Dünya

Avrupa Konseyi AİHM’in Kavala kararlarını uygulamayan Türkiye’ye ihlal prosedürü başlattı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Osman Kavala ile ilgili hak ihlali ve tahliye kararlarını uygulamayan Türkiye’ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlattı. Komite, Türkiye’nin Avrupa Konseyindeki oy ve veto hakkını askıya alabilir. Avukat Benan Molu, Komite’nin Türkiye’ye 22 Haziran’a kadar süre verdiğini belirtti.

BOLD – Bakanlar Komitesi, AİHM’nin Osman Kavala ile ilgili ihlal kararların uygulamayan Türkiye’yle ilgili ilk kez ihlal prosedürü başlattı.

Euronews’da yer alan habere göre, Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin Bakanlar Komitesi, son toplantısında Silivri Cezaevi’nde tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın durumuna yer verilmişti. Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde daha önceki tartışmalar hatırlatılarak, Kavala’nın devam eden tutukluluğunun uluslararası hukuka aykırılık teşkil ettiği ve derhal serbest bırakılması gerektiği kaydedilmişti.

Bakanlar Komitesi’nin son toplantısında Ankara’ya yönelik ihlal prosedürüne dikkat çekilmişti. Bu kapsamda referans verilen araçlardan biri Türkiye’nin Avrupa Konsey’indeki oy ve veto hakkının askıya alınması olarak belirtildi.

22 HAZİRAN’A KADAR SÜRE VERİLDİ

Komite’nin kararını yorumlayan Avukat Benan Molu, şunları kaydetti: “Selahattin Demirtaş’ın uygulanmayan AİHM Büyük Dairesi kararı için Türkiye’ye yargı bağımsızlığını güçlendirmek için alınan tedbirleri de içerecek bir eylem planı sunulması için 22 Haziran’a kadar süre verdi. Komite’nin 9-11 Mart tarihli kararına rağmen Demirtaş’a örgüt propagandasından verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasını onayan Yargıtay kararının çevirisi ve kararın yol açacağı sonuçlarla ilgili de kapsamlı bilgi istendi. Komite, Eylül oturumunda dosyayı incelemeye devam edecek. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, İHAM kararına rağmen Osman Kavala’nın en kısa sürede serbest kalmaması halinde Sözleşme’nin 46/4 maddesi uyarınca Türkiye’ye karşı yaptırım mekanizması yolunun işletilmesi konusunda kararlı olduklarını söyledi. Komite’nin Kavala kararında İnsan Hakları Eylem Planı’nın yargının yürütmenin etkisi altında kalmaması konusunda İHAM ve Avrupa Konseyi standartlarından uzak bir metin olduğu, özellikle HSK’nin bağımsızlığı için yasal değişiklik gibi tedbirler alınması gerektiği vurgulanmış.”

Avrupa Konseyi, daha önce ihlal prosedürü sürecini sadece Azerbaycan ile ilgili bir davada kullanmıştı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Osman Kavala’nın Gezi Parkı Davası’ndan tutukluluğuna yönelik başvurusunu, 22 Mayıs 2019’da reddetmişti. Bunun üzerine Kavala’nın avukatları AİHM’e başvurmuştu. AİHM, 10 Aralık 2019 tarihli kararında Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını istemişti.

Hukukçu Albayrak: Yasa dışı kaçırmanın failleri Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanacak

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version