Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İflas Eden Esnaf Derneği iflasın eşiğinde

Tüm İflas Eden Mağdur Esnaf Derneği’nin üyesi son iki yılda 2.5 kat arttı, ancak bu artış imkanı kısıtlı olan derneği iflasın eşiğine getirdi. İflas eden esnaflara yardımcı olmakta zorlanan dernek, gelen yardım isteyenlerin telefonlarına da dönemiyor. Dernek, devletin esnafa verdiği desteğin azlığından yakınıyor.

BOLD – Koronavirüs salgını döneminde zor durumda olan esnaf ardı ardına kepenk indiriyor. İflas eden esnafa hukuki yardımda bulunmaya çalışan Tüm İflas Eden Mağdur Esnaf Derneği’nin (TİEMEDER) üye sayısı son iflaslarla birlikte 2.5 kat artarak 5 bini geçti. Dernek kendilerine ulaşan telefonlara geri dönüş yapmakta zorlanıyor.

YARDIM TALEBİNDE BULUNANLARIN SAYISI ARTTI

Gazeteduvar’dan Serkan Alan’a konuşan TİEMEDER Başkanı Tuncer Yıldız, salgın döneminde iflas ettiğini belirterek derneğe başvuranlar arasında ilk sırada restoran, lokanta ve eğlence sektörü işletmecilerinin olduğunu söyledi. Amaçlarının iflas edenlere yardımcı olmak, iş yönlendirmesi yapmak ve onları tekrardan hayata kazandırmak olduğunu belirten Yıldız, “Elimizdeki mevcut arkadaşları nasıl hayata kazandırabiliriz derken bu sefer pandemiden etkilenen esnafın geri dönüş sağlamasıyla büyük bir fırtınayla karşılaştık. Bizim imkanlarımız zaten kısıtlıydı. Mevcut üyelerimizin dışında üye sayımız arttı. Yardım talebinde bulunan insan sayısı arttı” dedi.

KÖTÜ YOLLARI TERCİH EDİP HAYATLARINA SON VERİYOR

Dernek olarak amaçlarının üye sayısını düşürmek olduğunu belirten Yıldız, 2019 yılında 2 bin olan üye sayısının bugün 5 bini geçtiğini ifade etti. Esnafın arka arkaya yaşadığı iflasların ardından derneğe yapılan başvuruların sayısının arttığını vurgulayan Yıldız, “Üye sayısının artmasını istemiyoruz. Tam tersine çok üzülüyoruz ve imkanlarımız dahilinde geri dönüş yapamadığımız insanlar da oluyor. Buhrana düşen insanlar bakıyor ki onurları zedeleniyor ve kötü yolları tercih ediyor. İnsanlar para bulamıyor, eşinin çocuklarının isteklerini karşılayamıyor ve ne yazık ki hayatlarına son veriyor” dedi.

ARAYANLARIN İLK SÖZÜ İNTİHAR

İflas eden esnafın büyük çoğunluğunun ilk sözünün “intihar” olduğunu söyleyen Yıldız, özellikle pandemi döneminde ekonomik durumun daha da kötüleştiğini dile getirdi. Yıldız, “Arayanların ilk lafı intihar. Biz psikolog değiliz. Maalesef bu kötü dönemi deneyimlemiş eski esnaflarız. Biz de insanları vazgeçirmeye çalışıyoruz. Borcunu sürekli ödeyen bir işletmeci birden sıfıra hatta eksiye düşüyor. Bu durumu yaşayınca da psikolojisi bitmiş durumda oluyor ve evine ekmek götüremiyor. Bu durumda ilk akla gelen intihar oluyor. Ve bu intiharlar yaşandıkça diğerlerini de tetikliyor. Biz ‘yapmayın hayatınız önemli bu günler geçecek’ diyoruz. Borçlarınız canınızdan daha kıymetli değil diyoruz” dedi.

YÖNLENDİRECEĞİMİZ İŞ ALANI DA YOK

Pandemi döneminden önce iflas eden esnafı farklı işlere yönlendirdiklerini aktaran Yıldız, “Pandemi döneminde çoğu işletme kapalı ve iflas ettiğini söyleyen insanları yönlendireceğimiz iş alanı da yok. Evde otura otura stresi, sıkıntısı artıyor. Bütün aile yükü üzerinde ve otomatikman buhrana düşünce kötü sonuçlara yöneliyor. Bizim de dernek olarak yapacaklarımız kısıtlı. Telefon üzerinden ne kadar destek olabiliriz? Zaten maddi bir destek veremiyoruz. Biz iflas etmişiz, dernek kurmuşuz o bile iflas aşamasında. Çünkü imkanlar çok kısıtlı ve insanlara yardımcı olmakta zorlanıyoruz” dedi.

