Gündem

Abdulmecit Baskın cinayetinde Mehmet Ağar nasıl aklandı?

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in videolu itirafları sonrası eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’la ilgili fail-i meçhul iddiaları yeniden gündeme geliyor. Eren Baskın, babası Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın’ın öldürülmesi olayında azmettiricilik iddiasıyla yargılanan Ağar’ın tüm delillere rağmen beraat kararıyla ödüllendirildiğini söyledi.

BOLD – Eren Baskın, sosyal medya hesabından babası Abdulmecit Baskın’ın 4 Ekim 1993’te öldürülmesi olayıyla ilgili yargılanan Mehmet Ağar’ın özel harekatçı Ayhan Çarkın’ın itirafları ve tüm delillere rağmen beraat ettirildiğini belirtti.

Eren Baskın, Sedat Peker’in Mehmet Ağar’la ilgili gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesiyle ilgili ifşaatlarının ardından babası Abdulmecit Baskın’ın öldürülmesi olayıyla ilgili sosyal medyadan açıklamalarda bulundu. Baskın, “Babamın öldürülmesi olayında azmettirici Mehmet Ağar Tüm delillere rağmen beraat kararı ile ödüllendirildi. Bir yargılama tiyatrosu düzenlendi. Ağar onca delil ve tanıklığa rağmen bir kere olsun adliyeye getirilemedi. Babamın katilleri gerçek anlamda bir yargılama ile cezalandırılana kadar savaşmaya devam edeceğim!” dedi. Baskın, paylaşımında şunları kaydetti:

SÜLEYMAN SOYLU ATTIĞIM TWEETE SORUŞTURMA AÇTIRDI
  • Babam Abdulmecit Baskın’ın öldürülmesi olayının azmettiricisi Mehmet Ağar, suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgütün faaliyetleri çerçevesinde taammüden adam öldürme suçlaması ile yargılandı ve akabinde tüm delillere rağmen beraat kararı ile ödüllendirildi!
  • Bir yargılama tiyatrosu düzenlendi. Onlarca insanın öldürülmesinden sorumlu Mehmet Ağar onca delil ve tanıklığa rağmen bir kere olsun adliyeye getirilemedi. İnanılmaz bir biçimde ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan Ağar duruşmalardan vareste tutuldu.
  • Ayhan Çarkın’ın tüm ölüm talimatlarını Mehmet Ağar’dan aldık açıklamalarına rağmen mahkeme heyeti Çarkın’ın deli olduğunun saptanması için hastaneye sevk etti. Akli dengesi yerindedir raporu gelmesine rağmen söylediklerine itibar edilmedi.
  • MİT Türkiye’deki ilgili ilk telefon dinleme tapelerini mahkemeye kanıt niteliğinde göndermişti. Kayıtlarda Özel harekatçı Tarık Ümit ve Korkut Eken arasında geçen konuşma içerikleri öldürdükleri insanların üzerinden çıkan saat, para ve değerli eşyalar üzerineydi!
  • Öldürülen insanların vücudundan çıkan mermiler Özel Harekat envanterinde bulunan UZİ marka silahlardı. Bu silahlar istenildiğinde ise kayıp olduklarına dair bir cevap verildi.
  • Mehmet Eymür yapmış olduğu tanıklıkta tüm cinayetlerin azmettiricisi Mehmet Ağar’dır demesine rağmen, Susurluk komisyonu başkanlarından Fikri Sağlar’ın bu cinayetler gerçektir ve bu konu hakkındaki tüm gerçekler raporumuzda vardır demesine rağmen Yüce mahkeme ilgili raporların istenmesinde yarar yoktur kararı verdi.
  • Nihayetinde acılarımızla dalga geçer gibi tüm sanıklar hakkında beraat kararı verildi ve şimdi görüyorum ki bu olayları onlarca kez anlatmamıza rağmen bu gün Mehmet Ağar hakkında yazılanlar insanları şaşırtıyor.
  • Yahu ben babamın katilini ararken ülkenin iç işleri bakanı Ankara’da öldürülen babam için dağda öldürüldü dediği için attığım tweete soruşturma açtırdı. Bu insanların bu ülkeye bakış açısını mı sorguluyorsunuz!
  • Hiç unutmayın! Bizler kayıplarımızın akıbetini aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Babamın katilleri gerçek anlamda bir yargılama ile cezalandırılana kadar savaşmaya devam edeceğim!
MÜEBBETLE YARGILANAN AĞAR DURUŞMAYA DAHİ GELMEDİ

Ankara Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın, 2 Ekim 1993 tarihinde iş yerindeki makamından çıktıktan sonra özel harekat polisleri tarafından gözaltına alındı. Baskın’ın cesedi, 4 Ekim 1993 tarihinde elleri arkadan bağlı şekilde öldürülmüş halde Gölbaşı’nda bulundu. Olaydan 18 yıl sonra, 26 Mart 2011 tarihinde özel harekât polisi Ayhan Çarkın, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği ifadede 1993 yılında Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin’in emriyle, Abdülmecit Baskın’ı gözaltına aldıklarını ve Baskın’ın özel harekat polisleri Ziya Bandırmalıoğlu ile Ayhan Akça tarafından öldürüldüğünü detaylarıyla anlattı. Mehmet Ağar’ın yanı sıra dönemin Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin, eski MİT yöneticisi, emekli Yarbay Korkut Eken ile Ayhan Çarkın’ın olduğu 12 kişi hakkında, “Suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgütün faaliyetleri çerçevesinde adam öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle dava açıldı. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara JİTEM davası olarak bilinen davada 13 Aralık 2019 tarihinde Ağar’la birlikte tüm sanıkların beraatine karar verdi.

Sedat Peker gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Mehmet Ağar’ı işaret etti: Ödeşmek adettendir

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya