Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

AKP’nin Almanya’daki ‘iki uzun kolu’: Uluslararası Demokratlar Birliği ve Almanyalı Osmanlılar

Sedat Peker’in eski AKP milletvekili Metin Külünk’e her ay 10 bin dolar para gönderdiği ve aynı zamanda Almanya’da Külünk’le ilişkili olduğu iddia edilen bazı Türk derneklerine de ‘el altından’ para yolladığını söylemesinin yankıları sürüyor. Peki bu dernekler hangileri?

BOLD ANALİZ – Sedat Peker, Pazar günü yayınladığı videoda eski AKP milletvekili Metin Külünk’e her ay 10 bin dolar para yolladığı iddiasının detaylarını açıkladı.

Peker, “Almanya’daki o dernekler var ya, onlara rica ederdi ‘para yollar mısın’ diye, el altından onlara para yollardım. Ama öyle her ay giden 10 bin yok, seçim zamanı geldiğinde arabasına para bırakırdım” ifadelerini kullandı.

Peker’in açıklamalarında işaret ettiği AKP’nin Almanya’da ‘uzun kolu’ olarak görev yapan 2 kuruluş bulunuyor. Uluslararası Demokratlar Birliği ve Almanyalı Osmanlılar.

BİRİ YASAKLANDI BİRİ İSTİHBARAT RAPORLARINDA GEÇİYOR

Peker’in bahsettiği kuruluşlardan ‘Almanyalı Osmanlılar BC’ (Osmanen Germania Boxing Club) 2018 yılında yapılan baskınlar sonrası kapatıldı ve faaliyetleri Almanya’da tamamen yasaklandı.

AKP’nin Almanya’daki diğer ‘uzun kolu’ Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) ise ülkede yasaklı değil ve faaliyetleri Alman iç istihbarat teşkilatı ‘Anasayı Koruma Teşkilatı’ tarafından izlenmiyor. Ancak Alman iç istihbarat teşkilatı yayınladığı yıllık raporlarında UID’in faaliyetlerinden bahsediyor.

  • ULUSLARARASI DEMOKRATLAR BİRLİĞİ (UID)

2004’te Köln’de kurulan Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD), misyonunu genişletince ismini de ona uygun hale getirip Mayıs 2018’de Saraybosna’da düzenlenen 6’ncı olağan genel kurulunda Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) adını aldı.

UID, Türkiye’deki seçimler öncesinde Avrupa’da AKP’li politikacıların miting ve etkinliklerine ev sahipliği yapmasıyla ön plana çıktı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl Şubat ayında Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Başkanı Köksal Kuş ve beraberindeki heyeti Dolmabahçe’de ağırladı. Kabul sonrası AKP’li vekillerin katılımıyla İstanbul’da üç günlük çalıştay düzenlendi.

UID başkanlarını bizzat AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirlediği ifade ediliyor. UID başkanlığına getirilen isimlerin, birlikteki seçim öncesi ve sonrası Türkiye’ye gelerek Erdoğan’ı ziyaret etmesi neredeyse bir gelenek haline geldi.

UID 2017’DEN BERİ ALMAN İSTİHBARAT RAPORLARINDA

Eski adıyla UETD ve şimdiki adıyla UID, Almanya iç istihbaratı olan Anayasayı Koruma Teşkilatı‘nın raporlarında (BfV) 2017’den itibaren yer almaya başladı. UID’in MİT’in Almanya’daki çalışmalarının özetlendiği “Casusluk ve diğer istihbarat faaliyetleri” başlığı altındaki bölümde anılması 2016’da yaşanan bir dizi gelişme sonrasına denk geldi.

Bunlar arasında 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi ve Almanya’ya yansımaları, Ermeni Soykırımı tasarısının Alman Federal Meclisi’nde kabul edilmesiyle belirgin biçimde artan tepki ve protestolar ile organize suç örgütü Almanyalı Osmanlılar’ın izlenmesi ve ona yönelik operasyonlar geliyor.

Alman istihbaratının 2016 yılını büyüteç altına aldığı 2017 tarihli yıllık raporunda UID, “Erdoğan’ın isteğiyle kurulan, Almanya ile Avrupa’da AKP’nin çıkarlarını temsil eden bir kuruluş” olarak niteleniyor ve “AKP’nin gayriresmi yurt dışı örgütlenmesi” olarak tanımlanıyor.

UID’in 2017’de Türkiye’deki anayasa değişikliği referandumunda Almanya’daki seçmenin evet oyu vermesi için çalıştığı ve AKP’li bakanların da katıldığı çok sayıda seçim etkinliği düzenlediği belirtiliyor. Tüzüğünde siyasi hedefler gütmeyen bir dernek gibi görünse, siyasi partiler ile dünyaya bakış konusunda tarafsız olduğunu savunsa da UID’in kesinlikle Türkiye kökenli göçmenlerin çıkarlarını savunan bağımsız bir örgütlenme olmadığı, siyasi ve toplumsal açıdan AKP’nin çıkarlarını gözeten bir lobi yapılanması olduğu belirtiliyor.

DİNLEMEYE TAKILAN SİLAHLANMA ÇAĞRISI

Uluslararası Demokratlar Birliği adlı oluşumun eski yöneticilerinden Yılmaz İlkay A. ile Metin Külünk arasında geçen bir konuşma Alman basınında detaylarıyla yayınlandı. Buna göre, İlkay A., Almanya’daki AKP destekçilerinin silahlanmasını talep ederken, Külünk ise Almanya’da AKP karşıtı eylemlere katılan Kürtler’in dövülmesini, bunun görüntülenmesini ve görüntülerin de Türk hükümetine aktarılarak, muhaliflerin korkutulmasında kullanılmasını önerdi.

  • ALMANYALI OSMANLILAR (OSMANEN GERMANİA BC)

2014 yılı sonlarında Hessen eyaletinde ‘boks kulübü‘ olarak kurulan yapılanmaya 2018 yılında Almanya’nın farklı eyaletlerinde birçok kez baskın düzenlendi. 2018 yılı Mart ve Temmuz ayında düzenlenen baskınlar sonrası yasaklandı.

Çete üyelerine yönelik uyuşturucu, silah ticareti, kara para aklama, şantaj, belgede sahtecilik, cinayete teşebbüs, kadın ticareti ve fuhşa zorlama gibi iddialarla davalar açıldı.

Alman soruşturma ekiplerine göre Almanyalı Osmanlılar adlı grubun kendi yasaları ve üyeliğe alınma ritüelleri var. Grubun ana gelir kaynağını uyuşturucu ve kadın ticareti oluşturuyor.

2018 yılında yapılan baskınlar sırasında ülke genelinde gruba üye yaklaşık 1500 kişinin olduğu ifade ediliyordu.

Kendilerinin tanımlamasına göre boks kulübü olarak kurulan yapılanma kısa sürede Almanya, Türkiye, Avusturya, İsveç ve İsviçre’de örgütlendi.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı (eyalet iç istihbarat kurumu) Başkanı Burkhard Freier, “Almanyalı Osmanlılar” çetesi üyelerinin Türk hükümetini destekleyen etkinliklerde bir nevi “koruma” olarak görev yaptıklarını söylerken, Eyalet İçişleri Bakanı Herbert Reul de çete üyelerinin “PKK, aşırı solcu Türkler ve Gülen Hareketi’ni” hedef alan faaliyetler içinde olduğunu ve bu faaliyetlerin Türk hükümetinin temsilcileri tarafından “terörle mücadele olarak görülerek desteklendiğini” ifade etti.

2018 Temmuz’unda “Almanyalı Osmanlılar” ait 60’a yakın mekanda arama yapıldı, aramaya binden fazla polis katıldı. Ardından Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Almanyalı Osmanlılar insanların canı, malı, özgürlüğü ile genel olarak kamu güvenliği için ağır tehdit oluşturuyor” diyerek derneği yasakladı.

ALMANYALI OSMANLILAR VE METİN KÜLÜNK BAĞLANTISI

Almanyalı Osmanlılar yapılanmasıyla, AKP ve özellikle AKP MYK üyesi Külünk arasında ilişki olduğu çokça yazıldı.

Hessen’deki Darmstadt Savcılığı Kasım 2018‘de Metin Külünk hakkında soruşturma başlatılacağını duyurdu. Metin Külünk bu karar sonrasında bir kez daha Almanya’ya gelmezken, AKP tarafından 2018 seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmedi, ancak bu yıl 24 Mart’ta yapılan parti kurultayında MKYK üyesi oldu.

2016-2018 yıllarında federal meclise veya farklı eyalet parlamentolarına sunulan soru önergelerine verilen cevaplarda Almanyalı Osmanlıların üyelerinin hem AKP hem UID, (Eski UETD) hem de ülkücü ve milliyetçi çevrelerle ilişkisi olduğu belirtildi.

ERDOĞAN’IN DANIŞMANI İLNUR ÇEVİK İLE GÖRÜŞME

Baden-Württemberg eyalet parlamentosuna sunulan bir soru önergesinde ise Almanyalı Osmanlıların “Dünya Başkanı” diye niteledikleri liderleri Mehmet Bağcı’nın bir grupla Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik’i ziyareti ve ziyarete dair paylaştıkları fotoğrafa dikkat çekildi. Ziyaret ile ilgili olarak yapılan paylaşımda “Saygıdeğer kurucumuz ve Cumhurbaşkanımızın danışmanlarından İlnur Çevik, Almanyalı Osmanlıları Cumhurbaşkanlığı’nda kabul etti” deniyor. Paylaşılan fotoğrafta da Mehmet Bağcı’nın yanındaki İlnur Çevik’in gömleğinin üzerine Osmanen Germania (Almanyalı Osmanlılar) logolu gri bir tişört giydiği görülüyor ve Cumhurbaşkanlığının yurt dışındaki terör örgütlerine karşı mücadele eden Türk vatandaşlarının arkasında olduğunu söylediği belirtiliyor.

ALMAN POLİSLERİ ŞAŞIRTAN OLAY: ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ DİNLEMESİNE ERDOĞAN TAKILDI

Alman güvenlik birimlerinin uyuşturucu, şantaj ve fuhşa zorlama gibi suçlardan dolayı takibe aldığı organize suç çetesine yönelik takibat kapsamında AKP’li vekil Metin Külünk, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da dinlemeye takılmıştı.

Haziran 2016 tarihli konuşmada Külünk’ün, Berlin’de Ermeni Soykırımı tasarısına karşı düzenlenmesi hedeflenen bir gösteriyle bağlantılı olarak önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuştuğu, daha sonra telefonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a uzattığı ve ondan talimat beklediğini bildirdiği Hessen emniyet güçlerinin notları arasında yer aldı. Güvenlik güçlerinin, bir organize suç örgütüne yönelik dinlemesinde bir cumhurbaşkanının telefonunu dinlemiş olması karşısında yaşadıkları şaşkınlığın da raporlarına yansıdığı görüldü.

SİLAH ALIMI İÇİN PARA VERİLDİ İDDİASI

Bir ayağı sürekli Almanya’da olan, her hafta birkaç UID etkinliğine katılan veya teşkilat ziyareti yapan Külünk’ün suç çetesi Almanyalı Osmanlılar’a silah almaları için 20 bin euro para verdiği iddiası ortaya atıldı. Külünk’e Almanyalı Osmanlılar ile bağ kurmada yardım eden kişinin eski bir UID üyesi olduğu suçlaması gözlerin UID’e çevrilmesine neden oldu.

Soruşturmayı yürüten emniyet güçlerinin Almanyalı Osmanlılar’ı “Erdoğan’ın Almanya’daki dayakçı grubu” diye nitelediğine dair notlar dosyada yer aldı. Darmstadt Savcılığı da Külünk hakkında soruşturma başlattı.

METİN KÜLÜNK

Metin Külünk

2011 seçimlerinde TBMM’ye seçilen Külünk, üç dönem; 24, 25 ve 26. dönemlerde İstanbul milletvekilliği yaptı. Külünk, AKP’nin Avrupa’daki lobi kuruluşu olarak nitelenen eski adıyla Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD), şimdiki adıyla da Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) adlı oluşumun çeşitli etkinliklerinde konuşmacı olarak yer aldı.

Onun için “Erdoğan’ın Almanya’daki Türklerden sorumlu adamı” yorumları yapılıyordu.

Bu dönemde Almanya’daki Türkiye kökenli göçmenlerin sorun ve özellikle Türkiye’ye yönelik istekleri konusunda sıklıkla açıklamalar yapan Külünk hakkında 2017 sonunda Alman medyasında suçlayıcı nitelikte haberler çıkmaya başladı.

Bu haberlerden ve Kasım 2018’de hakkında dava açılmasında sonra AKP’li vekil Külünk’ün Almanya’dan ayağı kesildi.

Yunanistan Türkiye üzerinden iltica başvurularını durdurdu: Karar ne anlama geliyor?

Analiz

Bunlardan Erdoğan da sıkıldı

Aylardır beklenen Biden görüşmesinin de gerçekleşeceği NATO Zirvesi’ne hareketi öncesi Atatürk Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, basın toplantısındaki atmosferi beğenmedi. Gazeteci cehennemine dönen Türkiye’de gazetecilerin heyecanlarını sorgulayan Erdoğan, aynı toplantıda bir gazeteciyi de maskesi yüzünden azarladı.

BOLD – Joe Biden’ın koltuğa oturduğu 20 Ocak’tan buyana ilk kez gerçekleşecek Biden-Erdoğan görüşmesi öncesi bir çok önemli konu masada. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin belki de dış politikasını yeniden şekillendirmesine neden olacak görüşme öncesi sorularını yanıtladığı gazetecilerle diyalogu sosyal medyanın gündeminde.

Erdoğan, NATO Zirvesi öncesi Atatürk Havalimanında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan soru-cevap sırasında gazetecilere “Bugün sizleri pek heyecanlı görmüyorum” diyerek çıkıştı.

GAZETECİ CEHENNEMİ TÜRKİYE

Türkiye’de gazetecilik yapmak ateşten gömlek. Gazeteciler yazdıkları veya söyledikleri nedeniyle cezaevinde tutuluyor ya da yurt dışına kaçmak zorunda kalıyor. Gazeteciler özgürlüğünü yitirirken toplum haber alma hakkını, ülke demokrasisini kaybediyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası, Mayıs ayı sonunda hala 42 gazetecinin tutuklu olduğunu rapor etti.

Yandaş iş insanları eliyle havuza dahil edilen gazete ve televizyonlarda çalışan onlarca muhalif gazeteci tebligatla işten atıldı. Hakları iade edilmedi. İktidarın bulaştığı uluslararası suçları ortaya çıkaran Can Dündar gibi isimler vatan haini ilan edilerek adiye önünde kurşunlandı. Mehmet Baransu ödüllü haberi yüzünden yıllardır cezaevinde. Ucu AKP’li siyasilere dokunan adli adli bir olayı araştıran Metin Cihan ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Gazetecilik heyecanıyla mesleklerini icra etmek isteyenlerin hayatı karardı.

MASKENİ ÇIKAR

Gazetecilerin heyecansızlığını beğenmeyen Erdoğan soru cevap kısmında bir gazeteciyle üslubu tepki çeken bir diyalog yaşadı.

Müsilaj faciası, Biden ile görüşme, F35, Merkez Bankası gibi birçok konuya değinen Erdoğan, açıklamanın soru cevap kısmında ise bir gazeteci ile yaşadığı diyalog sosyal medyaya yansıdı. Erdoğan söz hakkı verdiği Haber Global muhabirine “Kendinizi taksim ederseniz iyi olur, maskeyi çıkarabilirsin” dedi. Erdoğan’ı anlamayan muhabir sorusuna devam ederken, Erdoğan sert bir tonla muhabire ikinci kez “Maskeyi çıkar” diye seslendi. Erdoğan’ın bir gazeteciye yönelik üslubu sosyal medyada tepki çekti. Bazı sosyal medya kullanıcıları da 3 aşı olan Erdoğan’ın özgüvenine dikkat çekti.

Erdoğan’ın kötü günlerinin habercisi: Belirsizlikler

 

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan’ın kötü günlerinin habercisi: Belirsizlikler

Siyasi hayatı boyunca iç ve dış ilişkilerdeki en zor günlerini yaşayan Erdoğan, yarın ABD Başkanı Joe Biden ile ilk kez yüz yüze görüşecek. Biden’ın Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve S 400 krizi ile NATO üyeliği konusunu masaya yatırması beklenirken Erdoğan eli boş gidiyor. ABD ile çıkmazdaki ilişkiler, çatırdayan MHP ittifakı ve Sedat Peker’in ifşaları konusundaki belirsizlikler, Erdoğan’a hata üstüne hata yaptırıyor.

BOLD – Tayyip Erdoğan son 2 yılda siyasi hayatının en zor günlerini yaşadı. Kaybedilen belediyelerde ortaya çıkan yolsuzluklar kötü gidişatın başlangıcı oldu. Yerel seçimler sonrası başlayan süreçte AKP’liler ve Erdoğan, ne iç ne de dış siyasette dağılan şirazeyi toparlayamadı. Gündem belirleme becerisini kaybeden Erdoğan, çoğu zaman olumsuz haberlerle gündeme oturdu. Kötü gidiş belirsizlikleri de beraberinde getirdi. Belirsizlikler yüzünden gündemlere doğru düzgün odaklanamayan Erdoğan hata üstüne hata yapıyor.

MHP İLE İTTİFAK BELİRSİZLİĞİ

Avrasya Araştırma Şirketi son anket verilerine göre, Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ve MHP’nin oy oranları toplamda yüzde 42,5’e geriledi.

Aradan geçen yıllar ittifakın iki partiye de yaramadığını gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı Sistemi öncesi yüzde 49,50 olan AKP’nin oyu 33,9’a, MHP’nin oyu ise yüzde 12’den yüzde 8,6’ya düştü.
Son günlerde basında sık sık AKP ve MHP ittifakının sona ereceğine ilişkin kulis bilgileri yer alıyor.
İki parti arasında bir de Süleyman Soylu krizi var. Erdoğan’ın çoktan gözden çıkardığı iddia edilen Soylu’ya Bahçeli’den tam destek var. Sedat Peker krizinde AKP’den Soylu’ya sahip çıkılmadığını gören Bahçeli elini taşın altına koyarak Soylu’nun görevde kalmasını sağladı.

İki parti yıllar içinde HDP’ye kapatma davası, adalet reformu gibi pek çok konuda çelişti. Bu konularda genellikle ittifakın küçük ortağı MHP’nin dediğinin olması partililerin canı sıktığı biliniyor. Erdoğan da MHP prangasından kurtulmak istiyor ama mevcut sistemde bu hiç kolay olmayacak gibi.

BİDEN GÖRÜŞMESİ

ABD ve Türkiye arasındaki ilişkiler 1974’deki Kıbrıs çıkarmasından bu yana en kötü dönemini yaşıyor.
ABD Başkanı Joe Biden ile Tayyip Erdoğan arasındaki yarın NATO Zirvesi sırasında yapılacak görüşme, Biden’ın göreve geldiği 20 Ocak’tan buyana ikili arasındaki ilk yüz yüze görüşme olacak. ABD’li yetkililere göre, Biden’ın Erdoğan’a vereceği mesajlar üç ana unsur üzerinde yoğunlaşacak. Bunlardan biri de özellikle 15 Temmuz’dan sonra artan insan hakları ihlalleri.

Bir diğer önemli sorun ise Türkiye’nin NATO içerisindeki tavrı. BBC Türkçe servisinde yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’ın Senato Dış İlişkiler Komitesi üyelerinin Türkiye ile ilgili sorularını yanıtlarken yaptığı “Türkiye’nin bazen, olması gerekenin aksine, bir NATO müttefiki gibi davranmadığı” vurgusu Washington’un Ankara’ya yönelttiği en temel eleştiri unsurlarından biri.
ABD ile ilişkiler ve ilk kez yüz yüze görüşeceği Biden görüşmesi Erdoğan için tam bir belirsizlik.

SEDAT PEKER OLAYI

Sedat Peker, haftalardır AKP’li siyasetçiler ve bürokratların bulaştığı uluslararası suçları Youtube kanalından ifşa ediyor. 100 milyona yakın izlenen videolara ilişkin yapılan anket çalışmalarında halkın yüzde 66’sının Peker’in ifşalarına inandığını gösteriyor.

Halk desteğini arkasına alan Sedat Peker’in bu ifşalarının nereye kadar götüreceği merak konusu. Videolarda Erdoğan’la hesaplaşacağını söyleyen Peker’in ne bildiği ve ne kadarını açıklayacağı Erdoğan’ın uykularını kaçıracak kadar belirsizlik içeriyor.

MEB’deki yandaş atamalara MHP’li sendika da isyan etti

Okumaya devam et

Analiz

CHP’li Yavuzyılmaz gazeteci gibi araştırdı ballı maaşları tek tek deşifre etti

AKP hükumetinin baskısı Türkiye’de gazeteciliği bitirdi. Gazeteciler yolsuzlukları araştırmayınca devreye CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz girdi. CHP’li vekil, şirketlerin genel kurul tutanaklarını, ticari sicil gazetesini tarayarak birden fazla maaş alan AKP’lileri tek tek ortaya çıkardı.

