Bizimle iletişime geçiniz

Videohaber

Peker’den Soylu’ya sürpriz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili TV yayınında Peker’i yalanladı. Peker’den cevap gecikmedi. Peki Soylu ve Peker’in açıklamalarının satır aralarında kimlere ne mesajlar var? Gazeteciler Fatih Akalan ve Levent Kenez yorumladı… BOLD

Videohaber

Turkey Tribunal’de Erdoğan rejiminin işkenceleri anlatıldı Saray’ı Lahey korkusu sardı

Ekrem Dumanlı ve Levent Kenez, Erdoğan rejimine işkenceyi devlet politikası haline getirmelerinden dolayı Lahey yolunun açıldığına işaret eden Lanotte’nin tespitlerini TR724’de değerlendirdi.

BOLD – Belçika eski Başbakan Yardımcısı ve İnsan Hakları Hukukçusu Prof. Dr. Lanotte, Turkey Tribunal’de Kırgızistan’dan kaçırılan Orhan İnandı’nın işkenceye uğrayan fotoğrafını gösterdi. Lanotte, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, İnandı’yı elçiliğimiz sayesinde yakaladık ve hepsini yakalayacağız demiştir. Daha önemlisi resimdeki insan elini tutuyor. Bir adli doktor, İnandı’nın işkence gördüğünü söyledi. Kolu kırılmış üç yerden” dedi.

Türkiye’de işkence ve insan kaçırma vakalarının sistematik ve yoğun bir şekilde devam ettiğini anlatan Lanotte, işkencenin bir devlet politikası haline dönüştüğünü delilleriyle birlikte ortaya koydu. Erdoğan rejimine Lahey yolunun açıldığına işaret eden Lanotte, “Uluslararası yasal topluluk eğer tepki göstermezse bu son vaka olmayacaktır. İşkence ve insan kaçırma vakaları devam edecektir. Bir insan hakları ihlali varsa bu çözümlenmelidir” dedi.

Lahey korkusu saran yandaş gazete ve televizyonlar tüm dünyanın izlediği Turkey Tribunal’ine yönelik karalama çalışması başlattı. TR724 TV’de gazeteciler Levent Kenez ve Ekrem Dumanlı, Lanotte’nin tespitlerini masaya yatırdı.

Profesör Lanotte, Turkey Tribunal’de işkencenin fotoğrafını gösterdi

Okumaya devam et

Videohaber

Merkez Bankası başkanı zoraki faiz düşürdü yamyam diktatör gündem oldu

Kavcıoğlu’nun iktidar baskısıyla faiz indirmesi sosyal medyada günün konusu oldu. Kullanıcılar, Erdoğan-Kavcıoğlu ilişkisini Uganda’nın yamyam diktatörü Idi Amin Dada dönemini anlatan film repliğiyle anlattı.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini 100 baz puan düşürdü. Böylece Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlık döneminde ilk kez faiz indirimine gidildi. Yüzde 19’den yüzde 18’e düşürülen faiz kararı sonrası dolar kuru 8,80’i aşarak rekor kırdı.

Bu kararla Merkez Bankası, 14 ay sonra ilk kez faiz indirmiş oldu. Genel beklenti eylül toplantısında faizin sabit tutulması yönündeydi. Bundan önceki son faiz indirimi 22 Mayıs 2020’deki Murat Uysal’ın başkanlık ettiği Para Politikası Kurulu’nda alınmış, politika faizi yüzde 8.75’ten 8.25’e indirilmişti. Sonraki süreçte ilk faiz artırım hamlesi ise 25 Eylül 2020’de gelmiş politika faizi yüzde 10.25’e yükseltilmişti. Merkez Bankası, politika faizini Kasım 2020’de yüzde 15’e, Aralık 2020’de yüzde 17’ye ve Mart 2021’de yüzde 19’a çıkarmıştı.

ERDOĞAN’DAN TALİMAT

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Haziran’da TRT Haber’de, “Merkez Bankası başkanımızla görüştüm, faizler inecek. Bunu temmuz-ağustosa kadar başarmamız lazım” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, son olarak geçen ay başında A Haber’de faiz oranlarıyla ilgili olarak, “Faiz oranlarında da bir defa düşüşe geçiyoruz ve yüksek faiz yok. Çünkü yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir ama düşük faiz de düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır ve ağustos ayı ile beraber de artık düşük enflasyona inşallah geçeceğiz. Bunun sinyalini ben de belli yerlere herhalde vermiş oluyorum ” ifadelerini kullanmıştı.

TALİMAT SONRASI HAMLESİ MERAK KONUSU OLDU

Erdoğan’ın bu sözleri sonrası Şahap Kavcıoğlu’nun hamlesi merak konusu oldu. Erdoğan’ın talimat gibi sözlerinin ardından faiz indirimin geleceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Döviz kurunun yükselişe geçeceğini bile bile faizde indirime gidilmesi muhalefetin ve vatandaşların tepkisini çekti.

Sosyal medyada ‘dolar’ etiketi günün en çok konuşulan gündemi oldu. Dolaşıma giren bir film repliği ise Erdoğan ile TCMB başkanları arasındaki ilişkiye yorumlandı.

Filmde Uganda’nın ‘Yamyam diktatör’ lakaplı devlet başkanı Idi Amin Aka, istihbarat çalışmaları için ödenek göndermeyen Merkez Bankası Başkanını azarlıyor. Döviz basmasını istediği başkandan olumsuz yanıt alan Amin, başkanı askerlerine tutuklattırarak işkence emri veriyor. Merkez Bankasında bulunan bir çocuğu ise başkan ilan ederek döviz basması emri veriyor.

IDI AMİN DADA KİMDİR

İdi Amin Dada, Afrika’nın gördüğü en zalim devlet başkanıydı. 1971-1979 arasında Uganda’daki iktidarı vahşi yönetimi, soykırım ve insanlığa karşı suçlarla nam saldı. ‘Sürgündeyken’ lüks bir hayat yaşadığı Suudi Arabistan’da 2003 yılında öldü.

Ardında kan ve gözyaşı bırakan Dada, 400 bin kişinin katledilmesinden sorumlu tutuluyordu. Dada’nın bazı mahkumları timsahlara yem yaptı bazılarını da yediği iddia ediliyor.

Merkez Bankası, Erdoğan’ı dinleyip faizi indirdi: Dolar rekor kırdı

Okumaya devam et

Videohaber

Rıza Zarrab’ın ABD’ye gidişinin gerçek hikayesi

Gazeteci Cevheri Güven, İran ambargosunu delme dahili bir çok suçtan ABD’nin radarında bulunan Rıza Zarrab’ın, Türkiye’den neden ve nasıl ABD’ye gittiği son videosunda anlattı.

BOLD – ABD’nin İran ambargosunu delme dahili bir çok suçtan ABD’de tutuklanan daha sonra serbest bırakılan Rıza Zarrab’ın Türkiye’den neden ve nasıl ABD’ye gittiği bugüne kadar hep gizli kaldı.

Zarrab’ın Amerika’ya tatile mi gitti yoksa itirafçı olmaya mı gittiği sorusunun yanıtı Zarrab’ın yurt dışına çıkış hikayesinde gizli.

Gazeteci Cevheri Güven, bugüne kadar THY uçağıyla ABD’ye gittiği iddia edilen Zarrab’ın gerçek hikayesini anlatıyor. Son videosunda Zarrab’ın dört ülkeyi kapsayan çıkış sürecini ele alan Cevheri Güven, Zarrab’ın gidişinde emeğe geçen bir çok yeni isimden bahsediyor.

Bu videoda Türkiye’den ayrılmadan uçağına binen kadını ve Zarrab’ın TC-RZA kuyruk kodlu uçağında dönenleri dinleyeceksiniz. Kilit pozisyonda ise Sedat Peker’in ismini verdiği Süleyman Soylu’ya çok yakın olan istihbaratçı polis amiri de var.

Porsiyonları küçültmek yine vatandaşa kaldı: Erdoğan’ın kitabına ABD’de pahalı tanıtım

Okumaya devam et

Popular

Shares