Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Saray Kabinesi yok hükmünde

Türkiye’yi çıkardığı kararnamelerle yöneten AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Kabinesi için kararname çıkarmadığı ortaya çıktı. Anayasa hukuku profesörü Kemal Gözler, herhangi bir dayanağı bulunmayan kabinenin yok hükmünde olduğunun altını çizdi.

BOLD – Anayasa hukuku profesörü Kemal Gözler şu anki haliyle “Cumhurbaşkanı Kabinesi”nin, anayasal, yasal ve hatta kararnamesel dayanaktan yoksun olduğunu belirtti. Köklü gelenekleri olan bir devlete bu durumun yakışmadığını vurgulayan Gözler, “Kabine toplantılarına ya son verilmeli ya da anayasal bir dayanağa kavuşturulmalıdır” dedi.

KABİNEYE İLİŞKİN BİR HÜKÜM YOK

Prof. Dr. Kemal Gözler, “anayasa.gen.tr”de kaleme aldığı yazıda bakanların, cumhurbaşkanı başkanlığında toplanıp memleket işlerini görüşmesinin “normal” olmadığını belirterek, “1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde, ‘Yüksek İstişare Kurulu’, ‘Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’ gibi çeşitli kurullara ilişkin hükümler var. Ama ‘Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ isimli kurula ilişkin hüküm yok. Sadece anayasada ve 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde değil, diğer Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde ve kanunlarda da Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne ilişkin bir hüküm yok” dedi. Cumhuriyet’ten İpek Özbey’in haberine göre Gözler, “Türkiye’de 9 Temmuz 2018’den önce başbakan ve bütün bakanların katılımıyla oluşan kurula ‘Bakanlar Kurulu’ ismi verilirdi. ‘Bakanlar Kurulu’ lağvedildikten sonra 9 Temmuz 2018’den sonra Cumhurbaşkanı ve bütün bakanların katılımıyla oluşan kurula ‘Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ ismi verilmeye başlandı” dedi.

BİR KÖY BİLE TEK KİŞİ TARAFINDAN YÖNETİLMEZ

Türkiye’de, anayasal ve yasal temeli olsaydı, bu makaleyi yazmayacağını belirten Prof. Gözler, “Burada ‘Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi’ni kuran 21 Ocak 2017 tarih ve 6771 sayılı Anayasa Değişikliği Kanunu’nu hazırlayanlara da bir çift sözüm var: Sanki Türkiye gibi büyük bir ülkenin tek bir kişi tarafından yönetilebilmesi mümkünmüş gibi bir hükumet sistemi tasarladılar! Türkiye’de bir köy bile bir muhtar tarafından tek başına yönetilmez; muhtarın yanında bir ‘ihtiyar heyeti’ vardır. Anayasa değişikliği teklifini hazırlayanlar, bütün yürütme yetkisini, kimseyle paylaştırmaksızın olduğu gibi cumhurbaşkanına verdiler. Oysa bu yetkinin, esasen cumhurbaşkanına verilse de teklif veya onay işlemleriyle veya ihtiyari veya mecburi istişare usulleriyle başka makamlarla paylaştırılması mümkündü. Bunun yapılmasının da ‘Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ne veya başkanlık sistemine aykırı bir yanı yoktu” dedi.

KABİNE HERHANGİ BİR KARAR ALAMAZ

Gözler yazısında, kabinenin yasal bir dayanağı olmadığına dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin varsa aldığı kararlar ‘istişari karar’, yani ‘mütalaa’ olarak da görülemezler. İstişari kararlar dahi, birer idari işlem veya idari işlemin bir parçası veya yerine göre idari işlemin önkoşuludur. İstişari kararlar da kamu gücüne dayanırlar. Dolayısıyla istişari kararların da anayasayla, kanunla veya hiç olmaz ise -koşullarını yerine getirmek kaydıyla- Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle öngörülmeleri gerekir. Benim görebildiğim kadarıyla hukukumuzda ‘Cumhurbaşkanı için istişare usulü’ öngören bir hüküm yoktur” dedi. Gözler, anayasal, yasal ve kararnamesel dayanaktan yoksun Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin herhangi bir karar alamayacağını kaydetti.

AKP’de aşk başkadır

Gündem

Son Paramount beleşçisi

Sedat Peker’in ‘beleşçiler’ diye tanımladığı günlüğü 100 bin lira olan Paramount Otel’de bedava tatil yapan gazeteci ve bürokratların ardından, milyar dolarlık aile şirketi olan Binali Yıldırım’ın ismi de konuk listesinden çıktı.