BOLD ANALİZ – TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyesi olan Deniz Yavuzyılmaz, her gün AKP’li siyasetçi ve bürokratların skandal maşlarını açıklıyor.

Yavuzyılmaz’ın belgesiyle yayınladığı yolsuzluk, usulsüzlük ve ballı maaş haberlerini son olarak TRT Genel Müdürü İbrahim Eren de doğrulamak zorunda kaldı. Eren, TRT’den 15 bin lira, TÜRKSAT’dan 14 bin 500 lira maaş aldığını açıklamak zorunda kaldı.

MANŞETİ KENDİSİ ATIYOR, BELGESİYLE YAYINLIYOR

CHP’li vekil, üçü bir yerde başlığıyla duyurduğu skandalla AKP’li 3 bürokratın PETKİM’den aylık 44 bin TL maaş aldığını gündeme getirdi. Mehmet Bostan, Osman Dinçbaş ve Mehmet Ceylan’ın maaşlarını belgeleriyle yayınladı. Yavuzyılmaz, yine PTT’nin Ankara’da 290 lojmanı olduğu halde, PTT Genel Müdür Yardımcılarına yıllarca yeni konut kiralandığını KİT Komisyonu raporlarıyla ortaya koydu. PTT üst düzey yetkililerine sınırsız akaryakıt kullanım yetkisini yayınladı.

GİZLENEN GERÇEKLERİ PAYLAŞIYOR

Kamuoyundan gizlenen gerçekleri de ortaya çıkaran Yavuzyılmaz, Milli Piyango’nun şans oyunları Şisal Şans’a devredildiği günden beri ikramiyelere yüzde 20 vergi getirildiğini de belgeleriyle ortaya koydu.

İşte Yavuzyılmaz’ın son 1 ayda ortaya çıkardığı çoklu maaş alan AKP’li isimler:

ŞAKİR ERCAN GÜL

AK Partili Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül’ün, aynı zamanda Sun Express A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu tespit etti. Bakan Yardımcısı maaşı: 27 bin 917 TL, Sun Express Yönetim Kurulu 3 bin 750 Euro. Aylık toplam gelir: 67 bin 179 TL.

VARLIK FONU GENEL MÜDÜRÜNÜN MAAŞI

AKP’li Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Salim Arda Ermut’un, aynı zamanda TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Üyeliğine atandığını tespit etti. Genel müdür maaşı 14 bin 917 TL, TÜPRAŞ Yönetim Kurulu aylık ücreti: 52 bin TL olmak üzere aylık toplam gelir 66 bin 917 lira.

MAAŞTAN AYRI 18 BİN TL’LİK HUZUR HAKKI

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar’ın aynı zamanda Emlak Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu tespit etti. Bakan Yardımcısı maaşı: 27 bin 917 TL, Emlak Katılım Yönetim Kurulu Başkanı huzur hakkı 18 bin TL. Aylık geliri 45 bin 917 TL.

HEM DAİRE BAŞKANI HEM TÜPRAŞ’TA

AKP’li Hazine ve Maliye Bakanlığı Daire Başkanı Fatih Kılınç’ın aynı zamanda TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu tespit etti. Daire Başkanı aylık maaşı 12 bin 500 TL, TÜPRAŞ YK aylık ücreti 52 bin TL. . Aylık toplam gelir 64 bin 500 lira.

KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRÜ

Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu’nun aynı zamanda, TT Mobil İletişim Hiz. A.Ş.’de (Türk Telekom’ a ait bir şirket) Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu tespit etti.

BIRAKTIK DİYENLERİN YENİ MAAŞLARINI DUYURDU

Kültür ve Turizm eski Bakanı Atilla Koç ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğinden ayrılmıştı. Bu ikilinin Kule Hizmet ve İşletmecilik A.Ş.’nin (Turkcell’e ait bir firma) Yönetim Kurulu Üyeleri olduklarını belgeledi.

HÜSEYİN AYDIN’IN ÇOKLU MAAŞLARI BİTMİYOR

Türkiye, AKP’li bürokrat Hüseyin Aydın’ın Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliğinden alınmasına odaklanırken, Yavuzyılmaz, Aydın’ın geriye kalan maaşlarını yayınladı. Turkcell Yönetim Kurulu aylık ücreti 56 bin TL, Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı aylık ücreti 18 bin TL olmak üzere toplam 74 bin TL aldığını vurguladı.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0