Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dünyaya koronavirüs aşısı satan Rusya kendi halkını aşı olmaya ikna edemedi

Dünya’nın pek çok ülkesine Kovid-19 aşısı ihraç eden Rusya’da nüfusun sadece yüzde 5’ine iki doz aşı yapıldı. Kamuoyu anketlerine göre Rus halkının yüzde 70’i aşı olmaya sıcak bakmıyor.

BOLD – Dünya’nın pek çok ülkesine Kovid-19 aşısı ihraç eden Rusya’da yaklaşık 5 aydır süren aşı kampanyasında teşviklere rağmen, 1 Mayıs verilerine verilerine göre nüfusun yüzde 5’ine iki doz aşı yapıldı. Kamuoyu anketlerine göre Rus halkının yüzde 70’i aşı olmaya sıcak bakmıyor.

Kovid-19 aşısını ilk uygulayan ülke olan Rusya’da 1 Mayıs itibariyle yaklaşık 7,5 milyon kişinin iki doz olmak üzere 12,4 milyon kişi aşılandı.

Nüfusu yaklaşık 146 milyon olan Rusya’da aşılananların oranı (ilk doz) yüzde 8,6 oranında kaldı. Avrupa Birliği ülkelerinde halkın yüzde 27’si, ABD’de ise yüzde 43’ü en az bir doz Kovid-19 aşısı oldu.

Rusya, Haziran ayı ortasına kadar 30 milyon, Ağustos ayına kadar ise 69 milyon kişinin aşılanması hedeflendiğini açıklamıştı.

Rusya’da, büyük çoğunluğunu Sputnik V’in oluşturduğu 28 milyon iki dozluk Kovid-19 aşısı seti üretildi ve 17,4 milyon doz dolaşıma girdi.

TEŞVİKLERE RAĞMEN TALEP SINIRLI KALDI

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, 28 Nisan’da yaptığı açıklamada ülkede yeterli aşı bulunduğunu belirterek talebin ülkenin aşılama oranında belirleyici faktör olduğunu söyledi.

Rusya’da 18 yaşın üzerinde herkes aşı olabiliyor. Aşının teşvik edilmesi için alışveriş merkezleri de dahil olmak üzere pek çok noktada aşı merkezi oluşturuldu. Başkent Moskova’da sayıları 200’ü aşın aşı merkezleri arasında bir de tiyatro salonu bulunuyor.

60 yaş üzeri kişileri teşvik amacıyla bin ruble (yaklaşık 110 TL) alışveriş kuponu verilmeye başlandı. Kuponlar, ortalama emekli maaşının 20 bin ruble (yaklaşık 2200 TL) olduğu ülkede yine de beklenen etkiyi yaratmadı.

Rusya’da aşıya talebin düşük olmasında halkın devletin ürettiği ürünlere güveninin düşük olmasının etkili olduğu belirtiliyor.

HALKIN SADECE YÜZDE 30’U AŞI OLMAK İSTİYOR

Rusya’nın en önemli bağımsız anket firmalarında Levada Center tarafından Şubat ayında yapılan bir kamuoyu yoklamasında, ankete katılanların sadece yüzde 30’u Sputnik V ile aşı olmak istediğini belirtti.

Uluslararası tıp dergisi ‘The Lancet’te yayınlanan verilere göre Sputnik V aşısının etkinlik oranı yüzde 91,6.

Aşıyı üreten Rus Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü’nün raporlarına göre ise Sputnik V aşısı yüzde 97,6’lık koruma sağlıyor.

100’DEN FAZLA ÜLKEDEN 630 MİLYON DOZ SİPARİŞ ALDI

Rusya’nın ürettiği Sputnik V aşısından bugüne kadar 100’den fazla ülke 630 milyon doz sipariş verdi.

Ancak bugüne kadar sadece 11,5 milyon doz ihraç edilebildi. Türkiye ve Çin dahil pek çok devlet, aşıyı kendi ülkesinde de üretmek istiyor.

Türkiye, 15 ülkeden gelenlerden PCR testi istemeyecek

Dünya

Enes Kanter’e Cumhurbaşkanı’na hakaretten dava: Erdoğan’ın hislerini biraz incitmişim

Türkiye’deki insan hakları ihllalerini her platformda dile getiren NBA yıldızı Enes Kanter’e Cumhurbaşkanı’na hakaretten dava açıldı. Los Angeles Başkonsolosluğu’nun kendine ulaştırdığı tebligat kağıdını önce yırtan, sonra da yaktan Kanter, “Öyle görünüyor ki Erdoğan’ın hislerini biraz incitmişim” dedi.

BOLD – Amerikan Ulusal Basketbol Ligi NBA’de ‘Portland Trail Blazers’ takımının yıldızlarından Enes Kanter, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini bulunduğu ABD’de her platformda dile getiriyor. Kanter bu yüzden de Türkiye’deki AKP yönetiminin ve Erdoğan’ın hedefinde.

