Ekonomi

İçişleri Bakanlığı, marketleri reyon reyon kapatıyor

İçki yasağının ardından marketlere yönelik yeni kısıtlamalar gelmeye devam ediyor. Son genelgeyle artık marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar dışında herhangi bir ürün satılamayacak. Marketlerdeki elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim, ev tekstili, zücaciye gibi reyonlar da kapatılacak.

BOLD – İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere “Market Tedbirleri” konulu genelge gönderildi. Genelgeyle marketlerde temel ihtiyaçlar dışında bir ürün satılması yasaklandı.

MARKETLERLE İLGİLİ YENİ GENELGE YAYIMLANDI

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Market Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı. Bu kapsamda daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının belirtildiği hatırlatıldı.

AMAÇ YOĞUNLUĞUN ÖNÜNE GEÇMEK

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda tedbirler alındığı belirtilerek, “Marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek” denildi.

CUMA GÜNÜNDEN İTİBAREN UYGULANACAK

7 Mayıs Cuma gününden itibaren marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabileceği vurgulanan genelgede, “Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek. Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak” denildi.

Camiyi postalla basan polis genelgeye mi güvendi?

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version