DEVLETİN VERDİĞİ DESTEK BİR DAMLA SU

Pandemi döneminde hükumetin esnafa yönelik açıkladığı ekonomik desteklerin iflasları engellemediğini belirten Yıldız, “Pandemiden dolayı mağduriyeti daha da artan bir esnaf grubundan bahsediyoruz. Bunların iki yıldır kira, sigorta, vergi, yakıt gibi bir sürü masrafı var. Bu masrafları alt alta sıralayıp yanına devletin vermiş olduğu 5 bin liralık, 3 bin liralık katkıyı yazalım. İnanın bu masrafların yanında destek hiçbir şey. Esnaf yangın içerisinde ama devletin verdiği bir damla su. Hiçbir esnaf bugün, ‘devletin verdiği yardım beni izne çıkardı, yaralarıma merhem oldu’ diyemiyor” dedi.

ESNAFA PSİKOLOJİK DESTEK VERİLMELİ

Zor günler geçiren esnafa psikolojik destek verilmesi gerektiğini belirten Yıldız, “Ülkenin ekonomik seviyesinin artması lazım ki insanların alım gücü yükselsin. Alım gücü yükseldiğinde de esnafın kapısı çalınsın ve hiçbir esnaf iflas etmesin. Esnafa bu pandemiden sonra daha fazla teşvik verilmesi gerekiyor. Hibelerin oranları da yükseltilmeli. Kiralar konusunda indirim yapılması sağlanmalı. İflas edenlerin borçlarının yapılandırılması ve ödenmesi noktasında daha kolay yollar bulunmalı ve buna dönük kararlar alınmalı” dedi.

Damat Selçuk Bayraktar için 2.3 trilyon liralık ‘istisna’

Ekonomi

AKP Hükumetinin kamu işçisine zam teklifi 100 TL oldu

Devlette çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde AKP’nin zam teklifi tepki çekti. Hükumet, 3 bin 577 ile 3 bin 750 lira arasında maaş alanlara 100 lira, 3 bin 750 ile 4 bin lira arasında alanlara 60 lira seyyanen zam önerdi.

BOLD – Market ve pazarda her ürüne zam gelirken 100 liralık zammı yetersiz bulan Türk-İş ve Hak-İş, teklifin arttırılmasını isteyecek.

BAKANLIKLAR, ÜNİVERSİTELER VE HASTANELERDEKİ İŞÇİLER

Bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, il özel idareleri, demiryolları, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki işçileri yakından ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

SENDİKALAR 4 bin 800 LİRA İSTEDİ

Türk-İş ve Hak-İş, en düşük brüt ücretin 4 bin 800 liraya yükseltilmesi, 2021-2022 döneminde ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talep etti. AKP hükumeti brüt ücreti 3577-3750 lira arası olanlara 100 lira, brüt ücreti 3750-4000 lira arası olanlara 60 lira seyyanen zam ile yılın ilk 6 ayı için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon farkı teklif etti.

ASGARİ ÜCRETİN BİLE ALTINDA KALACAK

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, “Taleplerimiz ile hükümetin teklifi arasında ciddi bir fark var. Enflasyon, geçim şartları ve düşük ücretli işçilerin durumu ortada. 700 bin işçinin yaklaşık yarısı düşük ücretlerle çalışıyor. Hükümetin teklifindeki taban ücretin, yeni yılda asgari ücretin altında kalma riski söz konusu” dedi.

MEMUR MAAŞ ZAMMI PAZARLIĞI 2 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

İşçilerle ilgili toplu görüşmeler devam ederken, 2 Ağustos itibarıyla 4.2 milyon memur ve 2.2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023’te yapılacak zamların belirlenmesi için masaya oturacak.

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen de ortak taleplerini 26 Temmuz’da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunacak. Anlaşma sağlanamazsa zam oranına Hakem Kurulu karar verecek.

CHP’li Kuşoğlu: 783 şirket kayyımla yönetiliyor, paranızı böyle bir ülkede tutar mısınız?

Okumaya devam et

Ekonomi

CHP’li Kuşoğlu: 783 şirket kayyımla yönetiliyor, paranızı böyle bir ülkede tutar mısınız?

Afrasia Bank New World Wealth’in araştırmasına göre, 2016-2019’da en az 300 milyar dolar Türkiye’den yurtdışına kaçtı. Araştırmayı yorumlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, “Bir kişinin terörist olduğu kanaati oluşunca mal varlığına el konularak TMSF kayyım atıyor. Şu anda TMSF’nin kayyım atadığı 783 şirket var. Sizin 1 milyar dolarınız olsa böyle bir ülkede tutar mısınız?” dedi.

BOLD – CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, TMSF’nin şirketlere kayyım atamasını öngören OHAL uygulamasının 3 yıl daha uzatılmasına tepki gösterdi.