BOLD – Sedat Peker’in gündeme getirdiği Paramount Otel’in konuk listesi gündemi sallamaya devam ediyor.

Otelin el değiştirme şekli ve kara para aklama iddiaları yüzünden dikkatler otelde bedava tatil yapanların üzerine çekildi. Günlüğü 100 bin lira olan ultra lüks otelde gazeteciler Cem Küçük, Veyis Ateş, bürokratlar Esat Toklu, İsmail Demir ve Cihat Yaycı’nın kaldığı daha önce basına yansımıştı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Halk TV’de katıldığı bir programda çarpıcı iddialarda bulundu.

Firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’a ait Paramount Otel ile ilgili konuşan Başarır, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın 2017 yılında söz konusu otelde kaldığını öne sürdü.

Başarır, “Otel ile ilgili uzun süredir çalışıyorum. Otelin genel direktöründen çamaşırcısına kadar herkesle görüştüm. Otelin tüm güvenlik kayıtlarının her yıl saklandığını biliyorum. Buradan açıklıyorum: Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ailesi ile kaldı” ifadelerini kullandı.

KARAKTER MESELESİ

Oğullarının işlettiği deniz taşımacılığı yapan aile şirketlerinden milyarlarda dolarlık servet sahibi olan Binali Yıldırım’ın da Paramount beleşçileri listesine girmesi sosyal medya kullanıcılarına pes dedirtti. Onur Aymaz adlı kullanıcı: “Paramount Otel’de kalan kalana.. Binali Yıldırım’da orada tatildeymiş. Orada nasıl kalınmış malumumuz artık ama Her işi de geçtim, milyar dolar servetiniz var ama yine de her işinizi beleş görelim istiyorsunuz. Bu da karakter meselesi” ifadeleriyle tepkisini gösterdi.

Yılmaz Özdil ve Uğur Dündar’ın SBK kavgası: Mezarıma gelmeyeceksin!

 

Okumaya devam et

Gündem

Tarım İşletmeleri 43 yarış atı satacak

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü 43 baş safkan Arap koşu tayını açık arttırma usulüyle satacak. İhaleye katılmak isteyenler at başına 5 bin TL geçici teminat yatırmak zorunda.

BOLD- Resmi Gazeteye verilen ilanda 43 baş safkan Arap koşu tayının satış ihalesinin yapılacağı açıklandı. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğünün yetiştirdiği 43 baş yarış atı ihalesi 27 Temmuz 2021 tarihinde saat 13.00’de yapılacak.

Bursa Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü’ndeki ihale açık arttırma usulüyle olacak.

PTT’de yolsuzluk iddiası: 850’şer bin TL aldılar

 

Okumaya devam et

Gündem

Ömer Faruk Gergerlioğlu’ndan yeni fotoğraf: İyi ki eğilmedim

Bir tweeti paylaştığı için 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan insan hakları savunucusu HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun cezaevinde sakal bıraktığı fotoğrafı yayınlandı. Gergerlioğlu, “İyi ki eğilmedim” dedi.

BOLD – Hakkında verilen hapis cezasının onanmasından sonra milletvekilliği düşürülen ve 2 Nisan’da Sincan Cezaevine gönderilen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yeni bir fotoğrafı yayınlandı.

Bıraktığı sakallarının oldukça beyazlaştığı görülen Gergerlioğlu’nun huzurlu ve ümitli halinin yansıdığı fotoğrafı oğlu Salih Gergerlioğlu Twitter hesabından  paylaştı.

ZİNDAN ZULMEDEN İKTİDARDAN HAYIRLIDIR

Salih Gergerlioğlu, paylaşımına babasının bir sözünü de not düştü: “Zindan, benim için Ak Parti ve MHP’nin talip olduğu zulüm, vicdansızlık, yolsuzluk ve despotluk içindeki iktidardan çok daha hayırlıdır. İyi ki eğilmedim.” Ömer Faruk Gergerlioğlu Sincan 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi.

ÇİÇEK MOTİFİNİ ÇOK GÖRDÜLER

Ömer Faruk Gergerlioğlu, KHK’lı Alev Şahin’in kendisine gönderdiği örgü ipinden yapılmış çiçek motifinin kendisine verilmediğini Twitter hesabından açıklamış, “Haramilikle özgürlüğümüzü kısıtladıkları yetmiyor, dostluk ve kardeşliğimizi de engellemeye çalışıyorlar.” demişti.

‘Kara Efe’ Ahmet Burhan’ın hayatı İngilizce çizgi roman oldu

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0