Dünya

Macron’a ikinci bildirinin faturası zorunlu emeklilik ve ceza

Fransız hükumeti, muvazzaf ve emekli askerlerden Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yönelik ikinci bildiriye bu kez sert tepki gösterdi. Genelkurmay, bildiriye katılanların zorunlu emekli edilebileceği uyarısında bulundu. Cezaların yolda olduğu mesajı verildi.

BOLD – Fransa’da sağcı bir dergide yayımlanan ve ‘iç savaş tehdidine karşı’ uyarı olduğu savunulan mektuba imza atanlara cezalar yolda. İmzacı askerlerin ayrıca istifa etmesi isteniyor. 130 binden fazla kişinin imza attığı söylenen mektupta, Fransız hükumeti İslamcılığa karşı taviz vermekle suçlanıyordu. Macron’un gelecek seçimlerdeki en önemli rakibi aşırı sağın lideri Marine Le Pen ise ilk mektupta olduğu gibi bu bildiriyi de memnunlukla karşıladığını söyledi.

FRANSIZ GENELKURMAYINDAN İSTİFA ÇAĞRISI

Fransa Genelkurmay Başkanı François Lecointre, askeri personele seslendiği mesajında, ‘özgürce düşüncelerini ve inançlarını ifade etmek için’ kurumdan ayrılmalarının doğru olacağını savundu. Francois Lecointre, bildiriye katılanların zorunlu emeklilikten, disiplin cezasına kadar çeşitli yaptırımlarla karşılaşabileceğini söyledi. Askeri personeli sorumluluklarını ihlal etmekle suçlayan Lecointre, bu askerlerin ‘kişisel kanaatlerinin’ orduyu siyasi tartışmaların içine çektiğini de söyledi.

HÜKUMETTEN SERT TEPKİ

Başbakan Jean Castex, bildiriyi, aşırı sağın siyasi manevrası olarak niteledi. Macron’a yakınlığıyla tanınan İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, bildiriye taraf olan ancak ismi açıklanmayan imzacıları, ‘cesaretten yoksun olmakla’ suçladı. Savunma Bakanı Florence Parly, aşırı sağ eğilimli Valeurs Actuelles dergisinin internet sitesinde pazar günü yayımlanan uyarıyı, ‘kaba bir siyasi planın parçası’ diyerek kınadı.

MEKTUPTA NELER VAR?

20’si emekli general ve bazıları halen görevde 100’ü subay binden fazla askerin 21 Nisan’da yayınladığı ‘iç savaş’ uyarılı mektuba, ordudan bir grup Pazar günü yeni bildiri yayınlayarak destek vermişti. Valeurs Actuelles adlı dergide yayımlanan mektubun bir grup asker tarafından yazıldığı ancak aynı zamanda halkın desteğinin de alındığı öne sürülmüştü. Mektuba imza atan askerlerin adı, sayısı ve rütbelerine ise yer verilmemişti. Pazar günü yayımlanan mektubun yazarları kendilerini Afganistan, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde görev yapmış veya yerel terörle mücadele operasyonlarına katılan genç nesil askerlerin bir parçası olarak tanımlıyor.

Her rütbeden askerlerin bulunduğu grup, Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere, ‘ülkede iç savaş çıkacağı ve bu durumda ordunun düzeni sağlayacağı’ uyarısında bulundu. Mektupta, “Fransa’nın başarısız bir devlet olmasına izin vermeniz için mi savaştılar… Bir iç savaş çıkarsa, ordu kendi topraklarında düzeni koruyacaktır” denildi ve şu ifadelere yer verildi: “Hiç kimse bu kadar korkunç bir durumu istemez. Ama evet, Fransa’da iç savaş mayalanıyor ve bunu çok iyi biliyorsunuz.”

DAHA ÖNCE DE BİLDİRİ YAYINLANMIŞTI

20 emekli general, emekli ve muvazzaf 100 kadar subay ile binden fazla askerin, Valeurs Actuelles sitesinde 21 Nisan’da yayımladıkları bildiride, ülkede büyüyen bir kaos olduğu iddiasında bulunularak, Macron’a bu kaosu engellemezse iç savaş çıkacağı ve ölümlerden sorumlu olacağı uyarısında bulunulmuştu.

İslamcılık ve banliyölerde yaşayanların, Fransa’da toplumsal bölünmeye yol açtığı iddia edilen mektupta, askerler, yöneticilerin bu tehlikeleri yok etmesi gerektiğini savunmuştu.

Fransa’da 16 emekli generalin, ayrıca Ulusal Meclisteki siyasi gruplara ‘İslamcılığa ve Fransa’nın parçalanmasına karşı küresel bir stratejinin’ geliştirilmesinin talep edildiği ve ‘iç savaş’ uyarısının yapıldığı bir dosya gönderdiği de ortaya çıkmıştı.

Fransız askerlerden Macron’a ikinci ‘iç savaş’ uyarısı

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version