Connect with us

Analiz

Süreç Erdoğanlar’ın lehine mi bitecek?

Sedat Peker’in en ağır iddialarına maruz kalan Süleyman Soylu’nun hükumet tarafından yalnız bırakılması iktidar ortaklarının arasını açacak gibi. Peker’in başlattığı süreçte, partililerin uzun süreden beri istediği, Süleyman Soylu’nun gitmesi, MHP ile ortaklığın bitirilmesi ve partiye yük olmaya başlayan derin devlet artıklarından arınma yavaş yavaş gerçekleşiyor. Sosyal medyada olup bitenin Erdoğan’ın planı olma ihtimali tartışılıyor.

BOLD – Sedat Peker’in konuşmalarının nereye uzanacağını kestirmek zor. Her konuşmasında farklı isimleri hedef alan Peker, bazı önemli isimlere de alttan alta mesaj gönderiyor. Remzi Gür üzerinden Erdoğan’a mesaj yolladığı gibi. Gür, Erdoğan’ın sırdaşı ve çocuklarına ABD’deki eğitimleri için burs veren iş insanı.

Yüzlerce analizden çıkan ortak sonuca göre, Sedat Peker videoları gelecek bölümlerde eninde sonunda Erdoğan’a gelip dayanacak. Çünkü, Sedat Peker’in üzerinde durduğu illegal işlerde parmağı olan ne Mehmet Ağar, Süleyman Soylu ne de Binali Yıldırım’ın Erdoğan’dan habersiz hareket etmesi düşünülemez.

Öte yandan, Erdoğan ne kendisine gönderilen örtülü mesajlara ne de yakın çevresinin suçlanmasına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. Erdoğan’ın yanı sıra Albayrakların kontrolündeki Türk medyası da suçlanan devlet adamları ve siyasilere destek vermedi. Özellikle AKP içerisinden de destek bulamayan Süleyman Soylu bu süreçte yalnız bırakıldı.

İTTİFAK ZORDA

Kamuoyunda istifa beklentisi oluşurken, Erdoğan’ın destek çıkmadığı Soylu’ya AKP’nin iktidar ortağı MHP’nin lideri Devlet Bahçeli ve Doğu Perinçek’ten destek geldi. Bu destek Cumhur İttifakı’nda onulmaz yaralara sebep olabilir.

AĞAR VE EKEN DİSKALİFİYE OLUYOR

Mehmet Ağar ve Korkut Eken’e ise sahip çıkan olmadı. Peker videoları ilk meyvelerini bu iki isim üzerinden vermeye başladı. Sedat Peker’in Kutlu Adalı ve Uğur Mumcu suikastı ile suçladığı Mehmet Ağar ve Korkut Eken’in beraat aldığı JİTEM davasının yeniden görülmesi karara bağlandı.

NE OLUYOR NELER OLACAK

Peker’in videoları sonrası bunlar yaşanırken sosyal medyada Siyaset Bilimci adlı hesaptan, ‘Ne oluyor neler olacak’ başlığıyla ilginç bir dizi paylaşım yapıldı.

Yaşananların Erdoğan’ın planı gibi gösteren paylaşımlarda, “Erdoğan kurduğu saltanatı pekiştirmek istiyor. Bunun için 1. Kendi ailesi dışındaki aileleri diskalifiye etmeli (Binali Yıldırım, Albayrak vb) muazzam servetlerine el koymalı. 2. MHP ile ortaklığı bitirmeli. 3. Perinçek, Ağar vb eski kalıntılardan kurtulmalı
4. Oğul ve torunlarının iktidarını engelleyecek kimseleri ortadan kaldırmalı (Soylu, Fidan vb) 5.Rusya yörüngesinden çıkmalı. 6. Ülkeyi ABD güdümünde tipik Ortadoğu ülkesi yapmalı. 7.Kurduğu rejime tehdit olan unsurları yok etmeli” ifadeleri kullanıldı.

BİR 15 TEMMUZ DAHA YAŞANABİLİR

Sedat Peker’in videolarının çalışılmış olduğuna dikkat eken hesap, “En ince ayrıntısına kadar düşünülmüş bir olay. Erdoğan gibi ayrıntı hastası bir insanın dikkatinden kaçma ihtimali çok zayıf. Aslında üstü kapalı bir darbe var iktidar ortaklarına. Bunun sonucunda 15 Temmuz benzeri bir süreç yaşanabilir” yorumunda bulundu.

Sedat Peker Türkiye’yi Survivor’a çevirdi: Adaya kim veda edecek!

Analiz

Selçuk Tepeli’nin bardak fırlatması: Özgür medyaya olan açlığın fotoğrafı

Çiftçinin haline üzülen FOX TV ana haber spikeri Selçuk Tepeli’nin bardak fırlatması Türkiye’de özgür medyaya olan açlığın fotoğrafını ortaya koydu. Habertürk gazetesinde çalışırken AKP Hükumetini eleştiren haberler yapamayan Tepeli, yandaş olmayan FOX televizyonunda kendini buldu.

