Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

HSK seçiminde iktidar ve muhalefet anlaştı: 4-4-3

Meclis’te Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliği seçimi için AKP ve MHP ile muhalefet partileri arasındaki pazarlığın anlaşmayla sonuçlandığı belirtildi. TBMM’nin HSK üyeliği için seçeceği 7 üyeden 4’ünü AKP ve MHP’nin 3’ünü ise CHP ve İyi Parti’nin belirleyeceği öğrenildi. 4 HSK üyesini ise AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan atayacak.

BOLD – HSK üyeliği seçimleri için Anayasa ve Adalet Komisyonlarından oluşturulan Karma Komisyon toplantısı sonrası partilerin seçeceği isimler konusunda anlaşmaya varıldığın belirtildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Çankaya Köşkü’nde yaptığı görüşmede görüşülerek adaylar konusunda muhalefetle uzlaşma sağlanma konusunda görüş birliğine varıldığı belirtildi.

Son TV isimli sitede yer alan habere göre, HSK üyeliği için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından seçilecek 7 üyeden 4’ünün AKP ve MHP’nin belirleyeceği, 3’ünün ise CHP ve İyi Parti’nin adayı olacağı kaydedildi. Başvuran 118 aday arasından komisyonda belirlenen isimler, TBMM Genel Kurulu’na sunulacak.

TBMM’nin 7 adayı belirlemesinin ardından HSK’ya seçilecek 4 üyeyi AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan belirleyecek. Erdoğan, ilk derece hakim ve savcıları arasında 4 üyeyi atayacak.

YÜKSEL KOCAMAN ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Öte yandan düğünün ardından Saray’da Erdoğan’ı ziyarete giden ve daha sonra Yargıtay üyeliğine seçilen eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman. Karma Komisyon’a dilekçe vererek HSK adaylığından çekildi. Komisyon, 3 adayın ise şartları taşımadığı gerekçesiyle adaylığını düşürdü. Aday adayı sayısı 114 oldu. Bu listede, 50 Yargıtay üyesi, 10 Danıştay Üyesi, 12 öğretim üyesi ve 42 avukat bulunuyor.

AKP VE MHP’NİN ADAYLARI

Kulislerde AKP’nin HSK’ya Yargıtay’dan 16. Ceza Dairesi üyesi Ergun Şahin’i, Danıştay’dan eski TÜRGEV yöneticisi Aysel Demirel ile Manisa’dan AKP milletvekili adayı olan Avukat Bilal Temel’i aday olarak belirleyeceği belirtiliyor. MHP’nin ise Devlet Bahçeli’nin avukatı ve mevcut HSK üyesi Hamit Kocabey’i aday yapacağı kaydedildi.

İYİ PARTİ 2 CHP 1 İSİMDE ANLAŞTI

CHP ile İyi Parti’nin de aday göstereceği isimler konusunda uzlaştığı belirtildi. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Millet İttifakına verilen 3 üyeden iki kişilik kontenjanın partisine verilmesinde ısrarcı olduğu, CHP’nin de “ittifakın zarar görmemesi” için bunu kabul ettiği bildirildi. İyi Partinin, Yargıtay üyesi Sinan Esen ile Prof. Dr. Cumhur Şahin’i aday göstereceği, CHP’nin ise 2014’de HSYK üyesi seçilen Yargıtay üyesi Ömür Topaç’ı aday yapacağı ifade edildi.

Sedat Peker: “İnsanların kafasındaki Fetö sorgulamalarını yüzde 50 yüzde 50’ye getirdiler”

Gündem

Erdoğan eleştirdiği THK’nın onursal başkanı çıktı

Orman yangınları sonrasında gündeme gelen Türk Hava Kurumu’nu “filosunu yenileyememekle” suçlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, THK’nın onursal genel başkanı çıktı. THK’nın sitesinde “Onursal Genel Başkanımız” bölümünde Erdoğan’ın fotoğrafı yer alıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “filosunu ve teknolojisini yenileyememiş” diye eleştirdiği Türk Hava Kurumu’nun (THK) onursal genel başkanı olduğu ortaya çıktı.

THK’NIN ONURSAL BAŞKANI ÇIKTI

Türkiye’nin birçok farklı noktasında çıkan yangınlarla ilgili THK uçaklarının kullanılmamasıyla ilgili eleştiriler konusunda bugün yangın bölgesinde açıklama yapan Erdoğan, “Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi uzun yıllardır bu görevi yürüten THK’nın filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın “filosunu ve teknolojisini yenileyememiş” dediği THK’da onursal başkan olduğu ortaya çıktı. THK’nın sitesinde “Onursal Genel Başkanımız” bölümünde Erdoğan’ın fotoğrafı yer alıyor.

https://www.thk.org.tr/onursal_genel_baskan

 

15 Temmuz mağduru Harbiyeli öğrenciler, AİHM önünde eylem yaptı

Okumaya devam et

Gündem

Yeni aşı çalışmalarına başlandı: Sinovac, Delta varyantında etkili değil mi?

Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronaVac aşısının oluşturduğu antikorların altı ay sonra önemli ölçüde düştüğünün açıklanmasının ardından şirketten yeni bir açıklama geldi. Sinovac, koronavirüsün yeni varyantı Delta için yeni aşı üretme çalışmalarına başladığını duyurdu. Bu açıklama “Sinovac, Delta varyantında etkili değil mi?” sorularını akıllara getirdi. 

BOLD – Türkiye’de de kullanılan ve etkinliği konusunda soru işaretleri bulunan Sinovac aşısı ile ilgili yeni açıklama geldi. Sinovac’ın baş ticaret yetkilisi Yang Guang, şirketin delta varyantına karşı yeni bir aşı geliştirme çalışmalarına başladığını açıkladı.

AŞILARIN DELTA VARYANTINA KARŞI ETKİNLİĞİ TARTIŞILIYOR

Son günlerde tüm dünyada ve Çin’de Kovid-19 vaka sayısının artmasının ardından aşıların Delta varyantına karşı etkili olup olmadığı tartışması başladı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), aşı kullanmış olan birinin delta varyantına yakalanabileceğini ancak aşının enfekte olma riskinin az azaltacağını, ağır belirtiler ve ölüm gibi en kötü sonuçları etkin şekilde önleyebileceğini söyledi. Dünyanın birçok yerine aşı ulaştıran Çinli şirketler de konuyla ilgili açıklama yaparak aşıların koruma derecesi hakkında bilgi verdi.

SİNOVAC DELTA İÇİN YENİ AŞI ÜRETECEK

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre Türkiye’de de yoğun olan kullanılan CoronaVac aşısını üreten Sinovac’ın baş ticaret yetkilisi Yang Guang, laboratuvarlarda yapılan aşının Delta virüsünün serum nötralizasyon antikor araştırmasında olumlu sonuçlar alındığını söyledi. Yang, buna karşın şirketin delta varyantına karşı yeni bir aşı geliştirme çalışmalarına başladığını söyledi. Sinopharm’a bağlı CNBG şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Yang Xiaoming de  “Laboratuvarda yapılan deneylerde, aşı kullandıktan sonra bağışıklık gücüne sahip insanlardaki serum örnekleri ile birçok virüs varyantının nötralizasyon deney sonucunda nötralizasyon gerçekleşti. Yani Sinopharm’ın aşıları hala etkin koruma sağlayabiliyor” dedi.

ANTİKORLAR 6 AYDA ÖNEMLİ ORANDA DÜŞÜYOR

Çin’de yapılan bir laboratuvar çalışması, CoronaVac aşısının oluşturduğu antikorların, çoğu kişide ikinci dozdan altı ay sonra önemli ölçüde düştüğünü gösterdi. 18-59 yaş arası sağlıklı yetişkinlerden alınan kan örneklerinin incelendiği araştırmaya göre iki ya da dört hafta arayla iki doz aşı uygulanan katılımcılardan sadece sırasıyla yüzde 16,9’u ve yüzde 35,2’si, ikinci dozdan 6 ay geçtikten sonra hastalığı önleyecek düzeyde antikora sahip olduğu görüldü.

 

15 Temmuz mağduru Harbiyeli öğrenciler, AİHM önünde eylem yaptı

Okumaya devam et

Gündem

15 Temmuz mağduru Harbiyeli öğrenciler, AİHM önünde eylem yaptı

15 Temmuz sonrası ordudan atılan askeri öğrenciler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde eylem yaptı. Haksız bir yargılamaya maruz kaldıklarına dikkat çeken askeri öğrenciler, tutuklu olan devre arkadaşlarına özgürlük istedi.

BOLD – Avrupa’nın farklı şehirlerinden gelen eski askeri öğrenciler, Türkiye’de askeri okulların kapatılışının 5. yıl dönümü sebebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde “tutuklu Harbiyeliler” için eylem yaptı.

HAKSIZ YARGILAMAYA MARUZ KALDILAR

Askeri öğrencilerin haksız bir yargılamaya maruz kaldığını belirten eylemciler, devre arkadaşlarına ait yüzükleri AİHM’in kapısına bıraktı. Öğrenciler, harbiyelileri hatırlatmak için 100’den fazla askeri öğrencinin fotoğrafını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin demir parmaklıklarına astı.

355 ASKERİ ÖĞRENCİYE MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLDİ

15 Temmuz’un ardından, müebbet hapis cezası alan askeri okul öğrencileri 2016’dan bu yana cezaevinde. 355 askeri öğrenciye “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçundan TCK 309/1 maddesi uyarınca müebbet hapis cezası verildi.

BM DERHAL TAHLİYELERİNİ İSTEDİ

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutukluluk Çalışma Grubu, geçen şubat ayında 15 Temmuz sonrası tutuklanan ve müebbet hapis cezası alan askeri öğrencilerin derhal tahliye edilmesi, zararlarının tanzimi ve sorumlular hakkında işlem yapılması yönünde karar verdi. Birleşmiş Milletler’in bu kararı uygulanmadı.

 

Ormanlar yanarken AKP talan yasası çıkarmış

Okumaya devam et

Popular

Shares