Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İflas Eden Esnaf Derneği iflasın eşiğinde

Tüm İflas Eden Mağdur Esnaf Derneği’nin üyesi son iki yılda 2.5 kat arttı, ancak bu artış imkanı kısıtlı olan derneği iflasın eşiğine getirdi. İflas eden esnaflara yardımcı olmakta zorlanan dernek, gelen yardım isteyenlerin telefonlarına da dönemiyor. Dernek, devletin esnafa verdiği desteğin azlığından yakınıyor.

BOLD – Koronavirüs salgını döneminde zor durumda olan esnaf ardı ardına kepenk indiriyor. İflas eden esnafa hukuki yardımda bulunmaya çalışan Tüm İflas Eden Mağdur Esnaf Derneği’nin (TİEMEDER) üye sayısı son iflaslarla birlikte 2.5 kat artarak 5 bini geçti. Dernek kendilerine ulaşan telefonlara geri dönüş yapmakta zorlanıyor.

YARDIM TALEBİNDE BULUNANLARIN SAYISI ARTTI

Gazeteduvar’dan Serkan Alan’a konuşan TİEMEDER Başkanı Tuncer Yıldız, salgın döneminde iflas ettiğini belirterek derneğe başvuranlar arasında ilk sırada restoran, lokanta ve eğlence sektörü işletmecilerinin olduğunu söyledi. Amaçlarının iflas edenlere yardımcı olmak, iş yönlendirmesi yapmak ve onları tekrardan hayata kazandırmak olduğunu belirten Yıldız, “Elimizdeki mevcut arkadaşları nasıl hayata kazandırabiliriz derken bu sefer pandemiden etkilenen esnafın geri dönüş sağlamasıyla büyük bir fırtınayla karşılaştık. Bizim imkanlarımız zaten kısıtlıydı. Mevcut üyelerimizin dışında üye sayımız arttı. Yardım talebinde bulunan insan sayısı arttı” dedi.

KÖTÜ YOLLARI TERCİH EDİP HAYATLARINA SON VERİYOR

Dernek olarak amaçlarının üye sayısını düşürmek olduğunu belirten Yıldız, 2019 yılında 2 bin olan üye sayısının bugün 5 bini geçtiğini ifade etti. Esnafın arka arkaya yaşadığı iflasların ardından derneğe yapılan başvuruların sayısının arttığını vurgulayan Yıldız, “Üye sayısının artmasını istemiyoruz. Tam tersine çok üzülüyoruz ve imkanlarımız dahilinde geri dönüş yapamadığımız insanlar da oluyor. Buhrana düşen insanlar bakıyor ki onurları zedeleniyor ve kötü yolları tercih ediyor. İnsanlar para bulamıyor, eşinin çocuklarının isteklerini karşılayamıyor ve ne yazık ki hayatlarına son veriyor” dedi.

ARAYANLARIN İLK SÖZÜ İNTİHAR

İflas eden esnafın büyük çoğunluğunun ilk sözünün “intihar” olduğunu söyleyen Yıldız, özellikle pandemi döneminde ekonomik durumun daha da kötüleştiğini dile getirdi. Yıldız, “Arayanların ilk lafı intihar. Biz psikolog değiliz. Maalesef bu kötü dönemi deneyimlemiş eski esnaflarız. Biz de insanları vazgeçirmeye çalışıyoruz. Borcunu sürekli ödeyen bir işletmeci birden sıfıra hatta eksiye düşüyor. Bu durumu yaşayınca da psikolojisi bitmiş durumda oluyor ve evine ekmek götüremiyor. Bu durumda ilk akla gelen intihar oluyor. Ve bu intiharlar yaşandıkça diğerlerini de tetikliyor. Biz ‘yapmayın hayatınız önemli bu günler geçecek’ diyoruz. Borçlarınız canınızdan daha kıymetli değil diyoruz” dedi.

YÖNLENDİRECEĞİMİZ İŞ ALANI DA YOK

Pandemi döneminden önce iflas eden esnafı farklı işlere yönlendirdiklerini aktaran Yıldız, “Pandemi döneminde çoğu işletme kapalı ve iflas ettiğini söyleyen insanları yönlendireceğimiz iş alanı da yok. Evde otura otura stresi, sıkıntısı artıyor. Bütün aile yükü üzerinde ve otomatikman buhrana düşünce kötü sonuçlara yöneliyor. Bizim de dernek olarak yapacaklarımız kısıtlı. Telefon üzerinden ne kadar destek olabiliriz? Zaten maddi bir destek veremiyoruz. Biz iflas etmişiz, dernek kurmuşuz o bile iflas aşamasında. Çünkü imkanlar çok kısıtlı ve insanlara yardımcı olmakta zorlanıyoruz” dedi.

DEVLETİN VERDİĞİ DESTEK BİR DAMLA SU

Pandemi döneminde hükumetin esnafa yönelik açıkladığı ekonomik desteklerin iflasları engellemediğini belirten Yıldız, “Pandemiden dolayı mağduriyeti daha da artan bir esnaf grubundan bahsediyoruz. Bunların iki yıldır kira, sigorta, vergi, yakıt gibi bir sürü masrafı var. Bu masrafları alt alta sıralayıp yanına devletin vermiş olduğu 5 bin liralık, 3 bin liralık katkıyı yazalım. İnanın bu masrafların yanında destek hiçbir şey. Esnaf yangın içerisinde ama devletin verdiği bir damla su. Hiçbir esnaf bugün, ‘devletin verdiği yardım beni izne çıkardı, yaralarıma merhem oldu’ diyemiyor” dedi.

ESNAFA PSİKOLOJİK DESTEK VERİLMELİ

Zor günler geçiren esnafa psikolojik destek verilmesi gerektiğini belirten Yıldız, “Ülkenin ekonomik seviyesinin artması lazım ki insanların alım gücü yükselsin. Alım gücü yükseldiğinde de esnafın kapısı çalınsın ve hiçbir esnaf iflas etmesin. Esnafa bu pandemiden sonra daha fazla teşvik verilmesi gerekiyor. Hibelerin oranları da yükseltilmeli. Kiralar konusunda indirim yapılması sağlanmalı. İflas edenlerin borçlarının yapılandırılması ve ödenmesi noktasında daha kolay yollar bulunmalı ve buna dönük kararlar alınmalı” dedi.

Damat Selçuk Bayraktar için 2.3 trilyon liralık ‘istisna’

Ekonomi

Merkez’in doğrudan dolar satışı da dövizi durduramadı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşması sonrası 14.05’e kadar çıkan dolar kuruna Merkez Bankası doğrudan dolar satarak doğrudan müdahale etti. 12.67 liraya kadar gerileyen dolar kuru kısa sürede yine 13.35’lere kadar çıktı.

BOLD – Merkez Bankası, döviz kurlarında görülen fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiğini duyurdu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) müdahalesiyle 12,67 TL seviyesine kadar gerileyen dolar, yeniden 13,35 TL seviyesine yükseldi.

“SAĞLIKSIZ FİYAT OLUŞUMLARI”

Merkez Bankası piyasaya müdahale ettiğini açıkladı. TCMB’den yapılan açıklamada, “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

ÖRTÜLÜ OLARAK 128 MİLYAR SATMIŞTI

2019-2020 döneminde yaklaşık 128 milyar dolarlık örtülü rezerv satışı yaparak kur artışını frenlemeye çalışan TCMB, en son doğrudan müdahaleyi 23 Ocak 2014 tarihinde, yani yaklaşık sekiz yıl önce 3,15 milyar dolarlık satışla yapmıştı.

KISA SÜREDE YİNE YÜKSELDİ

Açıklamanın ardından dolar/TL kuru 12,67 seviyesine kadar geriledi. Dolar kısa sürede yine yükselerek 13.35 lira seviyelerine kadar çıktı. Merkez Bankası’nın swap hariç net rezervi eksi 35,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

FAİZ İNDİRİLİRSE ETKİSİ OLMAZ

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, söz konusu müdahalenin TCMB tarafından, “Ben buradayım” mesajı niteliğinde olduğunu, fakat faiz indirimlerinin devam etmesi durumunda bunun etkisinin beklendiği ölçüde olmayabileceğini söyledi.