BOLD ANALİZ – Türkiye’de medyanın hali pürmelali Selçuk Tepeli üzerinden dönen tartışmalarda kendini gösterdi.

YANDAŞ MEDYA VE TROLLERDE SELÇUK TEPELİ ÖFKESİ

Mazot ve gübre fiyatlarına gelen zamlar yüzünden tarlasını ekemeyen çiftçilerin haberini sunarken tepki göstermesi medyayı da ikiye böldü. Havuz medyası ve ak troller Tepeli’nin görevden alınmasını FOX TV’ye de RTÜK’ün ceza kesmesini istedi. Tepeli’ye destek verenler ise “Bu tepki zamlar altında inleyen halkın tepkisidir” görüşünde birleşti.

ŞÖHRETİ YAKALAYAN FATİH PORTAKAL UNUTULDU

Vatandaşın sıkıntılarını gündemine alan haberler hazırlayan FOX ekibinin bütün sunucuları gündeme oturuyor. FOX muhabir ve kameramanlarının halkın içinden haberlerini sunan Fatih Portakal, ekrandayken herkesin görüşünü merak ettiği isim haline gelmişti. Kanaldan ayrıldıktan sonra şöhreti biten Portakal’ın YouTube kanalı gerekli ilgiyi görmüyor.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA’NIN SALVO ÖZGÜRLÜĞÜ

Medyanın yüzde 95’inin AKP ve Erdoğan yanlısı haberler yaptığı Türkiye’de FOX kanalındaki zam, geçim sıkıntısı, borç altında ezilen çiftçi haberleri büyük ilgi görüyor. Aynı kanalda sabah haberlerini sunan İsmail  Küçükkaya’nın herkesi eleştirme konforu da FOX’un bu gücünden kaynaklanıyor.

Portakal, Küçükkaya ve Tepeli’nin haber sunma tarzları Erdoğan Türkiye’sinde medya özgürlüğünü olan açlığı gözler önüne serdi.

Yandaş Kütahyalı’dan ‘seçimi kaybetse de Erdoğan koltuğu bırakmayabilir’ iması

Okumaya Devam Et

Analiz

Türkiye’de genç olmak

Türkiye genç olmak ateşten gömlek giymek demek. Paşaların kahraman ilan edildiği koca darbe gençlere yıkılıyor, bir twit attığı için gençlerin hayatları karartılıyor, Erdoğan aleyhine slogan atılan bir yerde bulundukları için okudukları lise gözaltına alınıyorlar. Ya da bir iftara katıldı diye final sınavları zamanı tutuklanıyorlar. AKP tarafından sistematik şekilde baskıya maruz kalan gençlerin ülkeyi terk edenler içerisindeki oranı da dikkat çekici.

BOLD – AKP iktidarının gençlerle yıldızı hiç barışmadı. Siyasi eleştirilerini sosyal medyadan paylaşan yüzbinlerce genç, nezarethane ve cezaeviyle tanıştı.

15 Temmuz’daki askeri kalkışma sonrası Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları kahraman ilan edilirken, koca darbede ihale çoğu çocuk yaştaki harbiyeli öğrencilere kaldı.

Birçok askeri öğrenci darbeye teşebbüsten müebbet hapisle cezalandırılırken, o yıl 13-14 yaşlarında olan askeri lise öğrencileri de 18’ine basar basmaz gözaltına alındı.

Önceki gün hakkında soruşturma başlatılan, 25 yaşındaki bir askeri öğrenci haksızlığa isyan ederek intihar etti. Bilgiyi paylaşan Askeri Öğrenci Komitesi platformu, intihar eden gencin ağabeyinin de tutuklu bir askeri öğrenci olduğunu belirtti.

HEDEFTE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ

Hizmet Hareketi mensubu oldukları gerekçesiyle ülkenin dört bir yanındaki üniversitelerde okuyan öğrenciler, final sınavları döneminde gözaltına alınmaya başladı.

15 Temmuz’dan bu yana 6 yıl geçmesine rağmen, iktidar güdümündeki yargı ülkenin gençlerini sudan sebeplerle cezalandırmaya deva ediyor.

Karabük’te gözaltına alınan 14 üniversite öğrencisinden 3’ü tutuklandı. Katıldıkları iftar yemekleri tutuklanan öğrencilerin aleyhinde delil olarak kullanıldı.

Karabük’te bir haftadır gözaltında tutulan 14 kız öğrenciden sonra, dün de aralarında Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin de yer aldığı 50 kişi gözaltına alındı.

LİSELİLERE OKULDA GÖZALTI

Dünya Kadınlar Gününde, Erdoğan aleyhine atılan sloganlar yüzünden dün 2 liseli okudukları okulda gözaltına alındı.