Türkiye’nin nüfusuna oranla dışarıya servet çıkarılan ilk ülke olduğunu belirten Kuşoğlu, şunları söyledi: “Afrasia Bank New World Wealth’in araştırmasına göre, 2016-2019 arasında Türkiye nüfusuna oranla dışarıya servet çıkan birinci ekonomi. Araştırmaya göre, 1 milyon dolar ve üstü 17 bin 100 hesap dışarı kaçmış. Ortalama 10 milyondan baz alsak 170 milyar dolar yapar. İlave çıkışlar söz konusu. Yani en az yurtdışında en az 300 milyar dolar var. Bir iş insanına göre bu rakam en az 500 milyar dolar. Türkler hem servetlerini yurtdışına götürüyor hem de yatırımlarını İspanya, İngiltere, Romanya hatta  Mısır’a yapıyor.”

TÜRKİYE’DE KARA PARA AKLANIYOR

Ekonomide son dönemde ortaya çıkan ‘çökmenin’ oluştuğunu vurgulayan Kuşoğlu, “6 servet affı yaptık. Vergi alınmayan bu aflarla bu servetler bankacılık sisteminde kayda giriyor, sonra tekrar geri yurtdışına çıkıyor. Bu da Türkiye’yi para aklayan ülke konumuna düşürüyor. Türk Lirası’nın düşmesi ile servet avcıları da türedi. Değeri 10 milyar dolar olan bir bankamızı 5 milyar dolara alabiliyorlar. Ekonomide yamukluk, çarpıklık var. Oysa yatırımcı, hukuka, demokrasiye ve ekonomiye güvenebilmeli” dedi.

AKP, KAYYIM UYGULAMASINI 3 YIL UZATTI

Sözcü gazetesinin haberine göre Kuşoğlu, yaşanan servet kaçırma işinin TBMM’den çıkan son torba yasayla artacağını savundu. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) 3 yıl daha kayyımlık yapabilmesini öngördüğünü vurgulayan Kuşoğlu,  “Yani bir kişinin terörist olduğu kanaati oluşunca mal varlığına el konularak TMSF kayyım atıyor. Şu anda TMSF’nin kayyım olarak atandığı 783 şirket var. Devlet bakkallık yapmaz diye 61 milyar dolarlık özelleştirme yapan iktidar, terörist diye yargıladığı 783 şirketin kayyumu. 3 yıl uzatılan bu kanun Türkiye’ye sıkıntı getirecek. Sizin 1 milyar dolarınız olsa böyle bir ülkede tutar mısınız?” diye sordu.

‘Kimsenin malında gözümüz yok’ diyen Erdoğan dünyayı ikna edemiyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Marketlerde ambalajlı fiyat hilesi

Türkiye’deki ucuz market zincirlerinde fiyat hilesi yapıldığı ortaya çıktı. Ürünlerin gramajını düşüren marketler, fiyatlarda indirim yapılmış gibi gösteriyor. Vatandaşlar kilo fiyatına baktığında zam yapıldığını fark edebiliyor.

BOLD – Ambalajlı fiyat hilesi hemen her üründü görülüyor. Yıllardır en az 1 litrelik ve 5 litrelik şişelerde satılan yağlar, yarım litrelik ve 4,5 litrelik olarak satılmaya başlandı. Fiyatı dudak uçuklatan ayçiçek yağında, firmalar çareyi gramajları küçültmekte buldu.

BİM MARKETİN GRAMAJ OYUNU

Birgün gazetesinin haberine göre raflarda bir kiloluk ambalajlarda satılan beyaz peynir de ambalajlar 900, 800, 700 grama kadar düşmüş durumda. Şikayetvar.com adlı sitede de gramaj oyunlarıyla ilgili çok sayıda şikâyet var. Bir tüketici aldığı peynirin etikette fiyatının ve gramajının düştüğünü ancak aslında zam geldiğini şöyle tespit ediyor: “Bim marketi bünyesinde satılan Binvezir çeçil peyniri daha önce 750 gr ve 21,90 TL’den satılıyordu. 26.06.2021’de market alışverişim sırasında etikette 21,90 TL’nin üzeri çizilerek 19,90 TL’ye indirilmiş görseli mevcuttu. Ürünü elime aldığımda küçülmüş olduğunu fark edip incelediğimde gramaj 500 gr’ye düşürülmüş. Daha önce 29 TL’ye denk gelen kilo fiyatı aslında 39,80 liraya yükseltilmiş.”

ÜLKER PAKETLERİ KÜÇÜLTTÜ

Habere göre en fazla şikâyet de çekirdekte. 200 gramlık paketlerin 180 grama düştüğünü iddia eden tüketiciler üretici firmaya tepkili. Çikolata ve bisküvi gibi ürünlerle ilgili yapılan şikâyetler de dikkat çekici. Ülker’in 1,5 yıldır gramaj düşürdüğü iddia eden bir tüketicinin firmaya tepkisi şöyle: “Ülker Biskrem aldım, sadece Biskrem değil birçok ürününde gramaj azaltmış. Marketlerde bakkalda 2,50 TL’ye satılan Biskrem’den kaç gram kâra geçtiniz. Fiyat aynı yani gizli zam yapmışlar Hanımeller de aynı.”

Okumaya devam et

Popular

Shares