut vermek için bu inisiyatifi başlattıklarını söyledi. Merkezi kuruluş PEN International’ın Türkiye’deki mahpus gazetecilerin durumunu sürekli gündemde tuttuğuna vurgu yapan Vancu, yeni başlatılan ‘Action for Turkey-Türkiye için Aksiyon’ kampanyasında Romanya şubesi olarak hızla harekete geçtiklerini söyledi.

AKLIMIN UCUNDAN GEÇMEZDİ!

Kısa süre önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin baskısıyla Silivri Cezaevinden tahliye edilen Ahmet Altan’a mektup yazan Romanya’nın duayen gazetecilerinden Liviu Antonesei, kendi geçmişinden bahsetti. “Benim komünist dönemde yaşadıklarım, size yaşatılan kabusun yanında hafif kalır. Bir gazeteci için darbeye katılım suçunun senarize edilebileceği aklımın ucundan geçmezdi” ifadelerini kullandı.

Mektubunun sonunda 68 yaşındaki Antonesei, Romanya’daki tüm aydınlar adına haksız yere hapiste tutulan gazeteci ve yazarların serbest bırakılmasını istedi. Araştırmacı gazeteci Sabina Fati ise Hidayet Karaca’ya yazdığı mektupta, “Sen sansürlenmekle kalmadın, aynı zamanda hiçbir şey söylememen için ağzını tıkamaya çalıştılar. Ancak senin tekrar mikrofona konuşabileceğin ilerideki özgür günler için olanca gücünle direndiğini biliyorum” cümlelerine yer verdi.

Romanyalı aydınlar, yazdıkları satırları Türk meslektaşlarıyla özgürce, karşılıklı oturarak Türk kahvesi içme dilekleriyle sonlandırdı. Tutuklu gazetecilerle dayanışma platformu olan Jailedjournos.com’un verilerine göre halen Türkiye cezaevlerinde 143 gazeteci ve medya çalışanı bulunuyor.

Dünya

Rusya’nın Tataristan bölgesinde okul katliamı: 11 ölü

Rusya’nın Kazan kentinde bir okula silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda çoğu öğrenci ve öğretmen en az 11 kişinin hayatını kaybederken saldırganlardan birinin öldürüldüğü bildirildi.

BOLD – Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da bir okula sabah saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. İlk belirlemelere göre, saldırıda dokuzu öğrenci en az 11 kişi hayatını kaybetti, 32 kişi de yaralandı.

Rus basınında yer alan haberlere göre, hayatını kaybeden öğrencilerden ikisi okul binasının üçüncü katından atladı.

Silahlı saldırının yanı sıra bir de patlama sesi duyulduğu bildirilirken, saldırganların sayısı konusunda ise çelişkili bilgiler verildi. Ajansların verdiği bilgilere göre, genç yaştaki iki saldırgandan biri gözaltına alınırken diğeri ise vurularak öldürüldü. TASS haber ajansında, “İlk alınan bilgilere göre, Kazan’daki okula saldırı düzenleyen ikinci saldırgan bina içinde öldürüldü” ifadeleri yer aldı.

Saldırının nedeni henüz bilinmiyor. Olay yerinden gelen ilk görüntülerde okulun önünde birçok ambulansın bulunduğunu ve çok sayıda yardım görevlisinin okula girdiği görüldü. Ayrıca binadaki camların kırıldığı da göze çarptı.

Saldırının nedeni bilinmiyor. Polis saldırıyla ilgili soruşturma başlattı.

Kazan Moskova’nın 720 kilometre doğusunda yer alıyor. Rusya’da okullar bir haftalık tatilin ardından salı günü yeniden açılmıştı.

İsrail’in Gazze’ye hava saldırılarında 9’u çocuk 24 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye’de de görülen Hindistan varyantı ‘kaygı veren mutasyon’ kategorisine yükseltildi

Dünya Sağlık Örgütü, Hindistan’da ortaya çıkan koronavirüs mutasyonunun, ‘dünyayı kaygılandıran mutasyon’ olarak niteledi. Bu mutasyonun diğer mutasyonlara göre daha hızlı bulaştığı vurgulandı. Hindistan mutasyonuna Türkiye’de de rastlandı.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Hindistan’da ortaya çıkan koronavirüs mutasyonunun, ‘dünyayı kaygılandıran mutasyon’ olarak niteledi. Örgüt, B.1.617 olarak listelenen mutasyonun diğer mutasyonlara göre daha hızlı bulaştığını açıkladı.

DSÖ’nün verilerine göre, Hindistan mutasyonu şu ana kadar 30 ülkede tespit edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Nisan ayı sonunda yaptığı açıklamada Hindistan mutasyonunun İstanbul’da 5 kişide tespit edildiğini, vakaların izolasyonda ve takip altında olduğunu söylemişti.

Daha önce İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya mutasyonları da benzer kategoriye alınmıştı

Bir mutasyonun, ‘kaygı2 seviyesine çıkarılması için bazı kriterleri doğrulaması gerekiyor. Bunların arasında kolay bulaşma, daha ağır hastalık ve antikora karşı direnç gibi özellikler yer alıyor.

Hindistan mutasyonunun, ülkede şu an yaşanan vaka ve ölüm artışlarının sebebi olup olmadığı üzerine araştırmalar yürütülüyor.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde, Pazartesi günü 366,161 yeni vaka ve 3 bin 754 ölüm açıklandı.

BioNTech’in çocuk korona aşısına ABD’den onay çıktı

Okumaya devam et

Dünya

İngiltere’de bir yıldır ilk kez Kovid-19 kaynaklı ölüm yaşanmadı

Aşılamada dünyada en başarılı ülkeler arasında gösterilen İngiltere’de bir yıldır ilk defa Kovid-19 kaynaklı ölüm yaşanmadı. Koronavirüs tedbirlerini aşamalı olarak gevşeten İngiltere, tribünleri taraftarlara açmayı planlıyor.

BOLD – Pazartesi günü Kovid-19 kaynaklı ölümlerin son bir senedir ilk defa yaşanmadığı İngiltere’de spor severlere sevindirici haber geldi.

Pandemi kısıtlamalarının hafifletilmesinde 17 Mayıs’ta üçüncü aşamaya geçecek ülkede Başbakan Boris Johnson, tribünlerin yeniden seyircilerine kavuşacağını açıkladı.

“Sınırlı kapasite şartıyla turnikelerin yeniden döneceğini” ifade eden Başbakan Johnson, ilk etapta her maç için en fazla 10 bin kişi kabul edileceğini belirtti.

Daha düşük kapasiteli açık hava spor müsabakalarında bu sayı 4 binle, kapalı spor salonlarında ise binle sınırlı kalacak.

17 Mayıs’tan itibaren sinema, tiyatro ve müzeler de yeniden açılırken, restoran ve barlar ise iç mekanlarda müşteri kabul etmeye başlayacak.

İngiltere’de koronavirüs kısıtlamalarının hafifletilmesi kapsamında ikinci adım 12 Nisan’da atılmış, ülkedeki tüm mağaza, spor salonu, kuaför, kütüphane ve açık hava restoranları açılmıştı.

İngiltere’de Kovid-19 ile ilgili tüm kısıtlamaların 21 Haziran’da kaldırılması bekleniyor.

BioNTech’in çocuk korona aşısına ABD’den onay çıktı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0