 

Yunan askerleri, AB için çalışan tercümanı dövdükten sonra Türk tarafına bıraktı

Okumaya devam et

Ekonomi

Simidin tadı kaçtı: İstanbul’da fiyatı 3,5 TL’ye çıktı

İstanbul’da 100 gram simidin fiyatı yüzde 30 zamlandı ve 3,5 TL oldu. Maliyet artışları nedeniyle simidin fiyatının 5 TL’yi bulacağı belirtiliyor. Un ve susam fiyatlarına 2 saat arayla zam geldiği kaydedildi.

BOLD – İstanbul Un-İş Esnaf Sanaatkarlar Odası, simit ve pastane ürünlerine zam yaptı. Kısa süre önce 2.5 TL’ye çıkan ekmek fiyatlarında yeni zam baskısı sürerken, 100 gram simit yüzde 30 zamlandı ve 3.5 TL oldu.

Zam kararını alan İstanbul Un-İş Esnaf Sanaatkârlar Odası Başkanı Şaban Özdemir, esnafın mevcut şartlarla en fazla 5 ay daha dayanabileceğini belirtti.

Gıda maliyetlerinin dolara endeksli ancak dolardan daha fazla arttığını söyleyen Özdemir, “Dolar yüzde 30 artınca gıda fiyatları yüzde 300 artıyor, bunu görmemiz lazım” dedi. Unun fabrika çıkış fiyatının zammın yapıldığı gün 448 TL olduğunu söyleyen Özdemir, sadece simit değil pogaça gibi pastane ürünlerine de zam geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Biz iki yıldır simiti 2.5 TL’den satıyoruz, Bu sürede elektrikten doğalgaza, undan susama zam gelmeyen hiçbir şey kalmadı. Böyle giderse poğaça, açma, simit 5 TL’ye koşacak. Yağ, susam, pekmez, şeker, doğalgaz, elektrik, akaryakıt, peynir. Peynir tenekesi geçen yıl 170 TL’ydi, şu an 480 lira oldu. 10 kg katı margarin yağını 130 TL’ye alıyorduk, şu an 300 TL. Biz nasıl dayanalım?”

UN VE SUSAM FİYATLARI 2 SAAT ARAYLA DEĞİŞİYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fabrikalara ucuz un verdiği iddialarını da değerlendiren Özdemir, “Bu fiyatlar piyasaya yansımıyor demek ki arada bir rant var. Devlet el atsın, denetlesin bunları” dedi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ise ekmekte de esnafın talebinin karşılanmadığını söyledi ve zam taleplerini tekrarladı. Geçen ay alınan kararla 230 gram ekmeğin 2.50 TL’ye satıldığını hatırlatan Balcı, “Ekmeğin kilosu şu an 12 TL civarında, ama esnafı kurtarması için 14 TL olmalı” dedi.

Un ve susam gibi ana gider kalemlerinde fiyatların iki saat arayla değiştiğine şahit olduğunu söyleyen bir simit satıcısı ise “315 TL’den fiyat aldığımız un aynı gün içinde iki saat sonra 360 TL’ye geldi. Stokçuluk başladı piyasada, artık bu fiyat artışına bir şekilde denetim gelmeli. 150 çuval un istedik elimizde o kadar yok 25 çuvalını gönderelim kalanı iki gün sonra dediler. iki gün sonra gelen 125 çuvalda toplam 6 bin TL fiyat farkı ödedik” yorumunu yaptı.