Son birkaç günde yaşananlar gençlere yönelik tahammülsüzlüğü gözler önüne sererken, sosyal medyada kullanıcılarının da dikkatini çeken durum “Türkiye’de genç olmak” etiketiyle gündeme yerleşti.

Türkiye’deki baskıya dayanamayan gençlerse çareyi ülkeyi terk etmekte buluyor. Türkiye’den göç edenler arasında gençlerin oranı dikkat çekiyor.

TÜİK’in verilerine göre, Türkiye’den yurtdışına göç eden nüfus içinde yüzde 15.2 ile en büyük dilimi ‘25-29 yaş grubu’ oluşturdu. Bu yaş grubunu yüzde 13 ile 30-34 ve yüzde 12.6 ile de 20-24 yaş grubu takip etti.

Antalya’da kız öğrenciler ve öğretmenler iki gündür gözaltında

Okumaya Devam Et

Analiz

Nebati ne dediyse tersi çıkıyor: Dolar 6 ay öncesine döndü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dolar 13,70 lira seviyesindeyken Londra’ya gitti. Yabancı yatırımcılara “Dolar artık buradan daha yukarı gitmez” dedi. Son haftalarda yükselişe geçen dolar, kur korumalı TL mevduat sisteminin açıklandığı 20 Aralık’tan bu yana ilk kez 15.66 liranın üzerini gördü.

BOLD ANALİZ – Geçen haftayı 15.48 liradan kapatan dolar mart ayında cari açığın beklentileri aşmasıyla 15.66 liranın üzerini gördü. Dolarda yeni hedef 15.80 ve 16 lira olarak belirlendi.

DOLAR TÜM DÜNYADA GÜÇLENİYOR

ABD’de nisan ayı enflasyonunun yıllık yüzde 8.3 ile yüzde 8.1’lik beklentiyi aşmasıyla dolarda küresel olarak güçlenme yaşanmıştı. Yükselen enflasyonun ABD Merkez Bankası FED’i daha sert sıkılaşma adımları atmaya zorlayacağına yönelik tahminlerin ağılık kazanmasıyla ABD tahvil getirilerinde yükseliş yaşandı. Doların ana para birimleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksi ise geçen hafta 20 yılın zirvesini gördü. Bu gelişmelerle dolar 15.45 lirayı aşmıştı.

TÜRK LİRASI İKİ HAFTADA YÜZDE 4,5 ERİDİ

Dolar yeni haftaya ise 15.50 liradan başladı. Mart ayında cari açığın beklentileri aşmasıyla 15.53 liranın üzerini gördü. TCMB verilerine göre mart ayında cari açık geçen yılın aynı ayına göre yüzde 67 yükselerek 5.5 milyar dolara çıktı. TL bugün dolar karşısında yüzde 0.4 değer kaybederken hareketin başladığı son iki hafta itibarıyla TL’nin değer kaybı yüzde 4.5’e ulaşmış oldu.

TARİHİ ZİRVE 18.41 LİRA

Son gelişmelerle beraber dolar kur korumalı TL mevduat sisteminin ilk olarak açıklandığı 20 Aralık’tan bu yana ilk kez 15.50 lirayı aştı. 17 Aralık Cuma günü dolar 18.41 lirayla tarihi zirvesini görmüştü. Ardından 20 Aralık’ta KKM açıklaması sonrası dolarda düşüş yaşandı. 24 Aralık’ta KKM resmen devreye alınırken dolar da 10.63 liraya geriledi. Ancak sonra yeniden yükselişe geçerek 13,70 seviyesine çıktı. Nisan ayına kadar 14 duvarını yıkamayan dolar önce 14 lirayı sonra 15 lirayı aştı.

DOLAR KURU AKP’NİN KONTROLÜNDEN ÇIKTI MI?

Dolarda yükseliş devam ederken Merkez Bankası’nın eli kolu bağlı durumda. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kontrolündeki TCBM, doları frenlemek için sadece rezerv satışı yapabiliyor. Faiz artışı enstrümanını ise kullanamıyor.  2021 yılı Eylül ayından Aralık ayına kadar 500 baz puan faiz indirerek politika faizini yüzde 14’e indiren TCMB Para Politikası Kurulu son 4 toplantıda faizi sabit bıraktı. Kuru kontrol eden AKP Hükumeti, son iki haftadır yükselişi seyrediyor. Reuters geçen hafta, AKP’nin doları 15.50 liraya kadar kontrollü yükselteceğine yönelik analiz yayımladı.

Erdoğan’ın yeni ekonomi modeli denemelerinin bedeli ağır oldu. Türkiye’de nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 69.97’ye yükseldi. Halkın enflasyonunu ölçen ENAG’a göre ise enflasyon yüzde 150’yi aştı.

Ümit Özdağ Soylu’ya sordu: 15 Temmuz’da yarım kalan neydi?

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar