Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Türk Hava Kuvvetleri eskiyor”

Türkiye’nin elinde bulundurduğu F-16 ve F-4 savaş uçakları da ömrünü tamamlamak üzere. S-400’ler için F-35’lerden vazgeçmek ise büyük bir hata.

BOLD – Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi’nden güvenlik ve savunma uzmanı Can Kasapoğlu’nun hazırladığı ve ünlü Forbes dergisinin de alıntı yaptığı rapora göre Türk Hava Kuvvetleri eskiyor. Kasapoğlu, ‘Türkiye ve Türk Hava Kuvvetlerinin savaş kabiliyetlerinin önümüzdeki 10 yıl içinde ciddi bir testle karşı karşıya kalacağını’ belirtti.

Türk Hava Kuvvetleri’nin elinde şu anda Soğuk Savaş döneminden kalma 4. nesil F-16 ve 3. nesil F-4 savaş uçaklarının kaldığını belirten Can Kasapoğlu, bu uçakların da ömrünün tamamlamak üzere olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alması sonrası 5. nesil F-35 hayalet savaş uçaklarından 100 adet alma planının suya düştüğünü belirten Kasapoğlu, Türkiye’nin bölgedeki rakiplerinden Yunanistan ve İsrail’in F-35 veya 4.5 nesil olarak kabul edilen Fransız Rafale uçaklarından satın aldığını söyledi.

Kasapoğlu, “Ara bir çözüm bulunmazsa Türk hava gücü dünya trendlerinin gerisinde kalacak” ifadelerini kullandı.

Yunanistan, Fransa’dan 18 Rafale savaş uçağı satın almak için anlaşma imzaladı. Ayrıca ABD’ye F-35 savaş uçaklarından almak için görüşmelerini sürdürüyor. İsrail ise toplam 75 adet F-35 savaş uçağı almayı planlıyor ve bunlardan 50’sinin siparişini verdi. 2021 yılı Ocak ayı itibariyle de 23’ünü teslim aldı.

S-400’LER İÇİN F-35’LERDEN VAZGEÇMEK KÖTÜ BİR TERCİH

S-400 hava savunma sistemleri için F-35’lerden vazgeçmenin ‘kötü bir tercih’ olduğunu belirten Kasapoğlu, “Türkiye’nin savunma planlaması ve ulusal güvenlik gereksinimleri, SAM (karadan havaya füze) yoğun bir kuvvet yapısına uygun değildir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine yeni giren S-400 stratejik SAM sistemi, ağ merkezli mimarideki eksiklikler nedeniyle istenilen seviyede performans göstermeyecektir” dedi. 

SİHA VE İHA’LAR F-35’LERİN YERİNİ DOLDURAMAZ

İsrail, Suriye’ye düzenlediği hava saldırılarını genellikle radar izi düşük olan F-35 savaş uçakları ile gerçekleştiriyor

Türkiye’nin ürettiği silahlı ve silahsız insansız hava araçlarının (SİHA-İHA) da F-35 gibi insanlı gelişmiş savaş uçaklarının yerini kesinlikle dolduramayacağını vurgulayan Kasapoğlu, “Yapay zeka ve algoritmik savaş kapsamında değişim potansiyeli olsa da hava savaşı parametreleri hala insanlı platformlar etrafında şekilleniyor.” ifadelerini kullandı.

TF-X PROJESİ GECİKEBİLİR

Milli Muharip Uçak – TF-X uçağının maketi

Can Kasapoğlu’nun hazırladığı EDAM raporuna göre, Türkiye’nin 2029’a üretmeyi planladığı yeni nesil TF-X savaş uçakları da uluslararası şirketlerden motor tedarikinde yaşanacak sorunlar nedeniyle gecikebilir.

F-35 LERİN GELMEMESİ DENİZ KUVVETLERİNİ DE ETKİLEYECEK

F-35 savaş uçaklarının gelmemesi sadece Hava Kuvvetleri’ni değil Türk Deniz Kuvvetleri’ni de etkileyecek. Türk Deniz Kuvvetleri, Anadolu isimli amfibi (çıkarma) gemisini yakında envanterini dahil edecek ve planlamasını F-35’lerin kısa kalkış-dikey iniş yapabilen ‘B’ modellerinin alımına göre yaptı.

Yapım halindeki TCG Anadolu çok amaçlı amfibi hücum gemisi

Anadolu amfibi gemisi, F-35 savaş uçaklarının ‘B’ modeli gibi kısa kalkış-dikey iniş yapabilen savaş uçaklarına uygun olarak üretildi. Yani bir anlamda hafif bir uçak gemisi (light aircraft carrier) olarak düşünülebilir. Ancak Türkiye programdan çıkarıldığı için artık bu uçaklardan alamayacak ve Anadolu gemisini hafif bir uçak gemisi olarak kullanamayacak.

İngiliz Kraliyet Donanması’na ait HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde konuşlu F-35B savaş uçağı

Dünyada F-35B savaş uçakları dışında sadece İngilizlerin Harrier isimli savaş uçakları kısa kalkış-dikey iniş yapabiliyor. Onların da teknolojisi çok eskidi ve İngiltere envanterden çıkardığı Harrier savaş uçaklarını ABD’den aldığı F-35B model savaş uçakları ile değiştirdi.

TÜRK HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ YETERSİZ

EDAM raporuna göre, Türkiye’nin hava ve füze savunma sistemleri de zayıf. Suriye’de Türk birliğinin Rus savaş uçakları ve Libya’daki Türk üssünün Birleşik Arap Emirlikleri savaş uçakları tarafından vurulması sırasında bu zayıflık ortaya çıktı. Bu yüzden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava ve füze savunma sistemlerine ihtiyacı giderek artıyor.

Türkiye’nin Suriye, Ermenistan, İran ve Rusya gibi balistik füzelere sahip ülkelerle çevrili olduğunu ifade eden EDAM uzmanı Can Kasapoğlu, F-35’lerin radar izlerinin az olması ve gelişmiş sensörleri ile bu ülkelerin füze rampalarına saldırılarda kullanılabileceği ve bu yönüyle Türkiye’nin hava ve füze savunma sistemine önemli katkısının olabileceğini kaydetti.

Kasapoğlu’na göre, Türkiye’nin hava gücünü sürdürmesi için acilen F-35 programına dönmesi gerekiyor. Bu hem Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş yeteneklerini arttıracaktır hem de ekonomik ve teknik getirileri olacaktır.

F-35 PROJESİ

Türkiye, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı’na (JSF) Ortak Mutabakat Zaptı ile ortak üretici olarak katılmıştı.

Programın katılımcıları Türkiye’nin yanı sıra ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Avustralya, Danimarka, Kanada ve Norveç’ten oluşuyordu.

Türkiye ilk etapta 100 adet F-35A uçağı almayı taahhüt etmişti.

Türk hükümetinin Rusya’dan 2019 yılı Temmuz ayında S-400 füze savunma sistemi alması sonrası ABD Türkiye’yi ve Türk şirketlerini F-35 projesinden çıkartmıştı.

Ayrıca, Türk pilotların ve teknik personelin ABD’deki eğitimleri durdurulmuş, Türkiye tarafından yaklaşık 1.2 milyar dolar ödenmiş 8 adet F-35 uçağının teslimatını da durdurmuştu. Daha sonra bu uçaklar ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na aktarılmıştı.

Pentagon, F-35 programından çıkarılması sonucu Türk şirketlerinin yaklaşık 9 milyar dolarlık iş kaybına uğrayacağını açıklamıştı.

ABD F-35 programından Ankara’yı resmi olarak çıkardı: Türkiye’nin kaybı ne kadar?

Dünya

Enes Kanter’e Cumhurbaşkanı’na hakaretten dava: Erdoğan’ın hislerini biraz incitmişim

Türkiye’deki insan hakları ihllalerini her platformda dile getiren NBA yıldızı Enes Kanter’e Cumhurbaşkanı’na hakaretten dava açıldı. Los Angeles Başkonsolosluğu’nun kendine ulaştırdığı tebligat kağıdını önce yırtan, sonra da yaktan Kanter, “Öyle görünüyor ki Erdoğan’ın hislerini biraz incitmişim” dedi.

BOLD – Amerikan Ulusal Basketbol Ligi NBA’de ‘Portland Trail Blazers’ takımının yıldızlarından Enes Kanter, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini bulunduğu ABD’de her platformda dile getiriyor. Kanter bu yüzden de Türkiye’deki AKP yönetiminin ve Erdoğan’ın hedefinde.

2017 yılında pasaportu AKP yönetimi tarafından hukuksuzca iptal edilen ve 2019 yılında Türkiye’nin hakkında ‘kırmızı bülten’ talebinde bulunduğu NBA yıldızı Enes Kanter, sürekli tehditler de alıyor.

MAHKEME TEBLİGATINI ÖNCE YIRTTI, SONRA DA YAKTI

Kanter’e son olarak cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldığı ortaya çıktı. Dava tebligat kağıdı Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosluğu tarafından Enes Kanter’e ulaştırıldı.

Kanter, kendisine ulaştırılan dava tebligatını önce yırttı, ardından da yaktı.

Twitter, hesabından buna ilişkin fotoğrafları paylaşan Kanter, “Diktatör Erdoğan beni dava ediyor ve ‘ona hakaret’ etmem dolayısıyla tutuklanmamı istiyor. Derisi bir soğanınkinden daha ince. Öyle görünüyor ki Erdoğan’ın hislerini biraz incitmişim” diye yazdı.

Enes Kanter ABD’de kardeşi Kerem Yunanistan’da fırtına estiriyor

Okumaya devam et

Dünya

Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff gazeteci Mehmet Baransu’yu çizdi

Dünyaca ünlü Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff, Türkiye’de 6 yıl 2 ay 10 gündür cezaevinde olan gazeteci Mehmet Baransu’yu çizdi. Latuff, Baransu’nun kelepçelerini gösterdiği ve sembol olan fotoğrafını kullandı.

BOLD – Jailed Journos Platformu, Şubat ayında 6 yıl 2 ay 10 gündür Silivri cezaevinde olan gazeteci Mehmet Baransu’nun özgürlüğüne tekrar kavuşması için kampanya başlattı. “MehmetBaransuya Özgürlük #FreeMehmetBaransu” etiketiyle yapılan paylaşımlara binlerce kişi destek verdi. Dünyada yaşanan önemli toplumsal olayları kendine has çizgileriyle anlatan, muhalif, aykırı kişiliğiyle bilinen Brezilyalı ünlü karikatürist Carlos Latuff da, Mehmet Baransu’nun tekrar özgürlüğüne kavuşması için yapılan kampanyaya destek verdi. Latuff, Baransu için özel bir çizim gerçekleştirdi. Ünlü çizer, Baransu’nun mavi gömleğiyle jandarmalar arasında giderken ellerini havaya kaldırarak ve tarihi bir sembol olarak kayıtlara geçen görüntüsünü kullandı.

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’nın Tataristan bölgesinde okul katliamı: 7’si öğrenci 8 kişi hayatını kaybetti

Rusya’nın Kazan kentinde bir okula silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda çoğu öğrenci ve öğretmen en az 8 kişinin hayatını kaybederken 19 yaşındaki saldırganın yakalandığı bildirildi.

BOLD – Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da bir okula sabah saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi. İlk belirlemelere göre, saldırıda yedisi öğrenci biri öğretmen en az 8 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi de yaralandı.

Bazı öğrenciler saldırı sırasında panik içinde pencereden atladı. Güvenlik güçleri, saldırı sonrası okulda operasyon düzenledi. 19 yaşındaki saldırgan da yakalandı.

ZANLI ESKİ BİR ÖĞRENCİ

Saldırıyı düzenlediğinden şüphelenilen eski bir öğrenci gözaltına alındı. 19 yaşındaki zanlının dört yıl önce okuldan mezun olduğu ve saldırı öncesinde Telegram üzerinden mezunu olduğu okula yönelik bir eylem planlandığını açıkladığı ortaya çıktı.

Zanlının okul binasına ana kapıdan giriş yaptığı ve elindeki makineli tüfekle etrafa ateş açtığı belirtildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı, daha önce Rus medyasında yayımlanan bazı haberlerin aksine şüphelinin yalnız hareket ettiğini açıkladı.

Saldırının nedeni henüz bilinmiyor. Olay yerinden gelen ilk görüntülerde okulun önünde birçok ambulansın bulunduğunu ve çok sayıda yardım görevlisinin okula girdiği görüldü. Ayrıca binadaki camların kırıldığı da göze çarptı.

Saldırının nedeni bilinmiyor. Polis saldırıyla ilgili soruşturma başlattı.

Kazan Moskova’nın 720 kilometre doğusunda yer alıyor. Rusya’da okullar bir haftalık tatilin ardından salı günü yeniden açılmıştı.

Kazan Moskova’nın 720 kilometre doğusunda yer alıyor. Rusya’da okullar bir haftalık tatilin ardından salı günü yeniden açılmıştı.

PUTİN’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Minnihanov olayı ‘büyük bir trajedi’ olarak nitelendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye dileklerini iletti. Kremlin Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, “Devlet Başkanı silahlı bir saldırıda hayatını kaybeden çocukların yakınlarına başsağlığı ve olayda yaralananlara da geçmiş olsun dileklerini iletmektedir” denildi.

İsrail’in Gazze’ye hava saldırılarında 9’u çocuk 24 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0