Erdoğan’ın adını anması yetti: Dolar 14,05 TL

Okumaya devam et

Analiz

Konuştukça dolar rekor kırıyor: TL’ye taammüden saldırı

Açıklamalarıyla  TL’nin değerini düşüren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözleri her açıklaması dolara zirve yaptırıyor. Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili konuştuğu son bir ayda dolar 9.60 liradan 14.05 liraya kadar yükseldi. TL, son bir ayda dolar karşısında yüzde 50 değer kaybetti. 

BOLD – Kendisinin ekonomist olduğunu her platformda dile getiren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomi ile ilgili teorilerinin faturasını halk ödüyor. Yüksek faizin kur ve enflasyonu tetiklediğini öne süren Erdoğan’ın bu görüşünü her dillendirdiğinde dolar rekorunu yeniledi. Doların artışı ise başta gıda olmak üzere binlerce ürüne zam olarak döndü.

DOLAR 14.05 İLE REKORUNU TAZELEDİ

Dün gece TRT’de katıldığı programda ekonomi ile ilgili tezini yineleyen Erdoğan, ekonomi politikalarının devam edeceğini ifade ederek, “Çok açık, net söylüyorum. Biz inşallah seçim öncesine kadar ciddi manada faizin düştüğünü, kuru tetikleyen yüksek faizin düşüşü sebebiyle kurda da ciddi bir olumlu iyileşmenin olduğunu hep birlikte göreceğiz. Buna enflasyon da dahil” dedi. Erdoğan’ın bu açıklamaları sonrası dolar 14.05’e yükselerek rekor kırdı.

ERDOĞAN’A YALVARDI: ALLAH AŞKINA KONUŞMA ARTIK

Her konuşması sonrası doların yükselmesine sebep olan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki gösteren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Konuşmayla birlikte ise 14 TL’ye kadar yükseldi! Bu konuşmalar TL’ye taammüden saldırı niteliği kazandı. Allah aşkına konuşma artık!” dedi.

CHP’Lİ ÖZEL: ALLAH AŞKINA SUS

Erdoğan’a tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de bir hafta önce yaptığı paylaşımda “Allah aşkına sus” etiketi ile “Tayyip Erdoğan konuştukça Türk Lirası değer kaybediyor. Türkiye; tarihinin en büyük krizinde boğulurken iktidar partisi “kriz yokmuş” gibi davranıyor. TL’nin değer kaybını durdurmak için biz söyledik dinlemedin bak hemşire abla ne diyor!” demişti.

ERDOĞAN KONUŞTUKÇA HALK YOKSULLAŞTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her konuşması halka zam olarak yansıdı. Son bir ayda dolar kuru Erdoğan’ın konuşmaları sonrasında 9.60 liradan 14.05 liraya kadar yükseldi. Dolardaki bu artış sonrası başta gıda fiyatları olmak üzere iğneden ipliğe herşeye zam geldi. Market çalışanları günübirlik değişen fiyat etiketlerinden muzdarip olurken, birçok işletme zammın gerekçelerini açıklamak için işyerlerinin camına yazı asmak durumunda kaldı.

Resim

ZAM GELMEYEN ÜRÜN YOK GİBİ

Faturalardan akaryakıta, temel ihtiyaç maddelerinden ambalajlara kadar birçok ürün zamlandı. Fiyatı artan ürünlerin arasında ayçiçek yağı, zeytin yağı, tereyağı, şeker, un, ekmek, simit, zeytin, peynir, et, tavuk, tüp, makarna, sebze meyve, yumurta, süt, bisküvi, tuz, kahve, su bulunuyor.

ZAMLARDAN EN ÇOK YOKSULLAR ETKİLENDİ

Doların neden olduğu fiyat artışlarından en çok yoksulların çok tükettiği ekmek, makarna, un ve yumurta geldi. Ekmek fiyatları birçok kentte 2 lirayı geçerken, bir çuval un fiyatı 400 liraya dayandı. Gramı düşürülen makarnanın paket fiyatı 5 lirayı geçerken bir koli yumurtanın fiyatı ise 40 lirayı buldu.

 

Saray’a göre ekonomi 2022 yazında düzelecek: Seçimin şifresi

Okumaya devam et

Popular

Shares