2017 yılında pasaportu AKP yönetimi tarafından hukuksuzca iptal edilen ve 2019 yılında Türkiye’nin hakkında ‘kırmızı bülten’ talebinde bulunduğu NBA yıldızı Enes Kanter, sürekli tehditler de alıyor.

MAHKEME TEBLİGATINI ÖNCE YIRTTI, SONRA DA YAKTI

Kanter’e son olarak cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldığı ortaya çıktı. Dava tebligat kağıdı Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosluğu tarafından Enes Kanter’e ulaştırıldı.

Kanter, kendisine ulaştırılan dava tebligatını önce yırttı, ardından da yaktı.

Twitter, hesabından buna ilişkin fotoğrafları paylaşan Kanter, “Diktatör Erdoğan beni dava ediyor ve ‘ona hakaret’ etmem dolayısıyla tutuklanmamı istiyor. Derisi bir soğanınkinden daha ince. Öyle görünüyor ki Erdoğan’ın hislerini biraz incitmişim” diye yazdı.

Enes Kanter ABD’de kardeşi Kerem Yunanistan’da fırtına estiriyor

Okumaya devam et

Dünya

Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff gazeteci Mehmet Baransu’yu çizdi

Dünyaca ünlü Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff, Türkiye’de 6 yıl 2 ay 10 gündür cezaevinde olan gazeteci Mehmet Baransu’yu çizdi. Latuff, Baransu’nun kelepçelerini gösterdiği ve sembol olan fotoğrafını kullandı.

BOLD – Jailed Journos Platformu, Şubat ayında 6 yıl 2 ay 10 gündür Silivri cezaevinde olan gazeteci Mehmet Baransu’nun özgürlüğüne tekrar kavuşması için kampanya başlattı. “MehmetBaransuya Özgürlük #FreeMehmetBaransu” etiketiyle yapılan paylaşımlara binlerce kişi destek verdi. Dünyada yaşanan önemli toplumsal olayları kendine has çizgileriyle anlatan, muhalif, aykırı kişiliğiyle bilinen Brezilyalı ünlü karikatürist Carlos Latuff da, Mehmet Baransu’nun tekrar özgürlüğüne kavuşması için yapılan kampanyaya destek verdi. Latuff, Baransu için özel bir çizim gerçekleştirdi. Ünlü çizer, Baransu’nun mavi gömleğiyle jandarmalar arasında giderken ellerini havaya kaldırarak ve tarihi bir sembol olarak kayıtlara geçen görüntüsünü kullandı.

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’nın Tataristan bölgesinde okul katliamı: 7’si öğrenci 8 kişi hayatını kaybetti

Rusya’nın Kazan kentinde bir okula silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda çoğu öğrenci ve öğretmen en az 8 kişinin hayatını kaybederken 19 yaşındaki saldırganın yakalandığı bildirildi.

BOLD – Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da bir okula sabah saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. İlk belirlemelere göre, saldırıda yedisi öğrenci biri öğretmen en az 8 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi de yaralandı.

Bazı öğrenciler saldırı sırasında panik içinde pencereden atladı. Güvenlik güçleri, saldırı sonrası okulda operasyon düzenledi. 19 yaşındaki saldırgan da yakalandı.

ZANLI ESKİ BİR ÖĞRENCİ

Saldırıyı düzenlediğinden şüphelenilen eski bir öğrenci gözaltına alındı. 19 yaşındaki zanlının dört yıl önce okuldan mezun olduğu ve saldırı öncesinde Telegram üzerinden mezunu olduğu okula yönelik bir eylem planlandığını açıkladığı ortaya çıktı.

Zanlının okul binasına ana kapıdan giriş yaptığı ve elindeki makineli tüfekle etrafa ateş açtığı belirtildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı, daha önce Rus medyasında yayımlanan bazı haberlerin aksine şüphelinin yalnız hareket ettiğini açıkladı.

Saldırının nedeni henüz bilinmiyor. Olay yerinden gelen ilk görüntülerde okulun önünde birçok ambulansın bulunduğunu ve çok sayıda yardım görevlisinin okula girdiği görüldü. Ayrıca binadaki camların kırıldığı da göze çarptı.

Saldırının nedeni bilinmiyor. Polis saldırıyla ilgili soruşturma başlattı.

Kazan Moskova’nın 720 kilometre doğusunda yer alıyor. Rusya’da okullar bir haftalık tatilin ardından salı günü yeniden açılmıştı.

Kazan Moskova’nın 720 kilometre doğusunda yer alıyor. Rusya’da okullar bir haftalık tatilin ardından salı günü yeniden açılmıştı.

PUTİN’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Minnihanov olayı ‘büyük bir trajedi’ olarak nitelendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye dileklerini iletti. Kremlin Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, “Devlet Başkanı silahlı bir saldırıda hayatını kaybeden çocukların yakınlarına başsağlığı ve olayda yaralananlara da geçmiş olsun dileklerini iletmektedir” denildi.

İsrail’in Gazze’ye hava saldırılarında 9’u çocuk 24 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0